Cinder and Ashe

Başlatan emre ozdamarlar, 23 Eylül, 2014, 19:59:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

1988'de 4 sayi olarak yayinlanan, Gerry Conway'in yazdigi, Jose Luis Garcia-Lopez'in cizdigi bir mini seri. Anladigim kadariyla bastan surekli bir seri planlanmis ama devami gelmemis.

Gerry Conway saglam bir yazar, ilk DC/Marvel crossoveri olan Superman vs SpiderMan'i ve Gwen Stacy'nin ölumu gibi önemli islere imza atmis. Firestorm, Killer Croc gibi karakterler yaratmis, Law&Order, Batman Animated Series gibi projelerde yazarlik yapmis. Yani özgecmisi saglam.

Hikayemiz New Orleans'da özel dedektiflik yapan bir ikilinin maceralari. Kitap 88 senesinden kalma oldugu icin karakterler A-Takimi'ni andiriyorlar. Zaten Ashe eski bir asker, Vietnam'da savasmis, Cinder da yari Amerikali, yari Vietnamli bir kiz, ailesi ölunce sokaklarda hirsizlik yaparak geciniyor. Ashe savas biterken bu kizi da yanina alip Amerika'ya getiriyor.

Hikaye tam 80'ler tadinda, kötuler cok kötu iyiler cok iyi. Eserde oldukca sert ve vahsi sahneler var. Pek cok sey klise gibi gelse de ben bu kitabi sevdim. Olaylarin anlatilis sekli cok iyi, gunumuzdeki hikaye ile gecmiste yasananlar guzel bir sekilde paralel anlatilmis. Cinder ve Ashe'in karakterleri bence cok iyi verilmis. Hatta o kadar iyi anlatilmis ki bu yuzden devam etmemis olabilir seri. Gunumuzde gecen politik arkaplanli maceradan cok gecmiste neler yasanmis, bu ikilinin derdi nedir kismi beni daha cok bagladi kitaba.

Jose Luis Garcia Lopez'in cizimleri muazzam, zaten kendisini biraz arastirdim, Arjantin'de Hugo Pratt'in ögrencisiymis.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

Bu sefer Flaneur'e uygun bir yayın bulamamışsın.  :)

emre ozdamarlar

Yok abi bu daha cok Demirbaslik, klasik tarz :)