Madalyonun Öteki Yüzü

Başlatan Vega, 10 Aralık, 2014, 17:30:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vega

Bir Yunus Emre romanı olarak lanse edilen, İskender Pala'nın yazdığı Od isimli romanı okudum. Bu kitabı alana yanında bir de ilahi cd'si hediyeediyolar, haberiniz olsun. Detaylar için kapak resmini tıklayabilirsiniz.

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Bir süredir toplantılarına katılmayan başladığım Edirne Kitap Okur grubunun bu ayki kitabı, benim önerdiğim Kahire'de Kayıp oldu. Polisiye ve edebiyatın güzel bir birleşimi olan ve Sudanlı bir yazar tarafından yazılan bu kitapta, özellikle 1998 Mısır'ı ile günümüz Türkiye'si arasındaki benzerlikler şaşırtıcı, hatta korkutucu. Allah sonumuzu benzetmesin...

Sudan'lı idealist polis komiseri Makana Sudan'daki İslami darbeden sonra değişen siyasi yapıya ve otoriteye karşı koymaya kalkınca, ölümden kurtulmak için Kahire'ye sığınmak zorunda kalmıştır. Burada da pek parlak bir hayatı olmasa da, kendi çapında dedektiflik yaparak yaşamını sürdürmeye (buna yaşamak denirse tabi) çalışmaktadır. Bir gün Kahire'nin önemli adamlarından biri tarafından, ünlü bir futbol kulübünün ortadan kaybolan yıldız oyuncusunun yerini bulmak üzere kiralanır. Bu, Makana'nın özel dedektiflik kariyerinde bir dönüm olabileceği gibi Kahire'de ki sığınmacı kimliğini de sıkıntıya sokacak bir görevdir. Makana, bir yandan kayıp futbolcuyu bulmaya çalışırken, bir yandan da Mısır'ın yozlaşan ahlak ve adalet sisteminin yanı sıra Sudan'ın ardından Kahire'de de duyulmaya başlayan İslami devrimin ayak sesleri ile de boğuşacaktır. Detaylar kapak resmine tıklayınca...

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Milletin hastası olduğu oyun Witcher'in kitabı yayınladı. Oyunun meraklılarından biri verdi okudum. Fena değil ama çok da ahım şahım değil. Detaylar kapak resminin altında.

Vega

Zaten fazlasıyla gecikmişti. Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden, Sabahattin Ali'den bir okuma, okuduğu yorumlama. Hepsi ve daha fazlası Madalyonun Öteki Yüzü'nde. Detaylar için kapak resmine tıklayabilirsiniz...

Vega

Jamal Mahjoup'un Parker Bilal mahlası ile yazdığı Makana serisine devam ediyorum. Yazar seriyi 10 kitap olarak planlamış, şimdiye kadar ilk beşi yayınlanan sernin işimdilik üç tanesi Türkçe'ye çevrilmiş. Şiddetle tavsiye ettiklerimden.

2001 yazı, 9/11 arifesi. Mısır'da din istismarı giderek büyümektedir. Ülkesi Sudan'da iktidarın polisi olamadığı için sürgün edilmiş Makana, Mısır'ın da Sudan'a döneceğinden endişelidir. Dini liderlerin bir sözü bile toplumdaki fanatizme varacak ayrımcılık fitilini ateşleyebilir. Gökyüzünde yanan bir meleğin tezahürü, öldürülen bir dizi sokak çocuğunun yarattığı infialle aynı zamana denk gelir. Bu gerilimli günlerin arka planında, kara paraların aklandığı paravan şirketler, kirli polisler ve suç çeteleriyle Mısır'ın görünmeyen yüzü bulunmaktadır.

Ünlü Sudanlı yazar Jamal Mahjoub, Parker Bilal mahlasıyla yazdığı Makana serisinin bu ikinci kitabında, devletin imkânlarını kullanmak için büyük hesaplaşmaların yaşandığı Mısır'ı anlatıyor. "Bu polisiye serisinde her şey var. Kesinlikle okunması gerekenlerden."
-Sunday Telegraph- (arka kapak)

Detaylı yorumumu okumak için resmin üzerine tıklayabilirsiniz.

