İzinsiz Çeviri ve Balonlama Hakkında Duyuru

Başlatan Jedmau, 12 Eylül, 2014, 13:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jedmau

İzinsiz Balonlama ve Çeviriler Hakkında Önemli Duyuru

Arkadaşlar Merhaba ,

Özellikle son 1-2 aydır internet üzerinden her ne kadar hobi olarak yapılsada izinsiz çizgi roman çeviri ve balonlama yapıp yayın yapan arkadaşlar bize mesaj atıyor.

Gelen sorular genellikle şu yayının hakları sizdemi veya bu yayın kimde gibi ? Bu sorular kesinlikle iyi niyetli olup , yayınlanacak çizgi romanları önceden çevirip yayıncıyı zor duruma düşürmemek olsada yinede büyük bi yanlış içerisindesiniz.

Çoğu mecrada duyurduk , onlarca kez bildirdik ama son kez yine sizlere değer verip hiç bir zarar görmenizi istemediğimizden dolayı tekrar bir açıklama yapmak istiyoruz.

Evet , Batman ve tüm yan karakterlerin , yani kısaca Batman Evreni'nin ( Batmanverse ) basım hakları firmamıza ait. Bu evrene ait çoğu ana ve yan karaktere ait yayınları site ve torrentlerden kaldırdınız , tüm iyi niyetli anlayışınız için teşekkür ederiz. Fakat bu demek değildir ki DC Comic's firmasına ait diğer yayınları çevirebilirsiniz. Bakınız Batman bizdeyse , Flash , Justice League başka yayın evlerinde. İleride ne olur bilmiyoruz ; Aquaman çok popüler keza Wonder Woman'da . Bunları çevirerek bu yayınlara yatırım yapmak isteyen firmaları lütfen zor duruma düşürmeyin.

Kaldıki bize şöyle sorular geliyor ? Night Wing basacakmısınız ? Basmayacaksanız çevirelim. Bu soruya ne cevap verebiliriz ki ? Basmıcaz ama çevirmeyin mi ? Yoksa basıcaz ama daha duyurmadık , sizede soyleyemeyiz supriz kaçmasın mı ?

Bunun dışında en kötüsüde şu karaktere ait şu yayını basacakmısınız soruları. Bize Deadpool'un hangi kitapları basılacak , basmayacaklarınızı çevirelim diye mesajlar geliyor  Arkadaşlar böyle saçma bir soru olabilir mi ? Deadpool'un 20 küsür kitabını almış bir firma , 21.ciyi mi almayacak ? Almasak dahi yine izinsiz bir yayın olacağından resmi olarak suç işlemiş olursunuz.

Bunların dışında lütfen bu uyarımı dikkate alın. Size duyurulmamış onlarca belki yüzlerce çizgi romanın şu an telifi alınmış durumda kimisi digital ortamlar kimiside basılı olrak teliflendirildiler. A şu yayını duymadık hiç bir yayın evi basmıyor diye yapacağınız bir iş ileride başınıza yasal olarak sorunlar açabilir. JBC yayıncılık olarak biz asla ilk olarak yasal yollara başvurmuyoruz. Önce rica ederiz , tekrar ederiz , açıklama yaparız. Ne zaman iş tatsızlığa gider o zaman yargı önünde hakkımızı ararız. Ama bu sizi lütfen cesaretlendirmesin , adını bile duymadığınız firmalar şu an yayın topluyor , ve hiç biri kimseye bizim gibi birşey rica etmek zorunda değil. Direk yasal işlem başlatabilirler ve bu çok üzücü bir şekilde çok sevdiğiniz hobinizi kaybetmenize ve maddi manevi zararlar görmenize neden olabilir. Bu uyarı size yapılmış dosthane bir tavsiye olarak kabul etmenizi rica ederim.

Neyse kafaları daha şişirmek istemiyorum. Her ne kadar diğer yayınevleri ile kardeş gibi de olsak onlar adına konuşmamak adına ; JBC Yayıncılık olarak aşağıda listelediğimiz hiç bir karakterin hiçbir yayını yasal olmayan şekillerde yayınlamamanızı rica ediyoruz.

Batman Evreni
Hellboy
Deadpool Evreni
Star Wars Evreni
American Vampire Serisi

Sevgilerimle
Ertan Ergil

Sakızlı Ohannes Paşa

Sorsan insanların %99'unun müslüman olduğu bir ülkede hak yemek olağan olmuş. Abuk subuk şeylere, lüks telefonlara verdikleri paralara acımayanlar iş kitaplara, oyunlara ve hatta çizgi romanlara gelince verdikleri paraya acıyorlar. Evet orijinal kitap alanın enayi sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Bunları internetten okumak varken neden para versinler dimi? Öğrenci falan olur anlarım da iş güç sahibi adamlar bunu yapınca midem bulanıyor. Yazık kere yazık.

