Bonelli Sonbaharda Yeni bir çizgi romana başlıyor ''Adam Wild''

Başlatan DAMPYR, 04 Haziran, 2014, 21:26:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Oktay

Bu arada abimiz İskoç bir gezginmiş, "geleneksel olarak aylık ve siyah-beyaz formatta yayınlanacak" ibaresine de yer verilmiş Bonelli'nin sitesinde ancak mini seri olup olmadığına dair bir bilgi çarpmadı gözüme.

Link : http://www.sergiobonelli.it/gallery/18443/Adam-Wild--the-great-adventure.html

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 01 Eylül, 2014, 22:48:57
Hemen çizgi düşler bassın da okuyalım diye bir gazlama yapmayın.... :)

Yeni bir Manfredi'den önce elimizdeki Şangay Şeytanı'nı tamamlamamız gerekiyor...

Bence de yeni yayınlara girmeden elinizdeki 1-2 serinin tamamlanması lazım abi :)

sipruu

Nemo

Adam Wild, Ekim ayinda okuyucu ile bulusacak olan Bonelli'nin yeni kahramani. Buyulu Ruzgar'dan sevdigimiz Manfredi karakteri.
Kahramanimiz iskoc asilli bir kasiftir. Royal Geographical Society of London uyesidir. Arastirmalarini ekvator Afrika'sinda yogunlastirmistir. Londra'da masa basinda calismaktansa kara kitayi kesfetmek daha cazip gelmistir. Kole avcilari, mucevher elmas hirsizlari potansiyel dusmanlaridir. En iyi dostlarindan biri hatta sonrasinda sevgilisi Bantu kabilesinin lideri Amina'dir.
Cizerleri arasinda Alessandro Nespolino, Darko Perovic (cayni zamanda kapak cizeri), Vladimir "Laci" Krstic, Antonio Lucchi, George Roberson, Zoran Tucic, Stevan Subic, Maximum Cipriani, Giorgio Sommacal, Damjan Stanich, Matthew Bush, Paul Raffaelli yer aliyor.
Bu isimler hem bize hem italyan okurlara cokta tanidik isimler degil. Sanirim Bonelli bu seri ile yeni cizerlere firsat verecek.
Özel Alfa Ajanı

Nemo

Manfredi ile yapilmis roportaj. Elimden geldigince cevirmeye calistim.

Gecen sene konusulan ama resmi olarak bu sene duyurulan Bonelli'nin yeni serisi Gianfranco Manfredi tarafindan yaratilan Adam WILD. Ekim 2014'de bayilerde yerini alacak. Klasik bonelli formatinda ve siyah beyaz yayinlanacak. Buyulu Ruzgar, Sakli Yuz ve Sangay Seytani'nin yaraticisindan yeni bir kahraman. Karakterin cizim yaratisicisi ise Alessandro Nespolino.

-Bu seriyi yaratma fikri nasil dogdu ve nereden ilham aldiniz?
-Babam Masai Mara yolunun yapiminda Klimanjaro daglarinin eteklerinde tam alti yilini harcadi. Aslinda cizerdi. Ben dunya savasindan sonra dogdum ve onun cizdigi resimlere bakarak buyudum. Ozellikle Afrika resimlerine. Yetiskin caga gelince bu gizemli topraklarda safari yapma imkanim oldu. Kisa ama hayatimda unutamayacagim bir donum noktasi oldu. Unutulmayacak...

-Anladigim kadariyla kisa ama duzenli bir seri olacak. Beklentileriniz nelerdir?
-Tipki A.B.D.'de oldugu gibi sezon olarak planliyoruz. Ornegin ben su anda ikinci sezonu yaziyorum. Eger sonuclar olumlar olursa ki ben oyle umit ediyorum, ucuncu sezonu hazirlamaya baslayacagiz. Bunun otesinde okuyucularla gorusup onlarin fikrini almak istiyorum. Buyuk serilerin mutlaka okuyucusu ile iyi iliskileri olmali.

