Spiderman Clone Saga

Başlatan pizagor, 22 Temmuz, 2014, 01:19:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Belki alırım dedim ama ihtimal %5 filan

Mrtekin

Marmara çizgi, spideyi amiral gemisi yapsın da, ben kesin alırım.
They drew first blood...

Utku Gürsoy

Ölürüm ama bir undead olarak o seriyi alırım. 8)

pizagor

Son durum:

Oy sayısı: 40

Kesin satın alırım: 20
Belki satın alırım: 10
Kesinlikle almam: 10
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Honore

Ben kesin alirim ama gereklinin 6-8 ayda bir cikan klasikleri gibi olacaksa yayin periyodu su anki heyecani tasir miyim bilemiyorum. Marmara bi sene icinde ikisini de yayinlayacaksa hic dusunmem dedigim gibi  ;D

pizagor

Şu ana kadar yayımlanmış 11 albüm minimum 12 fasikülden oluşuyor. Dolayısıyla bizim aşina olduğumuz 6 fasikülden oluşan albümlere göre gayet kalın. Bu durumda fiyatı ucuzlatabilmek adına ikiye bölüneceğimi varsayabiliriz. 2 seneye yayılmış 22 adet albüm harika olur.

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Ağustos, 2014, 11:12:57
Şu ana kadar yayımlanmış 11 albüm minimum 12 fasikülden oluşuyor. Dolayısıyla bizim aşina olduğumuz 6 fasikülden oluşan albümlere göre gayet kalın. Bu durumda fiyatı ucuzlatabilmek adına ikiye bölüneceğimi varsayabiliriz. 2 seneye yayılmış 22 adet albüm harika olur.

Orjinal sagayı da eklersen 24 sayı olur ki bunun yayınlanması zor. Bence daha klasik maceraların isteğinde bulunmamız akla uygun olabilir.

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Ağustos, 2014, 11:12:57

Sevgili Pisagor, çok güçlü ve beğendiğim bir sürü teorem sahibi, bilge ve mühendis bir insan olarak sana soruyorum (lütfen yanlış anlama)...

Afu Bey'in çalışmasının gösterdiği gibi ... senede ortalama 5 veya 6 Örümcek Adam cildi basan İlke Bey'in; hem başka hiçbir Örümcek cildi basmadan sadece klon sagalara yoğunlaşma hem de yıllık Örümcek üretimini iki katına çıkarma ihtimali matematiksel olarak kaçtır?

Rumar Bey'in mesajını görmemiştim...

pizagor

Çizgiliköstebek Ağabey, benimkisi bir temenni. Buralarda Örümcek Adam Ilke dostumuzdan soruluyorsa ve örümcek nasıl biraz Marmara'dan biraz da Gerekli'den çıkıyorsa belki elini taşın altına sokacak başka birileri İlke ile görüşüp anlaşabilir. Mesela ben isterim Büyülü'nün ya da JBC'nin buna el atmasını.

rumar80

Açıkçası Clone saga gibi uzuuuun bir seri yerine Death of Jean deWolff, Torment, sinister six, return of Hobgoblin, Birth of Venom gibi tek ciltleri tercih ederim.
Ha okudum mu? Maalesef okuyamadım ama yine de....

köstebek

Peki, Pisagor, bir soru daha sorayım...

Koskoca Örümcek'in, senede yalnızca 5 veya 6 cilt (2 yayınevinin çabalarıyla) çıkıyor olması, akla pek de satmadığını getiriyor veya üretiminin zor olduğunu. Örümceğin bu durumda olduğu ülkemizde, diğer yayımevleri başka Amerikan serilerini de zorluyor ve sonuçta üretilen ÇR'lerin %50'si yarım kalıyor veya çook uzun aralıklarla çıkıyor. Üstüne bir de okurlar sanki durum başka bir şekilde sonuçlanacakmış gibi neden yarım kaldı neden daha sık periyotta basılmıyor diye yakınıyor.