Vega

Dostlar bakın, biliyorum takip etmiyorsunuz ama bir gün çok meşhur olacağım, siz de takip etmediğiniz için pişman olacaksınız, demedi demeyin  ;D

Neyse, uzun süreden beri ilgimi çeken Şamanizm'e sonunda giriş yapabildim. Kaba hatları ile gayet kolay, ancak uygulamada günüzmü şartlarında ciddi derecede imkansızlıklar içeren bir inanç sistemi. ayrıca sadece sizin inanmanız, kendinizi bu dine adamanızın da tek başına yeterli olmayacağı aşikar. misal ben inancım gereği mide yanması için karnıma taze koyun ciğeri bağlamaya kalksam Sevgi beni boşar. detaylar, kapak resminin altında...

worldman

Kim takip etmiyor ::)Darüşşifa Delilik Mevsimi kitabını ve Edirne'de böyle bir yer olduğunu sizin sayenizde öğrendim.Edirne'de zaten Karaağaç Mahallesi diye çok güzel bir yer var sırf çay içmek için bile gidilebilir. Şimdi görülecek bir yer daha öğrenmiş oldum.
Ayrıca Domuz Kasabı kitabı ve Parker Bilal serisini de okuma listeme ekledim :)

Vega

Alıntı yapılan: worldman - 24 Nisan, 2017, 17:55:15
Kim takip etmiyor ::)Darüşşifa Delilik Mevsimi kitabını ve Edirne'de böyle bir yer olduğunu sizin sayenizde öğrendim.Edirne'de zaten Karaağaç Mahallesi diye çok güzel bir yer var sırf çay içmek için bile gidilebilir. Şimdi görülecek bir yer daha öğrenmiş oldum.
Ayrıca Domuz Kasabı kitabı ve Parker Bilal serisini de okuma listeme ekledim :)

;İlgin için çok teşekkür ederim, eğer yolun Edirne'ye düşerse rehberlik etmekten (hafta sonu olmak kaydıyla) büyük keyif duyarım...

worldman

Tekrar gitmek nasip olursa görüşmek üzere o zaman:)

Vega

Eğer kitap okumaya vaktim yok diyenlerdenseniz, bu tarz bir öykü kitabı tam size göre. Aziz Nesin'in kendi eserleri içinden seçtiği öykülerinden derlenen "Sizin Memlekette Eşek Yok Mu" kelimenin tam anlamıyla güldüren, güldürürken düşündüren 22 kısa hikayeden müteşekkil. Tavsiye ettiklerimden, ki bilirsiniz ben pek nadir kitap tavsiye ederim.

Vega

Allah Allah ne olmuş da ben burayı böyle boşlamışım? Hayranlarımdan, takipçilerimden özür dileyerek, eksik kalan kitapları aynı mesaja yapıştırıyorum. Detayları merak ederseniz kapak resimlerinin üzerine tıklayabilirsiniz?

Sana tütünün tehlikelerine dair bin tane rapor gösterebilirim. Ama hiç biri bunların verdiği rahatlığın yerine neyi koyacağımızı söylemiyor. (Hayalet Koşucu - Parker Bilal)

Karanlığa saplanmış tüm düşüncelerimi aydınlatacak bir ışığa ihtiyacım vardı. Bu kentte de böyle bir şey satılmaz ki gidip alasın. (Ölüm Beni Çağırıyor - Yılmaz Güney)

Birçoğu gerçekten ne olduğunu hiç anlamadı...  Anlayanlar da anlamayanlar da bu toplumsal şizofreninin kurbanı oldu. Kimi öldü, kimi katil oldu, kimi hapislerde işkence gördü; kimi tahsilinden, kimi ekmeğinden, kimi sevdiğinden ama herkes umutlarından oldu... Herkes iyiyi, doğruyu yaptığını düşündü, oysa herken kurbandı. (İğne Oyası - Serra Menekay)

Hayatı "başımıza gelen bir şey" gibi yaşıyorsak, ister dünyanın öbür ucuna gidelim, ister uzaya çıkıp gezegenimizin boşlukta bir elma gibi yuvarlanarak uzaklaştığını görelim; hiçbir deneyim derimize işlemeyecektir. Ama sınırların ötesini hayal edebiliyor ve hayal edebiliyor ve hala şaşırabiliyorsak; o zaman Üsküdar'dan Eminönü'ne geçmeyi bile başlı başına bir maceraya dönüştürebiliriz. (Yaşanması Gereken 100 Macera)

Bir Witcher'in hayatı kolay değildir. Yaptığı iş gereği boğazına kadar pisliğe batıp tüm şehri tehdit eden ölümcül canavarların peşine düşer, denizkızlarını ikna etmeye çalışır. Asıl meselenin ejderhayı öldürmek değil hazinesinin nasıl paylaşılacağı olan bir maceraya gönülsüzce katılmak, insanların mı yoksa kadim türlerin mi daha büyük canavarlar olduklarına karar vermek zorunda kalır. Sihirbazlar, prensler, canavarlar, derebeyleri, rahipler, ozanlar ve her türden canavar bu topraklarda yaşar, hayatta kalmak için savaşır, sever ve nefret eder. Hepsinin arasında ise Rivyalı Geralt tek başına yürür. (Kader Kılıcı - Andrzej Sapkowski)

