Andy Weir - Marslı

Başlatan dean, 23 Aralık, 2014, 16:08:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Goodreads okurlarına göre 2014'Ün En İyİ Bİlİmkurgu ROMANI! Altı gün önce, Mark Watney Mars'a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

"Çok uzun zamandan beri okuduğum en iyi kitap. Zeki, eğlenceli ve gerilim dolu. Marslı, bir romandan isteyebileceğiniz her şeye sahip."
-Hugh Howey, Wool serisinin yazarı-

"Sürükleyici... Defoe'nun Robinson Crusoe'su sanki daha zeki biri tarafından yazılmış gibi."
-Larry Niven, Hugo, Nebula ve Locus ödüllü Halka Dünya romanının yazarı-

"Bu kitap tam da benim gibi okuyucuların seveceği türden."
-John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı-

"Andy Weir'in yazdığı Marslı şimdiye kadar okuduğum en iyi bilimsel bilimkurgu romanı. Bu romanı -başka bir kitap hakkında hiç böyle bir şey söylemedim- edebi anlamda da elden bırakmak mümkün değil."
-Dan Simmons, Hugo ödüllü Hyperion serisinin yazarı-

"Marslı aklımı başımdan aldı!"
-Ernest Cline, Başlat romanının yazarı-

"Aksiyon ve uzay macerasının kusursuz bir karışımı."
-Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)

doktor1881

şipariş verdim gelince okuyup fikrimi paylaşacağım

tommikser

İlk 150 sayfasını okudum.Büyük bir heyecan ve keyifle okuyorum.Bitince yazarım ama konu muhteşem, karakter muhteşem ötesi.

pizagor

Dün başladım okumaya, keyifli gidiyor. Weir'in yazım dili akıcı, kesinlikle derin değil. Yazar bir yazılım mühendisi imiş ve bir mühendisten bekleneceği şekilde bi dolu kısaltma ve teknik bilgi var kitabında. Kısaltmalara kısa sürede alışılıyor. Karakteri de bir miktar matrak olarak çizmiş.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Mars demişken, Robert E. Howard'ın yazmış olduğu yine Mars'ta geçen müthiş fantastik ögeler içeren Almuric romanını (uzun öykü) es geçmeyin. "Barbar Conan Mars'a giderse ne Olur"un cevabı bu kitapta...!

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5599.msg75272.html#msg75272

--Her Konunun İçine Barbar Conan'ı Yerleştirme Birimi iftiharla tanıttı---

Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

r.e.howard'ı anmışken,edgar rice burroughs'u ve onun mars gezegeninin en çılgın maceralarını yaşayan karakteri john carter'ı anmamak olmaz  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

HacıGeraltEmmi

Hmm. Dediğiniz kadar iyiyse alalım listeye.

pizagor

Hikaye hızla ilerliyor da kitabın aceleye geldiği içerdiği yazım yanlışlarından belli oluyor. Doğru düzgün bir son okuma ve düzeltmeden geçmediği için açıkçası bu yanlışlarla okuma keyfimi kaçırıyor.

Seneler önce Ejderha Mızrağı serisini Arka Bahçe bastığında koştur koştur gidip almıştım ve aynı sorun o romanlarda da vardı. O kadar güzel bir hikayeyi yeniden Türkçesinden okumak içimden gelmedi bir daha, okudum ve kitapları bir köşeye attım. Yıllar sonra yine Arka Bahçe'den çıkan Avatar serisini okumaya başladım geçenlerde ve aynı sorun nedeniyle bir ayda ancak bir kitabını okuyabildim. Buradaki yazım yanlışlarımıza bakmayın yayıncılar, biz okumayı seven az buçuk insanız ve bizler için Türkçe'nin ve imlanın doğru kullanımı pek mühim!

HacıGeraltEmmi

Vazgeçtim, listeden çıkardım bu yorum üzerine.

tommikser

Ben yorumun abartılı olduğunu düşünüyorum.Kitabı az önce bitirdim.Her kitapta olabilecek sıkıntılar bunlar.Benim okuma zevkimi derinden etkilemedi.Arkabahçe'nin zamanındaki tercüme müsveddeleri ile mukayesesi yanlış olmuş.

Kitap bence oldukça güzel ve eğlenceliydi.Bazı yerlerde katıla katıla güldüm.Eşim okurken süreli ne sırıtıp duyuyorsun dedi.Bence listeden çıkarma abi yok çıkaracağım dersen bundan sonra da çizgiromanlarımı eldivenle de okurum demen yerinde olur ;)

pizagor

Alıntı yapılan: tommikser - 25 Aralık, 2014, 12:45:28
Ben yorumun abartılı olduğunu düşünüyorum.Kitabı az önce bitirdim.Her kitapta olabilecek sıkıntılar bunlar.Benim okuma zevkimi derinden etkilemedi.Arkabahçe'nin zamanındaki tercüme müsveddeleri ile mukayesesi yanlış olmuş.

