Ms. Marvel - Arkabahçe Yayıncılık

Başlatan pizagor, 03 Eylül, 2014, 13:29:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Ben de verdim siparişi. Aldığı puanlardan dolayı uzun zamandır çıkmasını bekliyordum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pearl jam

Ms marvel ign incelemelerinde marvel in en yuksek oy alan serisi olarak dikkat cekiyordu. Seksist bir insan olmasam da kadin super kahramanlara karsi nedense hep biraz mesafeliyimdir  :) ama ms marvel i gercekten begendim. Musluman kadin kahraman daha once islenmemis bir konu oldugundan hikaye yeniliklere acik ve eglenceli bir tarzi var ama beni asil etkileyen cizimler oldu. İlerleyen ciltlerde oyku vasatlassa dahi sirf cizimleri icin almaya devam ederim.

rumar80

Bu aralar sık çizgi roman okuyabildiğim için yeni aldığım bu cildi de bir çırpıda okudum. İlk izlenimim beğendim.
   Farklı ve baskın bir kültürün içinde yaşamaya çalışan ama kendi kültürünü bile sorgulayabilen Müslüman bir genç kızın maceralarını anlatıyor Ms. Marvel. Bir anda hayalleri gerçekleşen ve süper güçlere kavuşan Kamala güçlerini kullanmak, gençlik sorunları ile uğraşmak, ailesi ile savaşmak (her gencin yaptığı gibi) ve yaşamak zorundadır.
    Bana Örümcek adamın ilk yıllarını hatırlattı. Ergenlik ve arkadaş sorunları yaşayan Peter Parker'dan belki de tek farkı bunların üstüne Hristiyan bir toplumda Müslüman olması. Anlatım dili çok başarılı. Karakter çok sevimli. Bence okunması gereken bir çizgi roman. Hatta çocuklarımıza bile okutmamız gerek.
    İki ufak eleştirim olacak:
    İlki Nakia adında bir Türk adı hiç duymadım. Bu ismi en azından bildiğimiz bir şekle soksaydılar iyi olabilirdi. Nakiye gibi.
    İkincisi Kamala'nın nasıl güç kazandığı. Yanlış hatırlıyorsam dostlar beni düzeltsin. Infinity macerasında Black Bolt Attilan'dan dünyaya kişilerin içindeki gücü harekete geçiren Terrigen sisini salmıştı. Güçleri olanlar bir kozaya dönüşüyor ve kozadan güçlerini elde ederek çıkıyorlardı. Kamala'nın da durumu bu. Bence başta kısa bir ön söz ile konudanuzak okurlara bir bilgi verilebilirdi.
   Yine de dediğim gibi okunabilecek bir kitap. Siz de okuyun. Fikirlerinizi merak ediyorum.

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 29 Ekim, 2015, 13:48:07
Yanlış hatırlıyorsam dostlar beni düzeltsin. Infinity macerasında Black Bolt Attilan'dan dünyaya kişilerin içindeki gücü harekete geçiren Terrigen sisini salmıştı. Güçleri olanlar bir kozaya dönüşüyor ve kozadan güçlerini elde ederek çıkıyorlardı. Kamala'nın da durumu bu.

Doğru hatırlıyorsun. Aynen öyle kazanıyor güçlerini.

maeglin

Bende bugün okuma fırsatı buldum, kız arkadaşım için almıştım, Batman'le başlatınca ağır gelmişti :D bunu sevdi, bende okuyunca hoşuma gitti. Hatta başlangıç, tanıtımı ilerleyişi güzeldi yalnızca isimler noktasında çok takıldım Nakia evet çok uyumsuz geldi, beta olayını algılayamadım acaba bilmem gereken bir şey mi vardı. Bu bir kaç küçük sorun dışında hoşuma gitti.

pearl jam

alternatif kapak çok daha güzel. keşke diğerini alternatif yapsalarmış  :(

Sakızlı Ohannes Paşa

Aldım, okudum çok aşırı olmasa da beğendim. Marvel'ın "çeşitlilik" hamlelerinin bir meyvesi de Müslüman bir kız olan Kamala'nın Ms. Marvel olması. Sevimli, sempatik bir karakter. Özellikle "leziz mi leziz haram et" lafına iyi güldüm :)

Bu cilt 5 sayılık, kısa ve öz bir cilt. Kamala'nın güçlerini kazanışı ve alışmaya çalışmasını anlatıyor çoğunlukla. Bir oturuşta 1-1.5 saatte bitiyor ve güzel vakit geçirtiyor. Birçok kişinin aksine çizimleri ben çok da beğenmedim. Aslında çizimler elle tutulur ama özellikle renklendirme çok donuk, çok silik, çok ruhsuz geldi. Böyle olunca çizimlerin de etkisi azalıyor.