Utku Gürsoy

Bende bir çeviri sitesine bunları çevirmeyin emek var falan demiştim adamlar bana 'Türkçesi yok insanlar sabırsızlanıyor diye cevap vermişti. Oldu olacak sabırsızlanıyorum diye git Scott Snyder' in evinden senaryoyu çal. Bu sitelere direkt dava açılmalı.

afu

Ertan çok güzel ve oldukça kibar bir şekilde açıklamış.
Bu siteye üye olanların zaten bu hassasiyeti gösterdiklerine inanıyorum. Çizgi roman severler olarak bizler tabi ki yazarın, çizerin, renklendirenin, tercüme edenin vs emeklerine saygılarımız sonsuz.
Bu hassasiyeti sırf korsan çizgi romanlara değil, tüm fikir ürünlerine de (kitap, film, müzik vb.) göstermeliyiz.
Siz bakmayın yukarıdakilerin yaptıklarına.

darkwood

Forum yönetimi olarak, forumun kuruluşundan beri bu tip konulara çok hassasiyet gösteriyoruz.
Bırakın izinsiz çeviri v.s. bu konular ile ilgili forum içinde link,bağlantı vermeyi dahi doğru bulmuyoruz.
Forum kurallarımız içinde (***mesajlar, madde 4-5) bu hususlar açık olarak belirtilmiştir.

Bu konularla ilgili üyelerimizde gayet bilinçli hareket ediyorlar, emeğe değer veren bir üslup içinde
olduklarından, kimseyle şimdiye kadar bir sorun yaşamadık. Yayınevlerinin kendilerine müteşekkir olduğunu düşünüyorum.

***http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=2236.msg115370#new
Darkwood Sakinleri..

Pulluk

Olabilecek en kibar uyarı olmuş. Piyasa zaten bu kadar derken, bir de korsan yüzünden emekler zayi olmasın...
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

Jedmau

Alıntı yapılan: darkwood - 12 Eylül, 2014, 15:58:52
Forum yönetimi olarak, forum kuruluşundan beri bu tip konulara çok hassasiyet gösteriyoruz.
Bırakın izinsiz çeviri v.s. bu konular ile ilgili forum içinde link,bağlantı dahi vermeyi doğru bulmuyoruz.
Forum kurallarımız içinde (***mesajlar, madde 4-5) bu hususlar açık olarak belirtilmiştir.

Bu konularla ilgili üyelerimizde gayet bilinçli hareket ediyorlar, emeğe değer veren bir üslup içinde
olduklarından, kimseyle şimdiye kadar bir sorun yaşamadık. Yayınevlerinin kendilerine müteşekkir olduğunu düşünüyorum.

***http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=2236.msg115370#new

Çok teşekkür ederim.

Zaten yazım bu foruma değil , çeviri yapıp bu forumlara da giren kişiler içindi. Bu yazıyı başka mecralarda da yayınladık.

tüm desteğiniz için teşekkür ederim.

köstebek

Bu aralar İlker'in dükkana çok nadir uğruyorum. Berent Abiye ve diğer arkadaşlara gönderilmesi gereken kitapları bile ayarlayamadım, her neyse. Bu uğramalarımdan birinde Gümüş Saçlı abilerimizden biri geldi, Teks'leri vs topladı. Baktım elini Renkli teks'lere sürmedi.
Dedim, hayırdır, sevmediniz mi?
"Yok", dedi, "onları netten okudum, almama gerek yok"
Nerden okudunuz diye sordum.
"Ç.... Diyarı" dedi.
Hangisini okudunuz, diye sordum.
"Üçünü de" dedi.

Long John Silver da öyle... Bir değil iki değil...Güya herkes birbirinin dostu, arkadaşı.
İlla papaz olunacak yani...

Jedmau

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 12 Eylül, 2014, 20:02:11
Bu aralar İlker'in dükkana çok nadir uğruyorum. Berent Abiye ve diğer arkadaşlara gönderilmesi gereken kitapları bile ayarlayamadım, her neyse. Bu uğramalarımdan birinde Gümüş Saçlı abilerimizden biri geldi, Teks'leri vs topladı. Baktım elini Renkli teks'lere sürmedi.
Dedim, hayırdır, sevmediniz mi?
"Yok", dedi, "onları netten okudum, almama gerek yok"
Nerden okudunuz diye sordum.
"Ç.... Diyarı" dedi.
Hangisini okudunuz, diye sordum.
"Üçünü de" dedi.

