Teks Maxi - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 09 Ağustos, 2014, 21:14:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

orhan şafak

köstebek

Bu arada Tex yeni 35'in de eli kulağında şu aralar

caretta

Maksi Teks 20.sayı (Çizgi Düşler Maksi Teks Serisi 6) yı okudum.
Köstebek Bey'in dediği gibi Ugolino Cossu'nun çizimleri çok güzel. Çok rahat okudum. Senaryo klasik demiryolu inşaatı
ve demiryolunun geçeceği arazileri ucuza kapatma peşinde olan çıkarcılar. Amerikan İç Savaşı'nı kaybeden güneyli eski askerlerin savaş sonrası çeteci, kirli işler çeviren kişilere dönüşmesi hep tekrarlanır durur.
Bu arada kölelikten kurtulan zenciler de ürkek, korkak, teslimiyetçi kişiler olarak lanse edilirler.
Eski binbaşı Sizemore da yıllar önce kazandığı muharebeyi bir türlü unutamaz.
Oysa artık köprülerin altından çok sular akmıştır. Muharebe kazandığı Blackbull Köprüsü de binbaşının trajik sonunu tayin eder. Teks ve Carson bir kez daha ezilen, horlanan, itilen, kakılan mazlumların yanında.
Alın okuyun,pişman olmazsınız...

pizagor

Maxi 1'i yeniden okudum bugün. Ortiz'in 300 küsür sayfa süren enfes kareleri eşliğinde hikayenin adına yakışır şekilde sayamadığım kadar çok ölümün olduğu, vahşi batıyla ilgili aklımıza gelebilecek her türlü uğursuz, tekinsiz ve tehlikeli mekanda geçen, yine suçluların ve komplocuların her çeşidini barındıran bomba gibi bir serüvendi. Hani bunca farklı mekanı, suç ve suçlu tipiyle birleştirmeyi becerebilmek hakikaten maharet isteyen bir iş. Segura çok iyi kotarmış. Ama Kara Puma'yı ve karısını neden öldürtmüş, onu anlayamadım. Daha doğrusu bu iki 'aslında kendi halinde' apaçinin kısmetsizliğine üzüldüm. Bankacının beyaz karısı üst zümre yaşantısını sürdürebilmek adına bile bile bazı şeylere göz yumup hikayenin sonunda hayatta kalırken ve ceza olmaksızın yoluna devam ederken, derdi sadece atları olan, o ufak sürü için ter döken iki zavallı apaçinin yok yere, sadece Tex'in kanun sizin yanınızda olacaktır, gidin teslim olun öğüdüne uydukları icin hayatlarını kaybetmesini, bu adaletsizliği kabullenemiyorum. Ama Bonelli'nin bu eski alışkanlığı, Tex olsun Zagor olsun kızılderililerin yanında görünürken esasen beyaz adamın çıkarlarını koruyan tipler. Bu yaklaşımın en güzel örneklerinden biri de Tex'in meşhur Kızılderili İntikamı hikayesi. Yıllar geçse de bazı huylar değişmiyor. Bonelli'nin adalet terazisindeki ayarsızlık bir türlü giderilemiyor...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

NIC

Bu macerayi begendigine göre eğer okumadiysan "Vahsi Bati Yollarinda" hikayesine de bayilacaksin,kesinlikle okumalisin

Ve eeyyyy köstebek abi nerde kaldi bizim "Nueces Valley",kuruduk bittik

ferzan

Bu akşam okuma fırsatı buldum...Yaklaşık bir sene önce başlamış ama 30 sayfa okumadan yarım bırakmıştım...Havamda değildim sanırım, ne hikmetse bir daha devam edemedim ve erteledim...Ertelediğim için de Maxi serisindeki okumalarım kronolojik gittiğinden askıya alınmış oldu...Neyse ki bu akşam okuyabildim...

