İzinsiz Çeviri ve Balonlama Hakkında Duyuru

Başlatan Jedmau, 12 Eylül, 2014, 13:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Neyi haklı çıkartmışım göstersene? Burada çizgi romanın korsanı hırsızlıksa film indirmekte hırsızlık dedim. Gelip "oldu paşam" gibi iğneliyici laflar eden sensin.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

shiroyasha

@Jedmau: Sizde demişsiniz zaten Türkiye'de bulabileceğim herşey ;) Bulabildikten sonra imkanınızda varsa tabiki korsana tenezzül etmemek lazım ;)

Kiii dikkat edersiniz tartışma genelde manga konusunda ilerledi. Ve iyi örnek olarak sürekli JBC verildi.
Özellikle batman konusunda yaptığınız özverili çalışmayı sanmıyorum ki hiç bir çizgi roman sever görmezden gelsin. Kendi adıma konuşuyorum ne çıkarırsanız çıkarın zaten er yada geç alıyorum ;) hem destek olmak için, hem koleksiyon için, hemde okumak için.

Ancak çok az mangayı sadece okumak için alabiliyorum.

Yukarıda berserk örneğini verdim Sırf gerekliden okumak için internetten okumadım. Ancak 2 sene geçti hala 3.sayısı çıkamadı ve çıkmayacak gibide görünüyor :(

Yada One Piece örneği 18 senedir devam eden bir manga bir bu kadar daha devam edebilir ve gerekli çok çok geride.

Bleach 'in animesinin yeni sezonunu senelerdir bekleniyor. Mangası ise harika ilerliyor. Güncel bölümleri gerekliden basılı olarak okumayı Türkiye'de hangi bleach sever istemezki.

Aynı şey naruto'da da var animesi bu kadar fill bölüm verip uzattıkça uzatırken, mangasıda bitmişken keşke animeyi bırakıp gerekliden okuyup bitirebilsek.

( Atack on Titan 'dan ümitliyim ama onda hızlı ilerliyorlar ;) )

Durum böyleyken tabiki insanlar internetten okuyacaktır. Türkçesi çevrilmese ingilizce okuyacaktır.

Kısaca Batman'i asla internetten okumam, ama one piece yada bleach i hertürlü okurum. Ne zamanki gerekli güncele yaklaşır (tamamen gelmeside şart değil)
o zaman internetten one piece ve bleach i okumayı bırakırım ;)

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: Nightrain - 11 Eylül, 2015, 15:58:55
Neyi haklı çıkartmışım göstersene? Burada çizgi romanın korsanı hırsızlıksa film indirmekte hırsızlık dedim. Gelip "oldu paşam" gibi iğneliyici laflar eden sensin.

Sakin ol şampiyon,  herkesin doğrusu kendine diyelim. Lüzumsuz bir gerginliğe gerek yok...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Levent Suberk

Korsan yayın okumayalım okutturmayalım.

nicholaihel

Korsan yayın hiçbir şekilde kullanmamak lazım. Hem İslami açıdan hem ahlaken hoş değil. Üretim yapılmış, değer biçilmiş. Üstelik (özellikle) çizgi roman dışı kültür sanat eserlerinde geçmiş yıllara göre çok makul hizmetler var ve artmaya devam ediyor (itunes store, tivibu, spotify, comixology...).

Yine de nezaket çerçevesi içerisinde olmak kimseye kaybettirmez, aksine kazandırır. Haklıyken bunu korumak daha asil bir duruş bence. Manga polemiğini okumuştum daha önce. Sert üsluba sahip mailler (sanıyorum) yayınevi sahibi ve kurucusunun genç oğluna ait. "Korsanların" (yayınladıkları iletişim metnini tam ve doğru kabul edersek) dili ironik olarak daha kibar :) "Biz zaten ülkede yayınlananlar istendiğinde kaldırıyoruz" demişler.

Böyle mahalle kavgası bir dil, kitap basana, kültür alanında faaliyet gösteren yayıncıya da okura da yakışmaz. Gereği yerine getirilmiyorsa hukuki kanalları devreye sokarsın. Asla tamamen de engelleyemezsin zaten. Once on the internet, always on the internet :)

Toplumda genel bir asabiye problemi olduğu aşikar. İnşallah daha sakin olmayı hepimiz öğreniriz.

