2014 Yılı Çıkan Yayınlar Toplamı

Başlatan hanac, 04 Temmuz, 2014, 20:06:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

ben rakamları vereyim, siz yorumlayın  :)

Mrtekin

They drew first blood...

caretta

Fumettinin düşük trend tuturmasında bazı yayınevlerinin yayınlarına ara veya son vermesi önemli bir etken olabilir.Örneğin Hozcomics yayın yapmıyor.
Lal klasik serilerii azalttı(Ben Zagor Klasik Seri dışında öteki klasiklerin durumunu bilmiyorum).Teks Almanak yayınlanmıyor.Yky Red Kit'i tamamladı.
Rodeo yılda bir adet Ken Parker yayınlıyor. Demirbaş Yayıncılık da öyle.Bu alanda neredeyse tek tabanca Çizgi Düşler kaldı.

köstebek

Atilla Abi,

Gördüğün gibi fumetti 2010 sayısının da altına düştü. Görünen o ki daha da düşecek, rahat 1/3 oranında azalacak gibi. Şu anda rakamlara göre ayda yaklaşık 12 kitap çıkıyor ve hâlâ en çok basılan tür durumunda. Seneye bizden ayda 5 fumetti çıksa, 60 yapar, en kötü 40 tane de Lal basar, yine 100'ü buluruz.
Ama fumetti satışlarındaki asıl sorun bizim ihtiyarları yeni serilere çekemedik. Yani seneye fumetti Tex, Zagor, Mr. No üçgenine sıkışacak.  Demek istediğim şu: Seneye 3 Tex'le 36 tane bizden, Lal'le birlikte en az 2'şer Zagor çıksa 24 eder, yani 50'yi buluruz. Bu sayıya 10'ar, 15'er Martin ve Mr. No eklesek fumetti torbası neredeyse doluyor. Ama öbür serilerde durum iyice kötülecek. Daha bu işin Julia, Nathan, Hikâyeler, Dampyr vs bir sürü yeni kahramanı var; kabak doğrudan onlara ve Kit Taylor vs eskilere patlayacak. Yeni fumettilere ilgiyi çekemezsek olacağı kesinlikle bu...
Bizim fumetticiler tamamen kampanya kurtları oldu. Vahşi Batı'da sabırlı olmayı öğrenen her fumettici beklemeye, satış umutları azalıp fiyatlar kırıldıktan sonra satın almaya yöneldi. Sağ olsunlar, ortalık kampanyadan geçilmiyor zaten...

Yine gördüğün gibi comics kendini %50 arttırmış. Daha onların pazarı doygunluk noktasına erişmemiş görünüyor, ama bu tempoyla büyürse birkaç seneye doygunluk noktasına erişecektir.

Bir de yerli yapım ÇR'ler tamamen bitik halde. Birkaç adamla olayı sürüklemeye çalışıyorlar, ama kesinlikle işgal altındalar, bu kesin...

Genele bakarsak, 2010'dan bu yana üretimde çok da büyük bir genişleme yok.

sonuç olarak sen rahat ol, Tex'leri yayına hazırlıyoruz. Bu yılı böyle aşarız, seneye Allah kerimdir.

caretta

Çetin Bey,
    Yeni fumettilerden Saguaro,Hikayeler,Julia,Brendon'u alıyorum.Açıkçası pek de okumuyorum.Artık destek,kapak,konu ne derseniz deyin.Okurların
yeni çıkan fumettileri indirim bekleyip (kitap fuarı,kampanya)almaları siz yayıncıları olumsuz etkiliyor mu?Bir dost forumda Hozcomics ile ilgili yeni bir
haber vardı.Haşim Bey'in elinde tam 3 Tır dolusu çizgi roman varmış.Bunları eritmeden başka birşey basmam mümkün değil demiş.Şimdilerde tahta
oymacılığı yapıyormuş.Siz zaten bu konuda Hozcomics'in kitap basmamasının sebebi ekonomiktir dediniz.Comics yayınlarının popüler olmasını da
genç kesime hitap etmesine bağlıyorum.Sinema ve televizyonda da bunlar sıkça gösteriliyor.Manga ile hiç ilgilenmiyorum.Teks Klasik Seriyi ayda iki
sayıya çıkarmanız satışları kıpırdatacaktır şüphesiz.İki lokomotif çizgi roman Teks ve Zagor ile bu yolda yürüyeceksiniz.İyi ki fumetti ile ilgili yazılıp çizilen,eski sayıları paylaşılan Altın Madalyon gibi forumlar var.Aslında fumetti ile ilgili çok şeyler paylaşılabilirim ama ilgi,yorum, katılım olmayınca ne yazayım?

