SWING ve HOZCOMICS

Başlatan darkwood, 11 Haziran, 2009, 14:00:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Vatanseverin Kaptan Swingi, Mister Blöf, Gamli Baykus, Suzi ve sevimli pire torbasi Puik bu çizgiroman dizisinin
bas kahramanlaridir.  Yüzü her zaman asik ve felaket tellali ve bilmem kaç Kizldereli kabilesinin büyük reisi olan
Gamli Baykus ile Mister Blöfün köpegi olan Puikin birbirlerine olan keyifli düsmanliklari, arada bir birbirlerinin hayatinida kurtarsalar!!! hiç bitmez.
Genelde basit konulardan olusan ve konu olarak; Ingiliz sömürgesi altinda bulunan Amerikadaki avciilarin Ingilizlere karsi giristikleri mücadeleyi  isleyen, Essegesse'nin efsanevi kahramanlarindandir.
Maceralari bugüne kadar 1960 ve 70 li yillarda Ilhami Alpagut, 1980-2000 ki yillarda ise Ertugrul Ürer tarafindan  degisik seriler altinda maceralari yayinlanmistir. Özellikle 1980 li yillardan sonra yayinlanan serilerdeki ciltlerin, sayfa ve özellikle ince kaplari gerçekten kötüdür. Sayfa sayilari ise çok degisiklik göstermektedir. Bu yüzden cilt olarak saglam ve temizlerini bulmak oldukça zordur. Sadece Süper Ciltler olarak basilan 15-20 ciltlik bir seri, kalin ve parlak kapak olarak basilmistir. Maceralarinin tamaminin bulundugu tek bir seri ise 2000 lli yillara kadar maalesef çikmamistir. 
2000 li yillarda ise bu eksiklikler Hoz Comics yayinevi tarafindan ortadan kaldirilmistir. Kalin karton kapakli, büyükboy olarak, 200 ve 320 sayfali kalin ciltler halinde basilan ve maceralarin tamaminin bulundugu bu seriyi yayinlamaya devam etmektedir.. En son 53 nolu cilt yayinlanan bu seri, biz Swing severleri biraz fiyatlida olsa mutlu etmistir.

Yine bu yayinevi tarafindan çikarilan, Kaptan Swingin seçme maceralarindan olusan Komple renkli ve luks kagida baskili 130 sayfalik 5 ciltlik gerçekten arsivlik bir seriside mevcut,  bu seriyi tüm Swing sever dostlarada ayrica tavsiye ederim.

Darkwood Sakinleri..

hanac

Kaptan Swing'in yeri ayridir bende.

Yillar önce (20 den fazla) dagilmasin diye ciltlettigim ilk çr Swing olmustu.

Evet konular basittir ama kendini okutturur.

Puik - Gamli Baykus muhabbetine doyum olmaz.

Sonradan Swing'in EsseGesse'nin son eseri oldugunu ögrendim ve daha da çok sevdim.

Orijinal ismi daha güzel bence "Commander Mark".

(Swing ismi nereden geliyor acaba ?)

darkwood

Swing benim ilk göz agrilarimdandir. Konulari basit fakat eglendiricidir.
Her zaman kulak arkasinda bir macerasi durur.
Eski kötü baskili kitaplardan sonra, Hozcomics güzel baskili maceralari, unutulan bu kahramani bir çok arkadasima tekrar hatirlatti.
Darkwood Sakinleri..

s.b

Çocukken Swing' fazla begenmezdim. Onun yerine Teksas'i okurdum.Simdi ise Swing'i sürekli takip ediyorum. Böyle olmasinin en büyük sebebi Hasim beyin seriyi tamamlayacagina olan inancim. Nitekim Teksas ve Tommiks'i de baslangiçta degil seri tamamlandiktan sonra satin almistim. Hatta Hasim beye "bu çr leri çocuklugumuzda defalarca okudugumuz için simdi satin almiyorum" diyerek o zaman ondan Zagor'un ilk 15 sayisini satin almistim.
Swing'in Hikayesi için ilk kez yayinlaniyor deniyor ama, ben çocukken bu hikayeyi okudugumdan eminim. Tabii siyah beyaz olarak.
Saygilar.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: hanac - 23 Eylül, 2009, 13:46:59

Orijinal ismi daha güzel bence "Commander Mark".

