Madalyonun Öteki Yüzü

Başlatan Vega, 10 Aralık, 2014, 17:30:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vega

İngilizce öğrenmeye biraz farkı bir yaklaşım, değişik bir sistem. İlgilenenler yakından bakabilir.

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Doğunun Kafkası olarak bilinen Sadık Hidayet'in yazdığı Kör Baykuş, Behçet Necatigil'in muhteşem çevirisi ile...

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

İthaki'nin bilim kurgu dizisi tam gaz giderken kayıtsız kalmak olmazdı. Yıldız Gemisi Askerleri Madalyonun Öteki Yüzünde... Detaylar için kapak resmine tıklayın.

Çünkü devrim – silahlı ayaklanma- için yalnızca memnuniyetsizlik değil, saldırganlık da gerekir. Bir devrimci savaşıp ölmeyi göze almalıdır yoksa kumda oynar. Saldırgan olanları ayırır ve çoban köpeği yaparsanız, koyun asla size sorun çıkarmaz.

Vega

Herkese selam. Uzun bir aradan sonra yine bir Tess Gerritsen, yine bir hastası olduğum Rizzoli & Isles macerası. Detaylar bu kez kitap kapağının değil, dizi afişinin altında...

Vega

Arkadaşlar, malumunuz hiti içler acısı da olsa bir bloğum var. Bu blog için blog başlığının yanına vinyet, illüstrasyon (ya da nasıl yazılıyorsa) figür, logo ya da her ne haltsa ona ihtiyacım var. makul limitlerde ödeme yapabilirim.

istediğim yaklaşık şöyle bir şey:

Herhangi bir yazı karakteri  ile yazılmış Madalyonun Öteki Yüzü yazısına yaslanmış ve ya öyle bir yerinde, bağdaş kurmuş, kucağındaki kitabı okuyan bir kız çocuğu... Lakin bu kız çocuğu tüm detayları ile belli olmayaca; nasıl desem silüet yada gölge şeklinde karalama çizilmiş gibi dursun istiyorum. ken parker çizimleri gibi düşününü. sadece kızın at kuyruğu belli olsun yeterli. ben yaparım diyen arkadaşla bilahare detaylandırırız.

Not: Doğru başlık olmayabilir. Hasan aylak durmasın gereken yere taşısın.  :)

hanac

Alıntı yapılan: Vega - 04 Kasım, 2016, 22:26:27
Doğru başlık olmayabilir. Hasan aylak durmasın gereken yere taşısın.  :)

Kardeş sitelere taşıdım.

Blog'unun adresini versene bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8691.0.html

Vega

Verdim. Lakin bunca çabanın sonunda hala burada bile link vermem gerekiyorsa yanmışık biz.

Vega

Sonunda Logo çalışmalarımız, hepinizin yakından tanıdığı Alper Kaya sayesinde nihayete erdi. Yenilenen logonun yanısıra, Madalyonun öteki Yüzü artık kendi özel alan adına da kavuştu. artık www.umutcalisan.com adresinde, sizler için her çeşit kitaba, en sivri yorumları yapmaya devam edeceğim. Beklerim...

hanac

Alıntı yapılan: Vega - 06 Kasım, 2016, 20:34:45
Sonunda Logo çalışmalarımız, hepinizin yakından tanıdığı Alper Kaya sayesinde nihayete erdi. Yenilenen logonun yanısıra, Madalyonun öteki Yüzü artık kendi özel alan adına da kavuştu. artık www.umutcalisan.com adresinde, sizler için her çeşit kitaba, en sivri yorumları yapmaya devam edeceğim. Beklerim...

Hayırlı olsun.  ;D

Vega

Edirne'yi bilen, bir şekilde gelen herkesi Selimiye Camii'ni bilir. Oysa onun kadar bilinmese de en az Selimiye kadar muhteşem bir tarihi eserimiz daha var bizim. Sultan II. Beyazıd Darüşşifası ya da bizim kendi söylemimizle Beyazıd Külliyesi... İşte elimizdeki Darüşşifa Delilik Mevsimi isimli kitap buranın tarihinden yola çıkılarak, 2000 yılından beri Sağlık Müzesi olarak hizmet veren bu kurumun eski yöneticilerinden Enver Şengül tarafından yazılmış.

Ziyaretime gelen her misafirimi götürdüğüm bu eşsiz mekanda geçen bu romanı okudum ve yorumladım. Üstteki resim külliye hakkında, alttaki resim roman hakkında bilgi isteyenler için. Külliye'yi merak edenleri Edirne'ye, romanı merak edenleri siteme her zaman beklerim...

Vega

Doğmamış Çocuğa Mektup, sevgilisiyle evlenmeden önce hamile kalan bir kadının, karnındaki bebeği ile acılarını, hüzünlerini, umutlarını, hayallerini, kaygılarını, sevincini ve öfkesini paylaşmasından ibaret. Kahramanımız, evlilik dışı bir ilişki sonucu dünyaya bir çocuk getirmenin, bekar bir anne olmanın zorluklarının yaşarken, yakın çevresinin baskıları sonucu, çocuğu doğurmak ile kürtaj yaptırmak arasında tarifsiz bir ikilem yaşıyor. Kitap boyu karakterin, değişen etkenlerle (fizyolojik olanlarda dâhil) bu iki karar arasında kalmasına şahit oluyoruz. Ve işin garibi hangi kararı alırsa alsın kadınla aynı fikirde oluyorsunuz. (Demek ki benim vücudum, benim kararım sözü, sadece içi boş bir slogandan ibaret değil.) 
Detayları merak eden apak resmine tıklayabilir.

