Black Panther (2018) - Phase 3/18

Başlatan dean, 28 Ekim, 2014, 20:33:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

haziran00

dean

Filmin ilk test gösterimi yapılmış. Sonuç tabi ki olumlu. Marvel bizi yine şaşırtmadı. İlk gösterimden bu kadar olumlu sonuç elde etmek önemli. Vizyon tarihine kadar iyileştire iyileştire en iyi haline ulaştıracaklardır. Yeni hit kapıda.

dean

T'Challa

Okoye

Nakia

dean

Zuri

Shuri

Ramonda

dean

Erik Killmonger

Ulysses Klaue

W'Kabi

Everett K. Ross

M'Baku

yunusmeyra

80`lerde şöyle düşündüğümü hatırlıyorum, "superman`i yaptılar( Christopher Reeve`li, 77`de başlayan seri) ama diğerlerini, mesela marvel`inkileri spider man`ı, avengers`i, silver surfer ve thor`u hayal ettiğimiz şekilde yapabilecekler mi?" yıllar içinde sinema endüstrisi o noktaya geldi ve çoktan aştı tabii :) sanırım, çocukluğunun belli bir döneminde çizgi romanlar ("super hero"lar dahil) ile tanışmış insanların birbirine yakın ve benzer hayalleri olmuştur; yaygınlığı konusunda iddialı konuşmak istemem ama, benim de sık sık aklımdan geçenlerden biri şöyleydi: "super herolar, çizgi sayfalardaki serüven ve aksiyonun, hayal gücünün hakkını vererek sinemaya taşınmalı... çizgi roman okuru bizlerin(bizler dediğim, o yıllarda on`lu yaşlarda olan ve "super hero"lar ile de tanışmış okurlar) hayal dünyalarını ateşleyen kahramanları herkes tanımalı, serüvenleri daha çok insan okuyabilmeli... bu sayede, dudak büken yetişkinler de dahil bir çok insan bizlerle aynı rüyaları görebilir, aynı heyecanları hissedebilir..." bu neye mi yarayacaktı? açıkçası olayın bu kısmına çok kafa yorduğumu hatırlamıyorum ::) çizgi romanlar ve araladıkları hayal dünyalarının önemi bilinmeli, hakkı verilmeliydi! bizim değer verdiğimiz çizgi romanlara, özellikle de super herolara karşı küçümsemeyi hissettiğimiz yaşlardı ve kahramanlara dudak bükenlerin, doğruyu anlamaları için bir fırsata ihtiyaçları vardı; sinema bunun için kullanılabilirdi  8)

her "super hero" prodüksiyonu, çocukluğunda itibaren, az veya çok bu çizgi romanları okumuş bizim kuşakta heyecan yaratır."nasıl anlattılar?", "film, bu karakter ve serüvenleri hiç tanımayan sinema izleyicisine ne vaadediyor?" gibi bildik meraklarla beklediğim filmler olur... silver surfer ve thor hep ilgiyle beklediğim marvel evreni filmleriydi... kendi açımdan ant-man ve doctor strange gibi güzel sürprizlerle de karşılaştım...
"kara panter"i de bekliyorum  :)

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

dean

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 11 Kasım, 2017, 13:33:02
silver surfer ve thor hep ilgiyle beklediğim marvel evreni filmleriydi...

Silver Surfer'ı bende sinemada görmeyi çok istiyorum. 2007 yılında vizyona giren Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer filminde görünmüştü. Ama ben onu göründü bile sayamıyorum. Galactus ve Silver Surfer olabilecek en zayıf haliyle karşımıza çıkmıştı maalesef. Hatta o dönem J. Michael Straczynski'nin yazdığı bir spin-off filmde projesi de mevcuttu. Yönetmen olarak ise Alex Proyas'ın ismi geçiyordu. Film hem Fantatic Four'un devamı olacaktı hem de karakterin originini anlatacaktı. Ama ikinci film eleştirel ve gişe olarak kötü sonuç çıkarında hepsi iptal oldu.

Disney, Fox'u alırsa Silver Surfer'da otomatikman Marvel Studios'da olacak. İşte o zaman hakkıyla bir Silver Surfer görebiliriz. Eminim Marvel, Silver Surfer'a güzel solo filmlerde verecektir.

dean

Karakter posterlerini atarken trailer ile ilgili bir inceleme yazmadığımı fark ettim. Daha önce teaser yayınlandığında bi'şeyler yazmıştım. Trailer elbette filmle ilgili bize daha fazla fikir sunuyor.