-Sakli Yuz, Buyulu Ruzgar ve Sangay Seytani'ndan sonra bir kez daha koloni konusunu isliyorsunuz. Sizi bu konu hakkinda yazmaya iten sey nedir? Su an Italyan cizgiroman yazarlari arasinda belki de bir tek sizsiniz bu konu uzerinde bu kadar cok macera yazan. Tabi 1930'larda yayinlanan Cino ve Franco gibi cizgiromanlari saymazsak.
-Cine ve Franco'nun yaraticisi Emilio Salgari, dunyayi nasil tarif edecegini iyi bilen, egzotik ve macera temalarini iyi isleyen bir yazardi. Biz bugun dunyamizi global anlamda anlamaya calisiyoruz. Bence kucuk gorus acilarimizi artik genislettik. Kendimizi tum dunyaya actik. Degisik kulturler, yasam bicimleri...Bu inkar edemeyecegimiz bir gercek: hepimiz dunya vatandasiyiz, kabul etsekte etmesekte.

-Adam Wild diger karakterlerinize gore biraz daha sade bir karakter. Ileride olay orgusu nasil gelisecek?
-Soyleyebilecegim tek sey bu kez problemleri biraz daha az olan bir karakter yaratmak istedim. Ama bu demek degil ki Adam'in hicbir derdi tasasi yok. Macerayi seven, belalarin ustune giden bir tip. Dostlari ise cok enteresan tipler. Bantu kabilesinin savasci kralicesi Amina mesela. Onceleri yanyana savasan iki arkadas iken, bu arkadasliklari tutkulu bir aska donusecek. Bir digeri ise kont Narciso Molfetta. Italyan asilli. Adam'in sag kolu da diyebiliriz. Attii her adimda onun yaninda. Afrikali Musluman Makibu ise bir diger dost karakter. Zanzibarli eski bir kole. Son olarak Amerikali denizci Sam. Afrikayi kesfetmek icin Adam'in pesine dusmus bir karakter.

-Serinin cizerlerinden ismi anons edilenlerin cogu genc cizerler ve italyan piyasasina tanidik olmayan isimler. Cogu da dogu Avrupa kokenli. Sizce bu cizerlere okurlar nasil bakacak?
-Sirp asilli bircok cizer var. Bazilari yeni isimler, bazilari ise uluslararasi piyasada isim yapmis kisiler. Bunun yaninda George Roberson ve Pedro Mauro isimli iki tane Brezilyali cizerimiz var. Eminim italyan okurlarimizin cok hosuna gidecek bu yenilikler.

-Bu cizer secimi Bonelli'nin standartlari asmak istemesinden mi kaynaklaniyor? Beraber calisacaginiz cizerleri nasil sectiniz?
-Hepsini de tek tek kendim sectim. Bazi cizerlerle daha once calismistik zaten. Sonrasinda radikal bir karar aldim ve yeni bir serinin yeni kanlara ihtiyac duyacagini dusundum. Cesitlilik olmasi da iyidir. Yasasin cesitlilik!

-Kapak cizimleri kime ait olacak?
Kapaklar Darko Perovic'e emanet. Hirvatistan'da Libellus yayinevi icin Buyulu Ruzgar kapaklari cizen bir cizerdi. Cizimlerini cok guzel ve cok etkileyici buldum. Darko, serinin sag kolu olacak. Ayrica kendisinde Afrika'nin hircinligini goruyorum.

-Sormadan edemeyecegim. Serinin kotu karakterleri kimler?
Frankie Frost. Bir Amerikali. Sirklerde sergilenmek uzere insanlari avliyor. Bir diger Lady Gertrude Winter. Ingiliz asilli. Adam ile bir gecmisi var. Frost ve Winter ki ikiside ''soguk''kelimesini cagristiriyor, bazen beraber bazen teke tek Adam'in karsisina cikiyor.

-Son olarak, Teks yazmaya devam ediyor musunuz?
-Yeni bir macerasini yazmaya basladim. Cizimler Leumacs'a ait. Umarim bu macerayi en kisa surede okuyacaksiniz. Leumacs'in cizimleri inanilmaz.

-Tesekurler

Özel Alfa Ajanı

Mister NO