Ms. Marvel - Arkabahçe Yayıncılık

Başlatan pizagor, 03 Eylül, 2014, 13:29:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Nightrain

3.ciltte 1 sene sonra cikar sanırım!
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

memospinoz

Popüler, Eleştirmenlerden Olumlu Not Almış Yeni Seri Devam Ediyor!

Mucit de kim ve Ms.Marvel ve tüm arkadaşlarından ne istiyor? Belki Wolverine bu konuda yardım edebilir! Tabi eğer Kamala en sevdiği süper kahramana hayranlık gösterileri yapmayı bırakırsa. Sonrasında ise, kraliyet köpeği Kilitçene ile tanıştığında Kamala'nın yolu Inhumanlar ile kesişiyor. Ama Kilitçene'nin Kamala ile birlikte olmasının gerçek nedeni ne? Ms. Marvel geçmişi hakkında daha çok şey keşfederken Mucit de geleceğini tehdit ediyor. Etrafa daha fazla zarar vermeden önce bu manyak kötü adamı durdurmak amacıyla Kamala hiç beklenmedik bir grup kahramanı bir araya getiriyor ancak baş edebileceğinden fazlasına mı kalkıştı? Ve Ms. Marvel'ın hayatı daha ne kadar süre Kamala Khan'ınkini ele geçirmeye devam edecek? Kamala Khan neden en iyi (ve en sevimli) yeni süper kahraman olduğunu kanıtlamaya devam ediyor!

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 136
Etiket Fiyatı: 27 TL

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 18 Kasım, 2015, 13:59:33
Aldım, okudum çok aşırı olmasa da beğendim. Marvel'ın "çeşitlilik" hamlelerinin bir meyvesi de Müslüman bir kız olan Kamala'nın Ms. Marvel olması. Sevimli, sempatik bir karakter. Özellikle "leziz mi leziz haram et" lafına iyi güldüm :)

Bu cilt 5 sayılık, kısa ve öz bir cilt. Kamala'nın güçlerini kazanışı ve alışmaya çalışmasını anlatıyor çoğunlukla. Bir oturuşta 1-1.5 saatte bitiyor ve güzel vakit geçirtiyor. Birçok kişinin aksine çizimleri ben çok da beğenmedim. Aslında çizimler elle tutulur ama özellikle renklendirme çok donuk, çok silik, çok ruhsuz geldi. Böyle olunca çizimlerin de etkisi azalıyor.

Arkabahçe'nin baskısı önceki ciltlere göre daha iyi hakkını vermek lazım. Ancak 3-4 yerde tapaj hatası var. Daha dikkatli okunmalı basıma gönderilmeden önce. Sadece 19 sayı sürüyor seri. Tamamlanacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Gelecek sayıları da almayı düşünüyorum. 1. cilt puanım ise; 7/10.

Sözümü geri aldım. 2 ciltten sonra almayı düşünmüyorum. 2. cilt çok berbattı bence. Bu kadar övülen çizgi roman bu mu dedirtiyor. Artık heralde bu "diversity" olayından nasıl bıkmışsa insanlar bu vasat seriyi bile öve öve bitirememişler. Hikaye oldukça tırt. Hele Kilitçene ile tanışma sahnesi nedir öyle? Yazar arkadaş amaaan ne kascaz olay örgüsüyle falan sokakta görüp tanıştılar işte diye diye yazmış adeta.

Çizimler de çok zayıf. Renkler silik. İlk ciltte de böyleydi. Arkabahçe'nin diğer çizgi romanlarında rastlamadığım için renklendirmenin zayıflığına veriyorum artık.

Ms. Marvel maceramı noktalıyor ve 2. cilde helalinden 2.5/10 puanımı veriyorum.

dean

memospinoz

Kamala Yeni, Korkunç Bir Tehditle Yüz Yüze: Yoğun Duygular!

