İzinsiz Çeviri ve Balonlama Hakkında Duyuru

Başlatan Jedmau, 12 Eylül, 2014, 13:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Biri uyarmış, telifli bunlar diye.

Ama yine de kaldırmamışlar.

köstebek

Alıntı yapılan: Jedmau - 16 Mart, 2015, 22:56:12
Gına geldi , Çizgi Roman'a destek adına ödül dağıtılıyor , adamın emeğini ödemeden siteden yayınlıyorsun , bu nasıl ironi yemin ederim inanamıyorum .

Neyse , başlayalım artık hayırlısı ile

Jedmau, ironiye devam edelim...

O güzel günün bir gün sonrasında, o günün yaşandığı yerin birkaç metre üstünde, tarayıcılar âleminin seçkin isimlerinden biriyle çay içiyorduk... adam arkadaşımız ...
Her neyse, sordum "telif sahipleriyle seninkiler ne güzel kaynaşmıştı öyle" diye.
Güldü, "Abi, adamların çoğunun sitede ne yapıldığı hakkında hiçbir fikri yoktur" dedi.
"Haydi, lan" şeklindeki şaşkın tepkimin ardından "Vallaha, öyledir oğlum" dedi.

İroniye devam edelim.
Ülkemizin saygın çizerlerinden diyoruz, Bir Türk çizgi roman yayınevi olarak biraz yerli çizimlere yönelelim diyoruz, çizerlerimizin çoğunun elinde orjinal çizimleri yok. Çizimi bırak, basılmış dergilerden yok; ne yapacağız diyoruz, bir yerlerden bulunup basılır artık deniyor.

Bir ara ironiye devam ederiz...

HacıGeraltEmmi

Taramaların söylendiği kadar zararı olsaydı mangaların hiç satmıyor olması gerekirdi. Aksine bakıyorum satış sitelerinde en çok satanlar listesinde hep en baştalar. Yanlış hatırlamıyorsam bazılarının 2. baskıları bile oluyormuş. Tarama/çeviri siteleri olmasaydı benim şahsen manga denen türden haberim olmazdı. Alacak olan orda okuduğunu yayınlandığı zaman alıyor zaten. Almayacak olan orda okusa da almayacak, okumasa da. Bu sitelerde yasaklanmasının satışları artıracağına zerrece inanmıyorum.

mrex

Alıntı yapılan: designer73 - 16 Mart, 2015, 23:30:47
Taramaların söylendiği kadar zararı olsaydı mangaların hiç satmıyor olması gerekirdi. Aksine bakıyorum satış sitelerinde en çok satanlar listesinde hep en baştalar. Yanlış hatırlamıyorsam bazılarının 2. baskıları bile oluyormuş. Tarama/çeviri siteleri olmasaydı benim şahsen manga denen türden haberim olmazdı. Alacak olan orda okuduğunu yayınlandığı zaman alıyor zaten. Almayacak olan orda okusa da almayacak, okumasa da. Bu sitelerde yasaklanmasının satışları artıracağına zerrece inanmıyorum.

1. Söylendiği kadar zarar ne kadar?
2. Hangi çok satan listeleri?

Jedmau

Selam ,

Sorun satışlara zarar vermesi değil zaten sadece ( Kaldıki o kadar çok mesaj alıyoruzki yok şunu indirdik okuduk yok bunu indirdik okuduk , başka şey basın diye ) Sorun bu işin yasak olması , yasak yasaktır , korsan korsandır.

Eski zamanlarda bazı şeyleri bulmak çok zordu. Hepimiz internetten mp3 , film vs indirdik.

Ama ne zaman artık ülkemizde bazı şeylerin orijinali bulunur oldu , işler değişti.

Ben şu an tüm digital çizgi romanlarımı comixology , tüm oyunlarımı psn veya steam , tüm filmlerimi itunesdan indiriyorum. Binlerce lira harcıyorum , neden ? Çünkü bu rahatlığı , bu kaliteyi ve bu hizmeti takdir edip devam etmesini sağlamak için. Boktan çevirili bir filmi torrentten indirip izlemek istemiyorum , veririm 19 lira izlerim , ha param mı yok 3,99 liraya kiralıyorsun. Herşeye çözüm var. Lütfen sadece 7-8 sene öncesini düşünün , size bir playstation oyununa türkiyede 250 lira verilecek ve bu oyunlar binlerce satacak deseler bir s..tir çekerdiniz. Gelinen duruma bakın , biz binlerce dolar harcayıp bu işe emek veriyoruz. Karşılığı çok mu fahiş ?

Batman Year One HC etiket fiyatı 25 dolar yaklaşık 66 eder , biz bu kitabı neredeyse yarı fiyatına yine hc olacak şekilde satnaya çalışıyoruz hemde kendi dilinizde okumanız için.

