İzinsiz Çeviri ve Balonlama Hakkında Duyuru

Başlatan Jedmau, 12 Eylül, 2014, 13:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Çeviriden çok daha önce aslında scan yani orjinal çizgiromanların taramalarının paylaşılması korsandır ve suçtur.O dediğiniz firmalardan biri Dc veya Marvel'e bu sitelerden bahsederse bence çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirler.Tabii teliften kaymağını yiyen firmaların bizim ki kadar küçük bir piyasayla uğraşmayacağı daha yüksek ihtimal gözüküyor.Ama bence yine de ingilizce bile olsa korsan tarama okumak o yazarların, çizerlerin, editörlerin emeğine saygısızlıktır.Çok istiyorsanız android ve iOS'ta çok güzel app'ler var.

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 13 Eylül, 2014, 17:30:45
Konuyla ilgili Metin Solmaz'ın şahane yazısı için :

bkz :http://yesilgazete.org/blog/2013/03/29/fikir-kimindir-hirsiz-kimdir- metin-solmaz/

Güzel yazıymış Doğa, teşekkürler.

Senin durumun korsana karşı olmamak mı korsandan faydalanmak mı? Bence ikisi birbirinden çok farklı şeyler ve bu noktadan çıkıp güncel çizgiroman piyasasına kadar birkaç cümlede gelinebilir  ;)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Eylül, 2014, 09:22:25
Güzel yazıymış Doğa, teşekkürler.

Senin durumun korsana karşı olmamak mı korsandan faydalanmak mı? Bence ikisi birbirinden çok farklı şeyler ve bu noktadan çıkıp güncel çizgiroman piyasasına kadar birkaç cümlede gelinebilir  ;)

Pizagor  ben korsandan  çokça faydalanıyorum evet ama tek yararlanan ben değilim bence. Çok iddialı olacak ama yayıncı şirketlerin de korsandan faydalandığını ve aslında durumdan gösterdikleri kadar rahatsız olmadıklarını iddia ediyorum. Aslında bu konuyu tartışmanın yeri burası değil ve Ertan Bey'in haklı şikayetlerinin altına korsana methiyeler düzüyor gibi görünüyorum (ve iddialarım özellikle Türkiyede ki yayınevleri için değil )ama Ertan Bey'in affına sığınarak , bu konudaki meramımı daha iyi anlatabilmek için iki kelam daha edeyim. 

Bu konuda genel bir kabul var : korsan hırsızlıktır. Eyvallah ,doğrudur hırsızlıktır. Ama her hırsızlık kötü müdür?. Zenginin çalmasıyla , fakirin çalması ; zenginden çalmakla fakirden çalmak aynı şey midir? Aynı şeyse ben neden çocukluğumdan beri Robin Hood , Köroğlu falan okuyup bir yandan da kızma okutmaya çalışıyorum ,  bende mi bir gariplik var ? Telefona iki bin lira verebilmek için sıraya giren zihniyetin , "ama kitap pahalı " , diye ağlanmasını hiç anlamıyorum ve bu insanlar bana oksijen israfı gibi geliyor evet ama korsana bulaşan herkes böyle değil. Hepsinin aynı kefeye konmasına itirazım var.

Diğer iddiama gelince bir örnekle açıklamaya çalışacağım. Battlestar Galactica'nın yeni versiyonu ABD-İniltere ortak yapımıydı ve İngiltere'de sezon erken başladığı için ilk bölüm bir iki ay önce yayınlanmıştı. Amerikalı izleyiciler haliyle kendi sezonlarını beklemeyip indirip seyrettiler diziyi. İndirme rakamları  o kadar yüksekti ki ABD'li kanal diziyi yayınlamaktan vazgeçmeyi bile düşündü. İlk bölümü yayınlamaya karar verdiklerinde ise o zaman kadar ki en yüksek izlenme oranını elde ettiler. Bu olaydan sonra korsanın çok etkili ve beleş bir reklam olduğunun farkındalar. ( Gerçi çok daha önce de farkına varmış olmaları , en azından windows için kuvvetle muhtemel ) Korsana düşmeyip de çok satan bir albüm , ya da çok seyredilen bir film var mı ? Bilakis satmayan şeylerin  korsanına ulaşmak çok daha zor.

