Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017) - Phase 3/15

Başlatan dean, 26 Temmuz, 2014, 13:48:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

dean

Biraz dedikodu ve teori zamanı. Öncelikle filmin kadrosunda kimi oynadığını bilmediğimiz çeşitli oyuncular var. Bunların başında Sylvester Stallone geliyor. Michael Rosenbaum'da kadroda. Dedikodular Sharon Stone'un da ufak bir rolü olduğu yönünde.

Bugün gelen bir habere göre Sylvester Stallone, Stakar Ogord'ı oynuyor nam-ı diğer Starhawk. Şimdi işin rengi burada değişiyor. Zira Hawkman, Earth-691 Guardians of the Galaxy'sinin önemli bir üyesi. Hatta Earth-691, Ayesha'sının oğlu. Zaten Ayesha'da bu filmde var. Onları geçelim Guardians of the Galaxy'e gelelim tekrar. Bu adamların merkez üssü Earth-691 ve 31. yüzyılda yaşıyorlar. Bu takım yeni takım kurulmadan önceki Marvel evreninin Guardians of the Galaxy ekibi.

Sharon Stone'un oynayacağı karakteri tasvir ederken söyledikleri de Nikki karakterine uyuyor. Bu bağlamda Michael Rosenbaum'da pekala Major Victory ya da Martinex olabilir. Zaten Yondu iki filmdir var. Bu teoriyi güçlendiren bir başka örnek ise filmin sahte working title'ının Guardians 3000 olması. James Gunn hiç beklenmedik bir sürpriz hazırlıyor olabilir.

Nightrain

Filmde tam 5 adet post credits varmış! ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Filmle ilgili gelen ilk yorumlar harika.

Nightrain

Aynen. Bayağı heyecan yaptım.

10 gün kaldı!

dean

dean

Filmde Miley Cyrus'ın de rolü varmış. Cyrus, filmde Mainframe karakterini seslendiriyormuş.

dean

Arkadaşlar yok mu izleyen ? Yorumlar nasıl ? Beğendiniz mi ?

rumar80

Biraz evvel çıktım.
  Çok sevdim.
  Post credits ikiden fazla ve çok hoş
  GoG tarihçesine saygı duruşu da var

Nightrain

dean

Bende aldım biletleri. Yarın sinemadayım.

tommikser

dean

Guardians of the Galaxy Vol. 2

İlk film vizyona girdiğinde Guardians of the Galaxy, sadece Marvel'ın Annihilation, Annihilation: Conquest ve Dan Abnett'in solo serisini okumuş okuyucuların bildiği ufak bir markaydı. Film ile birlikte küresel bir şöhrete kavuştu. Elbette bunun en büyük mimarlarından biri yönetmen James Gunn.

James Gunn'ın ilk filmdeki üstün başarısı, ikinci filmi yazıp yönetirken kendisine çok daha büyük bir özgürlük sağlamış vaziyette. İlk filmle kıyaslarsak çok farklı bir film izlediğimizi düşünüyorum. İlk filme oranla beklenmedik şekilde karakter odaklı ve duygusal bir film var karşımızda. Aynı zamanda Gunn, Guardians of the Galaxy Vol. 2'de belki de ilk filmden çok daha başarılı bir şekilde mizahı, aksiyonu, karakterleri ve duygusallığı dengelemeyi başarıyor. Bir sahnede espri yapılırken akabinde gerçekten işler ciddileşebiliyor. Yine bir sahnede mizah varken hemen çok duygusal bir sekans girebiliyor. Bu elbette yapılması imkansız bir şey değil. Ama James Gunn kadar organik ve filmin akışını bozmadan yapabilen bir yönetmen ben son zamanlarda görmedim. En azından türü içerisinde. Suicide Squad'ın bu konuda ne kadar beceriksiz davrandığını hatırlayabiliriz.

Karakterlere geldiğimiz zaman ise Marvel'ın bir film içerisinde karakterlerini en fazla geliştirdiği film bu olabilir. Filmde onun üzerinde ön plana çıkan karakter var. Bunların hiçbiri başladığı noktada bitirmedi filmi. Bu çok değerli bi'şey. Her karakterin üzerine eğilindi ve her karakter gözle görünür bir şekilde karakterizasyonlarını geliştirdi. Gunn'ın bu konuda ne kadar başarılı olduğunu en az kullandığı karakterden bile görebiliriz; Taserface. Kendisine bu ismi seçmesi ve bunu duyan herkesin gülmesi. Karakteri türevi her filmde çıkan iki boyutlu bir tiplemeden karakter statüsüne çekiyor. Screen time olarak bu derece az görünen bir karakter akılda kalıcı hale gelebiliyor.

Filmimizdeki ön plana çıkan karakterlere baktığımız zaman Peter Quill bir önceki filmde olduğu gibi burada da filmin lokomotif ismi. Babası ile olan ilişkisi filmin bel kemiğini oluşturuyor. Babasından kaynaklı güçleri ise filmin sürprizlerinden biri oldu. İlk filmde Infinity Stone'u tutmasıyla babasından dolayı çok güçlü olabileceği ortaya çıkmıştı ama babasının bir Celestial olması tabi beklenenin üzerinde bir gelişim oldu. Gamora her zaman ki gibi ekibin mantıklı sesi olmaya devam etti. Kız kardeşi Nebula ve Peter ile olan ikili ilişileri iyice derinleşti. Nebula'nın çizdiği yolda bu film ilginçti. Thanos'a ve Gamora'ya karşı konumu ciddi şekilde değişti. Drax aksiyonda bir tık geride kalsada karakter olarak Mantis ile birlikte gelişim gösterenlerdİ. Baby Groot'u son derece beğendim. Fragmanlarda biraz overused olabileceğinden dolayı korkum vardı. Ama Baby Groot en iyi şekilde kullanıldı. Rocket ise filmde en fazla gelişim gösteren karakterlerden bir tanesi. Ekibin dışında hafif asi tavırları bu filmde son buldu. Yondu ile olan yoldaşlıkları onu çok farklı bir konuma getirdi. Yondu gibi zamanla kendisini dışlanmış bulacakken doğru yolu tercih etti. Karakterinin ne derece geliştiği Rakun olduğu gerçeğini kabul etmesiyle zaten net bir şekilde gösterildi.

