Moon Knight

Başlatan dean, 02 Şubat, 2015, 12:00:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Birçoklarının Marvel'ın Batman'i olarak gördüğü Moon Knight ilk kez 1975 yılında yayınlanan Werewolf by Night çizgi serisinin 32. sayısında ortaya çıkmıştır. Yaratıcıları Doug Moench ve Don Perlin'dir.

Moon Knight, maskesinin altında eski boksör ve paralı asker Marc Spector vardır. Kahire'deki bir görev sırasında herşey ters gider ve Spector ölümle burun buruna gelir. Kalbi duran Spector'u Mısır Ay Tanrısı Khonshu diriltir. Artık Moon Knight onun yer yüzündeki suretidir.

Mark Spector'ın akli dengesi bozuktur. İlk başlarda Mark Spector dışında iki kişiliği daha vardır. Bunlardan biri zengin Steven Grant ve taksici Jake Lockley'dir. Daha sonraki maceralarda daha fazla kişiliği de olur.

Moon Knight'ın origin'i başlangıçta en azından böyle. Devamında karakter bir çok değişime uğradı. Brian Michael Bendis ya da Warrin Ellis gibi yazarlar Moon Knight'ı her seferinde çok farklı bir noktaya getirdi. Aslında bu işler başarılı sayılacak işlerdi. Lakin Moon Knight hiçbir zaman popüler bir karaktere dönüşemedi.

Yayın tarihine bakalım;

- Moon Knight kendi serisine 1980 yılında kavuşuyor. Bu seri 38 sayı sürüyor

- 1985 yılında ise 6 sayılık Moon Knight: Fist of Khonshu serisi yayınlanıyor.

- Bu seriyi 1989 yılında en uzun süren ongoing Moon Knight serisi Marc Spector: Moon Knight takip ediyor. Dönem 60 sayı sürüyor.

- Tarih 1998'i gösterdiğinde ise dört sayılık bir mini seri olan Moon Knight: The Resurrection War yayınlanıyor.

- Hemen bir sonraki sene  bi' dört sayılık mini seri daha geliyor. Onun adı ise Moon Knight: High Strangeness olarak geçiyor.

- Altı senelik bir sessizliğe bürünen seri 2006 yılında 30 sayılık yeni ongoing serisi ile geri dönüyor.

- 2009 yılında yayınlanan Vengeance of Moon Knight serisi ise sadece 10 sayı dayanabiliyor.

- 2010 yılında Daredevil'ın başrolünde olduğu Shadowland hikayesinde ise kahramanımız 3 sayılık bir maceraya sahip olabiliyor.

- Brian Michael Bendis, her ne kadar 2011 yılındaki serinin başına geçip, başarılı bir iş ortaya koysa da Moon Knight 12 sayıda iptal ediliyor.

- Günümüzde ise Moon Knight yine bir ongoin seriye sahip. İlk altı sayısını Warrin Ellis'in yazdığı seri şu an için 11. sayısında.

Evet, gördüğünüz gibi Moon Knight'ın yayın hayatı oldukça sıkıntılı. Aslında Moon Knight'ın şu an olduğu halden çok daha popüler olması gerektiğini düşünüyorum. Ama şizofrenisi, akıl sağlığının bozuk olması, zaman zaman coşup şiddet dozunun artması hatta işkence sahneleri okuyucuyu Moon Knight'dan iten faktörler olabilir.

Moon Knight'ı popüler hale anca bir film getirebilir. Lakin Marvel filmlerinin PG-13 olması bu derece sert bir karakter için olumsuz bir özellik. Önümüzdeki Netflix dizileri tutarsa belki televizyona da gelebilir. Netflix'de PG-13 gibi bir engel yok neticede.

hanac

Rumar80 bunu okuyordu.

Hatta çekilişle bir Moon Knight cildini hediye bile vermiş idi.

rumar80

Ilk dönem maceralarını, ardından da Marc Spector döneminin çok sayısını okudum. Bu dönemler zirve dönemleridir bana göre.
30 sayılık seri güzeldir ama Bendis dönemi bir başkadır. Bu dönemde Moon Knight iyice kafayı yemiştir ve hayalindeki Captain America, Spider Man ve Wolverine ile konuşmaktadır. Kısa sürse de seri güzeldir.
Yeni dönemi ilk beş altı sayı okudum ama nedense bu sefer ısınamadım yine de Moon Knight çakma bir Batman olsa da severim keratayı.
Bir deneyin derim.

dean

Moon Knight, Jeff Lemire'in kaleminden All New All Different Marvel'a geçiş yapan karakterler arasında olacak.

Ralph

Hiç okumadım çok duymuş olmama rağmen ama Punisher'da şiddet içerikli... Şiddet içeriği rahatsız etmez bence okuyucuyu. Aksine çeker. Sorun başka bir yerde olmalı.

Ama çok ilgimi çekiyor bu benim.

Ahmet Oktay

Yeni serisinin çizimlerini beğendim.