(Swing ismi nereden geliyor acaba ?)

Fransa gezim esnasinda çok güzel "Swing" ciltleri görmüstüm. Hatta bizim kitaplardan zannetmistim bir an:)) Fransizlar sevgili Mark'imiza Swing diyorlarmis meger. Sanirim Ilhami Alpagut maceralari fransizlardan aliyorduki bu ismi uygun görmüs zannederim. Firsat bulup soramamistim ama baska hiç bir yerde Swing ismiyle görmedim kaptanimizi.
Selamlar
Lami 

can amca

Benzer durum Tom Braks için de söz konusudur. Orjinali EsseGesse tarafindan "Alan Mistero" olarak yaratilan bu seri Fransa'da Ombrax (Gölge olarak tercüme edilebilir mi bilmiyorum) olarak yayinlanmis; Tay Yayinlari da Tom Miks'in popülerliginden yararlanmak için isim benzerligini kullanarak Tom Braks yapmistir.

Ramzy

Aksoy yayinlarinin maceralarinin hemen hepsini takip etmistim. O zamanlar bana okul zamani çizgi roman okumak yasak oldugu için çesitli tatillerde biriktirerek okumak zevkli oluyordu. Gerçekten severek okuyordum hem o zamanlar. Yalniz Aksoy sayilarinin arkasinda maceralarla ilgili bilgiler verilirken olayin suyu çikartiliyordu, bir maceranin en büyük olayi örnegin bir hainin olmasidir, bunu orada yaziyordu adamlar. Okuma hatasina düsüp de birkaç maceramin zehir oldugunu hatirliyorum.

Yine de severim Swing'i, HOZ'da yayinlananlari hiç almadim. Ayni maceralar mi diye tereddüte düstüm hep ve EsseGesse'den sonra çizenleri okumak istemedim.

hanac

Sevgili Ramzy,

HOZ un su ana kadar yayinlanan sayilari Aksoy ile ayni degildi.

Daha yeni sira geldi ve bunlari basalim mi diye anket bile yapildi.

bkz. http://www.hozcomics.com/

Ve basilmasina karar verildi.

Ramzy

Peki çizerler Hasan Abi, EsseGesse çizgileri mi? Degilse de kaliteli mi? Çünkü Aksoy'da yayin sona ermeden basilan çizgiler çok kötüydü, EsseGesse'den farkli çizerler çizmisti.

hanac

Vallahi tam emin degilim bu konuda.

Bonellinin sitesine baktim ve "Speciale" sayilari haric cizimlerin hepsi EsseGesse gozukuyor.

EsseGesse nin iki S si (Sartoris ve Sinchetto) vefat ettikten sonra G (Guzzon) bu Speciale serisi icin cizimleri Lina Buffolente ye yaptiriyor.

http://www-en.sergiobonellieditore.it/auto/componi_collaboratori?id_pers=10

Ama son donemlerinde ayrica disaridan yardim alindigini da duymustum.

Bu konuda en iyi Hasim Bey bizi bilgilendirir diye dusunuyorum.

hozcomics

cevap veriyorum...
swing'in orjinal adi il comandante mark'tir.
fransa'da swing adiyla çikmistir ve türkiye'ye fransa gümrügünden giris yapmistir...
lami haklidir...
hozomics'in bastigi tüm seriler harbi essegesedir ve aksoy'un bastigi maceralar içinde yer almamaktadir.
kismetse yakinda olacaktir...
swing'i essegesse disinda kimse çizmemistir...
sinchetto ve sartoris ahmetli olduktan sonra guzzon yalniz kalmistir...
epey de yaslanmistir...
madam bufalante yardimci çizerlikten bas çizerlige, guzzon ile yükselmistir...
zamanla kendini gelistirmistir...
hasan haklidir...
aksoy'un son 4 sayisi speciale'lerdir...
madam çizmistir...
ama swing külliyatindan ayri tutulamaz...
aksoy'un ardindan tüm ekleriyle hozcomics yayinlayacaktir...
tom braks'in adi italya'da alan mistero fransa'da tombraks'tir...
öyle deterjan ismi gibi isim mi olur deyip, tom miks'e de atifta bulunarak tom braks konulmustur...
o da dogrudur...
swing pahalidir...
o da dogrudur...
ama bunu yayinlayan yayin evi için de çok pahalidir...
seven katlanirmis...
kusura bakmayin...
suç sizin ya da benim degil...
siz bir tane ben 750 tane aliyorum...
olaya bir de öyle bakin...
keske 85,90 milyonluk bir ülkede hesaplar 500 üzerinden yapilmasa...
bin basan 160 sayfalik bir çr 30-35 tl fiyatla pazarda yer alirken...
20 tl ile piyasaya çikmak bir intihardir...
unutmayin...