Neyse , benim derdim para kaybetmek değil , zaten derdimiz para olsaydı geçen sene dolar 1.8 iken 40 tlden satardık batmanleri , neyse sinirlerim bozuluyor.

sevgiler
ertan

Chuck

Alıntı yapılan: hanac - 16 Mart, 2015, 23:06:34
Biri uyarmış, telifli bunlar diye.

Ama yine de kaldırmamışlar.

Kaldırmayı bırakın iplememişler bile.

Ertan Abi zamanında tatlı dille uyarmıştı. O zaman bende Türkiye'de yayınlanmayacak çizgiromanlar için iyi olduğunu düşünüyordum. Fakat halihazırda piyasada bulunan ve devamı gelecek yayınlar için uyarılmalarına rağmen bunu yapmaları hoş karşılanacak bir şey değil. Firmaların yargı yolunu denemelerini düşünüyorum artık.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

HacıGeraltEmmi

Kitapların satış oranları ortada (yayıncıların kendi söylemleriyle az satan 300, çok satan 3000), bu siteler olmasa rakamlar 10.000 lere fırlamaz sanırım. "Yok bence fırlar diyorsanız" saygı duyarım.

İnternette tonla site var bakabilirsiniz.

@Jedmau
Haklısınız, işin yasal olduğunu savunmadım zaten, hakkınızı da arayın tabiki. Aynı masrafları ben de yapıyorum, oyun da alıyorum film de. Kitaplığımda tek korsan kitap yoktur veya. Çıkardığınız Batman'leri ülkemizde yayınlanmaz söylemleri döndüğü zamanlarda çeviri sitelerinde okumuştum (yalan yok yayınlanma şansı bulamayacağına inadığım serileri gene okurum) ama siz yayınladığınızda alacaklarım listesinde ilk sizinkiler oldu gene.

Alacak olan gene alır bence.

alan ford

Alıntı yapılan: Jedmau - 16 Mart, 2015, 23:42:37
Selam ,

.. Boktan çevirili bir filmi torrentten indirip izlemek istemiyorum , veririm 19 lira izlerim , ha param mı yok 3,99 liraya kiralıyorsun.

Bu durumla ilgili şu yazıyı okursanız belki fikriniz değişir Ertan Bey. ;D  ;) http://www.koseyazisioku.com/radikal/m-serdar-kuzuloglu/13-08-2007/dusmanimin-dostu-bana-da-mi-dusman
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

yunusmeyra

kuzuloğlu'nun radikal'de ki eski yazısı şöyle bitiyor:
"Sadede gelirsek; bilişim sayesinde giderek daha kolaylaşan üretim (yaratım değil!), çoğaltım, dağıtım, katılım gibi kavramlar geleneksel zinciri parçalayıp bambaşka bir şekle sokuyor. Sular durulup toz, duman dağılınca da ortaya çıkan resimde hiçbir şey aklımızda kaldığı gibi görünmüyor. Yaşanan sancıların ve karmaşanın altında yatan da bu olsa gerek herhalde."

evet..sadede gelirsek..korsan korsan,emek hırsızlığı emek hırsızlığıdır..telif konmuş bir yayını çoğaltmak ve hele hele ticari ortama açmak tartışma bile götürmez..bunu ün,şöhret ve hangi masum amaçla yaparsanız yapın sonuç değişmez..bir yayını basmadan dijital ortamda yaymakta suçtur..dahası üretici ve yayıncının haklarını gasptır..

kütüphaneler bunun için vardır ve olmalıdır..her yayının bir kaç kopyası meraklılarına,araştıranlarına,fanlarına buralardan ulaşmalıdır.. mesela,dostumuz emre ,yurtdışında bir çok grafik romanı böyle kütüphane ve okuma salonlarında okuyup paylaşmakta,bizleri haberdar etmektedir ..ama dur bi dijital tarayayım veya sınırlı bi 100 fotokopi yapayım ve paylaşayım dememektedir,demez  ;)

"ben okurum aga" diyen dostlar orjinal dilindende olsa korsan okuyorlarsa bari çevirip balonlayıp yaymasınlar..ciddi söylüyorum..bunu bizim forum dostlarımızda övmesin  ;D
  ha,benim "özgün duruşum","dünyayı takmayan politik perspektifim" buna korsan ! demez buldum mu paylaşırım,yayarım,balonlayıp çeviririm diyen dostlar ;"atarınızı" anlarım..ama bir kayıtla:"size atar yapan dişli yayınevlerine de,susan ve ilgisiz yayıncılara gösterdiğiniz aynı dik duruşu göstereceksiniz!"    ::)

öyle 2-4-5-10 senelik subjektif sınırlar koymak meseleyi halletmez..bakın mesela asteriks'in 50-60 senelik albümlerini paylaşabiliyor mu kimse..ya red kit..ya ken parker..bir yayının üreticisi veya telifi elinde bulunduranı izin vermedikçe bu paylaşım ve çoğaltım,yayın işleri sıkıntılıdır..ve ne yerli üretilecek ürünlere ne de çizgi romanın tutunmasına fayda verir..bir zamanlar hepimizin okuduğu,yararlandığı,eşe dosta hava attığı bu paylaşımları artık övmeyelim..bunu yapanlar ve hala ısrar edenler, en azından bu forumda bunu "övmesin"..