Hülasa korsana hayır, nezakete evet, JBC'ye selamlar :)

pearl jam

Alıntı yapılan: nicholaihel - 11 Eylül, 2015, 18:04:04

Yine de nezaket çerçevesi içerisinde olmak kimseye kaybettirmez, aksine kazandırır. Haklıyken bunu korumak daha asil bir duruş bence. Manga polemiğini okumuştum daha önce. Sert üsluba sahip mailler (sanıyorum) yayınevi sahibi ve kurucusunun genç oğluna ait. "Korsanların" (yayınladıkları iletişim metnini tam ve doğru kabul edersek) dili ironik olarak daha kibar :) "Biz zaten ülkede yayınlananlar istendiğinde kaldırıyoruz" demişler.

Böyle mahalle kavgası bir dil, kitap basana, kültür alanında faaliyet gösteren yayıncıya da okura da yakışmaz. Gereği yerine getirilmiyorsa hukuki kanalları devreye sokarsın. Asla tamamen de engelleyemezsin zaten. Once on the internet, always on the internet :)

Toplumda genel bir asabiye problemi olduğu aşikar. İnşallah daha sakin olmayı hepimiz öğreniriz.

Hülasa korsana hayır, nezakete evet, JBC'ye selamlar :)

bence olayın özeti bu. kısaca her iki tarafın da daha makul olması lazım.  telif sahibi firmadan nazik bir dille gelen korsan paylaşımı kaldırma talebine ağır küfürlerle karşılık veren tiplerin de yayıncıların da daha makul olması lazım. 

Jedmau

Telif Hakları Hakkında Genel Duyuru.

Arkadaşlar Merhaba,

Bir süredir siz değerli okuyucularımızdan , internet ortamında izinsiz şekilde yayınlarımızın paylaşıldığına dair şikayet mesajları alıyoruz. Son günlerde bu şikayetler artmaya başladı. Gelen mesajların geneli, bu durumdan yaşanan mağduriyet, üzüntü ve okuyucularımız ile oluşan bağdan dolayı yaşanan koruma duygusundan oluşuyor.

Yaptığımız araştırmalar sonucu hem bu konuda insanlara yanlış bilgiler aktaran platformlar hem de bu izinsiz paylaşımları kendi hakları varmış gibi sahiplenen noktalara ulaştık. Bu işlere hevesli arkadaşlarımıza bir hatırlatma yapmak isteriz.

1- Bazı ortamlarda iddia edildiği gibi telifler her zaman eser veya yazar üzerinden olmaz. Bazı anlaşmalar genel teliflenir. Yani örnek vermek gerekirse X isimli yayınevi X isimli karakterin veya yazarın X isimli yayını ' basmadı/basmayacak/basmalarına daha çok var ' gibi sorularından bağımsız olarak teliflenmiş olabilir. Lütfen internette bu şekilde dolaşan yanlış bilgilere güvenip yasal olmayan paylaşımlar yapmayınız.

Gerçek bir örnek vermek gerekise Batman ve tüm yan karakterleri ile alakalı ister 30 sene öncesinin bir yayını olsun ister JBC nin 2 yıl sonra basacağı bir yayın olsun, paylaşılması yasal değildir.

2- Yine bazı ortamlarda bu yayın 3 sene önce basıldı artık baskısı yok veya 25 sene önce vardı gibi bahaneler ile paylaşım yapılıyor. Bu da genel olarak yanlış verilen bir bilgidir. Bu bilgiyi esas alıp yapacağınız paylaşımlar yasal değildir.

3- Yapacağınız bu paylaşımların sadece yayıncılara değil sizlerede zarar vereceğini unutmayın. Basılı halde okumak istediğiniz yayınlar izinsiz şekilde paylaşılmaya devam ettikçe bizlerin bu yayını sizlere basılı olarak sunma imkanımız düşmektedir.

Bazı platformlar bu konu hakkında asılsız bazı iddialarda da bulunmaktadır. Biz indirip okuduklarımızı çıkınca satın alıyoruz, insanların bunları indirip okuması sizin adınıza bedava reklam vs gibi. Bu yaklaşımların hepsi asılsız ve aklı başında insanların kabul etmeyeceği bahanelerdir.

JBC Yayıncılık olarak piyasaya çıkacak yayınlarımız için ön okuma sayfalarını devamlı paylaşıyoruz hatta bazen paylaşılan sayfa adetleri neredeyse o yayının yüzde onluk bir kısmını kaplıyor. Lütfen yukarıda bahsedilen asılsız bahanelere itimat etmeyin.

