Black Panther (2018) - Phase 3/18

Başlatan dean, 28 Ekim, 2014, 20:33:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Çekimlerden fotoğraflar düşmeye başladı.

dean

Andy Serkis'in filmde olduğu resmen açıklandı.

dean

dean

Filmin çekimleri tamamlanmış.

Nightrain

Comic Con da teaser gelir sanırım. ::)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

İlk poster geldi. Teaser'da yarın geliyormuş.

pizagor

Teaser çıkmış. Gerçi bir buçuk dakikalık bir videoya bakıp yorum yapmak doğru değil ama bende herhangi bir heyecan uyandırmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=dxWvtMOGAhw
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Muazzam bir fragman olmuş. Filmin en kilit noktası Wakanda ve Wakandalıların nasıl yansıtılacağıydı. Fragmandan gördüğümüz kadarıyla mükemmel duruyorlar. Captain America: Civil War'un ardından T'Challa belli ki hem ülke içinden hem de ülke dışından çok büyük tehditlerle yüzleşecek. Zira Civil War'da kostümü ve krallığı Wakanda geleneklerine uymadan almıştı.

Fragmanda Black Panther'in en büyük 3 düşmanını da aktif şekilde görebiliyoruz. Bunlar Klaw (Andy Serkis), Erik Killmonger (Michael B. Jordan) ve M'Baku (Winston Duke). Klaw ile Avengers: Age of Utron'da tanışmıştık. Onun Wakanda ve Vibranium ile ilişkisini birazda olsa görmüştük.

Erik Killmonger'ı da fragmanda gördüğüm kadarıyla çok beğendim. Gelen bilgilere göre T'Challa ve Erik Killmonger, Wakanda kralı olabilmek adına birlikte eğitim görmüşler. Ama Civil War'daki olay sonrası kral T'Challa olunca Erik Killmonger içinde ayaklanma dışında başka bir seçenek kalmıyor. M'Baku'nun filmdeki rolünü çok merak ediyorum. Filmin sürecinde kostümü giyecek mi hep beraber göreceğiz.

Fragman görsel açıdan da son derece zengindi. Wakanda kültürünü çok başarılı yansıtmışlar. Kullanılan renk paleti göze çok güzel geliyor. Marvel'a yapılan belki de en fazla eleştiri renk kullanımı hakkındaydı. Siyahların yok olduğu daha mat görsellerin tercih edildiği söyleniyordu. Özellikle Guardians of the Galaxy Vol. 2 ile birlikte renk kullanımının ciddi şekilde değiştiğini söylemek mümkün. Thor: Ragnarok fragmanında da renkler çok göz alıcıydı. Black Panther fragmanında da çok iyi duruyor.

Genel olarak çok başarılı bir fragman olmuş. Heyecanlanmamak elde değil.

pizagor

dean dostumuz Marvel sinematik evrenine olan düşkünlüğüyle ve büyük heyecanla anlatıyor. Kendisini de anlayabiliyorum aslında. Ama Marvel'in çizgiroman evreninde geri planda kalmış, kendi seri denemeleri çok ömürlü olmamış, konuk süper kahraman olarak ara ara kullanılan bir karakterin ve memleketi Wakanda'nın benim gibi ortalama bir Marvel çizgiroman okuruna ne kadar hitabettiği kuşkuluyken, bu kuşkuları yerle yeksan edecek, beni benden alacak bir teaser beklerdim. Şu sıradan video itibariyle ancak meraklısına birşeyler vaad eder durumda.

Sinema evrenindeki Kara Panter zaten soru işareti, biraz Civil War'da, o da bir anda tanıştık ama ısındık mı, bu da ayrı bir soru işareti. 'Teaser'da görünen Wakanda – Wakanda sakinleri, bunların nasıl ele alındığı, ne bileyim çığırtkanlıkları, gövde boyamaları - dövmeleri  pek de mühim değil. Aksiyon desek, onda da bir şey yok: Hani o son takla atan araba sahnesinin çok benzerini galiba en son Captain America: Civil War'da yine Kara Panter'in dahil olduğu bir sahnede görmüştüm. Gerçi karıştırıyor da olabilirim, kontrol etmem lazım.

Herşeyi bir kenara bırakalım, benim asıl merak ettiğim bu filmin büyük resme katacakları ama bununla ilgili de herhangi bir işaret göremedim. Dediğim gibi sadece bir buçuk dakika, bunun üzerinden iyi film ya da kötü film - iyi senaryo ya da kötü senaryo yorumu yapmak saçma. Heyecanlanmak için ben sonraki sızıntıları bekleyeceğim.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 11 Haziran, 2017, 17:22:20
dean dostumuz Marvel sinematik evrenine olan düşkünlüğüyle ve büyük heyecanla anlatıyor. Kendisini de anlayabiliyorum aslında. Ama Marvel'in çizgiroman evreninde geri planda kalmış, kendi seri denemeleri çok ömürlü olmamış, konuk süper kahraman olarak ara ara kullanılan bir karakterin ve memleketi Wakanda'nın benim gibi ortalama bir Marvel çizgiroman okuruna ne kadar hitabettiği kuşkuluyken, bu kuşkuları yerle yeksan edecek, beni benden alacak bir teaser beklerdim. Şu sıradan video itibariyle ancak meraklısına birşeyler vaad eder durumda.