Sevgililer Günü yaklaşıyor ve Jersey'de havada aşk var! Kamala Khan'ın okul dansına gitmesine izin verilmese de Ms. Marvel'ın böyle bir derdi yok! Tabi tek amacı Asgard'ın en can sıkıcı düzenbazını yakalamak! Evet, bildiniz. Bu Marvel'ın en sevilen şarlatanı Loki'nin de içinde olduğu özel bir Sevgililer Günü hikayesi! Sonrasında Jersey'de gizemli bir yabancı boy gösterdiğinde Ms. Marvel ona fena tutuluyor! Çünkü bu yeni çocuk gerçekten ama gerçekten çok tatlı. Bu hissettiklerin de ne, Kamala Khan? Dram! Entrika! Romantizm! Gerilim! Havada uçuşan yumruklar! Ve çok daha fazlasına hazır olun! Eleştirmenlerden geçer not almış bu yeni seri devam ederken Kamala Khan neden en iyi (ve en sevimli) yeni süper kahraman olduğunu bir kez daha ispatlıyor! Ayrıca, S.H.I.E.L.D ajanı Jemma Simmons Kamala'nın okuluna gizli bir görev için geldiğinde neler olduğuna şahitlik edin!

Sayfa Sayısı: 112
Etiket Fiyatı: 27 TL

ZGeralt

Çok övülen bir seri olması nedeniyle hevesle ilk cildini aldım, benim için hayal kırıklığı oldu. Beğenenin neden beğendiği anlayabiliyorum, Marvel'ın kahramanları daha "insanlaştıran" politikasından ve "kültürel çeşitlilik" akımından şikayetçi de değilim.
Hatta ABD'de bu konuda baya tartışmalar var. O yüzden kendi fikrimi de belirteyim.
Peter Parker, Peter Parker'dır , bunu değiştirmelerini ben de asla istemem ama yeni Spider-Man değil siyahi, isterse transseksüel bir eskimo olsun hiç farketmez.
Bir insanın karakterini yetiştiği çevre, aile ortamı, etnik kökeni, inanışları ve tecrübeleri şekillendirir. Kahramanlarda da durum böyle, Harlem'de Norveç'li bir çocuğun yetişmesi ile Luke Cage'in tecrübeleri arasında fark olacaktır.
Ama yeni bir kişi yeni bir karakter demektir, buna karşı çıkılması anlamsız hatta bence baya bildiğin ırkçılık.
Ms.Marvel'de bu kültürel çeşitlilik döneminin ürünü ama biraz zorlama bir ürün gibi geliyor bana. Müslüman bir kadın karakter olarak, ve Müslümanların azınlıkta yaşadığı bir toplumda Müslüman bir kadın karakter olarak anlatılan hikaye ayakları havada gibi geldi.
Burada siyasi veya dini bir tartışmaya girmek değil amacım ama yaşadığımız toplumda - büyükşehirlerin kurtarılmış bölgelerini ayrı tutalım -kadının ne gibi zorluklar çektiği, hatta genel olarak İslam coğrafyasında yaşadıkları, İslam'ın kadına bakışı falan "teen" etiketli bir çizgi romana sığmayacak derinlikte.  O yüzden bende "olmamışlık" hissi uyandırdı, devam edemedim. Bilemiyorum belki biraz acımasız davrandım :/

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 14 Kasım, 2018, 17:12:10
Ms.Marvel'de bu kültürel çeşitlilik döneminin ürünü ama biraz zorlama bir ürün gibi geliyor bana. Müslüman bir kadın karakter olarak, ve Müslümanların azınlıkta yaşadığı bir toplumda Müslüman bir kadın karakter olarak anlatılan hikaye ayakları havada gibi geldi.
Burada siyasi veya dini bir tartışmaya girmek değil amacım ama yaşadığımız toplumda - büyükşehirlerin kurtarılmış bölgelerini ayrı tutalım -kadının ne gibi zorluklar çektiği, hatta genel olarak İslam coğrafyasında yaşadıkları, İslam'ın kadına bakışı falan "teen" etiketli bir çizgi romana sığmayacak derinlikte.  O yüzden bende "olmamışlık" hissi uyandırdı, devam edemedim. Bilemiyorum belki biraz acımasız davrandım :/