Deniz kabuklarını toplamaktan zevk almak, belki de bir milyoner olarak doğmaktan daha mutlu bir alın yazısıdır. (Mefisto Kulübü - Tess Gerritsen)

Vega

İlgilenenler bilirler, bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin 656.sı düzenleniyor. Keşke bu efsanevi organizasyon hakkında daha güzel, daha kapsamlı yayınlar olsa ama ancak bunu bulabildim. Çok tatmin edici olmasa da Kırkpınar hakkında pek çok güzel bilgi içeriyor. meraklısına tavsiye edilir.

Vega

Gün geçmiyor ki bir kitabı daha bitirip, yorumunu arkadaşlarla paylaşmayalım. Dünyanın en önde gelen dedektiflerin Sherlock Holmes'e ait, sağlam bir polisiye.

"Tüm diğer olasılıklar başarısız olduğunda, kalan şey ne kadar olasılıksız görünse de doğru odur." Sherlock Holmes

Vega

Sağlık sisteminin ipliğini pazara çıkarmaya and içmiş bir yazar olan Robin Cook'un eski ama güncellğini koruyan bir romanı. Koğuş...

Vega

Arkadaşlar kusuruma bakmayın. Bir adliye çalışanı olmanın ağır yükü, ikinci kez baba olmanın heyecanı ve çok yakında ilk taslaklarını Altın MAdalyon e-dergi de okuduğunuz ilk kitabım Yanlış Adam'ın yayınlanacak olması nedeni ile paylaşımlarım gecikti. İşte son paylaşımdan sonra okuduğum kitapların toplu önizlemesi. Detayları merak ediyorsanız kapak resimlerinin üzerine tıklayabilirsiniz...

Bir kadının bedeninden dünyaya gelirsin, doğduktan sonra sağ kalmayı başarırsan, yaşamını sürdürebilmen için annenin seni besleyip bakması gerekir ve doğduğun andan öldüğün ana kadar başından geçen her şey, içinde kabaran her duygu, her öfke patlaması, her ihtiras dalgası, her gözyaşı, her kahkaha, ömrün boyunca hissedeceğin her şey, ister mağara adamı ol, ister astronot, ister Gobi Çölünde, ister Kuzey Kutbu'nda yaşa, senden önce yaşamış herkesin hissettiği şeylerdir. Sunset Park - Paul Auster

Yaratılan bir bardak er geç kırılacaktır. Huzurlu olmak istiyorsanız UFAK ŞEYLERİ DERT ETMEYİN Hepsi de ufak şeylerdir.

Rakija. Erik rakısı da derler. Bizim oralardan... Belki bir daha içme fırsatın olmaz, tatmadan gittim dünyadan demezsin! Yedikuleli Mansur - Mehmet Berk Yaltırık

Eskiden otobüste tek başına geçirilen birkaç dakika, işe yürüyerek gitmek veya bir randevuyu beklemek gibi insanın yalnız kalıp düşünebileceği sessiz zamanlar artık katlanılmaz geliyordu. Farkında olmadan insanların elleri sürekli telefonlarına, kulaklıklarına, oyunlara gidiyor; teknolojinin bağımlılık yapan çekimine karşı koyamıyorlardı. Geçmişin mucizeleri, yepyeni olana duyulan açlıkla silinip gidiyordu. Başlangıç - Dan Brown

Kim bilir, şimdi ne kadar da güzeldir ölüm. Kahverengi toprakta huzur içinde uyumak, başının üzerinde hafifçe esen yelin kuru otlar arasında çıkardığı hışırtıyı dinleyip hoş seda bulmak... Ve her şeyden önemlisi içinde bulunduğu anı unutmak, hayatı ve bu hayatta yaşayan günahkar insanları bağışlamak...  İncir Kuşları - Sinan Akyüz

Beyaz tavşanı takip ederken, ince ve uzun bire geçit buldum. Ölüm kadar ince, pişmanlık kadar uzun. Soluk al, soluk ver. Çünkü köşe başında seni bekliyor. Beyaz tavşan, artık biraz kırmızı. Kan kırmızısı. Bütün Kuralları Yık! - Alper Kaya

Ne yaptığını bilmiyordu, ne yapacağını biliyordu. Kader Taşı - Tolga Eligül

YANLIŞ ADAM - ÇOK YAKINDAAAAA....