Son olarak internet dünyasında yaşıyoruz ve yayın evlerinin de buna ayak uydurabilmek için bir şeyler yapması lazım. Yine kendi adıma konuşayım. Taşrada yaşıyorum ve buraya çizgi roman gelmiyor. Kitaplarımı ya internetten ya da Kadıköy'den siparişle alıyorum. Bu şimdiye kadar sorun olmadı çünkü almak istediğim ya da merak ettiğim hemen her şeyi alabiliyordum. Ama bu hızla giderse alamam . Seçim yapmak için de bilgi sahibi olmam lazım. Bu konuda yayınevlerinin interneti daha efektif kullanmaları gerektiğini , en azından tadımlık bir kaç sayfanın internette kendi sitelerinde olması gerektiğini düşünüyorum. (Metis , İletişim gibi yayın evleri artık bunu yapıyor , çizgi roman yayıncılarımız da bunu rahatlıkla yapabilir)

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Geçenlerde okudum; Apple U2'nun yeni albümünün 500 milyon kopyasını 100 milyon liraya aldı ve şu anda ücretsiz olarak kullanıcılarına sunmakta. Korsanla ilgili mi, bence çok ilgili. U2 albümüne 20 sent ödeyerek sahip olabilecekken kim uğraşır korsanıyla. Bana kalırsa bu, gelecek günlerin habercisi!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Ben de konuya Doğa Abi gibi yaklaşıyorum sanırım...Kendi fikirlerim üzerinden konuya değinirken bakalım doğru mu anlamışım...

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki,korsanı asla savunmuyorum...Yalnızca korsancıların temelde ikiye ayrıldığını düşünüyorum...Doğa Abi ve benim gibiler birinci grup...İkinci grubu ise büyük ölçüde asalak olarak görüyorum...

Bundan 3-4 sene önce,haftalık mizah dergilerinden bir tekine bile verdiğim parayı bulamadığım oluyordu,resmen sıfırın altındaydım ve hayattaki tek ve en büyük tutkum olan çizgiromanları görmemek için çok sevdiğim kitapevlerinin yakınından dahi geçmiyordum...Ama bu açlığımın önüne geçmek için çizgioman çeviri ve paylaşımı yapan forumları keşfettim ve merak ettiğim,satın alamadığım,erişemediğim çoğu şeye bu yoldan eriştim...O zaman bile kendimi haklı görüyordum,çünkü kendimi tanıyordum...Ben bu ürünleri korsan olarak edinmiştim ama ileride hepsinin hakkını ödeyeceğimi bilerek bu işe giriştim...Okullu bir çizer adayıydım,tutkulu bir okurdan çok daha fazla açtım her türlü anlatıya...Ne okusam,ne izlesem yarıyordu ve korkunç bir şekilde donanım sahibi olmaya başlamıştım...Önyargım olan yayınlara bedelsizce şans verebiliyor,zamanında gereksiz yere şişirdiğim yayınları ise zihnimde bu şekilde eleyebiliyordum...Kısaca beğenimi ve zevkimi oturtmama,en ihtiyacım olan dönemde çok yaradı...Bunu filmler,müzikler izledi...Elbet bir gün hakkını ödeyecektim ama bu ödeme sandığımdan da kısa sürede gerçekleşti...Abartmıyorum,harici hard diskimde ne kadar film varsa yarıya yakınının orijinallerini satın aldım...Daha da almaya devam ediyorum...Film ve müzik kültürü olarak bilgisayar ve internetin egemenliğinden çıkmaya gayret ediyorum...Diğer yandan,şu ana dek indirdiğim tüm çizgiromanları da büyük bir hızla satın almaya,bizim dilimize çevrilecek olanları da çıktıkça almaya devam ediyorum...Çok sevdiğim yabancı dizileri bile (kaldı ki sezon yayınlandıktan en az 2-3 sene sonra daha o sezonun dvdsi bize yeni gelmiş oluyor) zaten indirdim demeden,gördüğüm yerde imkanlarım dahilinde satın alabiliyorum...Kısaca,korsana girişmişken kendime verdiğim sözü büyük bir kararlılıkla tutmaya devam ediyorum ve imkanım oldukça da devam edeceğim...

