Fullmetal Alchemist 1. Cilt - Çelik Simyacı İncelemesi

Başlatan pikofarad, 19 Eylül, 2014, 12:27:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pikofarad

Fullmetal Alchemist, Hiromu Arawaka'nın müthiş eseri. :)

Bana göre, çok farklı, eğlenceli bir manga. ( İlerleyen ciltlerde değişik sıfatlar ekleyeceğim.) Bu konuda, serinin 1. Cildi olan Çelik Simyacı'dan bahsedip, henüz bu mangayı okumayanları fikir sahibi yapmak, okuyanlarla ise bu cilt üzerine tartışmak için bu incelemeyi yapıyorum.

Öncelikle kısaca bu manganın konusundan yüzeysel olarak bahsedeceğim. Daha sonra mümkün mertebe hayati ipuçları (spoiler) vermeden devam edeceğim.

Fullmetal Alchemist mangasında Simyacılıkla uğraşan ve iyi birer simyacı olan Elric Kardeşlerin maceralarına tanıklık edeceğiz. Elric kardeşlerden Edward Elric bir devlet simyacısı ve detaylarını 1. Ciltte öğreneceğimiz bir simya deneyinden sonra sol bacak ve sağ kolunu kaybetmiş. Diğer kardeşimiz ise Alphonse Elric. Kendisi 1. Cildin kapağında görülen zırhlar içindeki kardeş oluyor. Neden o halde dolaştığını yine cildin ilerleyen sayfalarında öğreniyoruz. Bu iki kardeş simya bilimi için önem arz eden ve güçlü bir bileşen olan felsefe taşını köşe bucak arıyorlar. İşte bu arayış öyle gözüküyor ki 27 cilt boyunca sürecek. Yaşadığımız dünyadaki simyadan çok daha farklı ve büyü de içeren simya bilimiyle birlikte, kendine has özellikleri bulunan bu dünyada Elric kardeşlere eşlik edeceğiz.

1.cilt, 4 bölümden oluşuyor. Bölümlerimiz şu şekilde;

1.İki Simyacı
3.Hayatın Bedeli
3.Kömür Madeni Kasabası
4.Trende Savaş

Bu cildin her bölümünde ayrı bir aksiyon, ayrı bir mizah, ayrı güzellikler var. Bizi Fullmetal Alchemist dünyasına hazırlayan, karakterlerimize ısındıran ve onları bize tanıtan bölümler bunlar. Tabi ki bu manganın temelini oluşturan Simya'nın da ( mangamıza özgü ) kurallarını, işleyişini, dinamiklerini yavaş yavaş öğrendiğimiz bölümler.

İlk iki bölüm aynı bölgede geçen bölümler. Elric Kardeşler, burada Leto dini denilen dini kullanarak, onu yaymaya çalışan ve insanları etkileyen, kendisine Güneş Tanrısı Leto'nun elçisi diyen Başpapaz Cornello ile haşır neşir oluyorlar. Tabiri caizse bu Leto diniyle ilgili şüphelerini araştırıyorlar. Çünkü Cornello mucizevi güçlerini sergilerken, O'nun yaptığının aslında mucizevi güç değil simya olduğunu anlıyorlar. Ayrıca Cornello'nun yaptığı simyada bazı terslikler olduğunu, simyanın temel kanununa aykırı işler yaptığını da fark ediyorlar.

Hazır yeri gelmişken burada bir parantez açıyorum.

Fullmetal Alchemist Simyası:

Belki başka bir başlığın konusu olabilir ama temel olarak bahsetmek istiyorum. Fullmetal Alchemist dünyasındaki simya bazı kendine has özelliklere sahip. Biraz büyü falan da içeriyor. Bunun yanında bazı kurallara da sahip. Bunu kitapta Alphonse Elric şöyle anlatıyor;

"Sıradan kişiler simyanın istediğin her şeyi sınırsızca yapabileceğin yararlı bir sanat olduğunu sanıyorlar. Ama aslında belirli kanunları var."

