SENEYE NE OLUR? TAHMİNLER, ÖNGÖRÜLER

Başlatan köstebek, 14 Temmuz, 2014, 10:35:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jedmau

Alıntı yapılan: afu - 14 Temmuz, 2014, 17:51:05
Ertan Beyin bu başarısında,
bizde yarattığı beklentinin (çıktı çıkacak, basıldı basılıyor vb.)
facebook'taki  haber bombardımanın,
diğer site ve bloklardaki yayınların da payı büyük.
düzgün bir marketing gördüğüm kadarıyla satışları da yükseltiyor.

bi de batman farkı tabiki  ;D

benden de tebrikler

:D Bu şekilde yaklaşan ilk kişiniz , ne diyeyim işin ilginci fazlası ile haklısınız :)

pizagor

Önce ayda (diğer yayıncılarınkine ek) 7'den fazla fumettiyi bu piyasa kaldırmaz iddiası, sonra bu başlık... Çizgi Düşler'de bir karamsarlık mı söz konusu?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pearl jam

Ben karamsar bakmıyorum, bence çizgi roman okuyucusu yayınların çeşidi arttıkça artıyor.

- Hollywood un son yıllardaki gişe canavarlarının hepsi çizgi roman uyarlamaları bunun büyük etkisi var

- Biz fark etmeden ( ya da ben ) bir manga kuşağı oluşmuş :) satmayanını görmedim daha

- Sonra diziler var. yürüyen ölüler izleyicisi biri çizgi romanını da okuduğunda iyi bir çizgi romanın tadını alıyor mesela, mutlaka buradan devam eden insanlar  olacaktır. Bu açıdan vertigoların üzerine gidilirse kendi okuyucu kitlesini oluşturacağına inanıyorum. son zamanlarda etrafımdan 3 kişi çizgi roman okumaya başladı ki ondan önceki on senede bir tane hatırlamıyorum. Türkiye'de çizgi roman piyasası senelerce Kadıköyde bir pasaja sıkışıp kalmıştı, tutuculuktan uzaklaşmaya başladıkça piyasa hareketlendi ve bence iyi bir atılım yaptı. bu piyasa kitaba doydu muhabbeti 3 senedir var ve 3 senedir yayın sayısı giderek artıyorsa bu kitaplar satıyor demektir. tabii satmak dediğimiz eskisi gibi ellibinler yüzbinler değil çizgi romana bakış değişti artık daha değer veriliyor ve daha iyi baskılarla satılıyor ( hepimizin istediği gibi ) bu durumda o eski fiyatlar dolayısıyla eski satışlar imkansız. piyasayı daha gerçekçi değerlendirmek lazım ve öyle değerlendirildiğinde mesela jbc nin satışları çok iyi geldi bana.  hem de çok kısa bir sürede ulaşılan rakamlar bunlar. ertan beyin bunda reklam konusuna gerektiği önemi veren tavrı da etkili ama yine de aramızdan kim deadpool un batman dan fazla ( + 850 ) satabileceğini bilebilirdi? bu forumdaki çoğu kişi deadpool u tanımıyordu bile. demek ki bilmediğimiz bir kitle var. sanki yeni bir gezegen bulmuş gibi oldu ama var yani o gizli kitle orada apaçık gözüküyor   :D

- Yayın bolluğu fumettilerde var bence. yeni kitaplar karşısında ilk elenen onlar olabiliyor ve buna rağmen çıktıkça çıkıyor. Örneğin ben kitaplar çoğaldıkça ilk fumettileri eledim. Okumak istediğim bir kaç fumetti serisi var ama sıra gelmiyor. Diğer çizgi romanlara göre okuyucu için maliyetli seriler. sonuç olarak saman kağıda basılı Lilith'e ve türevlerine 30-TL vermek zor geliyor bana. Maliyeti ucuz, riski az olduğu için yayıncı tarafından tercih sebebi. 500-1000 arası baskı adetleri kurtarıyorsa bu şekilde devam etmeli bence, fumettilerin çoğunda daha fazla satacak potansiyel görmüyorum.

Eflatun

Alıntı yapılan: Jedmau - 14 Temmuz, 2014, 13:10:33
Merhaba,

Demin Deadpool başlığınada yazdım.

Bugün tüm sayım vs işleri bitirdik.

Nisan Ayında bastığımız çizgi romanlar o günden bugüne.

Deadpool : 2.800
Batman Yeni Dünya : 1950
Gülen Adam : 1800
Pelerinli Süvari : 1900

civarlarında.

Sevgiler
Ertan

Selamlar,

Baskı adetleri konuşulurken  500-1000-2000 gibi yuvarlak rakamlar telaffuz edildiğine şahidiz hep,bu küsuratlı rakamlar nasıl ortaya çıkıyor acaba?

hanac

Alıntı yapılan: doruk - 15 Temmuz, 2014, 14:01:30
Selamlar,

Baskı adetleri konuşulurken  500-1000-2000 gibi yuvarlak rakamlar telaffuz edildiğine şahidiz hep,bu küsuratlı rakamlar nasıl ortaya çıkıyor acaba?

Cevabı Deadpool başlığında bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5510.msg109379.html#msg109379

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Temmuz, 2014, 00:49:01
Önce ayda (diğer yayıncılarınkine ek) 7'den fazla fumettiyi bu piyasa kaldırmaz iddiası, sonra bu başlık... Çizgi Düşler'de bir karamsarlık mı söz konusu?

