Hulk Sevenler Derneği Yarışması

Başlatan hanac, 10 Ekim, 2014, 19:21:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Sene 1983'tü.Okumaya yeni başlamış ben ( ki okumayı çizgi romanlarla söktüm diyebilirim) çizgi roman, çocuk dergisi namına ne bulursam okuyordum.

Dönemin çocuk dergileri ;Milliyet Çocuk ve Tercüman Çocuk dergilerini çıktıkları gün alır ve baştan sona okuyup, bitirmeden elimden bırakmazdım.

Sonraları çizgi roman namına ne var ne yok kuruttuğum "Kent Kitabevi" isimli sahaftan 2 cilt halinde "Yaman Çocuk Dergileri" ni satın aldım.O zamanlar benim için

hazine sandığı bulmayla eşdeğer bir sevinçti bu takdir edersiniz ki.Süratle çevirdiğim sayfalarda , dönemin çocuk dergilerinde bolca okuduğumuz, tanıdık gelen

yıllar sonra ekolünün Fransız oldugunu öğrendiğimiz, frankafonların yanısıra, "Ölümsüz Tor!" ve "Yenilmez Yaratık Hulk!" çizgi romanları hayli farklı gelmişti.

Bir süre sonra Bilka'nın bastığı Örümcek Adam, Süpermen dergileri ve  Alfa'nın Conan'nıyla hepten seveceğim "comics" alemiyle ilk kez bu dergide tanışmıştım.

"Ölümsüz Tor" hayli uçuk-kaçık ve karışık gelmişti.Tor'dan hemen sonra dergide yayınlanmaya başlayan "Yenilmez Yaratık Hulk!" ise daha anlaşılır bir çizgi romandı.

Üst başlıktaki tanıtım yazısı aynen şöyleydi:

"Bir nükleer patlamanın tam ortasında kalarak Gamma ışınlarından çılgına dönen Dr. Brus Banner, gerginlik 2.2 m. yüksekliğinde, 500 kg. ağırlığında, ele avuca

sığmaz bir canavar oluyor..Yeryüzünün en güçlü yaratığı..

Daha ilk macerada Hulk dünyasının vazgeçilmez iyi ve kötüleri sökün etmişti bile.General Talbot,Dr.Samson,Leader(Öncü)..Hulk devamlı saldırı altındaydı.Askerler, süper kötüler, iyi

kahramanlar..Hemen herkes Hulk'a saldırıyordu.Hulk' da binaları yıkıyor, tankları savuruyor, "Herkese karşı,tek başına" mücadele ediyordu.

Kısa sürten bu tanışıklık, sonraki yıllarda Hulk'un Bilka Örümcek Adam dergileri içerisinde dolgu çizgi roman olarak kullanılması sayesinde sıkı bir dostluğa dönüştü.

Hulk hep yalnızdı.Diğer tüm insanlar üstüne geliyorlardı.Saldırı altındaydı ve kendini korumak zorunda kalıyordu.Öfkelendikçe daha güçlü oluyor, güçlendikçe daha fazla

zarar veriyordu.Rick ve Betty dışında dostu yok denebilirdi.Ve hatta onların da asıl dost oldukları Banner'dı.Sonuçta  Banner bile Hulk'a düşmandı.Sürüp giden maceralar boyu Banner

dostlarının yardımıyla Hulk'tan kurtulmanın çarelerini arıyordu.Hulk'un istediği ise rahat bırakılmaktı.

Ali Recan'ın ileriki yıllarda Hulk'u basmaya başlamasıyla çok daha zengin bir Hulk karakterini tanımış olduk.Hulk nükleer santrallere karşı olanların yanında savaşıyor, ırkçılıkla

mücadele ediyor,hayvan hakları savunucularına yardım ediyordu.Çoğularının benzetmeye çalıştıkları gibi Hulk, Dr. Jekyll'ın kurtulmaya çalıştığı katıksız kötülük  Mr. Hyde değildi.

Bütün farklılıklarına rağmen o da heketmediği yalnızlıktan kurtulmaya, sevilmeye, sayılmaya çalışan bir bireydi.Ancak ön yargılar güçlüydü ve tüm olağanüstü gücüne rağmen

Hulk bu ön yargıları parçalayacak güçte değildi.Onun yalnızlığı alternatifsizdi.

Gerekli Şeyler'in bastığı Planet Hulk serisi de hayli ilginçti benim için.Thing'le yaptığı ve Las Vegas'ın yıkımına sebep oldukları  savaş yüzünden bir şekilde cezalandırılmak istenen

Hulk,dost zannettiği kahramanlarca oyuna getirilerek bir şekilde uzay sürgünü yer.Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz ve Hulk Sakaar gezegenine düşer.Köle edilen Hulk ,Spartaküs

edasıyla savaşına devam eder.Özgürlüğünü ve daha fazlasını kazanır.Bu gezegende Hulk herşeydir.Yere akan kanı bitkileri yeşertir.

Ulvi bir yaratık, bir mesih, ulusal bir kahramandır.Marvel evreni ona hakettiğ saygıyı,sosyalliği geri vermiştir.Artık yalnız değildi.Bir alternatifi vardı..Taki..

