Teks okumaya nereden başlamalıyım ?

Başlatan Ras Al Ghul, 11 Temmuz, 2014, 09:27:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Ben yeni okurlara hep Teks'i ta baştan orijinal 1.sayıdan okumaya başlamalarını öneririm.

Altın Seri Oğlak Yayınlarından bir dörtlü cilt (1.cilt olması şart değil) ile başlayın.

Teks'in geçmişi, Kit Karson, Lilith, oğlu Kit, dostları Montales, Gros Jean, Jim Brandon ile bir tanışın.

Başta çizgilerden, öykülerden sıkılabilirsiniz. Bir cilt de Oğlak Aylık Seri'den okuyun.

Fantastik, çete, kızılderili, hapishane, kaçakçılık, Meksikalı, Kanadalı, Mefisto'lu (büyücülük) maceralarından özellikle hoşlanıyorsanız; Teks'de bu türlerden bol bol var.

haziran00

Teks kesinlikle ilk sayısından okunmaya başlamalı en favori çizerim Galepin ilk çizgileri biraz sıkıcı gibi gelsede tanışmalar bu ilk sayılarda, ayrıca 30 lu sayılardan sonra tekrar tekrar okunası muhteşem maceralar başlıyor. :)

aa

Kesinlikle ilk sayılardan başlamamanızı öneririm. Ben öyle yaptım ve bir daha da okuyamadım. Çizimler ve senaryo çok kötü.
Esse Gesse Hayranı...

gamlıbaykuş

Maxiler Dev Albümler ilk başlamak icin iyi olabilir. Ilk sayılar herkesi sarmayabilir. Ama ne olursa olsun Teks' den vazgeçmeyin. ..
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

boragoren

Dostlar çok teşekkür ederim. Peki aynı Zagor gibi bir liste var mı ?

Saygılarımla

caretta

Çizgi Roman Listeleri Bölümünde Oğlak Yayıncılık'ın Teks listeleri var.Ama hiç Teks okumadığınıza göre listeler pek işinize yaramayacak.En iyisi D&R
Dost Kitabevi gibi büyük kitap satıcılarında notlar alarak Teks dergilerine bakınız.Arkadaşların önerdiği yeni yayınlar-maksi,dev albümleri de oralarda
bulabilirsiniz.İstanbul'da yaşıyorsanız Kadıköy'e gelin.Burada çizgi roman satan dükkanlarda bol bol Teks sayfaları karıştırabilirsiniz.Tam 6 çeşit
Teks serisi var.Bir tam maceralılıklar var;renkli tam macera olanlar var.112 sayfalık seriler var.4 sayı bir arada ciltler var.Tercih ve beğeni size kalmış...

boragoren

İlginize çok teşekkür ederim. Ben Çorluda oturuyorum. 2 ayda bir İlyas bey gidip (Oğlum Spiderman hastası ) muhabbet ederek spiderman alıyoruz. Ben de Teksas , Tommiks ve Kaptan swing alıyorum. (Hozcomics ) İnşallah bitireceğim. Ama Teksas hozcomics 8 bulamıyorum. Neyse ; İlyas bey bana bir hayli detaylı anlattı . Not tutmadığım için unuttum. Ama kendisi her türlü yardıma hazır bir arkadaş. Ama kısa bir süre sonra da Tex 'e de başlayacağım.

Saygılarımla
Bora GÖREN

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: aa - 22 Şubat, 2015, 12:56:58
Kesinlikle ilk sayılardan başlamamanızı öneririm. Ben öyle yaptım ve bir daha da okuyamadım. Çizimler ve senaryo çok kötü.

:D  +1

Mrtekin

Bora Bey,

Haddim değil ama Ben hayatında Teks okumaya, burada, Atilla Ağabey'in yazıları ile 6 ay kadar önce başlamış biri olarak direkt size biraz olsun hayatınızı kolaylaştıracak nokta atışı koordinat verebilirim.  :) Halböyleyken, forum bu konularda çok zengin, aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Hayatınızda ilk defa Teks okuyorsanız, direkt, Oğlak Süper Cilt'lerden (özellilkle ilk 10 cilt) başlayın.Oğlak Altın Klasik 1'den başlamak sizi bayağı bir sıkabilir, Teksin Teks olması baya uzun bir zaman alıyor ama Teksas, Tommiks seviyorsanız, bu çizgiler sizi sıkmayabilir de...