papillon7

Swing'in kasim ayi cildinde hos bi sürpriz var. Eski dost çelik blek 20 küsur yil aradan sonra çok kisa da olsa essegesse üstadlarin elinde hayat bulmus, swing'le omuz omuza çarpisiyor. Herhalde çizerler eski kahramanlariyla son bir kez vedalasmak istemisler. Nostalji içinde nostalji gibi oldu.

s.b

Swing'in 58. sayisinda yeralan Esrarengiz Ittifak isimli macera da biraraya gelen Swing ve Çelik Bilek harika bir ikili oluyorlar.

Fakat bu iki vatansever tanisamadan macerayi bitirip ayrilirlar. Maceranin son sayfasinda aralarinda geçen su konusmaya kulak verelim.

Çelik Blek
--Bana o taverna da yardim etmistin, ben de burada size yardim ettim. Simdi ödestik. Senlik bitti, artik gidebiliriz arkadaslar!

Swing
--Bir dakika dostum. En azindan bana kim oldugunuzu söyle.

Çelik Blek
--Kim miyim? Sizin gibi bir Vatanseverim iste. Baska söze gerek var mi? Iyi sanslar.

Swing
--Size de.

Ve Çelik Blek, Rodi, Profesor ve avcilariyla birlikte gece karanligina karisirlar.

Swing, Gamli Baykus ve Mister Blöf arkalarindan el sallarlar.

Türkiye de ilk defa yayinlanan bu maceradan baska Çelik Blek ve Swing'in birlikte oldugu baska bir macera daha var.
Gabriele Ferrero'nun yazip Paolo Morisi'nin resimledigi bu maceranin adi "Garip Bir Görev". Birbirleriyle tanisip kucaklastiklari bu macera 2006 da yayinlandi. Tabi hangi sayi diye soracaksiniz. Iyi sorun bakalim.

BAHADIR

s.b

Alıntı yapılan: BAHADIR - 05 Aralık, 2009, 10:50:18
Abi hangi sayi ?...
Hehehe. Iste asrin sorusu bu. Bu soruyu sordugun için çok tesekkür ederim Bahadirim.

Bahsi geçen macera normal Swing serisinde degil, 2006 yilinda esseGesse Magazin'in 1. sayisinda yayinlanmistir. Bildigimiz çr kaliplarindan farkli bir anlatimda hazirlanmistir. Hikaye tablo gibi resimlerle bezenerek anlatilmistir. Ve bu "Esrarengiz Ittifak" adli maceraya atifta bulunulmustur.
Çelik Bilek atinin üstünde Ontario Kalesine girmektedir. Kaptan Swing'le görüsmek ister. Mister Blöf "Esrarengiz Ittifak" adli macerada yardimlastiklari ama, adini bilmedigi bu kahramani hatirlar ve hemen Swing'in yanina kosar. Heyecen içinde Kaptan'a geleni tarif eder. Iki kahraman kalenin içinde tanisip tokalasirlar. Iki kahraman, kaçirilan Profesörü ve icadini bulmak için güçlerini birlestirmek suretiyle birlikte takibe koyulurlar.
Devami esseGesse Magazin 1 de. Ayrica Kadiköy'de Çizgi Sahaf Hasan Kabakçi'nin arsivinden istifade edilerek hazirlanmis Türkiye de Teksas ve Tommiks kronolojisini içeren harika 100 den fazla kapak resimleri var. Ve esseGesse tarafindan hazirlanmis çizgiromanlar sizi bekliyor.