Türkiye'de en çok basılmasını istediğiniz eser ve yayınevi

Başlatan Ras Al Ghul, 30 Ağustos, 2014, 19:22:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ras Al Ghul

Türkiye'de en çok basılmasını istediğiniz eser ve yayınevi nedir

Utku Gürsoy

Sin City - Dark Horse Comics
Basıldı ama tam takım olarak bulamıyorum.

Caped Crusader

Alıntı yapılan: Utku Gürsoy - 30 Ağustos, 2014, 19:29:26
Sin City - Dark Horse Comics
Basıldı ama tam takım olarak bulamıyorum.

Gittigidiyor'a bakın kesin vardır.

Utku Gürsoy

Var ama olması gerekenden pahalıya satıyorlar. Türkiyede hangi yayınevi çıkardı bu seriyi?

alan ford

Druuna - Flaneur
Alan Ford - kim basar hiç bilmiyorum

Bu arada Sin City'i arka bahçe bastı. Yakın zamana kadar Kahramanlar Burada sitesinde uygun fiyata bulunabiliyordu bir bakın isterseniz (diyecektim ki site kapanmış maalesef :-[)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Batman no man's land serisini basacak yürekli bir yayın evi aranıyor :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Ras Al Ghul

Chuck

Green Lantern'i okumayı çok isterim çok merak ettiğim bir kahraman :D bu işi hakkıyla ya jbc yada yky yapar gibime geliyor. .
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Jedmau

Mrtekin

They drew first blood...

hbegec

Mandrake'nin tekrar basılmasını çok isterdim.Yayınevi olarakta çizgi düşler yada Kızılmaske'yi olabildiğince güzel götüren büyülü olabilir.Birde Tarzan'ın yayınlanmasını hep arzu etmişimdir ama çocukluğumuzda hep Tarzan olarak bize yutturulan Akim'i değil gerçek Tarzan'ı :)

JBC Yayıncılık daha iyi bilir ama büyülünün The Amazing Spider-Man,Thor,Marvel Team-Up ve Hulk'ta yaptığı gibi Superman veya Batman'in Essentiallarını yayınlamak yani klasikleri çok mu külfetlidir? DC onlar için bile çok mu para ister?

Jedmau

hbegec

Alıntı yapılan: Jedmau - 31 Ağustos, 2014, 00:57:14
Dc o yayınlar için aynı şimdiki telifleri ister.

Hayret ya bu telifleri neden bu kadar pahalı DC'nin anlamış değilim tamam çizgiroman dünyasının finest ları sende batman superman ama daha çok insana ve ülkeye ulaşmak için biraz olsun birşeyler yapsalar çok güzel olur ama olmuyor sanırım..Siz Batman'i alma sürecinizi anlatmıştınız oradan biliyorum.

berkuralcan

Ertan Abi bir yanlışım varsa düzeltsin, ama benim gözlemim şu şekilde bu konuyla ilgili.

Türkiye'de çizgi romanın durumuna baktığımız zaman, tabi Amerika'da çizgi roman çok popüler, çok satıyor, çok biliniyor gibi düşünüyoruz, ama ortada şöyle bir durum var: orada da çizgi romanlar aslında o kadar da popüler değil. Amerika'da 320 milyon insan yaşıyor, en fazla satan çizgi romanlar aylık 100.000 - 200.000 arasında satış rakamlarına ulaşıyor.

DC Comics şirketi, Time Warner adlı devasa bir şirkete ait. Bu adamlar asıl parayı filmlerden, medyanın bilmem kaç kolundaki kuruluşlarından vs. kazanıyorlar. Çizgi roman satışı, DC Comics, onların şirket hiyerarşisinde en tepede yer almıyor, çünkü onlara fazla kar getiren bir olay değil. DC Comics dediğiniz şirket, vakt-i zamanında, "Ulan bu çizgi romanlardan kar edeceğimiz yok" diyerek, bütün çizgi romanlarının yayın haklarını Marvel'a satmaya kalkmış bir şirket baktığınızda:

http://www.altevren.net/oezel-dosyalar/329-what-if

Tabi aynı şekilde, DC Entertainment'ı ele aldığınızda da, burada da şirket hiyerarşisinde önemli olan kar meseleleri var. Merchandising olayı bunlardan bir tanesi, filmler bir başkası, vs.

O yüzden, büyük bir şirket mantığı içinde düşündüğünüzde, hem DC Comics Time Warner'ın şirketleri arasında ilk sırada değil, hem de DC Comics içinde Batman - Superman çizgi romanlarının yabancı bir ülkede yayınlanması değil. Bunu kabul etmekte zorlanıyoruz bazen, ama Marvel ve DC gibi yayıncılar birer şirket. Bunların amacı, Türkiye'deki yayıncılarda olduğu gibi, çizgi roman sevgisi, çizgi roman yayılması, karakterlerin birilerine ulaşması falan değil, bunların amacı para kazanmak. O yüzden, Time Warner ve daha spesifik olarak DC Entertainment içindeki adamlar, muhtemelen filmlerden, ürünlerden vs. milyar dolarlar sayarken, Türkiye'de satılacak bin - iki bin çizgi romanın birkaç bin dolarlık karıyla - haliyle - fazla ilgilenmiyorlar. Ki bildiğim kadarıyla, DC'nin uluslararası telif haklarına da Warner'ın bir bölümü bakıyor, doğrudan DC Comics yetkilisi ile konuşmuyor bile olabilirsiniz.

