7- En İyi Yerli Çizgiroman 2013 En İyiler

Başlatan hanac, 18 Kasım, 2014, 17:24:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 20 Kasım, 2014, 05:48:36
2013'de En Kahraman Rıdvan yayınlanmadı mı?

1 sayı yayınlanmış.

En Kahraman Rıdvan'da ankete eklenmiştir.

İsteyenler oyu kaldır komutu ile oyunu kaldırıp yeniden oy kullanabilir.

Tuco Ramirez

Oyumu değiştirip En Kah. Rıdvan yaptım

doktor1881

hanac

pizagor

Bir oy hakkım daha olsaydı bile zor karar olurdu benim için. Avcı Nun'u çok beğenmiştim, En Kahraman Rıdvan ise belki de çizgiromanı bu kadar sevmemin nedeni. Tercihimi Seyfettin Efendi'den yana kullandım. Bu ne yaman kategori arkadaş!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

gamlıbaykuş

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

tunaorhun

Yanılmıyorsam Abdülcanbaz'ın 4. kutusu 2013 te çıktı. Bu durumda onun da listede olması gerekir.

hanac

Alıntı yapılan: tunaorhun - 21 Kasım, 2014, 13:21:32
Yanılmıyorsam Abdülcanbaz'ın 4. kutusu 2013 te çıktı. Bu durumda onun da listede olması gerekir.

Afu abinin listesinde yok idi bkz. http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8120.0.html

Ama yine de ankete ekledim.

tunaorhun

Abdülcanbaz. İkinci tercih hakkı olsaydı Seyfettin efendi olurdu.

DAMPYR

Utku Gürsoy

ferzan

Liste bizim listemiz olduğundan üzerine birkaç kelam etmek istedim...

Öncelikle hiçbirine oy vermedim ama beğenmediğimden değil, kararsızlığım ve bu kararsızlıktan doğacak tercih zorunluluğumu da samimi bulmadığımdan...Keşke hepsine daha fazla hakim olabilseydim...

Bir eser yerli diye illa kötüdür diye düşünüp okumamazlık etmem, daha çok şans tanır daha çok özen gösteririm ama listeye baktığımda biraz fazla ihmal ettiğimi anladım...

Yine de bildiğim kadarıyla elemek gerekirse ;

Dip, Hassan Sabbah ve Şafak Ayazı'nı direk eledim...Özellikle Cem Özüdru'nun ne çizgisine, ne karelemesine ne balonlamasına oldum olası ısınamadım...

Avcı Nun, şöyle bir incelediğim ve ilginç buludğum ama sonradan unuttuğum bir eserdi...Alıp okuyacağım ilk fırsatta...Yine de aralarında en dişe dokunur olduğunu düşündüğüm '' yeni '' eserlerden...Muhtemelen alternatifliği ve naifliği dolayısıyla tercihimi ondan yana yapabilecekmişim gibi geliyor...

Dumankara ve Zifirname kolektif ve ciddi anlamda hoş çalışmalar...Yeni çizerler bir yana, eskilerden birkaç çizerin de yeniden çizgi roman yapması bile başlı başına bir olay...Zaten Levent Cantek faktörü var bir kere ama nedense kolektif çalışmalarda durum çok yönlü olduğundan, iyi de kötü de bir arada olduğundan tercih dışı bırakmayı yeğledim...Öte yandan şimdiye kadar ki kollektiflerin en oturmuşu ve basım olarak da en albenilileri olduğundan övgüyü hakettiklerini düşünüyorum...

Seyfettin Efendi ise beni hep çok heyecanlandırdı...Her haberinde ayrı sevindim, her anonsunda göğsüm kabardı ama tüm hevesime rağmen başına oturma cesaretini toplayamadım gitti...Bağnaz ve tek tip tarzda bir okur değilim...Dijitale de, klasiğe de, deneysele de, hatta pek örneği olmasa da soyut ve sürreal çizgiromanlara bile açığım ama Seyfettin Efendi'nin dijitali ve rengi kullanış biçimi beni hep kendinden itti, diğer yandan düzenli yayını, üretkenliği ve başka pek çok olumlu yanı ise çekti...Yaklaştıkça uzaklaştım, uzaklaştıkça yaklaştım...Formatın da comicsvari oluşunun etkisi olsa gerek...Comics kalitesinde olduğundan ve ben de comicsleri sevdiğimden sempati duydum ama yerli bir eser olduğu ve daha özgün, comics dışı bir formatı hayal edip yakıştırdığımdan gene uzaklaştım...Yine de listede içimi en ısıtan eserler arasında diyebilirim...Öykülemeleri de comics şablonlarında değilse başına oturabilirim sanırım...

Abdülcanbaz ve En Kahraman Rıdvan , birer klasik olduklarından listede şansı olan eserleri de geri plana itiyorlar diye düşünüyorum...İlk bakışta en bilindik ve en rüştünü ispatlamış eserler olarak algılandığında diğerlerine pek birşey kalmayabiliyor...Rıdvan'ı okumadım hiç...Bir albümü var ve serisini yapacağım illa...Şu anki beğenime hitap edeceğini sanmıyorum ama naifliği ve klasikliği dolayısıyla gülümseyerek okuyup arşivime katacağımdan eminim...Abdülcanbaz ise havada karada liste başı olur diye düşünmeme rağmen, listede işaretlememe sebebim yeni yayıncısının kullandığı ve orijinalinde olmayan iğrenç gri tonlama...Balonları bile griye boyadıkları olmuş...Yahu, eserin yaratıcısı bile kendi özgün grafik tadı üzerine tonlama girmediyse, göze o şekilde güzel geliyorsa size ne oluyor?..Niye gereksiz yere o güzelim çizgileri ve siyah - beyaz dengesini kalitesizleştiriyorsunuz...Her gördüğümde acayip sinirlerim bozuluyor ve defalarca elim gitmesine rağmen inatla almayıp YKY'nin inceleriyle idare ediyorum...Allah kahretsin e mi, gene sinirim oynadı... >:(

Sözün özü, ben bu listede çok objektif ve sağlıklı düşünemediğimden oy vermemeyi tercih ettim ama listedeki eserler hakkında ki şahsi görüşümü de belirtme ihtiyacı duydum...Ama okuduktan sonra eminim Avcı Nun'dan yana kullanacağım oyumu...Hem yenilere fırsat tanımak, hem de özgün yaklaşımı ve bireysel beceriyi değerlendirmek adına...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

aa

Esse Gesse Hayranı...

alan ford

Suat Gönülay'ın Halkım İstesim Hemen'i de 2013 yılında yayımlandı , listede olmayı hak eden çizgi romanlardan.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 23 Kasım, 2014, 15:16:31
  Suat Gönülay'ın Halkım İstesim Hemen'i de 2013 yılında yayımlandı , listede olmayı hak eden çizgi romanlardan.

Ekledim  :)