Karamsarlık değil de, ne oluyor ne bitiyor, onu bir değerlendirme çabası.
Ortada bir pasta var mı, yoksa bizim mahallenin çocukları, aramızda oyunlar mı oynuyoruz?

köstebek

Aslında yıllık duruma bakılırsa çok büyük bir artış da yok.

2013'te 350 ... 2014 ilk altı ay 200, böyle devam ederse yıllık 400 olur. Yani % 15 bir artış var.

Amerikanlarda periyot seyrekliği...
Fumettilerde satış azlığı yüzünden (görece) fiyat yüksekliği ve bazı kitapların satış azlığının abarması yüzünden çok seyrek basılması... Mangaların dış kulvardan gelişi... Aşırı basitleştirilmiş halimiz bu... 

DAMPYR

çok ilginç eskiden Tay zamanı fumettiden başka birşey basılmıyordu ve satış rekorları kırıyordu. şimdi ise Fumettiler az satıyor demekki okuyucular yavaş yavaş başka yönlere kaymaya başladılar... :-\ :'( >:(

pizagor

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Şubat, 2016, 07:25:04
Tahminler tutmuş mu Köstebek Ağabey :)

Bence tutmuş görünüyor PiZagores'im,

Yalnız comics'te taytlı kahramanları okuyanların diğer comics kardeşlerine daha iyi davranacağını düşünmüştüm, o olmadı işte. Gerisi bildiğin gibi...

Frankofonların düştüğü kuyu daha da derinleşmiş gibi...
Tex, Zagor dışında fumettilerde bir kış uykusu dönemi geliyor...
Mangacıların yükselişi devam ediyor...
Budur halimiz ahvalimiz...

-brendon-

Fumettilerin satisi yerinde sayar, çünkü fumettiyle yeni tanismak isteyenler etiket fiyatini gorunce direk diger yayinlara yönelir , benim gibiler alir fiyat ne olursa olsun, tamam herseye zam yapilio çizgiromanada olsun ama 30liradan 34liraya (zagor)olmasin.Benim görüşüm bu

köstebek

Alıntı yapılan: köstebek - 14 Temmuz, 2014, 10:35:33
afu Bey'in bir buçuk listelerine bakarak, 2015'te ne olur dersiniz?

1. Bence aylık yayın sayısı 2013'te 29, 2014'te 35 civarı olur... seneye 45 ila 50 arası bekliyorum...
çizgi Düşler 12 + büyülü 5 + Lâl 5+  Gerekli 5 + Marmara 3 + JBC 2 + diğerleri (2013'te 70 ise 2015 100 olsa) yani ayda 10  olsa
zaten 42 yapıyor, birazcık yüklenilse 45 yapar. Her ay...

Piyasa bunu kaldırırsa....

olumlu...
a) Manga atağı bekliyorum. Sayısı epey artar... Şu anda ayda ortalama 5 ise seneye 10 çıkar.
b) Amerikanların yayım sıklığı artar...
c) alıcısı sayısı aynı hızla büyümezse (ki birazcık öyle görünüyor) kitaplar üst üste binmeye başlar...
d) Okurlar artık tarz seçmekten kitap veya kahraman seçmeye kadar ilerler. Bu da kitapların en az yarısını tehlikeye sokar...

olumsuz...
e) Okurun almayıp veya düzensiz alıp satışı tehlikeye giren kitaplar yayınevilerinin sırtında kambur olmaya başlar. Böylece bir kısmı "satmayan kitabı bir tarafıma mı sokucam" yaklaşımıyla yaygın deyimle "döker", yani fiyatını ucuzlatır.
f) Böylece okurun birkısmı almadığı bu kitapları ölü pahasına alırken, para verip alanlar ("enayi miyiz abi" ruhiyatına girip) yayıneviyle  ilişkisini gerginleştirir, alacağı kitapları almaz (nasıl olsa dökecekler, o zaman alırım, diyerek)
g) Bu sürece giren yayınevi daha fazla kitabı dökmeye başlar, sonunda da iyice sefilleri oynar...

Piyasa bunu kaldırmazsa... 
Çok sıkı şenlik olur.

Pizagor Bey, attığım ilk posta ve Afu Bey'in (http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10379.0.html) linkine baktım da fikrimi değiştirdim. Aslında pek bir şey tutturamamışım. Tamamen yerimizde saymışız. 2015 arada harcanmış bir yıl olmuş.

pizagor

Alıntı yapılan: köstebek - 06 Şubat, 2016, 12:11:58
Pizagor Bey, attığım ilk posta ve Afu Bey'in (http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10379.0.html) linkine baktım da fikrimi değiştirdim. Aslında pek bir şey tutturamamışım. Tamamen yerimizde saymışız. 2015 arada harcanmış bir yıl olmuş.

Şimdi pörlcem her zamanki gibi beni karamsarlıkla suçlayacak ama bana da 2015, 2014'ün bir benzeri oldu gibi geliyor abi. Açıkçası iki senenin yayınlarını tarayıp bunun analizini yapmaya üşendim. Hissiyatım bu şekilde, sanki büyük patlama geçti, azar azar, temkinli büyüme hamlelerine karşılık geri çekilenlerle bir denge kurulmuş gibi.

Nightrain

2017'de Dragon Ball, Preacher ve Sweet Tooth atağı bekliyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

battlehammer

Bu da benim öngörüm;

Suriye, Rusya, İran ve Türkiye'yi içine alan savaşta büyük çoğunluğumuz öleceği veya göç edeceği için çizgi roman da basılmaz artık.