Western ve Müzik

Başlatan Mister NO, 18 Ocak, 2015, 21:06:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuco Ramirez

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: saki71 - 26 Haziran, 2017, 00:04:05
Arkadasim .jpg resim olarak Paint'te ac..resize yap, diyelim ki bu durumda 100'den 25'indir, kaydet..Hizliresim mi hangi siteyi kullaniyorsan..oradan koy..resim gercekten cok guzel..tebrikler.
Resmi direk netten paylaştım url adresi ile.

Tuco Ramirez

Mister NO

Once Upon a Time in the West

Batıda Kan Var--- Bir Zamanlar Batıda

Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Claudia Cardinale, Charles Bronson, Henry Fonda, Jason Robards, Gabriele Ferzetti
Yapım Yılı: 1968
Senaryo:  Bernardo Bertolucci , Dario Argento , Sergio Leone , Sergio Donati , Mickey Knox
Yapım Ülkesi: İtalya
Orijinal Dil: İtalyanca
Orijinal Adı: C'era una volta il West

Kanun dışı işler yapan ve acımasız biri olan Frank (Henry Fonda) ve adamları yaşadıkları bölgede süren demiryolu projesi ile ilgili cinayet işlerler.

Öldürdükleri Brett McBain'in eşi Jill (Claudia Cardinale) bölgede kalmaya karar verir.

Frank ile eskiden bir hesabı olan Harmonica (Charles Bronson), Jill ve başka bir kanun kaçağı olan Cheyenne ile beraber Frank ve adamlarına karşı gelmeye karar verirler.

Bu unutulmaz western filminin Ennio Morricone imzalı müziğini dinleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=2s0-wbXC3pQ

Mister NO

Destry Rides Again

Kovboy Ve Yosma

Yönetmen: George Marshall
Oyuncular: Marlene Dietrich, James Stewart, Brian Donlevy
Yapım Yılı: 1939 ABD

Bottleneck'in ahlaksız patronu Kent, cinayetle biten hileli bir poker oyununu araştıran Şerif Keogh'u, fazla soru sorduğu için öldürür. Kent'in pis işlerinde ortak olan Belediye Başkanı, kolay kontrol edebileceğini düşündüğü, kasabanın sarhoşu Washington Dimsdale'i yeni şerif olarak iş başına getirir.Ancak bu berbat tipler, Dimsdale'in eskinin meşhur kanun adamı Tom Destry'nin yardımcılığını yapmış olduğunu unutmuşlardır. Dimsdale beklenmedik bir hamleyle, Destry'nin oğlu Tom Destry Jr'ı kendi yardımcılığına getirirek herkesi şaşırtacaktır.Filmde bar şarkıcısı Frenchie'yi canlandıran Marlene Dietrich'in unutulmaz performansı dikkat çekici. Dietrich'in bu filmde söylediği "Little Joe" şarkısını dinleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=30ggq3QOg_k&list=RD30ggq3QOg_k&start_radio=1&t=0

Mister NO

River Of No Return

Dönüşü Olmayan Nehir

Yönetmen:  Otto Preminger
Oyuncular:  Robert Mitchum, Marilyn Monroe, Rory Calhoun
Yapım Yılı: 1954 ABD

Karısının ölümünden sonra oğluyla birlikte kuzeybatının nefes kesen vahşi ve sert doğasında yeni bir hayata başlayan Matt Calder (Robert Mitchum), Harry Weston (Rory Calhoun) adında acımasız bir

kumarbaz tarafından saldırıya uğrayıp, yaralanıp her şeyi elinden alınınca, Weston'un güzel nişanlısı (Marilyn Monroe) Calder'e eski sağlığına kavuşması için yardım etmeye karar verir. Bu durumu çok kıskanan

kumarbaz Weston, herkesi tehlikeli bir nehir gezintisine çıkartır ve hayatlarını hiçe sayar.

Filmle aynı ismi taşıyan şarkıyı Marilyn Monroe'dan dinleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=dLzeHkEQe9g

KenParker

Danimarka Senfoni Orkestrası'nın western film ve diğer bazı meşhur filmlerin müziklerini icra ettiği bir kanal var. Ben western okurken dinliyorum. Harika oluyor. Ayrıca senfoni orkestrası sevenlere de tavsiye ederim.

