Transmetropolitan

Başlatan tommikser, 21 Aralık, 2014, 14:21:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Yazarını bulamadığım anonim güzel bir yazı ile merak ettiğimiz kitabı tanıyalım.

Yazar Warren Ellis'in 1997'de başlayıp, 2002'de biten cyberpunk çizgiromanı Transmetropolitan'ı inceliyoruz. Transmetropolitan Spider Jerusalem isminde bir bloggerın iki ABD başkanı ile giriştiği mücadeleyi anlatıyor.

Spider Jerusalem inzivaya çekildiği dağ evinden, şehre The City'ye dönmek zorunda kaldığında kendini (tahminen) 23.yy'ın karmaşası içinde bulur. Eski arkadaşlarından birinin gazetesinde (web sitesinde) yazmaya başlar. İlk işi uzaylı DNA'sı ile kendilerini dönüştürenlere karşı yapılan ayrımcılık ve oynanan oyunları ortaya çıkartmaktır. Maceralarının ilk yılında Spider ABD başkanını tuvalette yakalar, kendini foglet (sisçik) denen nanorobotlara aktaran ve bedensizleşen insanlarla, bilinçaltı reklamları yayınlayan televizyon kanallarıyla, The City'de her gün yenisi çıkan dinlerin fuarıyla, eski kültürleri korumak için oluşturulmuş "kültürel sit alanları" ile ilgili haberler yapar. Ellis Spider Jerusalem'in gözünden bize batakhane ve şahaser yanları ile The City'yi ve 23.yy'ı anlatır.

İkinci yılında Spider ve yardımcıları için işler karışır. Yaklaşan bir başkanlık seçimi vardır ve Spider seçimin içine dalar. Ancak onun desteklediği aday kazansa da son anda The Smiley dediği başkanın aslında deli olduğunu fark eder. Devam eden üç yılda Spider ve The Smiley'in mücadelesini okuruz.

Ellis medya ile güç sahipleri arasındaki ilişkiyi, dünyanın çok değişik olduğu 23.yy'da anlatırken neler olabileceğine ışık tutuyor. Politik oyunlarla insanların nasıl manipüle edildiklerini, basın özgürlüğünü, insanların kolaylıkla birbirine düşebildiğini anlatıyor. Arka plan hikayesi buyken, bizlere sıradan insanların problemlerini de gösteriyor. 23.yy nano makinelerle her şeyin yapılabildiği bir çağ iken, çocuk sömürüsünün devam ettiği bir çağı anlatıyor; geleceğe bakarken, günümüz sorunlarını hatırlatıyor.

Ellis bilim kurgu ve çizgiromanın gücünü kullanıp kahraman bir gazeteci hikayesi anlatıyor. Doğruları anlatmak için zorlukları göze alan, ölüm tehlikesini kabullenmiş, suikastçilerden kaçan ama sonunda zaafları olan bir gazeteci. Eğer cyberpunk seviyor, ya da sadece gazetecilik üzerine bir çizgiroman okumak isterseniz Transmetropolitan'ı kaçırmayın.

Çizgiroman'dan bir kaç alıntı ve kapak ile yazıyı bitirelim.

Spider Jerusalem: You people don't know what the truth is! It's there, just under their bullshit, but you never look! That's what I hate most about this fucking city – lies are news and the truth is obsolete!

Türkçesi

Spider Jerusalem: Siz insanlar gerçeğin ne olduğunu bilmiyorsunuz! O orada, tüm bu pisliğin altında, ama hiç bakmıyorsunuz! Bu şehir hakkında en nefret ettiğim şey bu – yalanlar haber ve gerçeğin zamanı geçmiş!

Spider Jerusalem: [leaving note] Have gone to commit suicide. Intend to return from grave Friday. Feed cat.

Türkçesi

Spider Jerusalem: [not bırakıyor] İntihar etmeye gittim. Cuma günü mezarımdan dönmeyi planlıyorum. Kediyi besleyin

Spider Jerusalem: That's what a monoculture is. It's everywhere, and it's all the same. And it takes up alien cultures and digests them and shits them out in a homogenous building-block shape that fits seamlessly into the vast blank wall of the monoculture. This is the future. This is what we built. This is what we wanted. It must have been. Because we all had the fucking choice, didn't we? It is only our money that allows commercial culture to flower. If we didn't want to live like this, we could have changed it any time, by not fucking paying for it. So let's celebrate by all going out and buying the same burger.