Klasik çizgileri merak ediyorsanız, arada, Oğlak Efsanevi Ciltlerde okuyabilirsiniz. Yani Süper Cilt ve Efsanevi Maceralar (maxiler dahil) karışık giderseniz, çok büyük keyif alırsınız.

Büyük ciltlere şu an girmeyin derim, onu biraz, Tekslerde derinleştikten, yazar/çizerleri tanıdıktan sonraya alın.

Eğer, isterseniz şu an Çizgi Düşlerin çıkarttığı Teks 9'dan (melez) ve Teks Maxi--1 (katliam saati) ve 2  (starker kanunu) den de başlayabilirsiniz, tam maceralar.

Renkliler, biraz one-shot, ve Teks fanlarına özel çıkartılmış keyif  serileri.

Son not, eğer kolleksiyon düşünüyorsanız, kesinlikle Dobişko Cilt almayın, fasikül alın, ileride doya doya kapaklarına bakarsınız, kapaklardan feragat etmeyin...

Bi de yıldızınızı ve Springfieldinizı Atilla Abiden alıyorsunuz, aramıza hoşgeldiniz.

They drew first blood...

boragoren

Dostlar çok ama çok teşekkür ediyorum.

boragoren

Dostlar merhaba ; size müsaade ederseniz bir soru sormak istiyorum ? " Maceraperest Çizgiler Altın Seri Kırmızı El tüm dünyadaki 1. sayı " ve maceraperest Çizgiler  Klaatu'nun Altını 401. sayı değil mi? (tüm dünyadaki)

Saygılarımla
Bora GÖREN

caretta

Evet söylediğiniz sayılar orijinal Bonelli Teks sayılarıdırlar.

boragoren

Çok özür dilerim cahilce bir soru olabilir ama ;  orijinal Bonelli  dışında başka serileri var mı ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

köstebek

Ben sana kısa bir özet geçeyim...

1. Bonelli aylık seri...  İtalya'da 650 sayı basıldı. Bu serinin 1. ila 168 arasını Oğlak "Altın Seri" adıyla bastı. Çizgi Düşler 169. sayıdan başlayıp "Klasik Seri" adıyla devam ediyor. Bu arada yine Oğlak 401. sayıdan başlayıp 604. sayıya kadar bastı. Çizgi Düşler aylık seriyi 605. sayıdan devam ettiriyor.

2. Bonelli Maxi: İtalya'da toplam 18 tane basıldı. Oğlak ilk 14 tanesini ikili ciltler halinde bastı. Çizgi Düşler 15 ve 16'yı ayrı ayrı bastı.

3. bonelli Special: İtalya'da 29 tane basıldı. Oğlak ilk 23 tanesini "dev albüm" adıyla bastı. Çizgi Düşler de 24.'yü bastı...

4. Bonelli renkli Teks: İtalya'da 6 tane basıldı; ilk dört tanesini Çizgi Düşler bastı...

5. Bonelli ALMANAK: İtalya'da 21. tane basıldı. bizde (şimdi tam hatırlamıyorum) ilk kısmı 1001 Roman yayımladı...

Bunlar belli başlı Teks serileri. Bunların dışında sağda solda birkaç küçük kırpıntı varsa da şu an için çok önemsiz sayıdalar...

Not: Bu arada Teks okumaya istediğin yerden başlayabilirsin. Zaten ya seveceksin ve zaman içinde hepsini alacaksın ya da üç beş Teks okuyup hayatına devam edeceksin. O yüzden nerden istersen başla...

Mrtekin

Abi, selam,

Almanakların da telifi sizde mi? Onlara da bir el atma durumu var mı?

Küba Asilerinin satışları nasıl? Testi geçti mi?
They drew first blood...