Amazon.com

Başlatan Utku Gürsoy, 12 Ocak, 2015, 22:44:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Alıntı yapılan: nikopol - 22 Aralık, 2016, 17:56:59
Gumruk siniri nedir? Belli bir meblagin uzerine cikinca vergi mi aliniyor?

Gümrük sınırı uygulamasında bireysel alımlarda üst sınır 1500 €'dur. Yani bir vatandaş (birey anlamında, işletme olmayan yani) en fazla 1500 € tutarında ürün alabilir. (Tabii yeni uygulamada bu da düşebilir, şimdilik bilinmiyor.) Bunun üzerindeki her üründe ve ticari nitelik taşıyan alımlarda (örneğin aynı üründen 100 adet almak vb.) beyan verilmesi gerekli. Normal sınır ise ilk önce 150 €, sonra 75 € oldu, yeni düzenlemeyle 30 € olacak. Buna göre 30.1 € tutarında bir ürün alan kişi aldığı yer AB'ye dahilse %18, başka ülkelerden almışsa %20 vergi ödeyecek toplam tutar üzerinden. Bu 30 € sınırlamaya shipping yani gönderim ücreti dahil değil.

Alıntı yapılan: nicholaihel - 22 Aralık, 2016, 18:25:18
Gerçekten mi?  :(

Bunun amazon.de'nin 29 eur üzeri ücretsiz kargo ile gönderim yapması ile hiç alakası yoktur muhtemelen! .de'nin böyle gönderi yapması iyi olacağına kötü olmuş bu düzenleme doğru ise. .com alışverişlerimizde sıkıntı olacak...

Düzeltme: amazon.de 29 € değil, 49 € üzerine ücretsiz gönderim fırsatı sunuyor.

memospinoz

Amazon Türkiye 2018 Temmuz ayında geliyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/amazon-turkiye-icin-tarih-verildi,Gn7nnF72Ak2iCrc61Wu_ug/oVvgVCbpy0aA3jFSft792g

Sitesinin alan adı da alınmış durumda fakat şimdilik amazon.de sitesine yönlendiriyor.

amazon.com.tr/

Saint2

Alıntı yapılan: memospinoz - 05 Aralık, 2017, 19:33:18
Amazon Türkiye 2018 Temmuz ayında geliyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/amazon-turkiye-icin-tarih-verildi,Gn7nnF72Ak2iCrc61Wu_ug/oVvgVCbpy0aA3jFSft792g

Sitesinin alan adı da alınmış durumda fakat şimdilik amazon.de sitesine yönlendiriyor.

amazon.com.tr/

Bildiğim bir haberdi. Ama rekabet getireceğine inanmıyorum. Onlar da Türkiye'de oryantelleşeceklerdir.

Animvader

Malum yurtdışından alışverişte artık her ürüne vergi çıkartılıyor. İnternette kitap veya benzeri basılı yayınlarda 150 euro altına vergi olmadığı yazıyor. Acaba yakın zamanda amazon veya benzeri sitelerden bu tutar altında çizgi roman alan oldu mu? Vergi ödediniz mi?

memospinoz

Alıntı yapılan: Animvader - 22 Ağustos, 2019, 17:54:43
Malum yurtdışından alışverişte artık her ürüne vergi çıkartılıyor. İnternette kitap veya benzeri basılı yayınlarda 150 euro altına vergi olmadığı yazıyor. Acaba yakın zamanda amazon veya benzeri sitelerden bu tutar altında çizgi roman alan oldu mu? Vergi ödediniz mi?

En son Şubat ayında kitap alışverişi yapmıştım. Yanında Funko figür falan da vardı. 30$'ı aşmamıştı ve vergi vermemiştim.
Amazon vergiyi kendi hesaplayıp senden satın alırken mahsup ediyor.

memospinoz

Mesela biraz önce SSOC Omnibus Vol.1 ekledim sepetime. Kitap 505,87; Kargo 121,29; Toplam tutar (Vergi hariç) 627,16; Vergi 125,41; Toplam tutar (Vergi dahil) 752,57.
Kitabın orijinal ücreti $82.33. Bu arada Amazon kendi kurunu uyguluyor ve bu güncel kurdan daima yüksek oluyor maalesef. Kitap güncel kurla aslında 474,14 mesela.

Animvader

Şubat ayı için doğrudur büyük ihtimalle, bu yaz o limit tamamen kaldırıldı, 1 dolarlık aliexpressten ürün bile alsanız gümrüğe takılıp vergilendiriliyor.

Sepet olayını ben de denedim ama amazon eğer gümrükte vergi kesilmezse iade yapıyor aldığı parayı, bana Nintendo Switch konsolu için aldıkları parayı aylar sonra kendiliğinden iade etmişlerdi.

Benim merak ettiğim bu 150 euroluk kitaplara olan vergi muafiyeti gerçekten uygulanıyor mu ve çizgiromanlar buna dahil mi?

memospinoz

Alıntı yapılan: Animvader - 22 Ağustos, 2019, 18:25:43
Şubat ayı için doğrudur büyük ihtimalle, bu yaz o limit tamamen kaldırıldı, 1 dolarlık aliexpressten ürün bile alsanız gümrüğe takılıp vergilendiriliyor.

Sepet olayını ben de denedim ama amazon eğer gümrükte vergi kesilmezse iade yapıyor aldığı parayı, bana Nintendo Switch konsolu için aldıkları parayı aylar sonra kendiliğinden iade etmişlerdi.

Benim merak ettiğim bu 150 euroluk kitaplara olan vergi muafiyeti gerçekten uygulanıyor mu ve çizgiromanlar buna dahil mi?

Vergiyi iade ediyor etmesine de ben artık vergisiz pek fazla bir şey gelebileceğini sanmıyorum, dolayısıyla iade de olmaz.

Türkiye'deki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığıyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayınlardan yine vergi alınmayacak. denildiğine göre her türlü kitap, dergi vb. dahil.

Büyük ihtimalle bu muafiyet uygulanıyordur ama Amazon'un vergi çıkartması da beni kıllandırmıyor değil açıkçası.  ::)