Bence burada kilit nokta sizin de belirtmiş olduğunuz gibi işin teen noktası. Böyle bir hikaye Image, Vertigo ve Marvel'ın Max logolu markalarında daha derin anlatılabilirdi. Hatta kız çocuğu yerine yetişkin bir Müslüman kadın ile daha ciddi hikayeler anlatılabilirdi. Lakin Marvel bu karakterle yaşı daha küçük olan bir kitleyi uzun süreliğine düşünüyor. Öncelikle karakteri Coming of age hikayesi anlatabilecekleri bir yaşa çekmişler. Spider-Man, X-Men (Orijinal beşli) ilk başladıklarında gençlerdi ve zamanla büyüdüler. Hikayelerde gelişti. X-Men sadece bir çizgi roman olmaktan çok öteye geçip sosyal içerik anlamında da güçlendiyse Ms. Marvel'da zamanla buna yönelebilir. (X-Men'in dörtte biri kadar bile derinleşeceğini düşünmüyorum. Potansiyel olarak söylüyorum sadece.) Nokta atışı sert bir hikaye yerine daha kalıcı ve genç okura yönelik bir karakter düşünüyorlar.

Marvel, geçtiğimiz senelerde çok hızlı şekilde genç nesil karakterler yarattı. İlk başlarda bundan belli bir miktar rahatsız oldum. Lakin karakterler ağır ağır oturmaya ve başlarından maceralar geçtikçe olgunlaşmaya başladılar. Miles Morales, Kamala Khan, Sam Alexander, Robbie Reyes, Lunella Lafayette, Viv Vision, Riri Williams vb. Bu karakterler çizgi romanlarımıza bir ya da iki sene içerisinde son derece hızlı girdi. Marvel bence hatayı bunları hızlı şekilde hayatımıza sokarak yaptı. Benim şahsi görüşüm ana evrenle dirsek teması halinde tutup, ayrı tavalarda kısık ateşte pişirmeleriydi. Ama onlar karakterleri aynı anda ana yemeklere katarak ateşi de hızlı açarak biraz yemeğe dip tutturdular. O süreç geçtikten sonra özellikle şimdi karakterlerin azda olsa artık oturmaya başladığını görüyorum. Fresh Start ile birlikte bütün ana karakterlerimiz geldi. Ana yemek artık yine lezzetli. Bu karakterlerde şimdilik olması gerektiği gibi çeşni halinde. Nasıl ki esas karakterlerimiz 60'lı yıllarda karakterizasyon ve hikaye anlamında olgunlaşma süreci geçirip kendilerini buldularsa, başta Kamala olmak üzere bütün gençler de zamanla kendilerini tam manasıyla bulacaktır.

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 15 Kasım, 2018, 02:06:26
  Bence burada kilit nokta sizin de belirtmiş olduğunuz gibi işin teen noktası. Böyle bir hikaye Image, Vertigo ve Marvel'ın Max logolu markalarında daha derin anlatılabilirdi. Hatta kız çocuğu yerine yetişkin bir Müslüman kadın ile daha ciddi hikayeler anlatılabilirdi. Lakin Marvel bu karakterle yaşı daha küçük olan bir kitleyi uzun süreliğine düşünüyor. Öncelikle karakteri Coming of age hikayesi anlatabilecekleri bir yaşa çekmişler. Spider-Man, X-Men (Orijinal beşli) ilk başladıklarında gençlerdi ve zamanla büyüdüler. Hikayelerde gelişti. X-Men sadece bir çizgi roman olmaktan çok öteye geçip sosyal içerik anlamında da güçlendiyse Ms. Marvel'da zamanla buna yönelebilir. (X-Men'in dörtte biri kadar bile derinleşeceğini düşünmüyorum. Potansiyel olarak söylüyorum sadece.) Nokta atışı sert bir hikaye yerine daha kalıcı ve genç okura yönelik bir karakter düşünüyorlar.

Marvel, geçtiğimiz senelerde çok hızlı şekilde genç nesil karakterler yarattı. İlk başlarda bundan belli bir miktar rahatsız oldum. Lakin karakterler ağır ağır oturmaya ve başlarından maceralar geçtikçe olgunlaşmaya başladılar. Miles Morales, Kamala Khan, Sam Alexander, Robbie Reyes, Lunella Lafayette, Viv Vision, Riri Williams vb. Bu karakterler çizgi romanlarımıza bir ya da iki sene içerisinde son derece hızlı girdi. Marvel bence hatayı bunları hızlı şekilde hayatımıza sokarak yaptı. Benim şahsi görüşüm ana evrenle dirsek teması halinde tutup, ayrı tavalarda kısık ateşte pişirmeleriydi. Ama onlar karakterleri aynı anda ana yemeklere katarak ateşi de hızlı açarak biraz yemeğe dip tutturdular. O süreç geçtikten sonra özellikle şimdi karakterlerin azda olsa artık oturmaya başladığını görüyorum. Fresh Start ile birlikte bütün ana karakterlerimiz geldi. Ana yemek artık yine lezzetli. Bu karakterlerde şimdilik olması gerektiği gibi çeşni halinde. Nasıl ki esas karakterlerimiz 60'lı yıllarda karakterizasyon ve hikaye anlamında olgunlaşma süreci geçirip kendilerini buldularsa, başta Kamala olmak üzere bütün gençler de zamanla kendilerini tam manasıyla bulacaktır.

