Andy Weir - Marslı

Başlatan dean, 23 Aralık, 2014, 16:08:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vega

Kitap her şeyden önce, bir Marsta hayatta kalma rehberi. Elim bir kaza sonucu Marsta öldü diye bırakılan astronot Mark Watney'in yaşam mücadelesine tanık oluyoruz. Mark, yaptığı herşeyi, kendi üslubuyla solu soluna (1 Sol=24 saat 39 Dakika) Uzay Yolu'ndan aşina olduğumuz kaptanın seyir defteri gibi bir yere kaydediyor. Lakin Mars'ta hayatta kalmak kolay değil. Çişe gitmek bile başlı başına bir macera.

Doğal olarak karakterin sinirleri bozuk. Gerginliğinden ileri gelen esprili bir bakış açısı var. Bulunduğu ortamla sürekli tşk geçiyor. (aklınıza kötü bir şey gelmesin Mars'ta zorlu durumlarla başa çıkmak anlamında kullanılan bir deyim bu) Bu da anlatımı eğlenceli kılıyor. Ama şu altta gördüğünüz Selçuk Erdem karikatürü kadar da değil. Çok şey beklemeyin. Adamımız Mark, yer yer Marslı Crusoe, yer yer Marslı bedevi konumunda. İyi haber, Marsta yaşayan tek canlı Mark, ayı yok. Ancak, tüm bu olumsuzluklara karşı en ağır küfrü "Siktir". Bu pek inandırıcı değil. Ha bir de 549 sol boyunca tek başına yaşayan bir insanın da kafayı yemeden, son saniyeye kadar sağlıklı kararlar alabilmesini de saçma buldum. Yorumumun tamamı için kapak resminin üzerine tıklayabilirsiniz.

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

pizagor

Vega'nın 'Marslı' hakkındaki yorumlarını ilgili başlığa taşıdım, bilginize...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Kitabı okuyamadan filmini izlemiş bulundum.

Şimdi kitabı okusam mı, yoksa filmi seyrettin gerek yok mu dersiniz ?

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 09 Kasım, 2015, 12:53:28
Kitabı okuyamadan filmini izlemiş bulundum.

Şimdi kitabı okusam mı, yoksa filmi seyrettin gerek yok mu dersiniz ?

Gereksiz derim...

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com.tr/2015/01/icinden-cizgiroman-gecen-roman-marsl_3.html

hanac

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 09 Kasım, 2015, 13:24:57
Ok.

Hayret! Nasıl oldu da benim hiçbir şeyi beğenmediğimi söylemediniz sayın hanac! Ben ben pizagor!!!

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Kasım, 2015, 13:28:32
Hayret! Nasıl oldu da benim hiçbir şeyi beğenmediğimi söylemediniz sayın hanac! Ben ben pizagor!!!

Bu başlığı en başından itibaren tekrar okudum.

Marslı ile ilgili yazdıkların bana çok mantıklı geldi, o yüzden sana "burada" güveniyorum.

seastar1000

ben marslı yı daha moda olmadan ılk cıktıgında okumuştum modern robınson olarak degerlendırdım kendımce
teknık mevzular muhendıs olmama rağmen bana pek akılcı gelmedıysede kıtap hoşuma gıttı netıcede oku vakıt gecır turu bı sey
fılmıne gıtmedım gıdemedım ama kıtabı turkce baskısından sonra ese dosta hep tavsıye ettım

hanac

Goodreads notu; 4.38 /5.00

Gereksiz yere yüksek, forumun notu 3.00 / 5.00 civarında  :)

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 11 Kasım, 2015, 14:28:11
Goodreads notu; 4.38 /5.00

Gereksiz yere yüksek, forumun notu 3.00 / 5.00 civarında  :)

Goodreads Marslı'ya kadar benim için önemli bir referans idi. Sonrasında güvenemez oldum!

Barmen Minik

uzaya gönderilecek kişiler ağır izolasyon sartlarına eğitilmiş kişilerdir. uzaya çıkabilmek için girilen testin haddi hesabı yok sen-ben 100güne çıldırabiliriz ama onlar değil. o yüzden çok da gerçek dışı değil çünkü o zaten normal bir insan değil.

emre ozdamarlar

Yeri gelmisken daha bu sabah izledigim videoyu paylasayim, Kanadali astronot Chris Hadfield ilk uzay yuruyusunde yasadigi gecici körlesmeyi anlatiyor.
https://www.ted.com/talks/chris_hadfield_what_i_learned_from_going_blind_in_space

Konusmanin bir yerinde suna benzer bir laf ediyor:
"Kötu bir durumla karsilasinca o durumun nasil cok daha kötuye gidebileceginin farkindayizdir."

ercoktay

Geçen haftasonu D&R mağazalarında bazı kitapları 9.90'a satıyorlardı. İçinde Marslı, Adalet, Hobbit gibi kitaplar vardı. Çok iyi fiyata inmiş. Almak isteyenler bir bakabilir. İnternet satışı aynı fiyata yok ama.