Yine de,korsan tarama ve çevirilere tamah ettiğim dönemde bile söz konusu sitelerdeki bazı tavırlara içerliyor ve ben de onlar gibi linke tıklayıp indirmeme rağmen kendimi ayrı tuttuğum çirkin yaklaşımlar görüyordum...Bu yaklaşımlar,tam olarak yukarıda asalak dediğim türden...Bazılarını az-çok tanıyordum da...Verebilecek durumu varken bile vermeyip pişkin pişkin monitör başında bekleyen,teşekkür etmeyi sakız edinmiş sözümona okurların varlığından tiksinmiyor değildim...Tüketicilik,sanat eseri tüketiciliği bu değil ve asla da bu olmayacak...

Diğer yandan mevcut tarama ve çevirileri yapan şahıslar içerisinde de türlü türlü anlayış ve yaklaşımların olduğunu gördüm...Kimisi hakikaten hizmet ettiğini sanarak duruma göre yerli ya da yersiz sayılabilecek bir emekle benim gibi durumu olmayanları fikir sahibi hale getirirken,çoklukla bu asalak kesimin gevrekliği ve şakşakçılığıyla adeta eser üzerinde söz sahibi olma hakkını kendinde görebiliyordu...Korsan,bir anda üretici konumunda kendini görürken,hırsızdan çalan hırsız örneği gibi bambaşka tartışma ve sahiplenmeler ortaya çıkabiliyor,büsbütün tiksindirici durumlar baş gösterebiliyordu...Hele ki bir de V.İ.P olayı çıkmıştı ki,paylaşım yalnızca paylaşım yapanlara ya da v.i.p statüsündekilere açılıyordu...Oyun içinde oyun...Tüm bu müsamere esnasında benim gibi kıymetbilir çöpçülerin sayısının genel orana kıyasla bir elin parmakları kadar olduğunu düşünüyorum hala daha...Tıpkı açlıktan ölmemek için çaldığı ekmeği ya da birkaç parça yiyeceğin parasını daha sonra ürün sahibine gizlice,misliyle ödeyen biri gibi...Benim için çizgiroman,yemekle eş-değer bir kavram...Ne de olsa uğruna yemek öğünlerimi ve yol paralarımı feda ettiğim günleri unutmuş değilim...

Düşüncelerimi tam olarak ifade edemedim sanırım,çok karışık ve gelişigüzel yazdım...Toparlamak gerekirse,temelde yanlış olan bir şeye destek veren,bu yanlışa ortak olan biriyim ama vicdanımın hep rahat olmasının sebebi,hakkı neyse her zaman ödemem...Korsan benim için bir tanıtım bülteni gibi...Gibiydi de diyebilirim aslında...Zira şu an eskisi kadar korsana ihtiyaç duymadığım gibi,seçimimden pişmanlık dahi duyacak olsam doğrudan satın alabiliyorum pek çok şeyi...Dolayısıyla şu an bu korsan sitelere ara sıra girmemin tek sebebi,adını dahi duymadığımız,köşede kenarda kalan bazı eserleri (bilhassa orijinal dilinde paylaşılan,30-40 yıl öncesinin latin üretimleri ve baskısı dahi bulunmayan koleksiyonluk enteresan eserlerden eksik sayfalı örnekler ile fi tarihinden kalma gazete tefrikaları) tesadüfen öğrenmek için...Zira çizgiroman indirmeyi bırakalı çok oldu ve bunu da korsana borçluyum...Korsanı,kullanmayı bilenler için zamanı geldiğinde kendi kendini imha edecek bir sistem olarak görüyorum...Asalaklığa meydan verilmediği ve lisanslı yayıncısını zor durumda bırakmadığı takdirde tabii...

