Madalyonun Öteki Yüzü

Başlatan Vega, 10 Aralık, 2014, 17:30:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vega

Savaş kötü bir şey. Bakın Toprak Ana'nın baş karakteri, oğlullarını kaybeden Tolgunay ana nasıl anlatıyor.

"Ben savaşta ölen bütün yiğitlerin ve oğlumun önünde saygıyla eğilirim. Masalbeg'le onur duyuyorum bugün. Ama hiçbir onur duygusu Masalbeg'i geri veremez bana. Bütün anaları dolaş, sor, bu onuru oğullarına yeğ tutmayacaklar. Analar yavrularını yaşamaları için doğurur."

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Nörolojik bir mucize olan "Sinestezi" üzerine yazılmış bir kitap. Empatiyi beğenenlere önerilir. Detaylı yorumumu okumak için resmin üzerini tıklayarak bloğumu ziyaret edebilrisiniz.

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Bir sürü ödül almış bir kitap. Adalet... Konsept olarak çok güzel gelse de tam adını koyamadığım bir şeyler eksik. Detaylı yorum bloğumda, bloğum kapak resminin altında...

Vega

"Hiç kimsenin hikayesi olmadığı gibi görünmemeli..."

2015 Gio'nun En İyi Roman Ödülünün sahibi İskit'in bence en iyi yanı milattan önceki Türk (ya da Türklükle ilişkilendirilen) kavimleri konu alması. Yaşayışları, örf ve adetleri üzerinde detaylıca bir inceleme yapılmış. Doğru tahmin ediyorsam ünlü tarihçi Heredot'un kitaplarından faydalanılmış. Oba yaşantısı, bozkır savaş taktikleri, komşu kavimler, hatta hiçbir Türkçe kaynakta bulunmayan Androphagi'ler, Oir-pata'lar çok iyi işlenmiş.

İskit'lerin Uti boyuna mensup hikayeci Od, hayatını akranları gibi öldürmeye, avlanmaya değil de hikaye dinlemeye ve anlatmaya adamıştır. Ancak bir gece kabilesi Sarmat'ların saldırısına uğrar. Korkaklığı ile canını kurtaran Od, yine bir İskit kabilesi olan Passian'ların yanına sığınır. Ancak Passian'lar, avlanmayı, dövüşmeyi, öldürmeyi bilmeyen, işe yaramaz hikayeler anlatmaktan başka hiçbir zanaati olmayan bu miskin adamı hiç de hoş karşılamayacaklardır. Od içindeki hikayeciyi doyurmak için İskit yanını uyandırmak zorundadır. Kitap boyunca düzene uymakla, doğasına uymak arasında seçim yapmak zorunda kalan Od'un ikilemlerini görüyoruz. Kitap boyu gerçek ile yalanın, et ile hikayenin kavgası sürüp gidiyor. Yorumumun tamamını kardeş siteniz Madalyonun Öteki Yüzü'nde okumak için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Vega

Geçmiş zaman olur ki... Milliyet çocuk hatıratı, çizgi romana bulaşma maceram ve Pıtırcık hakkında yorumlamam. Hepsi ve daha fazlası Madalyonun Öteki Yüzü'nde. Detaylar için resmin üzerini tıklayabilirsiniz.

Vega

Şebnem Pişkin'in son kitabı Kayıp Mona Lisa çok yakında tüm kitap satış noktalarında. Ön okumasını yaptığım bu kitap hakkındaki düşüncelerime göz atmak isterseniz, ayrıntılar için kapa resminin üzerine tıklayabilirsiniz.