Trailer, Everett K. Ross'un T'Challa ile konuşmasıyla başlıyor. MCU'daki bir çok şeyi sayıp, ama böylesini görmedim diyor. Açıkçası bu tip bir diyaloğu ben her zaman çok klişe bulmuşumdur. O yüzden bu diyaloğu pek beğenmedim. Bu sırada M'Baku'yu görüyoruz. Tasarım olarak son derece ilginç bir mekanda duruyor. M'Baku, bence film için en kritik karakterlerden biri. Ya yapbozu çok iyi tamamlayacak ya da fazlalık kalacakmış gibi düşünüyorum. Zira bu filmde şuan için iki tane çok önemli Black Panther villain'ı var. Bir üçüncüsünü eklemek ilk film için cesur bir yaklaşım. Ama onu ilk filmde villain olarak işlemeyip sonra ki filmler için karakter gelişimini oturtabilirler. Baron Mordo'da olduğu gibi.

Daha sonra T'Challa'nın Wakanda'ya girişini görüyoruz. Wakanda bir tür teknoloji ile dışarıdan korunuyor. Üç katmanlı bir görünmezlik kalkanından geçiliyor. T'Challa, Nakia ve Okoye'nin, jetten çıktığı sahne CGI olarak göze batsa da filmin çıkışına kadar pekala toparlanacaktır. Geleneksel dövüşe yine bir bakış atıyoruz. Geleneksel dövüş kısımlarını baya merak ediyorum. Wakanda'nın bu derece teknolojisinin yanında geleneklerini de yansıtması açısından filmde önemli bir yeri olacak gibi duruyor.

Shuri ile tanıştığımız sahne bizi karşılıyor. Shuri, T'Challa'nın kız kardeşi. Çizgi romanlarda Black Panther'lik yapmışlığı olan birisi. Filmde teknolojik bir deha olarak karşımıza çıkacak. Black Panther'in Nano teknoloji kostümünü o tasarlamış olacak. T'Challa ve kardeşinin ilişkisi filmde bence yüzde yüz şekilde doğru işlenmesi lazım. Göründüğü kadarıyla ikili arasında sempatik bir ilişki var. Umarım bu bütün filmde yayılır.

Fragman ilerlerken çeşitli aksiyon sahnelerini ve villainları görüyoruz. Erik Killmonger filmin baş kötüsü. Göründüğü kadarıyla çizgi romanlardaki haline olabildiğince sadık kalmışlar. Filmde bir nano kostüm giyiyor. Çizgi romanlarda Black Panther kostümü giymişliği var. Burada hem o sayılara gönderme yapmışlar hem de kostümlü T'Challa'ya karşı daha denk hale getirmişler.

Filmin bir diğer villain'ı ise Ulysses Klaue. Onunda ilk kez Avengers: Age of Ultron'da tanışmıştık. Andy Serkis'in karakter için muazzam bir casting olduğunu düşünüyorum. Klaue, Age of Ultron'da sol kolunu kaybetmişti. Burada çizgi romanlardan alıştığımız sonik silahını takmış vaziyette. Silah el şeklinde yapılmış ve el kısmı açılarak sonik silah ortaya çıkıyor. Klasik silah ancak bu kadar güzel modernize edilebilirdi bayıldım. Klaue ile Killmonger arasında ittifak olacağı çok açık. Muhtemelen Killmonger tahtı, Klaue'da Vibranium madenlerini işletme ve dağıtma hakkını alma planları yapacak.

T'Challa'nın fragmanda ruhani bir mekanda görüyoruz. Bu kısma çok kısa süre içerisinde gelecek bir başka yazıda değineceğim.

Bunların dışında aksiyonun çok iyi göründüğünü söylemem lazım. Özellikle Hong Kong'da geçen sahneler görsel açıdan çok leziz duruyor. Yeni nano teknoloji kostüm çok kullanışlı görünüyor. Yönetmen Ryan Coogler, çok genç ve çok yetenekli bir yönetmen. Benim bu filmden beklentim çok üst düzey. Captain America: The Winter Soldier seviyesi bekliyorum.

dean

Ruhani kısımdan da bahsetme zamanı geldi. Black Panther çizgi romanlarında Heart-Shaped Herb denilen bir bitki var. Wakanda efsanelerine göre bu bitki Panter Tanrı tarafından Wakandalılara veriliyor. Gerçekte de Vibranium'u getiren meteor sayesinde sadece Wakanda'da yetişen bir bitki.

Bu bitki ile yapılan işlem sonrası kişi üstün hız, çeviklik, dayanıklılık, hızlı iyileşme ve güçlü duyular gibi özelliklere sahip olur. Bir nevi süper asker haline geliyor. Tabi bu çok tehlikeli bir işlem. Black Panther olacak kişi bu işlemlerden geçiyor.