Mister NO

Alıntı yapılan: KenParker - 27 Ağustos, 2020, 22:19:08
Danimarka Senfoni Orkestrası'nın western film ve diğer bazı meşhur filmlerin müziklerini icra ettiği bir kanal var. Ben western okurken dinliyorum. Harika oluyor. Ayrıca senfoni orkestrası sevenlere de tavsiye ederim.

TRT2 de bir kaç kere konserin tamamı verildi.

Danimarka Senfoni Orkestrasının konser programı Sergio Leone müziklerinden oluşuyordu.

Mister NO

HIGH NOON

KAHRAMAN ŞERİF

Yönetmen: Fred Zinnemann
Senarist: Carl Foreman
Oyuncular: Gary Cooper, Thomas Mitchell, Lloyd Bridges
Yapım Yılı: 1952 ABD

Amerikan kasabalarının efsanevi şeriflerinin epik hikayelerinin anlatığı western filmlerinden biri olan yapıt korkusuz şerif Will Kane'in ölüme karşı meydan okumasını konu alır. Mesleğini bırakıp daha sakin ve güvenli bir hayatı seçen şerif Kane, yeni evlendiği karısı Amy ile başka bir kasabaya taşınacaktır. Ancak tam da bugün yıllar önce yakaladığı azılı suçlu Frank Miller hapisten çıkmıştır. Frank Miller, artık intikam peşindedir, kasabaya doğru yola çıkmıştır. Tüm ısrarlara rağmen Miller'a karşı savaşmaya karar veren şerif, kasaba halkından ve karısından destek göremeyecektir. Korkusuz adam buna rağmen Miller ve
çetesine karşı korkusuzca direnecektir.

Western sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen film Fred Zinnemann tarafından yönetilmiş, başrollerinde ise Grace Kelly ve bu filmdeki rolüyle Oscar kazanan Gary Cooper yer almıştır.

Filmin unutulmayan şarkısını Tex Ritter seslendirmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=hsDyrZVqipA

Mister NO

RIO BRAVO

Yönetmen: Howard Hawks
Senarist: Leigh Brackett, Jules Furthman
Oyuncular: John Wayne, Dean Martin, Ricky Nelson, Angie Dickinson
Yapım Yılı: 1959 ABD

1860'larda Texas'ta bir kasaba şerifi (John Wayne) bölgenin güçlü adamının kardeşini cinayetten tutuklar. Tutukluyu kurtarmak için kasabayı ablukaya alan kalabalığa karşı yanında kendisine yardım edecek sadece birkaç kişi vardır; bir alkolik (Dean Martin), yaşlı ve sakat bir şerif yardımcısı (Walter Brennan) ve bir kadın (Angie Dickinson).

Film hem yönetmen Howard Hawks'ın hem de aktör John Wayne'in 1952 yılında çekilen Kahraman Şerif (High Noon) filmine duydukları tepki üzerine ortaya çıkmıştır. Adı geçen filmdeki şerif Gary Cooper haydutlara karşı kasaba halkından çaresizce yardım istiyordu. Rio Bravo ise neredeyse sahne sahne High Noon filminin bir anti tezi gibidir, bu filmdeki şerif John Wayne kasaba halkından yardım dilenmek şöyle dursun kendiliğinden gelen birçok yardım teklifini de geri çevirir.

Her iki filmin de müziklerini Dimitri Tiomkin yapmıştır. Rio Bravo Howard Hawks'ın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hawks 1966 yılında El Dorado adıyla filmin yeni bir versiyonunu çekmişti. Bu westernde de
yine John Wayne'in yanı sıra Robert Mitchum ve James Caan oynamışlardı. Ayrıca John Carpenter'ın 1976'da yaptığı polisiye gerilim filmi Assault on Precinct 13 de Rio Bravo'nun bir versiyonu sayılmaktadır.

Ricky Nelson da Dean Martin gibi müzik dünyasının tanınmış bir şarkıcısıdır ve filmde birlikte bir iki şarkı söylerler.

Filmle aynı adı taşıyan şarkıyı Dean Martin seslendirmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=rJJkKDdXkIc

Ricky Nelson ve Dean Martin'in filmde beraber söyledikleri 2 şarkı My rifle pony and me ve Cindy'i dinleyelim şimdi de.

https://www.youtube.com/watch?v=1uuAjwvtxEM

Saki