Çok açık ifade etmiş kendisi. :) Yani yapılan simya Kütlenin korunumu kanuna aykırı olamaz. Örneğin kütlesi 1 olan bir şey kütlesi 1 olmayan bir nesneye dönüştürülemez. Bir diğer kanun ise sıvı niteliğindeki bir şey sıvı niteliği taşımayan bir şeye dönüştürülemez. Bu da öz nitelik kanunu olmuş oluyor. Kısaca buna "Eşit Takas" diyeceğiz. Bir şey elde etmek için eşdeğer bir şeyler vermemiz gerekiyor. :) İlerleyen ciltlerle bu konuda daha detaya gireceğim.

Tekrar devam edeyim. Bu rahip Cornello yukarıda anlattığımdan farklı işler yapınca bizim iki kafadarımız bunları nasıl yaptığından şüphelenip bu işin peşine düşüyorlar. Pek çok sürpriz aksiyonla karşılaşıyorlar. Böyle güzel bir şekilde mest olmuş vaziyette iki bölümümüzü okuyup bitiyoruz.

İki farklı karakterden bahsedeceğim ki şu an için onlar tamamen gizemini koruyorlar. Oburluk ve Şehvet karakterleri... bu iki bölümde bu arkadaşlara da rastlıyoruz.

3. bölüm Kömür Madeni Kasabası...

Adı üzerinde kömür madenlerinden geçimlerini sağlayan halkın yaşadığı bir bölge burası. Bizim iki kafadarı kasabaya ayak basar basmaz, artık kimseler buralara uğramadığından mıdır bilinmez, hemen müşteri geldi diye sevinen han (bar, otel diyebiliriz) sahibi fahiş fiyatlarla karşılar. Pazarlık sahneleri çok eğlenceli. :)

Bu bölümde bölgenin sorunları, insanların sorunlarını öğreniyoruz. Bir de baskıcı üsteğmen Yoki adlı bir eleman var. İnsanlar üzerine korku salarak o bölgede hakimiyet sahibi ve üst seviyelere yükselmek için her türlü pisliği yapabilecek bir tip. Bizimkilerin simyacı olması ve Edward Elric'in devlet simyacısı olduğunu öğrenmesi sonrasında onlara ayrı bir ilgi gösteriyor. Devlet Simyacılarının orduyla ilişkileri yakın olduğu için elbette. Eğlenceli sahneler yine fazla. Çok hoş, beklenmedik olaylar var. Edward Elric bu bölümde çok hoş bir simya gösteriyor bize. :) Olaylar bu şekilde detaylanıp ilerliyor. Çok fazla bahsedersem okuma zevkini kaçıracağım. O yüzden son bölüme geçiyorum.

4. bölümümüzün adı Trende Savaş. Adı üzerinde bir bölüm aslında. Bizim Elric kafadarlar, trenle bir sonraki duraklarına doğru yola çıkarken kendilerini bir tren kaçırma olayının içinde bulurlar. Önceleri her şeyden habersizken, tamamen tesadüf eseri trenin kaçırıldığını öğrenirler ve olaylar bu yönde gelişir.

Trende ordunun üst rütbeli subaylarından General Halcrow isminde bir şahsiyet var. Treni kaçıran "Mavi Çete" adlı örgütün adamlarının bu rütbeliyle belli ki bir meseleleri var. :) Ben ne meseleleri olduğunu biliyorum. Siz de okuyun sizde öğrenin. :)

Bu bölümde farklı bir simyacıyla da tanışma şansı buluyoruz. Adı Albay Roy Mustang. İçimden bir ses seri için önemli bir kişi diyor ama bekleyip göreceğiz.