Senin bu konudaki teoremini öğrenmek istiyorum.
Aslında benim bunları İlke'yle ve Mişel Beyle çay içerken konuşmam daha verimli olacak, ama şimdi buraya yazdığıma göre kalsın. 

pizagor

Abi peki siz niye örümcek'den de az satan Nathan'ı neredeyse her ay çıkarıyorsunuz?

pizagor

Yukarıdaki soruya yanıt gelene kadar Örümcek'in durumu hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım. Öncelikle Erdem Bey'e sorduğumda Örümcek'in satışlarının kötü gittiğini asla söylemedi. Düşüncem Marmara'nın finansal olarak çapının bu kadar olduğu ve Nuh gibi ya da ne bileyim Bone gibi nispeten kötü gidenleri Örümcek'ten sübvanse ettiği. Ne yapsın yayıncı, kredi mi çeksin! Ikincisi bence Gerekli'nin Essential denemesi çok riskli idi, dönem çizgileri hele bir de renksiz halde bizim gibi dinozorlara bile hitap etmeyecekti. Buna rağmen Mişel Bey de yine kötü giden satışlardan bahsetmedi. Hatta bilgisi olan varsa paylaşsın, birinci cildin tükenmek üzere olduğuna dair birşeyler duymuştum. Ama Gerekli'nin altın yumurtlayan tavukları olan ımangalarının ve Marvel'in sinema atağının etkisiyle gazlanan Avengers ve türevlerinin yanında essential örümceklerin önemsiz ve geri planda kaldığını düşünüyorum. Misal yavaş ilerleyen Berserk'ten bile çalıştığım şirketteki bir genç kadın bahsettiğinde ağzım açık kalıyor.
Sonuç olarak Örümcek yayıncıyı batırmaz diye düşünüyorum. Hele bir de zaten yayıncılarımız bu işi ticari kaygı gütmeden, tamamen çizgiroman aşkı için yaptıkları için korkacak hiçbir şey yok!

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Ağustos, 2014, 22:05:19
Abi peki siz niye örümcek'den de az satan Nathan'ı neredeyse her ay çıkarıyorsunuz?

Sevgili Pisagor,
Çizgi Düşler şu anda beş kişilik bir ekip. İkisi patron, biri baloncubaşı, biri görüntü yönetmeni, biri de bendeniz son okumacı; yani iki patron ve 3 danışman. bir araya geldiğimiz zamanlarda sürekli ÇR konuşuluyor. En az konuşulan mevzuysa Nathan.
Bunun sebebi de şu: Patronlardan zayıf olanı Nathan basmak (daha doğrusu okumak) istiyor; ne pahasına olursa olsun.
Diğer patron da seviyor, ama ona kalsa Nathan her ay basılamaz. Bizim zayıf olanı "tüm masrafları üstleniyorum, kimse Nathan'a karışamaz" kartını daha ilk günlerde masanın üstüne koyduğu için Çizgi Düşler'de kimse "Nathan ne olacak?" diye konuşmuyor.
Bir bilgi daha vereyim: Biz fumetti sayısını artırmadan önce Nathan kendi kıçını toplayabiliyordu; ama son aylarda onun satışı da (piyasadaki ÇR bolluğundan olsa gerek) hafiften düştü. Zamanla yine toplar diye bekliyoruz.

Yani sonuç olarak bizim Nathan'ı aylık basmamızın nedeni ... tek başına bir adamın desteklemesi; her ay yaklaşık 1000 ila 1500 tl arası zararı cebinden karşılamayı sürdürmesi. İkinci nedeni, yine aynı adamın İtalyanca bilmemesi; eğer bilseydi, "orjinalden oku, yeter abi" cümlesi onu etkileyebilirdi... Üçüncü nedeni de yıllar sonra birileri çıkıp "hayatın geçip gidiyor, ne yaptın bunca sene" sorusunu sorarsa "Sevgili alfa Ajanı Nathan'ı Türkiye'de basıp tamamladım" diyebilmek.

kalidor

Crom! Ölüleri Say...