Arkabahçe'nin baskısı önceki ciltlere göre daha iyi hakkını vermek lazım. Ancak 3-4 yerde tapaj hatası var. Daha dikkatli okunmalı basıma gönderilmeden önce. Sadece 19 sayı sürüyor seri. Tamamlanacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Gelecek sayıları da almayı düşünüyorum. 1. cilt puanım ise; 7/10.

hennessy

Burç güzel çevirmiş eline sağlık. Hikaye fena değil ama bana göre değil. Okunur bir seri ama bana biraz hafif kaldı. Devam etmeyi düşünmüyorum ama dediğim gibi şans verilmesi gereken bir seri.

Ben beğenmedim diye sizin beğenmeyeceğiniz demek değil.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

nicholaihel

Okudum, beğendim, devam edeceğim.

Arkabahçe'nin son zamanlarda aldığım en eli yüzü düzgün baskısına sahip çizgi romanı olsa da canımı sıkan şeyler yok değil. Daha önce (Örn. Daredevil 1) başka ciltlerde de gördüğüm bulanık (çift konturlu gibi, net olmayan) sayfalar mevcut. Nedenini bilmiyorum ama tamamen görsel keyif üzere kurulu çizgi romancılık için affedilemez görüyorum. Bu, sinemada bazı sahnelerin korsan görüntüler gibi olmasına benziyor. Tamamen tesadüfi şekilde arkasından okuduğum JBC'den Deadpool Yaşayan Ölülerin Gecesi'nde tüm sayfalar pırıl pırıl! Konturlar, renkler net. Çizimlerini çok çok daha keyifli bulduğum Ms. Marvel'da böyle sayfalar bulunmasaydı keşke.

Yine Arkabahçe için arka plan, tabela, dükkan, gazete vs. konusunda bu cilt özelinde (Masallar 1 kötü örnektir bu konuda) oldukça özenli, başarılı bir çalışma çıkardıklarını düşünüyorum.

Sonuçta keyifli, önerebileceğim bir cilt olmuş.

(Kamala'nın babasının söylediğini anımsadığı ayet de Maide Suresi 32. ayet. Yine örnek aynı olacak ama :) JBC'nin popüler kültür dipnotları gibi "*" eklenebilirmiş. Burada dursun.)

battlehammer

Hikaye fena değil falan denmiş ama bir hikaye yok. Her zamanki marvel klişeleri, doğru düzgün yazılmamış ve steryotipler dayanan tuhaf bir "biz amerikalılar bayılıyoruz azınlıklara doğrusu" tipi islam  bakışı ile birleşip, orta sınıf bir iki espriye dayanarak sunulmuş. fon olarak kullanılan "kültür" kendi içinde bir tutarlılığa bile sahip değil, yavan ve başarısız bir kitap.

Arkabahçe her zamanki kalitesizliğiyle yine saçma sapan bir şey basmış, tebrikler.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: battlehammer - 15 Aralık, 2015, 06:39:49
Hikaye fena değil falan denmiş ama bir hikaye yok. Her zamanki marvel klişeleri, doğru düzgün yazılmamış ve steryotipler dayanan tuhaf bir "biz amerikalılar bayılıyoruz azınlıklara doğrusu" tipi islam  bakışı ile birleşip, orta sınıf bir iki espriye dayanarak sunulmuş. fon olarak kullanılan "kültür" kendi içinde bir tutarlılığa bile sahip değil, yavan ve başarısız bir kitap.

Arkabahçe her zamanki kalitesizliğiyle yine saçma sapan bir şey basmış, tebrikler.

;D Fena gömdünüz Arka Bahçe'yi. Ama tarzı beğendim  ;D ;D

dean

sulkesen

yeni yayınlara destek verilmesi taraftayım ama ms marvel'i beğenmedim daha önce yayınlanan yeniçeri gibi ikinci cildi almayı düşünmüyorum.Sitedeki bazı arkadaşların çeşitli sebeplerle kötüledikleri Arkabahçe ye karşı bir önyargım yok mesela Ironman ve Daredevil'ı beğenerek okuyorum.Masallar,Flash,Greenlantern'ı sevmiyorum tarzım değil.Ms marvel hakkındaki düşüncelerime gelecek olursam konu yok, çizimler iyi değil, senaryo tutarsız, yanlış islam bilgileriyle dolu vb..

nikopol

dean