Bonelli tv dizileri ve sinema filmi çeken/çektiren bir şirket olarak da konumlanabilir mi?

Başlatan Mrtekin, 28 Aralık, 2014, 21:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Evet, şimdi düşündüm de, Amerikan comics ve sinema ve tv sektörü birbirlerine bu kadar kenetlenmiş, sarmalanmış, birbirlerinden bu kadar güç ve destek alır, birbirlerini beslerken,

Bonelli bunu neden düşünmez, aynı şekilde neden bir sinema ve tv dizileri atağına girmez, elinde bu kadar elverişli karakter varken?

Bonelli bunu başaramaz ise, fumettinin geleceği de çok parlak değil bence.

They drew first blood...

Ahmet Oktay

Nathan Never Bonelli'nin değil Marvel veya DC'nin olsaydı muhakkak bir sinema yada dizisi olurdu diye düşünüyorum. Bonelli bu işlerin altından kalkamaz mı ? Neden kalkamasın, elinde tonla karakter tonla malzeme var yeter ki istesinler :)

Mrtekin

They drew first blood...

hanac

Mrtekin

Evet, bence de, marvelin yaptığı gibi, Japonlarla da (Sony Japan ve/veya Madhouse) ortaklık kurup, bir Bonelli Animation çatısı kurabilirler.

Anime bir Nathan Never, offf :)
They drew first blood...

antiochia

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Aralık, 2014, 12:05:19
Evet, bence de, marvelin yaptığı gibi, Japonlarla da (Sony Japan ve/veya Madhouse) ortaklık kurup, bir Bonelli Animation çatısı kurabilirler.

Anime bir Nathan Never, offf :)
Brendon ve Mister no'da uygun aslında

dean

Şu an için hayli imkansız görünüyor. Marvel ve Dc bu sinema ataklarını kendi başlarına yapmıyorlar. Dc zaten Warner bros'un. Marvel ise Disney'in. Marvel kendi başına bu işe ilk kalkıştığında her ne kadar Iron Man ile başarılı olsada The Incredible Hulk ile başarılı olamamıştı.(gişe olarak) Bu bile filmleri az kalsın sekteye uğratıyordu. Disney alınca bu olay ortadan kalktı.

Bonelli bunu yapmaya kalksa bir film stüdyosu ile hareket etmesi gerekecek. Marvel kadar başarılı olmak isterse de, bunu özüne sadık kalarak yapabileceğini düşünürsek İtalyan bir stüdyo ile anlaşması gerekecek. İtalyada yada İtalya'yı geç Avrupa'da ki film stüdyoları bile birleşse Disney'in ya da Warner Bros'un yanına bile yaklaşamayacağı düşünürsek hayalimizdeki kalitenin yakalanamayacağını anlayabiliriz. Şöyle bir örnek vereyim. Warner Bros'un 2020 yılına kadar ki büyük filmlerinin (duyurulanlar 12-13 tane) sadece reklamına 200 milyon dolar harcanacak. Bu filmlerin bütçe aralığı ise 150-250 milyon dolar arası değişiyor. Bu durumda Avrupa sinemasının böyle filmler yapması imkansız.

Gelelim Hollywood ile anlaşmaya çalışsa ne olur sorusuna. Birincisi filmler İngilizce çekilir, America'lı cast toplanır. Daha ilk elden karakterlerin özü gider. İkincisi America sinemasının şu an için böyle bir şeye ihtiyacı yok. Bonelli'nin en büyük kozunu Tex olarak görsek. Yapılan en son western film ağır battı(Lone Ranger) ki o da bir çizgi roman uyarlamasıydı. Zaten bütün büyük stüdyoların şu an ya süper kahramanı ya da Cinematic Universe'leri var. Üç, bütün filmler ağır bir cgi ve görsel efekt yükünün altına girer. Yine karakterlerin özü gitti.

Olabilecek tek şey alternatif var benim gözümde o da düşük bütçe ile filmlerin Avrupa kaynaklı çekilmesi. Ama bu da şu demek filmi Dünya'ya satamazlar. Bakınız 2009 tarihli Lucky Luke filmine fiyasko. Üstelik Fransızlar filmlerine daha fazla para harcayabiliyor. Yine bakın 2008 tarihli Astérix aux jeux olympiques filmine. Afedersiniz ama bütün Avrupa danaya ortak girer gibi filme para yatırdı. (Fransa, Almaya, İspanya, İtalya ve Belçika) sonuç olarak neredeyse izlenmeyecek bir film ortaya çıktı.