Devam serüvenlerinde Hulk tarafında gelip gitmeler yaşansa da Hulk'un benim gibi Hulkseverlerin   kalbindeki tahtı asla sarsılmaz ve sarsılmayacakta..
"İstemem,eksik olsun.."

gamlıbaykuş

Hulk ile ilk tanışmam (tam emin olmamak ile birlikte) galiba Ali Recan ya da Show Tv' de yayınlanan Hulk dizisi ile olmuştu. Billy Bixby' nin Bruce Banner, Lou Ferrigno' nun da Hulk' u canlandırdığı dizi benim için  dönemindeki en büyük yapımdı, haliyle en büyük kahraman da Hulk' tu. Zaten Lou amcamız teknoliji kullanılmaksızın endamıyla, boyuyla, posuyla tam bir Hulk' tu. Yeşile boya yeter :) Kaç bölüm sürdü, ne kadar sürdü hatırlamıyorum ama bu serüven çizgiromanlarla bir üst kademeye taşındı. Haliyle zamanında çok Hulk okuyamadık, günümüzde de iyi kötü birşeyler yayınlanıyor; ama hulk' un ülkemizde hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Hulk aptal, beyinsiz, kaba saba bir tip olarak görülüyor ve bu durum sanki kitap alımlarına da yansıyor. Hulk' un duygusuz bir aptal olmadığını anlamak isteyenlere Büyülü Çizgi'nin yayınladığı Hulk serisinin 2. cildindeki (macera ismini şu an hatırlamıyorum) bir macerayı tavsiye ediyorum; çünkü Hulk ağlıyor. Evet yanlış okumadınız, Bruce Banner değil Hulk ağlıyor.
Hulk evreni aslında çok geniş bir evren. Sonuçta Hulk' un Gri olduğu ya da Kızıl Hulk maceraları falan da var. Akabinde She-Hulk falan derken epey malzeme var aslında; ama dediğim gibi ülkemizde belirli bir sayıda Hulk yayınlandı ve devamı her şekilde gelmeli. Hulk okuyun, okutun. Yoksa Hulk EZER :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

dean

Ben, yarışmaya Hulk'ın son 10 yıldaki sinema macerası kısaca anlatarak katılacağım.

2003 yapımı Ang Lee imzalı "sanatsal" Hulk seyirci tarafından ve eleştirmenler bazından pek hoş karşılanmamıştı. 137 milyonlık bütçesi ise 245 milyonluk gişesi ile kendini kurtarsa da yapımcılar devam filmine yeşil ışık yakmamıştı.

Marvel yetkilileri ise 2006 yılında stüdyo kuracağını açıkladığında Hulk'ta kurulacak yeni evrenin bir parçası haline geldi. Bu Hulk için reboot vaktinin geldiği andı. Marvel kurdukları birleşik evreni iki film ile açacaktı. Bunlar Iron Man ve Hulk filmleri olacaktı. Bu noktada ilginç bir durum meydana geldi. Iron Man'in yönetmeni Jon Favreau Hulk için, Hulk'ın yönetmeni Louis Leterrier ise Iron Man için görüşmelere başladı. Daha sonra yönetmenler bir nevi proje değiştirerek, çekmiş oldukları filmlerin başına geçtiler.

The Incredibles Hulk, ilk filmin aksine sanatsal bir anlatım benimsemeden direktman aksiyon merkezli bir film oldu. Bu değişim bazı seyirciyi memnun etsede bir çok kişide bu sefer seneryonun ikinci planda kalmasından ve filmin sadece görsel efekt olmasından şikayetçi oldu. Film bu seferde 150 milyonluk bütçesine 263 milyon kazanınca Hulk'ın sinemadaki geleceği tekrar çıkmaza girdi.

Filmin çekim süreci de aslında sıkıntılı geçti. Başrol oyuncusu Edward Norton senaryoya müdahalede bulunmak istedi ve bu Norton ve stüdyonun arasının açılmasına sebep oldu.

Marvel Cinematic Universe içindeki yeri sorgulanmaya başlanan Hulk, 2012 yılındaki Avengers filmine kadar sessiz bir şekilde beklemek zorunda kaldı. 2011 yılında ise Nortan'ın Avengers filminde olmayacağını açıklaması Hulk'ın yeniden cast edilmesine sebep oldu. Bu süreç ise şu ana kadar ki Hulk rolünü oynayan aktörlerin içindeki en sevilen Mark Ruffalo'nun rolü alması ile son buldu.

hanac

Yarışmada son saatler.

8 arkadaş şimdiden yazdılar.

pizagor, konnektör, alan ford, Neco, Mic-Har, V, hüzünlü flüt, dean

hanac

Random.org da yapılan kura çekimi sonrası kazanan 6 numara yani "V" olmuştur.

Ödülünü teslim alması için kendisini en kısa zamanda istanbula bekliyoruz.  :)

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

V

Ödülü veren İlyas 'a, yarışmayı tertipleyen Hasan'a,  katılımcı diğer tüm arkadaşlara ve üşenmeyip  yazımız okuyan tüm üyelere teşekkür ediyorum.
"İstemem,eksik olsun.."

Chuck

Tebrik ederim yazınız gerçekten güzeldi :D Sayın adminimizden yeni yarışmalar bekliyoruz :D
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

DAMPYR

Ben Bu yarışmayı yeni gördüm ozaman görseydim bunu koyardım Hulk Evlenirse ;D ;D ;D