Son Söz:

Bu cilt çok eğlenceli bir ciltti. Aslında serinin genelinin bu şekilde olacağına dair ayak seslerini bana verdi. İnanılmaz bir şekilde akıcıydı. Hiçbir noktasında sıkmadı. Paneller resmen aktı. Hikayesi ise beni içine çekti. Böylesine farklı, heyecanlı, sürprizlere açık, her daim şaşırtabilen bir mangayı herkese öneriyorum. Hele hele daha önce manga okumayanlar için, başlamak adına yapılacak en güzel hareket olur Fullmetal Alchemist serisi. Tavsiye ederim.

Son olarak 1. ciltte görülen karakterleri de yazayım tam olsun.

Bu ciltte görülen karakterler:

Başrahip Cornello
Rose
Kaymera
Oburluk
Şehvet
Kayal
Hulling
Üsteğmen Yoki
General Halcrow
Barud
Albay Roy Mustang

1.cilt Kapağı:

hanac

Fotograf yüklemeyi biliyorsan yazını görsellerle süsle derim.

Yazı için de emeğine sağlık.

Ahmet Oktay

Yazı güzel olmuş, elinize sağlık. Ben 4 cildi bitirmiştim, o ciltlerle birlikte seriye daha fazla bağlanacaksınız inanın :) Yer yer üzüleceksiniz, yer yer kahkaha atıp güleceksiniz.

pikofarad

Alıntı yapılan: hanac - 19 Eylül, 2014, 12:28:55
Fotograf yüklemeyi biliyorsan yazını görsellerle süsle derim.

Yazı için de emeğine sağlık.

Teşekkür ederim. Sadece en alta 1.cildin fotoğrafını ekledim.

Alıntı yapılan: Ahmet Oktay - 19 Eylül, 2014, 12:54:11
Yazı güzel olmuş, elinize sağlık. Ben 4 cildi bitirmiştim, o ciltlerle birlikte seriye daha fazla bağlanacaksınız inanın :) Yer yer üzüleceksiniz, yer yer kahkaha atıp güleceksiniz.

Beğenmenize sevindim. Seride ilerledikçe Fullmetal Alchemisti daha çok konuşmak isteyecekmişim gibi hissediyorum. :) 1. ciltte bu kadar serinin içine girdiysem dediğiniz gibi ilerleyen ciltlerde düşünemiyorum. :)

darkwood

Simya'nın sırları ile ilgilenirken kendilerini çok büyük bir sorunun içine sokan ve
daha sonra bunun altından kalkmaya çalışan Elric kardeşlerin bu güzel hikayelerini
okumak çok keyifli.

Karakterlerin tanıtımı ve hikayelerin başlangıcı ile ilgili ilk ciltin analizini içeren yazınız gayet iyi olmuş elinize sağlık. Fullmetal Alchemist izlediğim animelerinden dolayı çok sevdiğim bir seri.
Mangasını okumanın keyfi ise bambaşka...   8)
Darkwood Sakinleri..

hanac

Vallahi çok güzel itki veriyorsunuz arkadaşlar.

Bu manga ya bir şans vermeye karar verdim.

Karşılığında ise sizden Hint Filmleri bölümüne katkı bekliyorum.  :)

emre ozdamarlar

Abi FMA mutlaka okuman gereken bir manga, olmadi animesini izle. Muhtesem bir seri.

emre ozdamarlar

Utku Gürsoy

İnceleme güzel olmuş. Devamını bekleriz. Birkaç resim olsa  tadından yenmez.  ;)

pikofarad

Beğenmenize sevindim.

Merak ettiğim bir şey var. Seriyi okuyanlar Spoiler vermeden cevap verebilirlerse çok güzel olacak. 1. ciltte yer alan oburluk ve şehvet karakterleri ile (belki de daha farklıları ile ) yeniden karşılaşacak mıyız?

emre ozdamarlar

Evet, toplam 7 tane homunculus var, her gunah icin bir karakter olacak ve hepsi birbirinden guzel.