Benim yaklaşımım çok doğru,benim gibi korsancıya can feda gibisinden bir algı oluşturmak amacıyla bunları yazmadığımı da bilmenizi isterim...Dediğim gibi,en başında bir yanlışa ortak olan biriyim ve durumum kendime göre ne kadar özel olursa olsun bu meşrulaştırılamaz elbette...Bu yazıyı olaya bir yaklaşım olarak değil de bir itiraf gibi düşünebilirsiniz...Bir parça da korsan aleminde durumun tamamen siyah-beyaz olmadığını vurgulamak için...Zira bunu siyah-beyaz kabul edersek,çok azımız sütten çıkmış ak kaşık sayılabilir...Zira korsanlık sadece müzik,film,e-kitap ve çizgi romanla bitmiyor...Oyunu var,işletim sistemi var,virüs programı,bilmemne oynatıcısı var...Lisanslı ürün kullanıcısı ya da orijinal yanlısı görünce hatıra fotoğrafı çektirmemek işten bile değil ama buradaki temel konumuz çizgiroman...

Korsanda en büyük tehlike korsanı tarayıp çevirip sunan mı,yoksa indiren mi emin değilim aslında...Yine de bana sanki eseri yazıp çizmiş kadar sahiplenen ve üzerine kendi adını da ekleyen kendinden geçmiş aktif paylaşımcının,gereğinden fazla coşan ve eserin sahibinden daha çok paylaşımcıya prim verip teşekkürler eden hazırlopçu pasif alıcıyla olan yılışık diyaloğu daha çirkin geliyor...Bu noktada korsan da kendi içinde çeşitleniyor...Kötü,kötünün kötüsü,kötünün iyisi ve çirkin gibi...

Bunun tamamen önüne geçilmesi isteniyorsa,tıpkı filmden önce fragmanın aylarca gösterilip izleyicinin ilgisini tartması gibi,yayıncıların yasal olarak yapacağı online tanıtım bültenleri (ki benzer şeyler yapılıyor ama yalnızca ilgili forumlarda),tanıtım amaçlı ucuz kağıda basılıp makul bir fiyata dağıtılacak olan ufak bir bölüm ve benzeri yaklaşımlar yerinde olacaktır...Belki bu durum toplamda 2000 kişiyi nadiren geçen okur camiamız için de bir genişlemeye sebep olabilir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

caretta

Köstebek Bey Çizgili Düşler'in yayınladığı renkli Teks'ler hiçbir forumda mevcut değil. Ha eskiden vardı. Hatta 4.sayı bile.

Uzun zaman önce kaldırıldılar. 1970'lerde yayınlanmış eski fasiküller var.

Bunlar da yeni yayınlara öncülük etmiş, değerli arşiv sayıları. Tıpkı Tay Zagor,Kızılmaske,Tom Braks gibi.

Ceylan Yayınları'nın 30-40 yıl önce yayınladığı Kit Taylor'lar da öyle. Şimdi bunlar korsan taramadırlar mı diyelim ?

köstebek

Caretta Abim, o abiyle o konuşmayı aynen yaptım. Olay Ceylan teksler veya eskiler değil.
Mesela bak abi...
Lal kitap şu anda piyasada adamlar satmaya uğraşıyor...

oğlak yayınları... dampyr....

yine oğlak ....

al bizim Thorgal...

oğlak maxi tex...

daha böyle bir sürü şey var... Bunların hangisi 40 veya 50 yıllık, hangisi piyasada bulunamıyor...

caretta

ÇD'nın yetkilileri "iki yıl bekliyoruz sonra yayınlıyoruz" diyorlar. Lal ve Oğlak da bu tutuma itiraz etmemişler mi bilemiyorum.

