Teks Maxi - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 09 Ağustos, 2014, 21:14:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Alıntı yapılan: köstebek - 17 Mart, 2018, 11:50:56
Tex'in ailesiyle ilgili çok az maceradan biri

Doğru ama bu hikayeden sonra teksin kökenine odaklanmaya başladılar.

"Tex efsanesi Nueces Vadisin'de başladı" diyerek baya bir ekmek çıkaracaklar buradan.

köstebek

Bonelli'nin sitesinde macerayla ilgili bilgi şöyle veriliyor:

"Bu, Vahşi Batı'nın yabanıl topraklarında gezinen ünlü kâşif, avcı, iz sürücü  vs işlerini yapan "dağlı"lardan biri olan Jim Bridger'in, Tex'in hayatına (daha doğmadan önce) nasıl girdiği ve ileriki yıllarda hayatlarının nasıl kesiştiğine dair bir hikâyedir. Ayrıca Komançilerin ve desperadoların dolanıp durduğu yabanıl bir Texas vadisi olan Nueces öncülerinin de hikâyesidir. Ken ve Mae Willer'in, Jim Baker, Gunny Bill ve Major Leavitt'in, Hutch, Rod Vergil ve"Damned" Dick gibi cesur genç adamların, hatta unutmadan söyleyelim Tex ve Sam Willer kardeşlerin hikâyesidir."

Şimdi bu bilgilerin ışığında biraz yorumlayalım:

1. Jim Bridger gerçekten yaşamış ve ünlü bir adam bkz.
http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSmltX0JyaWRnZXI
Wiki'ye göre 1804-1881 arasında yaşamış. Resmi olmayan bilgilere göre Tex'in 1840 civarında doğduğu düşünülüyor.

2. Tex'in babası olan Kenneth "Ken" Willer'ın Bitter Spring (Teksas) köyünün yakınlarında, Nueces nehrinin kaynağına yakın bir yerde küçük bir çiftliği olduğu da biliniyor. Maceranın adı Nueces vadisi olduğuna göre çiftliğin kuruluş günlerine dair bazı bilgilere ulaşacağız demektir.

3. Asıl sürpriz Mae Willer ismi. Şimdiye kadar Teks'in annesinin adı hiçbir yerde geçmiyordu. Bu Mae West en kötü ihtimalle Tex'in halası veya babaannesi de olabilir :)

4. Gunny Bill de bizimkine silah kullanmayı öğreten adam..

köstebek

Bu arada söylentilere göre Gunny Bill hakkında şunları da ekleyelim...

Bir desperado çetesi çiftliklerine saldırıp babasını öldürdüklerinde; ki bu arada 15-16 yaşlarında olması gereken Tex onları takip edip intikam almaya çalışır. Bu yolculukta Gunny'de bizimkinin yanındadır ve birlikte bir Meksika köyüne kadar iz sürüp hepsini öldürürler. Ne yazık ki dönüş yolculuğunda sınıra yakın bir yerlerde bir Meksika ordusu devriyesine rastlar ve Gunny orada öldürülür.

ferzan

Başlıktan bal damlıyor resmen. Nasıl iştahlandım, nasıl canım çekti anlatamam. Bir yerlerim şişecek, o kıvama geldim. :-*
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

NIC

Alıntı yapılan: ferzan - 17 Mart, 2018, 13:47:22
    Başlıktan bal damlıyor resmen. Nasıl iştahlandım, nasıl canım çekti anlatamam. Bir yerlerim şişecek, o kıvama geldim. :-*

Ferzan iştahını iyice kabartayim o zaman;

Teksin babası "Ken" Willer'in kiyafeti, şapkası, saçları, yüz şekli ve çakaralmazi sana ne ifade ediyor  ;)

ferzan

Alıntı yapılan: NIC - 17 Mart, 2018, 14:28:17
Ferzan iştahını iyice kabartayim ozaman;
Teksin babasi "Ken" Willer'in kiyafeti,şapkası,saçlari,yüz şekli ve çakaralmazi sana ne ifade ediyor  ;)

Vallahi düşüp bayılıveririm şimdi... :o Demeyin yahu...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

köstebek

Hey gidi uzun tüfekli Ken, hey,

ben de merak ediyordum, washington'da yaralandıktan sonra neler yaptığını. Demek sonunda aklındaki küçük çiftliği kurmayı başarmış ha...