Filme gelecek olursak. Ryan Coogler, filmde Heart-Shaped Herb'ün olduğunu onayladı. Hatta aşağıdaki sahnede bitkiyi kaynatıyorlar. Şimdi teori kısmı.

Thor: Ragnarok'tan spoiler var. Soul Stone için iki ihtimal kalmıştı. Bunlar Thor: Ragnarok ve Black Panther filmleriydi. Hela'nın Mjolnir'i kırmasının ardından kullanılan renk paleti bende Soul Stone'un orda çıkma ihtimalini doğurmuştu ama filmden sonra gördük ki ne Mjolnir'deymiş ne de Heimdall'da. Yalnız bir çok kişiye göre Heimdall'da olma ihtimali devam ediyor. Ben ise tamamen gözümü Black Panther'e diktim. Zira Heart-Shaped Herb'ün Soul Stone olarak uyarlanma ihtimalini çok yüksek görüyorum. Aynı Harry Potter'daki gibi bir taş olup ondan iksir vari bir sıvı üretilebilir. Bu kalp şeklinde bir obje olur. Soul Stone'u içerisinde barındırır. MCU'nun yıllanmış teorilerinden taşların kabuklarının baş harfleri Thanos'u oluşturuyor olayına da uyuyor. Tek boşta kalan harf H harfi. Bu bitkinin adı da Heart-Shaped Herb.

Soul Gem'in çizgi romanlardaki özelliklerine baktığımız zaman ise taşın kendi içerisinde bir ruhlar evreni barındırdığı ve orada ölen ruhların yaşadığını görüyoruz. Bu da Black Panther'in ve Wakanda'nın ruhani konseptini tamamlıyor. Black Panther'in atalarının ruhlarıyla konuştuğunu ve ölülerin kralı olduğunu unutmamak lazım.

dean

Yeni kostüme yakın bakış.

dean

Filmden ilk clip yayınlandı. 1 dakikalık clip çok güzel gözüküyor.

https://www.youtube.com/watch?v=XMDWaaKacqk

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de merakla bekliyorum bakalım. Civil War'daki kostüm çok daha iyiydi belirtmeden geçemeyeceğim.

http://i.imgur.com/ZNgGXkr.jpg

Bir de benim anlamadığım filmin konusu. Wakanda'da monarşi yok mu? Kral ölünce oğlu yerini almıyor mu? Başkası nasıl hak iddia edebiliyor tahtta anlamadım.

dean

Wakanda kralına meydan okunabiliyor. Başta M'Baku olmak üzere bir çok kişi Wakanda krallarına meydan okudu çizgi romanlarda. M'Baku'nun Man-Ape olarak anılıyor ve nasıl ki T'Challa, kara panter cult'ın dan geliyorsa onlarda onlarda beyaz gorilden geliyorlar. Güçlendikleri zaman ya da fırsatını bulduklarında Wakanda'yı panterlerden almaya çalışıyorlar. Filmde M'Baku var ama krala meydan okuma işi belli ki Killmonger'a kalacak.

Killmonger filmde de çizgi romanda olduğu gibi sürgün edilmiş. America'da büyümüş, hatta Afganistan ve Irak'ta savaşta yer almış. Wakanda için T'Challa'dan çok farklı düşünüyor. Sanırım bir miktar yandaş edinip Krala meydan okuyacak. Yalnız şöyle bir şey var. Fragmanlara baktığımızda direktman kralı devirmenin ötesinde ciddi ciddi taht'da hak iddaa eden bir yaklaşımı var. Filmi izleyenler Killmonger'ı şimdiden en iyi MCU villain'ı felan ilan etti. Hatta işi bir kaç adım öteye götürüp Joker'den sonraki en iyi villain diyen var. Genel görüş saf bir villain'dan çok seyircinin hak verebileceği devrimci bir karakter olduğu yönünde. Sanıyorum ki fragmanlarda gösterilenlerden çok daha derin bir motivasyonu var. Hak iddaa etmekte gösterildiğinden daha fazla sebebi olabilir gibi duruyor.

Her ne kadar krala meydan okunsa da şöyle bi'şeyde var. Kraliyet soyundan gelenler Heart-Shaped Herb sayesinde extra güç kazanıyorlar. Bir çok kişi taht'a göz dikse dahi T'Challa ve ailesinin Wakanda için diğer ailelerden çok daha büyük önemi var. Killmonger'ın T'Challa'yı bir kere yenip Black Panther kostümü giymişliği de var. Ama iş Heart-Shaped Herb'e gelince vücudu isyan etmişti. Daha sonra Heart-Shaped Herb'ün sentetik versiyonunu yapmıştı. Filmde Black Panther'e benzeyen bir kostüm giymesi mirror villainlık açısından tartışıldı ama bu çizgi romanlarda olmuş bi'şey.