Black Panther'in sektör içerisindeki önemi bence bundan çok daha büyük. Ana akım çizgi roman düyasının ilk siyahi süper kahramanı olmasının dışında, kendisi serisine sahip olan ilk siyahi süper kahraman Black Panther. Aralıklı bir yayın hayatı oldu. Ama 2000'li yıllarda 61 sayılık ve 41 sayılık run'larının olduğunu da unutmamak lazım. Bunun dışında kendi serisinin olmadığı dönemde bile New Avengers çizgi romanı neredeyse bir Black Panther çizgi romanıydı. Marvel'ın film olarak çıkartıp çok başarılı olduğu Doctor Strange ve Ant-Man gibi karakterlerden daha uzun ve etkili yayın hayatına sahip oldu Black Panther çizgi romanları.

Wonder Woman'ın kadın karakter olmasının ve kadın bir yönetmen tarafından çekilmesinin etkisini siyahilerin penceresinden tekrarlayacak bir yapım Black panther. Vizyona girdiği zaman Wonder Woman için yapılan yorumların benzeri Black Panther içinde gelecek. Meraklısının yanında kültürel bir öğe olarakta filmin söyleyecek çok sözü var.

Sinema evrenindeki Kara Panter zaten soru işareti, biraz Civil War'da, o da bir anda tanıştık ama ısındık mı, bu da ayrı bir soru işareti. 'Teaser'da görünen Wakanda – Wakanda sakinleri, bunların nasıl ele alındığı, ne bileyim çığırtkanlıkları, gövde boyamaları - dövmeleri  pek de mühim değil. Aksiyon desek, onda da bir şey yok: Hani o son takla atan araba sahnesinin çok benzerini galiba en son Captain America: Civil War'da yine Kara Panter'in dahil olduğu bir sahnede görmüştüm. Gerçi karıştırıyor da olabilirim, kontrol etmem lazım.

MCU için Black Panther'in çok büyük bir soru işareti olduğunu düşünmüyorum. Aksine bu derece dolu bir filmde Black Panther ve Wakanda kültürü ancak Civil War'da ki kadar ekonomik ve başarılı anlatılabilirdi. Karakterin en önemli özelliklerine değinildi ve en grekli olan kısımlar filmin genel çizgisini bozmadan çok başarılı anlatıldı.

Yine Wonder Woman örneğinden gidersek. BvS'de Wonder Woman göründüğünde Black Panther'den çok daha az karakter elementleri gösterildi. Solo filmi geldiğinde ise karakter üç boyut kazandı ve seyirci karakteri çok daha rahat kabul etti. Black Panther'in Wonder Woman'a oranla şansı daha bile yüksek. Hem Civil War'da daha fazla işlendi. Hem de Everett Ross karakteri tanıtıldı. Age of Ultron'da ise Klaw'un origini izlendi. Solo filme giden yolca aslında çokça Black Panther elementi gördük.

Aksiyon kısmına gelirsek bunu bir teaser olduğu hesaba katılırsa çok fazla aksiyon göstermemesi normal. Ama görünen kısım karakteri doğasına çok uygun bir aksiyonu vaat ediyor. Ormandaki sahne, M'Baku'nun tasarımı, Killmonger ile yapılan kostümsüz dövüş tam bir Black Panther aksiyonu. Sondaki araba kovalaması göze kötü gelebilir. Zira görsel efektleri tamamlanmamış bir sahne. Filmdeki sahnenin tamamının şu ana kadar ki en pahalı araba kovalama sahnesi olarak çekildiğini de belirtmek lazım.

Herşeyi bir kenara bırakalım, benim asıl merak ettiğim bu filmin büyük resme katacakları ama bununla ilgili de herhangi bir işaret göremedim. Dediğim gibi sadece bir buçuk dakika, bunun üzerinden iyi film ya da kötü film - iyi senaryo ya da kötü senaryo yorumu yapmak saçma. Heyecanlanmak için ben sonraki sızıntıları bekleyeceğim.

Büyük resme çok şey katacak bir film Black Panther. Avengers: Infinity War filminde Black Panther kadrosunun neredeyse tamamı var. Infinity War'da Wakanda'da çok önemli olaylar olacak gibi. Eldeki veriler Soul Gem'in Wakanda'da olduğu yönünde. Hatta Infinity War'da Wakanda'da Soul Gem adında Thanos ile büyük bir savaş verilebilir. Filmde bu derece Black Panther oyuncusunun olması bana bunu işaret ediyormuş gibi geliyor.

dean

dean

dean

dean

Şu ana kadar gelen bilgilere göre filmin villain'ı olan Erik Killmonger'ın en büyük motivasyonu Wakanda tahtının asıl varisinin kendisi olduğunu düşünmesi. Bildiğimiz kadarıyla taht için iki isim var; T'Challa ve Erik. Captain America: Civil War'daki olaylar sonrası T'Challa kendisini kral ve Black Panther ilan ettiği için Erik ayaklanma çıkaracak.

Erik Killmonger'da taht adayı olduğu için onunda bir Black Panther kostümü var. Kostüm aşağıdaki figür kutusunda açığa çıktı. Altın işlemeleriyle ön plana çıkan bir kostüm. T'Challa'nın kostümüne çok benziyor. Erik Killmonger'ın kendi Black Panther kostümü olması hikaye açısından çok mantıklı. Lakin kostümü çok beğensem de kahraman ve villain'ın bu derece benzer kostümler giymesinden hoşlanmıyorum. Umuyorum ki film içerisinde bunu göze hoş gelecek şekilde ayarlamışlardır. Zaten T'Challa'nın fragmanda gösterilenin dışında özel bir vibranium zırhı giyeceği söylentisi var.

dean