Sonuç olarak Bonelli ile ilgili herhangi bir atak olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Ancak Avrupa, sinemasını Dünya'ya satacak hale gelirse olur. Zaten öyle bir durum olursa ilk bakacakları yerlerden biri kesinlikle Bonelli. Adamlarda malzeme var. Ama maalesef ki Avrupa'da bunu yapacak sinema yok.

Mrtekin

Dean,

Bir anime filminin ya da episodlardan oluşan bir anime dizisinin maliyeti nedir? Şimdi bir baktım, tek bir anime episodunun maliyeti 100.000 dolar ile 300.000 arasında imiş.

Bonellinin bunu karşılayacak finansal gücü mü yok? Yoksa da, proje finansmanı yaparlar, filmin geliri ile alınan krediyi de öderler. Yeter ki, yatırım yapılacak ilk karakteri iyi seçsinler, titiz bir çalışma yapsınlar.

Denemeden olmaz, comics zaten aldı başını gitti, artık, küçük olsun benim olsun anlayışı da bitti.

Şimdi aklıma geldi: Dampry'in de çok güzel animesi olur...
They drew first blood...

dean

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Aralık, 2014, 14:04:04
Dean,

Bir anime filminin ya da episodlardan oluşan bir anime dizisinin maliyeti nedir? Şimdi bir baktım, tek bir anime episodunun maliyeti 100.000 dolar ile 300.000 arasında imiş.

Bonellinin bunu karşılayacak finansal gücü mü yok? Yoksa da, proje finansmanı yaparlar, filmin geliri ile alınan krediyi de öderler. Yeter ki, yatırım yapılacak ilk karakteri iyi seçsinler, titiz bir çalışma yapsınlar.

Denemeden olmaz, comics zaten aldı başını gitti, artık, küçük olsun benim olsun anlayışı da bitti.

Şimdi aklıma geldi: Dampry'in de çok güzel animesi olur...

Ben yazımda animasyon film ve dizi için bir şey söylemedim ki. Live-Action filmler için yazdım. Animasyon olayına gelirsek. Özellikle Fransızlar Asterix ve Red Kit için bunu yaptı. Ama yine dediğim gibi az sayıda ülkede vizyona girme şansı elde etti. Devamlarının geleceği paralarda kazanamadılar. Avrupalıların yaptığı animasyonlarda Hollywood'un çok altında. Üstelik İngilizce olarakta vizyona giremiyorlar. Anca Avrupada kalıyorlar.

Dizi olarak düşürsekte. Bu sadece bir bölüm ile bitmiyor ki. Bir sezon yapsa 6-7 milyonluk bir yatırım demek o da sadece on ve post Production. Bunun daha Pre-Production'ı var. Dizi yapıldıktan sonra reklam kısmı var. Hiçbir Avrupa ülkesi kendi ülkesinde yayınlamak için o paralara animasyon dizi yapamaz. Para kazanamaz. Anca bütün Avrupa'ya yayması lazım. O da müthiş bir reklam demek. Bu yatırım ciddi bir geri dönüşü olma potansiyali taşımıyorsa yapılmaz.

America'lılar bunu yapabiliyor. Çünkü Dünyanın en ücra köşesine bile filmini, dizisini, animasyonunu sokabiliyor.

Japonlarda anime'de bunu yapabiliyor. Çünkü onlarında inanılmaz bir anime kültürü var. Bütün Dünya'da izleniyor.

Mrtekin

İşte o yüzden Japonlarla bir ortaklık yaparak, anime işine bi girebilir diyoruz.

Denemeden zarar gelmez, Dean.  :)

Bi Nathan Never, Dampry, Brendon, Mm, mn  ve diğerlerinin animasyon filmlerini, bayıla bayıla parası ile indirir, Dvd lerini de alırım.

Ama esas sıkıntı İtalyanlarda bence, biraz böyle gelmiş böyle gitsin, elimizdekilerden de olmayalım, derdindeler. Ama ellerindeki metanın ticari değeri de, gün geçtikçe eriyor, satışlar düşüyor.

Fransızlar, en azından deniyorlar. Largo Winch, Enki Bilal  film uyarlamaları vs.

Biz bile kendi kahramanlarımızın bir sürü filmini, dizisini, çizgi filmini yaptık. Biz de deniyoruz.

İtalyanlar da denemeli...

Hayırlısı...

They drew first blood...

hanac

Ahmet Oktay

Orfani'nin çizgi dizisi başlıyormuş sanırım, Bonelli'nin sitesinde öyle birşeyler var :)

Mrtekin

İşte özlediğimiz hareketler :)

Orfani'nin ocakta raflarda yerini alacağını söylemişti, Çizgili Köstebek.
They drew first blood...