köstebek

Atilla abi,

Okur ÇR'ları zamanında almayınca, biz de zamanında ve düzenli yayın yapamıyoruz; sorun bu. Araya aylar girince her şey birbirine giriyor.
Kampanyalar da başa bela... Mesela senin dediğin gibi, Haşim Abi elindeki 3 tırı piyasaya saldığında pek çok kişi eksiklerini
tamamlamak için onlara yüklenecek. Bu ara bizim o sıralarda basacağımız birkaç kitap güme gidecek, çünkü okurlar paraların bir bölümünü hoz'un eksiklerine yönlendirecek. Üstelik bu işin sonunda Haşim'in cebine pek büyük bir para da girmeyecek. Farkındasındır, bir yıldır, KM'lerde ve oğlak tex'lerde sürekli indirim var. Kadıköy'deki satıcılar sat sat bitiremediler. Örneğin Teks giganteler, KM'ler 15 liraya dek düştü, ince texler 3 lira 5 lira; biz bu durumda yeni dev albümü nasıl 30'a 40'a satacağız?
Bu kargaşanın ortasında bir de Hoz'un kitaplar girdiğinde neler olur? Kampanya işi sakat abi, yeni üretimi doğrudan baltalıyor.

afu

adetleri bir de kahramanlara göre inceleyelim.
tex ve zagor abilerimizin maşallahı var  ;D

caretta

"Meyve veren ağaç taşlanır " diye bir söz vardır.Teks ve Zagor da o hesap!

hanac

Afu abi bu güzel analizler için teşekkürler.

Bayılıyorum böyle istatistiklere.

köstebek

Afu beyciğim,
son sayfada grafik çalışmalarınız uçmuş yine. Bi el atsanız diyorum...

afu

Alıntı yapılan: köstebek - 11 Aralık, 2015, 14:18:12
Afu beyciğim,
son sayfada grafik çalışmalarınız uçmuş yine. Bi el atsanız diyorum...

grafikler tekrar ileti içine eklendi.
hatta ilk sayfadaki ana tablo altına da eklendi.

sizin toplam yayın adedinde 2 sayılık bir fark var?
bir ara bakarım.

altay1944

Afu bey çizgidüşler kısmında aralık olarak nathan almanak 4 görünüyor.durum nedir?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

afu

Alıntı yapılan: altay1944 - 11 Aralık, 2015, 15:53:49
Afu bey çizgidüşler kısmında aralık olarak nathan almanak 4 görünüyor.durum nedir?
2015 de görülen 4.cilt
sene içinde çıkaracağız demişlerdi ama tarihi belli değildi. son aya koymuştum. büyük ihtimalle bu sene çıkmayacak galiba  :(

köstebek

Alıntı yapılan: altay1944 - 11 Aralık, 2015, 15:53:49

Ben cevap vereyim Altay Bey,

Efendim, NN yayınevimizin (daha doğrusu yayınevi için emek veren kişilerin) en sevdiği üç kahramandan biri; aynı zamanda ÇD okurlarının en sevmediği ve bu sevgisizliklerini satın alma öncelikleriyle hiç çekinmeden yansıttıkları beş kahramandan biri (diğerlerinin adını burada yazmama gerek yok sanırım). Durum böyle olunca bizim bütün planlarımız da alt üst oldu.

Bu yüzden Almanak 4 ne zaman çıkar bilemiyoruz, ama bildiğim bir şey var ki Nathan Never 21 yarın çıkıyor. Bakalım almanak 4 hangi bahara çıkar, hep birlikte görürüz...

hanac