not: bu tarz balonlama ve paylaşım yapan dostların bir kısmı ise; geçmiş ve kaybolmuş,devamı ve baskısı olmayacak eski yayınları kütüphane özeninde arşivleyerek,listeler oluşturarak,yayınlar üzerine kritikler yaparak ve çizgi roman tarihi üzerine katkılarını zenginleştirerek zaten yeni ve kalıcı bir yola girdiler..ama sayısı giderek artan blog ve sitelerde güncel ve telifi olan bir çok yayın son sürat yayılmaya devam ediyor..yayıncılar kendi önlemlerini alacaktır muhakkak ancak biz "korsan"ın tarafı olmayalım derim  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

HacıGeraltEmmi

Toplumdaki bu ikiyüzlülük beni öldürecek valla. Sahafın biri çeviri sitelerinde çevirisi yapılmış korsan işi indirip dijital baskı yaptığında kimse ses çıkarmıyor, koştura koştura para verip alıyor üstelik. Sonra ortam buldumu ahkam kesmeler filan. Renkli Tex'i ilk bahsi geçen sitede görmüştüm, ikinci görüşüm pasajdaki sahafların birinde A4 fotokopi kağıdına basılmış haliydi. Murat yukarıda farklı örnekler de vermiş zaten. Korsana karşı olacaksanız her çeşidine olun.

panthei

Konu tüketim, hayvan gibi tüketiyor artık bazı arkadaşlar, sadece açlık bastırıyor.
Eserin arkasındaki emek düşünülünce, alıp kütüphaneye koyuyorsun.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: designer73 - 17 Mart, 2015, 11:07:25
Toplumdaki bu ikiyüzlülük beni öldürecek valla. Sahafın biri çeviri sitelerinde çevirisi yapılmış korsan işi indirip dijital baskı yaptığında kimse ses çıkarmıyor, koştura koştura para verip alıyor üstelik. Sonra ortam buldumu ahkam kesmeler filan. Renkli Tex'i ilk bahsi geçen sitede görmüştüm, ikinci görüşüm pasajdaki sahafların birinde A4 fotokopi kağıdına basılmış haliydi. Murat yukarıda farklı örnekler de vermiş zaten. Korsana karşı olacaksanız her çeşidine olun.
Abbas sen de haklısın ;) ama korsan korsandır  ;D

benim önerim bilerek veya bilmeyerek telifsiz veya korsan yayına prim verenlerin niyetlerini sorgulamak değil..tutarlılıklarınıda..ama bu forumda biz bunu özendiremeyiz ve karşısında olduğumuzu söyleriz..sonrası..sonrası,vicdanlarda  ::) birde bunu ticari olarak yapanlarla ikaz üzerine devam edenler,telif sahipleriyle olması gerektiği şekilde ,"hukuk" yoluyla hesaplaşırlar  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Darkopal

Eskiden bir nebze de olsa mantıklı olduğunu düşündüğüm ama günümüzde (çok şükür) geçerliliğini büyük ölçüde yitirmiş bir gerekçe vardı. "Bu çizgi romanları Türkiye'de görebilecek miyiz ki?" Ama bir zamanlar Türkiye'de basılamaz denilen Batman'ler, Superman'ler, Deadpool'lar, X-Men'ler ve daha niceleri basılabiliyorsa (ki işin bu kısmında da bazı sıkıntılar yok değil, ancak burası onun yeri değil) ve dağıtılabiliyorsa, bu Türk halkı için bir kazançtır. Çocukluktan başlayarak biriktirdiğim yüzlerce fasikül yerli ve yabancı çizgi roman hatırına elimden geldiğince beğendiğim kitapları alarak bu sektöre destek olmaya çalışıyorum.

HacıGeraltEmmi

Abi korsan olduğunu zaten söylüyorum, yayıncı kendi açısından haklıdır. Ortamın geneline baktığım zaman bu durumun bu şekilde çözülebileceğine inanmadığımı söylüyorum. Benim bunu söylemem onların haklarını aramasına engel oluşturmaz herhalde.

Korsan korsandır bence de ;D

altay1944

Yıllar önce çocuk dergilerinde okuduğum budyy longway serisini adı geçen site dahil bir çok çizgiroman sitesinde çeviri ve balonlamasını yaparak paylaşan dostuma buradan teşekkür ederek çıktığı ilk günlerde satın alarak ilhana destek verdiğimi bilmenizi isterim...çizgiroman adına bir şeyler yaptığını yakinen bildiğim bu dostların yaptığını suat yalaz bilmiyor muydu ki çağrıya gitti ve diğerleri...Mevzu çizgiroman  ise gerisi teferruattır.
Not evimdeki çizgiroman sayısı 10000 (onbinler ile )ile ifade ediliyor.Digital hd ise çok daha fazla...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