Red Kit 'in 40-50 yıl önce yayınlanan sayıları bile oradan kaldırıldı. Ken Parker, Asteriks, Abdülcanbaz da.

Abdülcanbaz'ın 1970'lerde yayınlanan eski sayıları bile yok. Yky, Rodeo, Biz yayıncılık bir şekilde bunu başardılar.

ÇF' ise Red Kit var. Ben şahsen hep eski, kapanmış yayınevlerinin çizgi romanlarını tarıyorum.

Bu eski dergilerin dijital kayda geçip kaybolmaktan kurtulmaları çok önemli.

Bir Bilge Şakrak, Şilliler yayını Red Kit'ler  arşivlik sayılar  ama bu konuda da bir tutarlılık yok. Red Kit birinde var,birinde yok.

Halen piyasada bulunan, yayınevi faaliyette olan çizgi romanların taranmasını, yayınlanmasını tasvip etmiyorum.

Comics alanında bu çeviri v.s. bayağı yaygın galiba. Comicslerle ilgilenmediğim için bilmiyorum.

Ama yeni yayınları bir şekilde taranıp, yayınlanırsa Ertan Bey bunların yakasına yapışşın.

Long John Silver'in 4 sayısı da dediğiniz yerde var. Ama siz bu dergiyi yayınladığınız anda tümünün kaldırılması gerekir.

Aynı şekilde Blueberry de. Herkes bu konuda gereken hassasiyeti göstermelidir.

köstebek

Abi, bizim yapacak bir şeyimiz yok.
Ortada yasal birtakım meseleler var. Mevzuyla avukatlar ilgilenecek herhalde. İndiren mi suçlu, koyan mı suçlu, ıp adresleri falan, anlamadığım bir sürü şey konuşuluyor...

hennessy

Korsan evet nimet senelerce ekmeğini yediğim zorda olsa evet okuması zorda olsa okuduğum bir arşiv. SW ağırlıklı ve batman ağırlıklı. Ama son zamanlarda Batman yayınlanınca zaten okumaktan tiksindiğim çünkü okumak zor bilgisayarda çizgi romandan uzaklaştım. Şimdi canlı okuyorum. Ama düşünün batman basıldı new 52 ve ben okumuşum satın alır mıyım ben deliyim alırım ya imkanı kısıtlı olan alır mı?

Aynen müzik için geçerli hobim o olduğu zaman mp3 kaçan ben bugün az da olsa hala kaçak evet kaçak mp3 dinliyorum ama azalttım yakında biter de korsan emek düşmanı olmak istemiyorum. Kim olursa olsun suç.

İmkansızlık kadar kötü bir şey yok ama imkan varken de biz bundan faydalanıyoruz. MS Win7 orijinal var bende deyince insanlar bana salak muamelesi yapıyor biz böyleyiz

Ama öğreniyorum artık çizgi roman olarak heveslensemde istesem de İnternet çeviri okumuyorum

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

köstebek

Hennesy beyciğim,
sıkma canını böyle şeylerle...

Bak gecenin bir yarısı oldu. Aç bize bir konu... gece hattı diye. Oradan ilerlelim. Bu forumun neresine açılır böyle bir gece hattı... Hadi bakalım.

Jedmau

Eski yayınları geçtik , yeni yayınlanacaklarıda koyuyorlar.

Bravo devam , yasayan-deadpoolun-donusu-01

köstebek

Kesinlikle öyle, aynen devam etsinler... Bakalım neler olacak...

Batman Bey kimbilir bu konuya ne diyecek?

Jedmau

Gına geldi , Çizgi Roman'a destek adına ödül dağıtılıyor , adamın emeğini ödemeden siteden yayınlıyorsun , bu nasıl ironi yemin ederim inanamıyorum .

Neyse , başlayalım artık hayırlısı ile

Animvader

Üyelerden gelen mesajlar çok ilginç yalnız:

Deadpool'u sık olarak Türkçe görmüyoruz(?)

Hele şükür Deadpool okuyabildim(?)

Forum dışında yayın takip etmiyorlar galiba.