Kitap bence oldukça güzel ve eğlenceliydi.Bazı yerlerde katıla katıla güldüm.Eşim okurken süreli ne sırıtıp duyuyorsun dedi.Bence listeden çıkarma abi yok çıkaracağım dersen bundan sonra da çizgiromanlarımı eldivenle de okurum demen yerinde olur ;)

Abartılı derken???

108. sayfadayım henüz, 10 - 15 aralığında imla, iyelik eki eksikliği, yazım yanlışı gibi Türkçe sorunuyla karşılaştım ve tamamen subjektif bir yorum yaparak 'BENİM okuma keyfimi kaçırıyor' dedim tommikser.

tommikser

Hımm Ben konuya odaklandım.ki eki yanlış kullanılmış, da neden ayrı değil.Ki burada unutulmuş hiç hoş olmamış.Evet okuduğumu alıyorum ama olmaz ki , konuya dilbilgisi olarak bakınca daraldım demedim.Ben ağaca takılmadım, ormanın güzelliğine baktım.Ormanda kesilecek ağaç var ama bu ormanı yakarak tüm güzelliği yakmak olmamalı.Yoksa tabiki SENCE okumayabilir ve keyif almayabilirsin.Yalnız ağaca takılma derim.Ormanın güzelliğine bak ;)

HacıGeraltEmmi

Şu anda Perdido Sokağı İstasyonu'nu okuyorum. Şöyle söyleyeyim; gereksiz yere kullanılan virgüller nedeniyle aynı cümleyi dönüp baştan okumak sıkıntı veriyor. Aslında kitap şahane! Ama ne kadar şahane olursa olsun okurken su gibi akıp gitmiyorsa bırakası geliyor insanın. Ne yapalım canım, herkes JBC olamaz ya deyip katlanıyoruz.

İlk sayılarındaki tashihler nedeniyle Brendon okumayı bırakıyordum nerdeyse :) şimdi iyi ki devam etmişim diyorum. Bu sebeple tavsiyene uyup alacağım sayın mikser. Olmadı kulaklarını çınlatırım artık  ;D

pizagor

Öyleyse yazım yanlışları dışındaki handikaplarını da bana göre en önemlisinden en önemsizine doğru sıralıyayım:

1. Geçenlerde şirketin kütüphanesinde Michael Crichton'ın Küre isimli romanını buldum, hani şu sonra Dustin Hoffman, Sharon Stone, Samuel Jackson'lı filmi de yapılan. Okumaya başladım ama birşeyler beni rahatsız ediyordu. Fazlasıyla akıcı, fazlasıyla kullan-at, fazlasıyla pop, fazlasıyla basit ve yalın. Okunmasına okunuyor ama çerez niyetine, hızlı tüketim amaçlı. Bu kitap da aynen ben de bu hisleri uyandırıyor. Ben bir kitaba 15-20 saat süre ayırıyorsam ondan birşeyler de kapmak isterim, ucundan köşesinden sofistike olsun isterim. Yoksa gider o zamanı çizgiroman okumaya, dizi seyretmeye harcarım  :)   Tommikser'e özel not: Bu tamamen sübjektif bir tercih!

2. Kitap fazlaca bilimsel anlatı içeriyor. Spoiler olmaması adına herhangi bir şey yazmıyorum ama hayatta kalmak için yaptığı herşeyin mantığının ve matematiksel doğrulamasının anlatılması bir yerden sonra sıkıntı veriyor.

3. Karakter gerçekçi değil. Ben kimsenin yaşamla ölümün o kadar sınırındayken böyle neşeli bir ruh halinde olacağına ihtimal vermiyorum, tommikser hariç  ;D

4. Espiriler de öyle ahım şahım değil, mizahın basiti: bol bol küfürle güldürme..

5. Kitabın henüz üçte birindeyim ancak bir döngü kendini tekrar ediyor: Sorun çıksın, bizim Mark (Mark kim diyorsanız, Marslının ta kendisi) zekasını konuşturup bu sorunu çözsün.

Okumasına okuyorum ama başladığım zamankine göre ilgim ve beğenim düştü. Bu kitabın 2014'ün en iyi bilimkurgusu olarak seçilmesi bana ilginç geldi.

pizagor

Alıntı yapılan: designer73 - 25 Aralık, 2014, 13:57:17
Şu anda Perdido Sokağı İstasyonu'nu okuyorum. Şöyle söyleyeyim; gereksiz yere kullanılan virgüller nedeniyle aynı cümleyi dönüp baştan okumak sıkıntı veriyor. Aslında kitap şahane! Ama ne kadar şahane olursa olsun okurken su gibi akıp gitmiyorsa bırakası geliyor insanın. Ne yapalım canım, herkes JBC olamaz ya deyip katlanıyoruz.

İşte hissetiklerime harfiyen tercüman olan bir post.

JBC mevzusunda da :) Jedmau albüm 5-6 son okumadan geçiyor dediğinde insan bunun ne kadar önemli olduğunu anlamıyor.