Bizde biraz şey mantığı vardır, sınav sonucu %90 geldiğinde "Doksan aldım," %20 geldiğinde "Yirmi vermiş" deriz. O yüzden aslında "DC telifleri çok pahalı, telif vermiyor" demek pek doğru değil. YKY'ye, JBC'ye kadar gidip bu teklifleri alan yok demek daha doğru.

Elbette %100 bir doğruluk payı olmayacak olsa olsa da, Amerikalılar hakkında yapılabilecek en mantıklı genellemelerden biri adamların business konusunda düz düşündükleridir. Yani Amerika'da John, "Bu böyle." derse, Mike da büyük ihtimalle "Bu böyleymiş" diye anlayıp durumu kabullenir. Türkiye'de ise bizim kafa biraz daha farklı çalışıyor, Ahmet "Bu böyle" derse, Can "Bize de mi öyle?" diyor, Ahmet "Ama bize gelişi öyle" diyor, Can "Şöyle olmaz mı?" diyor, Ahmet "E hadi senin güzel hatırın için şöyle diyelim" diyor, vs.

O yüzden benim anladığım şu: DC'nin telif vermeme, telifi zor verme, kendini ağırdan satma, karakterlerin daha çok insana / ülkeye ulaşmasını engelleme vs. gibi bir durumu yok. Haliyle, adamlar kendilerine fazla kar getirmeyecek bu konu ile ilgili fazla konuşmaya gerek duymuyorlar, bizim telifimiz, istediğimiz ücret, yüzde, komisyon vs. şudur, getirirseniz alırsınız gibi net bir açıklama yapıyorlar. Yani kararı baştan alıp, bu konu hakkında fazla iş gücü, fazla pazarlık vs. ile uğraşmak istemiyorlar.

Biz biraz bekliyoruz tabi, "Bize de mi budur?" demek istiyoruz ama, adamların kültüründe çok yok o olay  :)

Jedmau

Selam ,

Yazdıklarında haklı oldugun pek çok yer var. Ama bende kendi tecrübelerime dayanarak size bilgi aktarmak isterim.

1- Evet DC pahalı bir firma , Dark Horse ve Marvel söz konusu olduğunda bazı yayınlarda 4-5 katı telif farkı oluşabiliyor.

2- DC fiyatları şu an için benim yayınevime uygun , biraz daha indirmeye çalşlıyoruz ama olmuyor. Satış rakamlarımız yüksek olduğu ve çok bir beklentimiz olmadığı için bize yetiyor . Ama 500-800 satayım paramı kurtarayım fikrini unutun. Kara Ayna 2000 bastık , tamamı satılsa anca çıkıyor.

3- Batman haklarını çok fazla yayınevi istedi. Ben artık ümidi kesmiştim. Bizi layık gördüklerinde kendilerine sordum ; bizden daha yüksek teklif verenler var , neredeyse 2 katımız , neden bizi seçtiniz ?

Cevap şu yöndeydi : Biz zaten film ve oyunlardan cok ciddi paralar kazanıyoruz amacımız para kazanmak değil. Sizin pazarlamanız , tanıtım ve reklam tarzınız tam bizim istediğimz gibi , bize başvuranlar arasında bu işi en doğru yapabilecek kişi sizsiniz dediler ki teklif verenler arasında çok büyük yayınevleri vardı.  Facebook , Instagram ,  Twitter vs hesaplarımızı kontrol etmişler. Bunun dışında yayın listemiz hakkında sorular sordular neden bu yayın neden şu değil diye. Verdiğimiz cevaplar onları memnun etti, yayın seçimini Türkiye için 4 4lük buldular.

Kısacası 3 küsür sene süren görüşmeler sonunda aradığımız yayıncı tipi bu deyip Batman-verse size ait dediler.

Anladığım kadarıile paradan çok karakterin tanınmasına ve yaygınlaşmasına yatırım yaptılar.

Evet Türkiye şartlarına göre çok ciddi paralar ödedik , ama şu an için bir sorun yok. Adı bile satıyor dense yeri var.

Batman konusunda çok hassaslar , başyapıt klasikler dışında eskiye pek yönelmek istemiyorlar. 3 sene için 40 yakın kitap istedik. Sanırım bir 10-15 tane daha alacağız. Şimdilik herşey yolunda , en az satan 2000 satıyor. Maşallah diyeyim.

Batman için istedikleri paraları başka karakterler için istiyorlarsa alanlara veya alacaklara kolay gelsin.

Sevgiler
Ertan