[/url]

Vega

kitap pek çok yönden bir hayal kırıklığı oldu. Nerden başlasam bilemiyorum. Sanırım en büyük sorun kitabın İthaki Bilim Kurgu Klasikleri Dizisi içinde yer alması. Kitap kesinlikle ama kesinlikle fantastik kurgu, hatta belki de Neil Gaiman'ın kullandığı "masalsı gerçeklik" türünde bir kitap. Ama asla bilim kurgu değil. Konunun (aslında ortada tam anlamıyla bir konu da yok) bilimsel -sözüm ona- araştırmalar yapan bir enstitüde geçiyor olmasının onu bilimkurgu yaptığını düşünmüyorum.

Kim ne iş yapıyor, ne yapıyor, neden yapıyor, sonu ne olacak belli değil. Anlatım son derece dağınık ve anlaşılmaz. Saşa neden enstitüde çalışmayı seçti, nasıl ikna edildi, sonra ne olacak hiç belli değil. Kısaca kitabın bir konusu, olay örgüsü, herhangi bir macera kurgusu yok. Yaklaşık 300 sayfa boyunca, Saşa'nın gözünden çevresinde olan absürt olayları ve enstitüde gerçekleşen arbakatroleks, otoklatavik, persottronik ve teknorokoleceneasaww kuramları, yine pek çoğu uydurma olan terimler büyük çoğunluğu uydurma olan bilimsel terimlerle anlatışını okuyoruz.

Vega

İşte ilginç bir kitap daha. Domuz Kasabı. Domuz eti satarak geçimini sağlayan bir günahkarın, sevaba muhtaç yaşantısı...

Kitabın adını duyunca, hemen "aman domuz etine özendiriyorlar, ay çok iğrenç, çok pis kokuyor, hem haram bir kere" diye başlamayın. Kimsenin kimseye zorla bir şey yedirdiği yok. Hatta size bir sır vereyim, bu kitabı yazan adam, rakının yanında pesto soslu mücver yiyecek kadar vejetaryen. Etten tamamen vazgeçmeden önce sadece tavuk soslu büfe sandviç yiyordu. (Gerçi onunda tavuk değil, mayanoze boğulmuş haşlanmış patates olduğuna yemin edebilirim) anlayacağınız, kitabın içinde bırakın domuzu, başa herhangi bir hayvanın etini bile yiyen  yok. Ama evet, esas oğlan gerçekten domuz eti satan bir şarküterinin sahibi, domuz kasabı. Ve hayır, kitabı fantastik yapan şey adamın domuz kasabı olması değil.

Alanya'da faaliyet gösteren 'İlimdar'ın Sağlıklı ve Sıhhi Domuz Etleri" isimli şarküterinin sahibi (gerçi bu kısım detaylandırılmamış ama şarküteridir herhalde. Mangal kömürü, baharat çeşitleri, fırın poşeti falan bir şeyler vardır bence) İlimdar Can Çekirdek, parayı seven, aç gözlü, hırslı, şark kurnazı, fırsatçı, aşağılık o.. (hop yavaş, sakin)  adamın biridir. Acilen ülkesine dönmek zorunda kalan birinin evini çok ucuza kapattığı  yetmezmiş gibi evin bodrumunda bulduğu eski bir kağıt parçası göz bebeklerinin dolar işareti ile bakmasına neden olur. Kazanabileceği paraların hayaliyle kendinden geçen İlimdar, bir an evvel kağıtta yazan hazineyi bulmak için yollara düşer.

Ancak para hırsının bambaşka bir yola sürüklediği İlimdar, karşılaştığı bu yeni hayatta inancını, hatıralarını, şimdiye kadar burun kıvırdığı değer yargılarını sorgulayarak yaşama tutunur. Yola çıkarken maddi bir hazinenin alevi ile tutuşan Domuz Kasabı, gün geçtikçe hiç hesapta olmayan manevi hazinelere sahip olmaktadır. Ancak kavuşması gereken en büyük hazine, hayatta kalabilmektir.

Vega

Genel olarak akıcı, sürükleyici sayılabilir. Bir polisiye de olması gereken neredeyse her şeye; "akıllı sarışın, yakışıklı ortak (hem de adı Chris), kan, cinayet, gözyaşı, aile bağları, memleket hasreti" sahip. Ama sanki bir şeyler eksik işte. Hani şu televizyonda kanal değiştirirken denk geldiğiniz ikinci sınıf Amerikan filmleri gibi. Oturur seyredersin, ilk reklamda başka kanala geçer oradaki filme takılırsın; sonra dakikalar sonra aklına gelirse döner devam eder, gelmezse de kaçırdığına üzülmezsin ya, onun gibi. Detaylı yorumum için kapak resminin üzerine tıklayabilirsiniz.

Vega

Böyle bir kitabı benim okumamam, yorumlamamam mümkün mü?

Zaman zaman, Küçük Prens gerçekten bir başka gezegenden gelen küçük bir kaşif mi, yoksa çöl sıcağında deliren bir pilotun gördüğü serap mı diye düşündüm. Öte yandan yazar Antoine de Saint -Exupéry'nin de gerçek hayatında bir pilot olduğunu ve çıktığı bir keşif yolculuğunda kaybolup bir daha geri dönmediğini düşününce, insanın aklına bu öykünün tamamen gerçek olabileceği de geliyor. Kim bilir belki de yazar bu küçük dostuna iade-i ziyarete gitmiş ve oraları çok sevdiği için geri dönmemiş olabilir mi?