4- Yaptığımız araştırmaların sonucunda paylaşılan dosyaların yaklaşık %35 inde trojan, virüs, ransomware gibi yasal olmayan ve sizin hem sistemlerinize hem de kişisel bilgilerinize zarar verecek yazılımlar tespit edilmiştir.

5- Yine bu yasal paylaşım yapan platformların en çok kullandıkları yanlış bilgi ise çeviri ve grafik farklılıklarından dolayı amatör veya hobi olarak yapılmış bir paylaşımın sorun olmadığıdır. Çeviri veya grafik editleri her ne kadar farklı olursa olsun bu paylaşımlar yasal değildir. Yapılan çevirilerin çoğu hatalıdır ve sizin o eserden alacağınız keyifi düşürmektedirler.

6- Özellikle son günlerde paylaşılan diğer hatalı bir bilgi ise yasal olmayan bir paylaşım yaptığınızda bu konu hakkındaki muhatabınızın yerli yayıncı olmadığıdır. Örnek vermek gerekirse izinsiz ve yasal olmayan Bir Batman paylaşımı yaptığınızda karşısındaki muhatabınızın DC olacağı ve ardından da DC nin sizler ile uğraşmayacağıdır. Bu bilgi yanlış bir bilgidir. Yapılan izinsiz paylaşımlarda ilk muhatabınız JBC'dir ve JBC bir destek talebinde bulunursa DC Comics her konuda destek verecektir.

Bu konu hakkında yapılan en büyük yanlış savunma ' Ana Firmalar uğrasaydı Amerikadaki paylaşımlar ile uğraşıdı. ' cümlesidir. Her yıl yapılan olağan toplantılarda bu konu hakkındaki çalışmalarını ve açılan dava sayısı , yasaklanan siteler vs bizlerile paylaşılmaktadır.

Daha önce pek çok kez kibarca bu platformları uyarmıştık. Fakat hala bu izinsiz paylaşımlar devam ediyor, hatta artarak daha da büyüyor. Bu durumun bu şekilde devam etmesi kabul edilemez bir hal almıştır.

12 Ocak 2018 Saat 19:00 itibari ile  hali hazırda elimizde verileri bulunan bu izinsiz paylaşım yapılan tüm platformlar aşağıda listesini vereceğimiz yayınlarımız ile ilgili paylaşımları kaldırmazlar ise yasal işlem başlatılacaktır. Bu yasal işlemler sitelerin sahipleri ve tüm eski ve güncel çalışanlarını kapsayacaktır. İstisnasız olarak izinsiz paylaşımları internete site veya bulut depolama alanlarına yükleyenler , bu yüklemelerin linklerini sitelerinde paylaşan platformlar , yine bu linkleri Facebook gibi sosyal medya mecraları üzerinden kişisel veya genel olarak paylaşan her şahıs ve kurum bu yasal işlemlere dahil edilecektir.

JBC Yayıncılık Olarak Teliflerimiz

Batman ve Batman hikayelerine ait tüm Bat Family üyeleri , yan karakterler , ikili veya toplu şekilde yaratılmış karakterler ve çapraz örülmüş hikayeler

Örnek : Red Hood , Batgirl and Birds of Prey , Talon , Supersons , Graysonn , The Button , Dark Nights Metal , Batman & TMNT , Nightwing vs

Suicide Squad, Harley Quinn, The Joker , V for Vendetta gibi JBC nin bastığı tüm DC ve Vertigo Yayınları

JBC bastığı diğer tüm yayınların karakterleri ( Deadpool, Hellboy, Gwenpool vs )

Bu izinsiz paylaşımları yapan arkadaşlara hatırlatmak isteriz ki bu sadece JBC nin dahil olduğu bir olay değildir. Diğer bazı yayınevleri de aynı hazırlıkları yapmış ve gerekli uyarıları paylaşacaktır.

Hali hazırda son günlerde bu platformlar ilgili yaşanılan sorunlardan dolayı yorum kısımında yapılacak her türlü küfürlü, hakaret içeren ve bu yasal olamayan paylaşamları destekleyen mesajlar kayıt altına alınacaktır.

Saygı ve Sevgilerimizle
Ertan Ergil