Vega

"Beni ressam yapmadınız, başınıza neler geldi. Bırakın yazsın arkadaş"
Adolf Hitler

"`Daha önce yazdı da okumadık mı` desem, kötü kelime oyunu olur. Okumakla gözüm aşınmadı."
Süleyman Demirel

"Bak yine haddini aşmış. Bu yüzden AB`ye tarif vermezlerse, sorarım ben bu Metin`e"
Bushbakan RTE

"Bu kitap benim için e=mn2`nin yarısı."
Albert Einstein

"Yazılanlar bana biraz hizipçi geldi."
Deniz Baykal

"Zekâma en uygun kitaptı."
George W. Bush

"Metin Uca da bizim kedimizdir. Ben bitirmeden kimse kitabı bitirmez."
İbrahim Tatlıses
Çok önemli not: Bu kitaptan alıp yedi arkadaşına armağan edenin bütün işleri açıldı. Ama almayıp burun kıvıranın da başına gelmedik kalmadı. Bizden söylemesi.

(Detaylar Madalyönün Öteki Yüzünde, Madalyonun Öteki Yüzü kapak resminin altında)

Vega

Çoğumuzun hayallerini süsleyen bir kitap. Acaba bu kitabı okuduktan sonra bende muhteşem bir yazar olabilir miyim? Belli bir sistematik içinde herkes yazar olabilir mi* Hepsi ve daha fazlası Madalyonun Öteki Yüzünde

Vega

Bu sefer bloğumun sayfalarında hepinizin yakından tanıdığı bir isim var. Alper kaya. Madalyonun Öteki Yüzü "Tanrı Misafiri" ni okudu ve yorumladı. Ayrıntılı yorum için resmin üzerine tıklayabilirsiniz.

Vega

Üstat Robin Cook'tan ülkemizde 1979 yılında yayınlanmış bir roman. Heykel... Kitap hakkında bilgi edinmek için kapak resminin üzerine tıklayabilirsiniz.

Vega

Çocukluk günlerimi yad etmek, Ilgın'a okuyacak değişik birşeyler bulmak umuduyla ,biraz da mecburen okuduğum bir kitap, Küçük Lord. Detaylar kapağın altında

Vega

Yılmaz Erdoğan'ı zamane gençleri gibi ÇGHB'den değil, tüm yaşıtlarım gibi "Mükremin Abi " olarak sevenlerden biriyim. İnce İnce Yasemince' de ki hallerini pek beğenmesem de "Deli Emin" haline hayran kalmıştım. Ne var ki zamanla değişen siyasi çizgisi bir tarafa, özellikle Çok Güzel Hareketler Bunlar da hissedilen "her şeyi en iyi ben bilirim" ya da "buralarda komedi benden sorulur" tavırları ile aramız açıldı. Kim bilir belki de biz Mükremin Çıtır'ın bizim gibi kaybedenlerden ve kaybettiğini bulmaya çalışanlardan biri olma ihtimalini sevmiştik de, sindirim sistemimiz bu galip gelmiş tavırlarını hazmetmekte zorlandı. "Yaptım lan, vallaha yaptım. Onca yıl sonra hala Mükremin gibi konuşabiliyorum, yaşasın..."  Yazının tamamı için lütfen kapak resminin üzerine tıklayın.

Vega

Uzun bir aradan sonra Amerikan Tanrıları ile kaldığımız yerden devam ediyoruz. Anlatımın mükemmelliğine örnek olması açısından küçük bir kuple alıntı paylaşıp, sizleri bloğuma davet ediyorum. Bunun için tek yapmanız gereken kapak resmine tıklamak.

Alıntı Yap"...hem de ne kızdı, göğüsleri kaymak rengi ve çilli, uçları öğleden önce bardaktan boşanırca yağmur yağacak ve akşam yemeğine kadar yine muhteşem olacak günlerin şafağındaki zengin kızılımsı pembe renkte..."

Vega

Ağustos Hızlı başladı. John Scalzi'den Yaşlı Adamın gölgesinde kalan, vasatın bence biraz üstü bir roman. Kırmızı Üniformalılar... Detaylar kapağın altında.

Vega

Külliyatı bitirmek üzereyim. Bir kaç kitap kaldı. Robin Cook'un geleneksel tarzının dışında, biraz ütopya, biraz bilim kurgu, biraz aparma bir kitap. Okyanus Tutsakları.