NIC

Cizgidüsler olurda  bu sayinin sert kapaklisini da basarsa uruguaydaki tosuncuk kadar mutlu mesut eder bizi

caretta

Köstebek Beyciğim yavaş yavaş bu akşamki maçın havasına girmeden yazdıklarınıza iki düzeltme yapayım:

Mae Willer adına daha önce rastladık. Oğlak Aylık Seri'de yayınlanan "Culver City'ye Geri Dönüş" adlı macerada Teks ve oğlu harap çiftliğin avlusunda Ken ve Mae Willer'in mezarlarını ziyaret ederler ve dua ederler.

Maksi 21 "Nueces Valley"in İtalyancası bilgisayarımda yüklü. Hikaye 1838 yılında başlıyor. Ken Willer ve Mae Willer bir kervanda. Kervan, Komançilerin hücumuna uğrar. Mae Willer Teks'e hamile!
Tam bir komançi Mae'yi öldürecekken Jim Bridger yerliyi haklar. Çiftlik kurulur ama Teks 6-7 yaşlarındayken annesi ölür.
Ken, Teks ve Sam ile kalır. Sürüler yetiştirirler, Tucson'a, Corpus Christie'ye götürürler. Damned Dick, Gunny Bill var.

Çok anlayamadımsa da çok ilginç bir kitap. Hikayeyi, her zaman olduğu gibi Teks ateş etrafında ekibe anlatıyor.
Maceranın finalinde ekip tam kadro yaşlı Jim Bridger'i ziyaret ederler. Yıl 1881.
1839 veya 1840 doğumlu Teks 41-42 yaşlarında. Macerada çocuk Teks, yeni yetme Teks ve büyümüş Teks var.
Daha delikanlı iken de adam olacak çocuk misali barlarda, limanda kavga çıkarıyor. Yumruk atma, nişancılık mükemmel.
Kardeşi Sam ise taban tabana zıt bir karakter.

Nightrain

Ben bile hype yaptım istemsizce. :D Sert kapaklısı basılırsa, ben de alırım. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

köstebek

Sert kapağı kim kaybetmiş de Tex bulmuş ben onu anlayamadım :)

köstebek

Bir not daha ekleyelim. Kapaktaki kel kafalı, ince bıyıklı abimiz Damned Dick, daha önce Tex'in İçsavaş macerası İki Bayrak Arasında da var. Yine kel, ama bıyıkları biraz palazlanmış durumda. Dizaynır Bey'in pek sevmediği yerlerden ama artık onu da eşten dosttan bulup okuyacak.

Bu arada Parker ve Willer isimleri ABD'de çok yaygın. Bizim Uzun Tüfek gerçekten de kaçaklık döneminin ardından soyadını değiştirip çiftçiliğe geçmiş olabilir...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: köstebek - 17 Mart, 2018, 18:20:40
Bir not daha ekleyelim. Kapaktaki kel kafalı, ince bıyıklı abimiz Damned Dick, daha önce Tex'in İçsavaş macerası İki Bayrak Arasında da var. Yine kel, ama bıyıkları biraz palazlanmış durumda. Dizaynır Bey'in pek sevmediği yerlerden ama artık onu da eşten dosttan bulup okuyacak.

Bu arada Parker ve Willer isimleri ABD'de çok yaygın. Bizim Uzun Tüfek gerçekten de kaçaklık döneminin ardından soyadını değiştirip çiftçiliğe geçmiş olabilir...

Zamanında okumaya çalışıp yarım bıraktıklarımdan :) çok övüyordunuz macerayı bir bakayım demiştim, pişman olmuş elden çıkarmıştım vakitlice 200 den sonraki sayılar benim diğerleri sizin olsun. :)

orhan şafak

Şu anda aylık teks kaçıncı sayı çıkmış bulunuyor acaba klasik seri değil onu biliyorum.

caretta

Teks Aylık Seri'de en son 34.sayı çıktı Orhan Bey...