Yondu'ya ise ayrı şekilde değinilmek gerekiyor. Yondu benim için filmin yıldızıydı. En iyi aksiyon sahnelerinden birine imza atmasının yanında bir karakter olarakta çok yol aldı. Film boyu onun kefaret yolculuğu ve en sonunda fedakarlığını takip ettik. "He may have been your father, Quill, but he wasn't your daddy" kısmı karakterin zirve noktalarından biriydi. Yondu demişken orijinal Guardians of the Galaxy ekibinin çıkışından da bahsetmek lazım. Filmde ekip Ravagers'ın üst düzey üyeleri olarak kurgulanmış. Çizgi romanlarda Earth-691'in 31. yüzyılının Guardians of the Galaxy ekibiydi. Bu ekibi gelecek filmlerde de görebileceğiz.

Filmde villain olarak karşımıza çıkan Ego ise kendisini başarılı Marvel villainları arasına kesinlikle yazdırıyor. Ego çizgi romanlarda Elders of the Universe'den biri. Filmde ise Celestial olarak hayat bulmuş. MCU'da görünen diğer Celestial'i ise ilk filmde Collector'ın taşları anlatırken karşımıza çıkmıştı. Ego'nun motivasyonunun başarılı şekilde anlatıldığını düşünüyorum. Peter ile ilişkisi bence çok doğru bir şekilde işlendi. İlk filmden beri Peter'ın babası beklenen bir karakterdi ve hayal kırıklığına uğratmadı. Ego'nun insan formunun çizgi romanlarda Peter'ın babası J'son Spartax'a benzediğini söyleyebiliriz. Ego formu çok az çıksada göz doldurduğu kesin.

İlk filmde hissedilen yoğun 80'ler atmosferi bu filmde iyice kendisini geliştirmiş. Özellikle Sovereign ırkının pilotsuz uzay gemilerini kontrol ettikleri kontrol odasının atari salonu atmosferine benzemesi muhteşem bir detaydı. Filmin her karesi Easter Egg ve gönderme doluydu. Mary Poppins'ten David Hasselhoff'a kadar, her şeyi takip etmek son derece keyifliydi. Müzikler zaten filmin en öne çıkan unsurlarından bir.

Sovereign demişken after credits'e Ayesha'nın Adam ismini verdiği bir koza ile karşılaştık. O kozanın içerisinden Adam Warlock çıkacak. Adam Warlock, Marvel Cosmic Universe'ün en önemli yüzlerinden biri. Adam Warlock'u Marvel Cinematic Universe'de görecek olmak muhteşem olacak.

Genel olarak filmi çok beğendim. İlk kesinlikle kötü değil. En az onun kadar iyi. Belki daha bile iyi. Ama kesinlikle ilk filmden farklı. Vizyondayken kaçırılmayacak bir film.

8.5/10

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de dün Ankara Imax'te izledim ve çok beğendim. Mizahtan anlayan birinin keyif almaması imkansız zaten. Aşırı eğlenceli bir film. Ama yine de ilk filmin bir tık altında benim için. İlk GoG benim en sevdiğim Marvel filmidir bunu da belirteyim. İlk film kadar beğenmememin sebebi de konusu. Çok hızlı işlendi ve oldu bittiye geldi bence. İlk filmdeki kurgu kadar doğal olmadı ilerleyiş.

Bir diğer eksi Drax'in "Destroyer" lakabını bir kenara bırakıp onu tamamen komedi unsuru olarak kullanmak. Yondu'nun bence oldukça fazla olan aksiyon sahnelerinin onda biri yok Drax için. Evet filmin yıldızlarından biri Yondu ama bence gereğinden fazla ön planda. James Gunn kankasına torpil geçiyor sanki.

Star Lord, Roket, Mantis hepsi çok iyiydi. Zoe Saldana'ya ise Gamora olarak bitiyorum zaten. Yeşil bir insana bu kadar yakışır  ;)

Groot tadında bırakılmış ve bir sonraki filmde normal formunda olacağı için mutlu oldum. Bebek halini çok sevsek de bu filmde tadına doyduk. Groot bile olsa ergenken çekilmiyor yalnız  ;D

Sözün özü ilk Guardians 8,5 ise bu film 8'dir. Gidin izleyin eğlenin.

dean

Drax konusuna katılıyorum. Daha fazla aksiyonda yer alması beklenen ve alması gereken bir karakter. İşin ilginç yanı bu sefer karşılarında ilk filmdeki gibi kree'ler ya da Sakaarans gibi bir düşman grubu yoktu. Sovereign bile her ne kadar ekibimizle çarpışsa da fiziksel olarak orada yoklardı. Drax ilk filmdeki gibi dövüşecek karşısında kimseyi bulamadı. Belki Yondu'nun sahnesi Drax ile kurgulanabilirdi ama bu filmde Yondu ön plana çıkarıldı. Bi'de Gunn film boyunca kardeşini de baya besledi. Kraglin'de çok ön plandaydı. Bu arada dövüş sahnesi demişken Rocket'ın Ravagers ile mücadelesi çok iyiydi.