Long John Silver da öyle... Bir değil iki değil...Güya herkes birbirinin dostu, arkadaşı.
İlla papaz olunacak yani...

Emeğinize yazık.

Mrtekin

İzinsiz balonlama ve çeviri diye bişey olamaz.

Bu suçtur.

Yapan veya yaptıran iyi niyetli olamaz.

Hakiki çr okuru da neyin ne olduğunu bilir, bu tür rezilliklere bulaşmaz.

Yayıncılarımız birleşerek bu tür siteler ve/veya kişilere karşı ortak bir savunma ve caydırma stratejileri geliştirsinler, naif düşünmesinler...

They drew first blood...

pizagor

Fikir haklarında 80 yıllık bir süre tanımlanıyor bildiğim kadarıyla. Buna uyarak birşeyler yapılabilir belki. Böylece Sami Ağabey'in istediği pekçok yayın bu vesileyle okurla buluşur ;D :o :P

Şaka bir yana afu dostumuzun dediği gibi Çizgiromanda korsan olmasın derken birazdan Torrent'ten indirdiğimiz bir filmi seyredeceksek duruşumuzda bir sorun var demektir. Ben bunu söyleyebilecek kadar temiz değilim...

Bana ilk taşı günahsız olanınız atsın :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Harun Ça

Son zamanlarda bu bloglar mantar gibi çoğalmaya başladı. Telif konusunda hassas davrananlarda var ama Ertan beyin dediği gibi hakları alınmış bir sürü yayın olabilir ve herkes JBC gibi önce tatlı dille uyarı yapmayabilir.

Mrtekin

Türkiye koşullarında, nasıl yaşadığımız malum ama bu konuda ne kadar haklı/ haksız gerekçe üretirsek üretelim yapılan işin esasında hırsızlık olduğunu, engellemez. Ticari bir meta üzerindeki, Emek ve fikir hırsızlığı bir hobi değildir.

Bu bir prensip meselesidir. Bizim nasıl davrandığımız ve de tepkî verdiğîmiz bîr model oluşturur. O yüzden forumdan bu konularda yumuşak değil sert tepki gelmek zorundadır yoksa naiflik ile bunun önü alınamaz.

Aksi halde, hep yakınılan okuyucu sayısı da artmaz, gerçek maliyetler 300-500 okuyucuya yüklenir, gider.

En basit örnek: emre beyin eserini birisi Türkçe balonlayıp yayınlasa ne hissederiz, ne hissedersiniz?

They drew first blood...

pizagor

Bu ve bunun gibi birkaç başlıkta ve hatta forum kuralları arasında korsan çizgiroman olmaz olsun derken forumun başka bir köşesinde diziler ve filmler üzerine hararetli tartışmalar yaşanıyor, 'bu akşam indireyim izleyeyim hemen' lafları uçuşuyorsa birisi de çıkar bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu der. Korsana karşı duruş sadece tek kalemle olmaz. Buna yürekten inanıyorsak burada hepimizin bunu düşünerek hareket etmesi, buna uygun ifadeler kullanması gerekir. Ve yapabiliyorsa hayatında da uygulaması, lafta bırakmaması!

Ertan çok çok güzel yazmış, bunun önüne geçemeyeceğinin bilincinde, sadece 'bakın arkadaşlar, canınız yanar, birileri bunun üstüne gidebilir' tadında. Riski görün ona göre davranın kıvamında.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

açık net söyleyeyim korsana topyekün karşı değilim , albüm , film falan indiriyor , dinliyor , seyrediyor sevdiklerimin orijinallerini de alıyorum. Kitap ve çizgi romanda korsan işine hiç bulaşmadım çünkü Türkçe okuyabildiğim çizgi roman sayısı zaten sınırlıydı ve hemen hepsine ulaşma imkanım  vardı. Almadıklarımı da biliyor ve zaten almayı düşünmüyordum.Ama yayıncılarımız bu hızla giderse hangilerini alacağıma karar vermek için korsana bulaşabilirim ::) ;D  Konuyla ilgili Metin Solmaz'ın şahane yazısı için :

bkz :http://yesilgazete.org/blog/2013/03/29/fikir-kimindir-hirsiz-kimdir-metin-solmaz/
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir