Teks okumaya nereden başlamalıyım ?

Başlatan Ras Al Ghul, 11 Temmuz, 2014, 09:27:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carson

birden başla başlangıçta neler olduğunu göreceksin .daha sonra geçmişi hatırlayacaksın.selamlar

haziran00

Valla ben çocukluğumdan beri okuyorum ama her 2 çizgi romanı benzerlikler muhakkak olacak ama bu bundan alıntı dediğim macera yakalayamadım :) var ise merak ettim

Animvader

Valla ben birinci sayıdan başladım, bar sahnesi-başlarının üzerinde sürekli vızıldayan kurşunlar-düşmanlarının eline ateş edip silahını düşürme şeklinde aşağı yukarı aynı döngüyü okudukça sıkıldım, Tex demir parmaklıkları çıplak elleriyle büktüğü anda benden bu kadar dedim bıraktım.

Tex'i sevmek için zaten seviyor olmak lazım, ne comicslere, ne frankofonlara hatta ne de Bonellinin son dönem işlerine benzemeyen, kendi klişelerini kabullenmiş bir yayın.

konnektör

Alıntı yapılan: Mrtekin - 25 Kasım, 2015, 18:27:40
Hangi maceralar bunlar; Konnektör Bey?
En azından bu şekilde 5-10 macera var hemen ilk aklıma gelen alfa teks 4. cilt'teki THUGSLARIN İNİ macerası, ufak değişikliklerle lal ZAGOR serisinin 56. sayısında THUGLAR oluyor.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

caretta

Zagor'la Teks maceralarından senaryoları birbirine çok benzeyen güzel bir örnek:Zagor orijinal 148-150 "Yitik Sancak"ile Teks Almanak 2009
"Yüzbaşı Blanco".Zagor'da bir grup asi kızzılderilinin peşine düşen Teğmen Walter Maddenbrook birliğinin imhasına ve birliğin sancağının kızılderililerin
eline geçmesine sebep olur.Hatırlayacaksınız asi kızılderili "Red Warrior".Hatta onun yeğeni Zagor Dev Albüm 2.sayıda Red Warrior olarak geri dönüyordu.Maceranın sonunda da ordudan istifa ediyordu.Teks macerasında da Thomas kalesinin komutanı albay Henderson'un oğlu da babasının
emrine atanıyordu.Genç teğmen de tıpkı Walter gibi babası tarafından komançi şefi Blanco'nun üzerine gönderiliyordu.Bu maceranın sonunda da teğmen Henderson ordudan istifa ediyordu.Elinizde varsa iki macerayı yanyana koyup okuyun.Nizzi Teks macerasını Zagor macerasından araklamış.
      İki çizgi roman arasında ufak tefek benzer karakterler var.Zagor'daki Mısırlı Durga,Teks'deki "Maça Kızı"macerasında Ali'ye benzeyebilir.Zagor'daki
ünlü Kurt Adam "Şeytanlar Vadi'sindeki Guaimas'la biraz benzer.Zagor'daki Gitar Jim'in muadili Teks'de yok.Trampy,Bat Batterton,Kazmakürek Bill,
Baron La Plume gibi matrak karakterler Teks'de yok.Teks'deki Cochise Zagor'daki Tonka'ya benzemez.Denizlerde geçen çok az Teks macerası var.İkisi
de farklı zamanlarda ve coğrafyalarda yer alan kahramanlar.
      Ralph dostumuz peki orijinal 401.sayıdan başlayabilirsin.Teks'e ısınınca eski maceraları da okursun.İster macera,ister çizer seçerek.Forumda
Teksle ilgili yazılmış yığınla yazı var.Arada onlardan da tüyo alabilirsin.

haziran00

Alıntı yapılan: konnektör - 26 Kasım, 2015, 00:06:56
En azından bu şekilde 5-10 macera var hemen ilk aklıma gelen alfa teks 4. cilt'teki THUGSLARIN İNİ macerası, ufak değişikliklerle lal ZAGOR serisinin 56. sayısında THUGLAR oluyor.

Pencerenin bu kısmından bakarsak tabi haklısınız hatta o zaman ben bir örnek vereyim ilk aklıma gelen Zagor daki Mabudun eli macerası ile Teks deki Bedevilerin olduğu macera; ama her ne kadar bu şekilde benzeşse de kendi dünyaları olduğu kesin :)

nejat hüseyin özal

Bence İtalya'da yayımlanan sıra ile; bizde de Klasik Maceralar serisinin 1.sayısından başlayıp, günümüze kadar gelin. Hem çizimlerdeki, hem hikayelerdeki gelişimi bu şekilde daha iyi anlayabilirsiniz. İlk maceralar biraz durgun gibi gelebilir, ama onlar o dönemlerden kalan birer "klasikler". Bu nedenle onları okumadan geçmeyin, derim.

pizagor

Efsanevi Teks derlemesi (Oğlak) bence karakter hakkında fikir edinmek için yeterli. Çok güzel maceralar var o ciltlerde. Sonrasında eğer devam edilecekse ortalama Teks okurlarının önereceği hikayelerle devam edilebilir. Ortalama diyorum çünkü Teks garip bir çizgiroman, müptelalarının onunla kurduğu bağ apayrı. Dünyanın çizgiromanı bir yana, Teks bir yana... Mesela burada da Caretta Ağabeyimiz var, o da Teks hikayelerini kendi süzgecinden değerlendirir, iyi - kötü olarak niteler ama herhangi birisinden vazgeçemez. Muhtemelen 'okunacaksa hepsi okunmalıdır' gibi bir yaklaşımı olur :) Köstebek Ağabey de buna yakın bir profil çiziyor.

Darılmadın değil mi Attila Ağabey?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

caretta

Tam isabet Özgür Bey.Can sıkan,çizimleri kötü,kötü kurgulanmış Teks maceraları var ama ben hepsini alıyorum,okuyorum,değerlendiriyorum.

hanac

Hennessy'de Klasik Teks okumaya 201. sayı ile başlamış, doğru seçim.

caretta

Hennessy Murat kardeşim Klasik Seri Teks'e başlamakta geç bile kalmıştı. :D

rumar80

İdrava

Ben şimdi oğlak yayınlarını bulamadığıma göre nereden başlıyayım yahu :)

caretta

Çizgi Düşler Klasik Seri 1.ciltten başlayın.İlk macera Oğlak Yayıncılıktan gelen yarım bir macera.
Onu geçin."Tom Foster'in İzinde"macerası ile orijinal 169.sayıdan başlamış oluyorsunuz.Bu seride
Çin Mahallesi,İnsan Avı,Teks'i Tutuklayın,El Muerto,Traper çok güzel maceralardırlar.Yaklaşık
193-196 sayıya gelmiş olacaksınız.Hiç birini sevmediyseniz Çizgi Düşler Aylık Seri de olabilir.Ama
hiç Teks okumayan birisi Aylık Serideki karakterleri tanımıyor olacak.Bir ciltte (2x112 sayfalık)
biten derinliksiz senaryolardan ve çizer bolluğundan bocalayacak.Hele bir Galep,Nicolo,Ticci,Letteri
gibi çizerlerle tanışın.

İdrava

Yaw yine sallandık. Bu aralar bodrumda depremden kitap mitap okuyamıyorum:(