Ingiltere'de Çizgi Roman...

Başlatan Lami Tiryaki, 08 Mart, 2010, 10:41:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

03-07 Mart tarihleri arasinda mesleki bir konferans için Ingiltere'nin Londra, Cambridge, Nottingham ve Norwich'in Cromer kasabasi kentlerinde bulundum. Maalesef is yogunlugum nedeniyle kapsamli bir "hobi gezisi" yapamadim. Sadece Cromer kasabasinda bir kaç saatlik serbest zaman bulabildim ve bir kaç gözlemim oldu.

Cromer'in en büyük kilisesi Cromer Parish'in içerisinde hos bir kitap ve kart standi var. Basinda kimse yok, istediginizi satin alip parasini duvardaki bir kutuya atabiliyorsunuz(bizdeki camilerden hali çini çalinmasi olaylarini düsündüm ister istemez...). Isin ilginç yani, burada kalabalikça bir çocuk reyonu var ve pek çok çizgi roman bulunuyor. Bu çizgi romanlarin çogu dini konulu degiller. Bildigimiz bilim kurgu ya da macera çizgi romanlari. Fiyatlari 3-5 pound gibi cüzi fiyatlar. Ancak bizim paramizla yüksek fiyatli olarak algilanabilir tabii!

Cromer bizim küçük kasabalarimiz kadar, mesela Sögüt kadar bir yer. Kuzey Buz Denizi'nin kenarindaki bu yerde ister istemez Volkan'in yasadigi denizaltili, Rus-Amerikan karisik maceralarini düsünüyorsunuz. Volkan'in ilgili maceralarini ev sahibi ingilizlere anlattim ve çok ilgilendiler. Hatta bir iki örnek sayi isteyen bile oldu. Kasabada iki adet büyükçe sahaf ve pek çok kitapçi dükkani var. Sahaflarin sadece birini gezebildim. 1930'lardan 2000'lere kadar yayinlanmis çizgi roman yilliklari vardi. Bu yilliklardan bazilari kovboy, bazilari bilim kurgu yilliklari ve içlerinde hem bolca çizgi roman hem de bol öykü-magazin var. 1933 baskili çizgi roman seklinde tasarlanmis bir Robinson Crusoe, oldukça ilginç bir parçaydi. Fiyatlar da öyle bizdeki gibi kan-dehset degil. 33 baskili Crusoe en pahali olandi ve sadece 10Pound fiyat biçmisler... TV dizilerine ilgi büyük sanirim. The X-Files için bir magazin serisi yayinlanmis ve her sayida bir adet TXF çizgi roman macerasi yer aliyor. Bunlardan bir kaçini bizde CNBC-E yayinladi. Ingilizlerin meshur 2000 AD karma çizgi roman serisinden sadece bir adet bulabildim. Ünlü Judge Dredd'in oldugu bir sayiydi. Dredd'in disindaki bilim kurgu agirlikli diger çizgi romanlar oldukça hosuma gitti. Judge Dredd, karikatür gibi çizimleriyle pek gözümü doldurmadi açikçasi. Yeni dönemde çizilen amerikanvari çizgileri daha albenili bence.

Konferansa ev sahipligi yapan firmadan bir ingiliz arkadas bilim kurgu ve eski kitap hastasi çikti. Onunla kendi evinde bizzat güzel muhabbetler yaptim. Ünlü ingiliz çizgi roman dizisi Commando'nun(bizde Savas adiyla yayinlandi çogu) yeni basim ciltlerine sahip. Eski sayilardan derlenen her biri 800-1000 sayfali hard cover muhtesem ciltler insanin agzini sulandiran cinsten. Fiyat sadece 16Pound. Içlerinde bol belgesel ve magazin de var. Eskileri yeniden basmak sanirim böyle olmali. Fransa ve Almanya'daki tecrübelerimi düsününce bu memlekette kitabin çok ucuz oldugunu düsünüyorum. Böyle toplama ciltleri özellikle kitap fuarlarinda çokça bulmak mümkünmüs. Tabii büyük sehirlerdeki büyük kitabevlerinde gani gani oldugundan süphem yok. Bundan baska arkadasin anlattigina göre her yerde oldugu gibi burada da Amerikan süper kahramanlarinin popülaritesi yüksekmis. Ingiliz klasik kahramani Doctor Who için de hatiri sayilir çizgi roman ve yillliklar göze çarpiyor.

Umarim yeni bir Ingiltere seyahatimde daha çok arastirma yapma imkani bulurum.

Selamlar
Lami   

BAHADIR

Lami gittin,geldin,gezdin,gördün,yedin,içtin...Yediklerin içtiklerin senin olsun aslinda onlarda önemli...ama hiç mi fotograf yok Ingilterenin su kasabalarinin arkada fon olusturdugu Lami resimleri nerde...

Lami Tiryaki

Dostum kasaba gezintisi sirasinda makinamin sarji bitti o nedenle dükkanlari çekemedim. Ama diger günlerde çektigim bazi fotolar var. Hiç olmazsa Volkan'in macera yasadigi Kuzey Denizi'nin fotolari var. En kisa zamanda koyarim foruma. Ayrica satin aldigim çizgi romanlarin kapaklarindan da tarayip koyarim bu aksam.
Selamlar
Lami