Süpermen Tüm Mevsimler - Arkabahçe

Başlatan dream999, 02 Eylül, 2014, 14:16:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dream999

Süpermen karakteri çoğu Türk okuyucusuna biraz uzak bir karakter.Belki Örümcek Adam kadar içimizden biri olmadığından,belki kültürümüze fazla uzak olmasından.Bunların yanında benim bir teorim daha var oda şu : belki gerçekten iyi Süpermen hikayeleri okumadıklarından dolayı. Süpermen karakteri ve mitosu yazarların elinde kolayca patlayacak bir karışım aslında.Sonuçta elinizde uçan,hızlı koşan,gözlerinden alevler saçan,sonsuz güçlü bir karakter var ve karşısına çıkarabileceğiniz en güçlü şey minik bir yeşil taş.Ama bazı yazarlar ve çizerler bunları alıyorlar ve karşınıza epik birer edebi eserler çıkarıyorlar."Süpermen Tüm Mevsimler" işte bunlardan biri.

Yazarımız Jeph Loeb çizerimiz ise Tim Sale.Bu ikili beraber yazdıkları özel çizgi romanlar ile ünlüdürler.Örümcek Adam Mavi,Hulk Gri,Batman Dark Victory gibi elinize alır almaz bu ikilinin yazdığını anlarsınız ve karşınızdakinin çok iyi bir hikaye olduğu garantidir.Bu kadar kendilerini ispatlamış bir takımdan çıkan Süpermen Tüm Mevsimler de çok sağlam bir çizgi roman hatta bazı yönlerden diğer işlerinden bir kaç kat daha üstün.
        İlk olarak çizimler Süpermen çizgi romanlarından pek beklemediğiniz ve göremeyeceğiniz şekilde.Sulu boya tabloları andıran geniş paneller sizi manzaraya hayran bırakıyor.Alışık olmasanız da çizimler eğer ön  yargılı davranmazsanız sizi içine çekiyorlar.Hiç bir Süpermen çizgi romanının çizimlerine bu kadar ısındığını hatırlamıyorum.

Ama çizimler ne kadar muhteşem olursa olsun eğer hikaye boşsa o çizgi roman adı anılmayan diğer sıradan çizgi romanların arasında unutulmaya mahkumdur.Hikayeyi dört kişinin gözünden onların anlattıklarından dört mevsime bölünmüş olarak izliyoruz. Süpermenin babası Jonathan Kent ilk baharı,iş arkadaşı Lois Lane yazı,ezeli düşmanı Lex Luthor son baharı ve kışı da ilk aşkı Lana Lang'ten dinliyoruz.Bu hikayeler birbirini takip ediyor.İşlenişi,sunuluşu ve anlatmak istedikleri ile çok naif,güzel hikayeler. Süpermen'in bu hikayeler de daha insancıl yönlerini görüyoruz.Korkularını,pişmanlıklarını,heyecanlarını,aşkla tanışmasını.Tanrılar gücünde bir adamın bizim sorunlarımızla boğuşması belki de bu ayrıntılar hikayeyi mükemmelleştiriyor.

Her zaman en iyi üç süpermen hikayesi içinde kendine yer bulacak bu hikayeyi mutlaka okumanızı öneriyorum.Yıllar önce bu hikayeyi Türkçe'ye kazandıran Arka Bahçe Yayıncılığa da teşekkür ediyorum.Eğer bu hikaye olmasaydı Süpermen karakterini bu kadar seven ve okuyan biri olmazdım.İyi okumalar sizlere de.

kalidor

Forumun Superman okuyucusu veya okuyucu olup da yorum yapan (Gambit dışında) fazla üyesi olmadığından bu konuda biraz eksiği vardı. Sayenizde bu eksikliği azaltacağız.  Faydalı ve kaliteli bir tanıtım olmuş, teşekkürler.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Güzel bir tanıtım olmuş elinize sağlık.

Tüm mevsimleri yıllar önce ben de okumuş ve çok beğenmiştim.

Tanıtımların devamını bekliyoruz.  :)

Ras Al Ghul

Tanıtım üzerine okuyacağım :)

emre ozdamarlar

Bu kitabi zamaninda kapagini begenmedigim icin almamistim. Bi de ögrenciyken fiyati da pahali gelmisti. Daha sonra bir sahafta denk gelmisti ve okur okumaz hastasi olmustum. Kisa bir sure sonra calismaya baslayinca da Tim Sale ve Jeph Loeb'in önce The Long Halloween'ini ardindan da Marvel Renkler serisini alip okumustum.

Gercekten cok guzel bir hikayedir. Okumayan herkese tavsiye ederim.

ZGeralt

Türkçe baskısı piyasada bulunmadığından ve doğrusunu söylemek gerekirse Arkabahçe'nin eski baskılarını almak istemediğimden ötürü İngilizce cildini edindim. Kitapta 4 sayılık Superman All Seasons fasikülleri yanı sıra  2 ayrı mini bölümde  yer alıyor.

Dün akşam elime aldım ve bir oturuşta bitirdim . Seriyi tanıtan arkadaş da bahsetmiş ancak ben uzun zamandır bu kadar güzel bir çizim-renklendirme ve panel seçimi görmemiştim. Gerçekten tek kelimeyle muazzam olmuş.
Jeph Loeb ve Tim Sale birlikteliği "efsane" mertebesinde işler çıkmasına yol açıyor, yine 12'den vurulmuş.
Superman'i yakınlarının ve düşmanının açısından görmek, sadece Superman'i değil, bütün çevresini "tiplemeden" çıkarıp "insanlaştırmak" nefis bir tat katmış. Lana'nın bölümü buruk bir aşk hikayesi aslında ve çok gerçekçi, o iki küçük kasaba gencinin utangaçlığı, toyluğu ve Lana'nın Clark'ın Superman oluşundaki çaresizliği çok güzel bir şekilde okuyucuya geçiyor. Babasının endişeleri,Lex'in öfkesi hepsi çok güzel bir şekilde aktarılıyor.

Süper kahraman janrının galaktik kavgalara, bitmek bilmez dövüşlere, bıktıran zaman yolculuklarına vs. girmeden de yazılabildiğini tekrar göstermiş oldular.

Superman seven sevmeyen herkese kesinlikle tavsiye ediyorum. Tadı damağımda kaldı :)

Nightrain

Yeniden basılacak sandım ve o heyecan ile girdim başlığa. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ZGeralt

Alıntı yapılan: Nightrain - 04 Aralık, 2018, 13:44:06
Yeniden basılacak sandım ve o heyecan ile girdim başlığa. ;D

Keşke basılsa :)

Halihazırda bir başlık olduğundan yeni başlık açmak istemedim, boşa umutlandırmış oldum kusura bakmayın :)