Harika bir maceraymış...Tam Mauro Boselli 'ye yaraşır kalitede ve kuzey yerlileriyle ilgili etnik/folklorik detaylarla bezeli ince ince işlenmiş güzel mi güzel bir öykü...Bir sene önce neden başlangıcında yarım bırakmışım şaşırdım ama insan her zaman belli bir kafada olamayabiliyor...Çizer Fernandez de sadece bu sayı için Teks 'in ekibine dahil olmuş, Hasan Abi 'den öğrendiğim kadarıyla başka macera çizmemiş...Başlangıçta yadırgatıyor kendini ama okudukça kanıksatıyor...Bir yerden sonra hikayenin akışıyla müthiş uyumlu bir hal alıyor ve kendini sevdirmesini biliyor...Çok değil ama bazı sahnelerdeki figür ve portre çizimlerinde kullandığı çini üslubu bana Ersin Burak 'ın çizgilerini anımsattı...Birkaç yerde de olsa böyle bir anımsatma, çizeri daha candan benimsememe sebep oldu...

Bu macerayı halen almamış, okumamış yahut alıp da eli bir türlü okumaya varmamış Teks okurları hiç tereddüt etmesin, hemen okusun derim...Hem çok sürükleyici, hem çok farklı, hem de acayip tekinsiz ve esrarlı bir macera...Ferzan başıma bu film gibi maceraya kefilim diyerek sözlerimi noktalayayım... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Bayram tatili Teks okuyarak geçiyor...Geçen gün Alaska ile Maxi 'lere geri dönmüştüm, bugün itibariyle kalan üç cildi de bitirip güncele yetişmiş oldum...

Üçü de harika öykülerdi...Çizerleri de ayrı güzeldi...Diso, Cossu, Ortiz ve gene Cossu...

Diso, Utanç Kalesi 'nde yaşını iyice belli etmiş artık...Daha önceki Maxi Teks 'lerdeki Diso 'dan daha düzensiz ve gelişigüzel geldi çizgileri...Albümün ortasına doğru düzene girse de rahmetli Ferri 'de olduğu gibi bir efor kaybı söz konusu diye düşünüyorum...Öyle paneller vardı ki, sırf Diso olduğu için hoşgörülmüş diye düşündürtüyor ama finalde gene memnun etmeyi biliyor, genele baktığımızda ileri yaşına rağmen üstat fena iş çıkarmamış dedirtiyor...

Teks 'in Adaleti 'nde iki ayrı macera vardı...Biri Cossu, öteki Ortiz çizimli...Ortiz malum, lafa gerek yok...Yalnız Cossu 'ya ilk anda ısınamam diye düşünürken bir anda sayfalarını izlemesi zevke dönüştü...Civitelli kadar temiz ve detaycı, üstelik grafiksel çalışmasına rağmen Civitelli 'den daha iyi westernin o pis atmosferini veriyor...Cossu 'nun çizeceği her Teks 'e varım ben...Muharebe Köprüsü 'nde kendisine doyuyoruz zaten...

Ruju ve Faraci imzalı bu üç cildin senaryoları kolay kolay aklımdan çıkmayacak sanıyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

worldman

Haftasonu Tex Alaska'yı okuma fırsatı buldum. Özellikle doğa çizimleri çok güzeldi.
Konusu itibarı ile okuduğum Teks'lerden farklı ama bir o kadar da zevkliydi.

Mrtekin

Tex Maxi 24, Nisan başında İtalya'da çıkıyormuş.

http://en.sergiobonelli.it/tex/2019/02/28/comics/maxi-tex-n-24-1004333/

Bu Civitelli'yi bir tek ben sevmiyorum, galiba.

They drew first blood...

haysat

TEX Maxi :7 Tam Macera "Nueces Vadisi" çok yakında.
10 güne kadar tüm satış noktalarında...

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

peder clemente

İşte beklediğim Tex macerası. Tex'in ilk gençlik dönemine döneceğiz. Takip ettiğim kadar son yıllarda yayımlanan en iyi Tex macerası budur. Hikayeyi Boselli, G.L.Bonelli'nin diliyle yazmış. Tex'in hayatının boşlukları doluyor. Tex story'nin hacmi artıyor ve yeni bir boyut kazanıyor. Del Vecchio'nun çizimleri muhteşemmiş. Bu eser için Tex Willer Forum'da; başyapıt veya mücevher diyenler var. Verilen puanlar 8.5-9.0 arasında.

sultanhisar

En çok beklediğim macera...

sultanhisar

Teks 40 ve maksi 7 çıkmış...

hanac

Mrtekin

Tex Maxi 7'yi fuarda gören oldu mu? Fiyatı nedir acaba?
They drew first blood...