Türkçesi

Spider Jerusalem: Bu tek kültürdür. Her yerdedir ve hep aynıdır. Ve yabancı kültürleri alır ve onları sindirir ve onları tek kültürün boş devasa  duvarına sorunsuzca monte edilebilecek homojen inşa-blokları şeklinde sıçar. Bu gelecektir. Bu bizim inşa ettiğimiz. Bu bizim istediğimiz. Öyle olmalı. Çünkü bir seçeneğimiz vardı değil mi? Bizim paramız ticaret kültürünün çiçek açmasını sağlayan. Eğer böyle yaşamak istemeseydik, istediğimiz zaman onu için ödemeyerek değiştirebilirdik. Haydi hep beraber dışarı çıkıp aynı hamburgeri alarak bunu kutlayalım.

gamlıbaykuş

Tanıtım için teşekürler Güneş. Bakalım Vertigo' nun Bilim Kurgusu nasıl oluyormuş ?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nightrain

Bu seri bi ara basılacak dendi, n'oldu o iş?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

emre ozdamarlar

Yillar önce bu seriye girip 1-2 cilt okumus devam edememistim ama kaliteli bir eserdi. Gaza geldim simdi, baslayayim tekrar ben buna.

İnancomic

Aylak yayınları basacak denıyor dogru mu acaba

hanac

pearl jam

En cok merak ettigim serilerden biri. Insallah vazgecilmemistir

kryy22

ümitkr

Bir buçuk yıl önce konuşmuştum Aylak'la basılması yönünde. Hatta başka kitaplar da önermiştim. Ancak o zamandan bu yana galiba görüşmemizden önce karar aldıkları Rembetiko'yu bastılar sadece. Simpsons'lar da durdu galiba...

Ben umudumu yitirdim, "batacak da olsam basmak isterdim" dediğim Transmetropolitan basılacak gibi görünmüyor :(

nicholaihel

Fuara doğru bu cenahtan da gol haberi yok herhalde :(

Phyron

Türkçeye çevrilmesini en çok beklediğim serilerden biri de Transmetropolitan. Umarım yayınlanır.

ZGeralt

Şimdi bu başlığı hortlatıyorum diye Türkçe basılacak heyecanına kapılanlar olabilir, maalesef mesele o değil :)

Ne zamandır almak istiyordum bu seriyi, doların durumu nedeniyle erteliyordum. Bugün yeni bir edisyonunun basıldığını gördüm, aynı şeyi Sweet Tooth'da da yapmışlardı, eski cilt formatı cilt başına 6 sayı, bu yeni formatta 12 sayı var.
Eski 6 sayılık ciltler 15 dolar civarı fiyatlarda, yeni edisyon 20 dolar. Ciddi miktarda tasarruf imkanı sağlıyor, üstelik cilt kalitesinde de fark göremedim ben( verdiğim her iki fiyatta softcover fiyatları).

60 sayıya 5 cilt, 100 dolara biter bu iş :)

Meraklısına duyurulur :)

Mrtekin

Siparişi nereden vereceksin ZGeralt? 100 Dolara, kargo dahil mi?
They drew first blood...

ZGeralt

Alıntı yapılan: Mrtekin - 14 Mart, 2019, 15:41:53
Siparişi nereden vereceksin ZGeralt? 100 Dolara, kargo dahil mi?

Ben henüz ilk cildini aldım, ama kalan 4 ciltte bu sene içinde çıkar.
Büyülü Dükkan'dan aldım , kuvvetle muhtemel Paralel Evren'de de mevcuttur, her ikisinin de İngilizce bölümü oldukça zengin.
Yurt dışından getirtmeye gerek yok bu arada, Paralel Evren'den sipariş verebilirsiniz, zaten onlar yaklaşık ayda bir  falan kargo çekiyorlar bildiğim kadarıyla.