Size hak veriyorum, ana akım yayınlarda gençlere yönelmeleri çok rasyonel. Aslında beklentim bir yetişkin hikayesi değildi ama yine de en azından belirgin problemleri görmezden gelmemelerini beklerdim, bir süper kahramana belirli bir etnik/dini kimlik yaratıyorsan bunun bir nedeni olmalı bence. Sanki "hadi bir tane de Müslüman olsun, kapalı kıyafet giysin" gibi olunca oluşturulan aidiyetin pek bir önemi kalmıyor sanki.

Fresh Start meselesine ise hemen dahil olmak istemedim, biraz bekliyorum neye evrilecek diye ama gördüğüm kadarıyla bir çok seri ortalama üstü seyrediyor. Özellikle Venom hakkında çok olumlu yorumlar var. Ciltlerin çıkmasını bekleyeceğim sanırım.

eyoruk

Carol Danvers sonraları meğer Ms.Marvel oluyormuş galiba ? Ben bu Ms Marvel'i başka bir karakter sanıyordum meğerse  ;D

Nightrain

Alıntı yapılan: eyoruk - 15 Kasım, 2018, 16:17:22
Carol Danvers sonraları meğer Ms.Marvel oluyormuş galiba ? Ben bu Ms Marvel'i başka bir karakter sanıyordum meğerse  ;D

Bu Ms. Marvel ve Carol'un Ms. Marvel'i farklı kişiler.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

eyoruk

Mrtekin

Arkabahçe 4. cildi çıkardı. Biraz çıkan cildi inceledim, nasıl bir kağıt çeşidi kullandılar ise, bildiğin aydınlık (brightness) çok kötü; kapkara bir basım, böyle basacaksanız basmayın daha iyi ya...

Artık kağıdın da en kötüsüne mi kaldık nedir????
They drew first blood...

hanac

Ms. Marvel Cilt:4 Son Günler

Her sayıda, Kamala sırf yeni elde ettiği güçleri kullanmakla kalmıyor; bir birey olarak da karşımıza çıkıyor. O yediden yetmişe herkesin kendine örnek alabileceği bir genç.- Comicositycom

MERAKLA BEKLEDİĞİNİZ KONUK: KAPTAN MARVEL VE MS. MARVEL DÜNYANIN SONU İLE BİRLİKTE YÜZLEŞİYORLAR!

Kostümünü giydiğinden beri Kamala, her türlü zorlukla karşılaştı. Ancak hiçbir şey onu bunun için hazırlamadı: Marvel Evreni'nin son günleri.

Şansına Carol ; Kaptan Marvel; Danvers ona yardım için yanında! Bir yandan abisini kurtarmak için en sevdiği süper kahraman ile işbirliği yapmakla, bir yandan da şehrinde paniğin hakim olmasını engellemekle uğraşırken Kamala'nın dünyasının gerçekten yıkılmak üzere olduğunu kabullenecek doğru dürüst zamanı kalmıyor. Ama gerçekler yakasına yapışacak, hem de kısa süre içerisinde. Dünya sona ermek üzereyken hala mücadeleye devam eder misiniz? Kamala bunun cevabını biliyor. Hadi yapalım şu işi, Jersey.

Sayfa Sayısı: 120
Etiket Fiyatı: 92 ₺

Kauss

Yanlışım yoksa seri tamamlanmış oldu. İlk sayı 2015 yılıydı diye hatırlıyorum. 7 yılda 4 cilt basıp seriyi tamamlayan Arkabahçe' e teşekkürler.