Jbc Yayıncılık : Kingdom Come

Başlatan dean, 03 Şubat, 2015, 02:32:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Jedmau'ya bir sorum olacak: kitabın adı neden Kingdom Come olarak kaldı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Halbu ki biz "KRALI GELSE" olsun istiyorduk...

Jedmau

Kingdom Come hristiyanlıkta pek çok anlama geliyor.

Egemenlik Gelsin
Tanrı'nın Gelişi
Hükümdarlığın gelişi
Sonsuzluk
Öteki dünya vs

Birde yayın bu isimle çok biliniyor , V for vendetta gibi.

Jedmau

Evet yorumları alalım :) beğendiniz mi ? Artılar , eksiler ???

Nightrain

Ben henüz baslamadim fakat goz gezdirdiğim kadariyla çizimler sanat eseri.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

İnancomic

Valla kalıtesı cok guzel daha okumadım ama kara sovalye donuyoru okuyorum . Boyle eskı tarıhlı cızgı romanları sevıyorum cok

Legend

Okumaya yeni başladım. İyi ilerliyor şimdilik :) Hikayeyle ilgili görüşümü bitirince aktarırım. Alex Ross'a bayılıyorum tabii. Hangi kitabını basarsanız alırım :) Çizimler 10 numara! Sırf Alex Ross kapakları için Secret Wars'un 9 sayısını da alacağım zaten :D Ama benim şikayetim kargodan yana... Siz ne kadar iyi paketleseniz fayda etmiyor bu elemanlara sanırım. Gelen TDKR ve Kingdom Come'ın sırt kısımları düzelmeyecek şekilde kırışmış :( Üzerlerine fazla yük koymuşlar sanırım. Çünkü iz oluşmuş durumda. Yapacak bir şey yok, o da artık nazar boncuğu olsun dedim, dayanamayıp okumaya başladım ben de :) Tekrardan hepinizin eline, emeğine sağlık Ertan abi! Gelecek yayınları (Özellikle V'yi) sabırsızlıkla bekliyorum :))

Jedmau

tommikser

NE zamandır yazmak istiyordum Yazmaktan uzak kaldığımda doğrudur ama gerçekten yazmak sanırım doğum gibi sancılı bişey.

Kİngdom come'ın özelinde inceleme yapacak olursam;

Sanıldığı gibi ilk okumada anlaşılabilecek basit bir çizgi roman olduğunu sanmıyorum. Alt metin ve göndermeleri oldukça derin ve ciddi bir yayın.Zaten adından da belli.Kingdome come luka incil 11. ayette tanrının egemenliğinin yeryüzünde yeniden egemen kılınması anlamına geliyormuş.Diğer incil ayetlerine baktığımızda İsa peygamberin ikinci defa yeryüzüne gelerek tanrının hükümdarlığını yeniden kurması imiş.

Bu açıdan bakıldığında aslında söylentilere göre yaratıcılarının yahudi olduğu ve yahudi mitine göre tasarlanan Superman'in Hristiyan inancına göre yeniden tasarlandığı veya hayal edildiğini görüyoruz.

İsa peygamber gibi halkı tarafından nasıl dışlandıysa onun gibi dışlanmış bir Superman var karşımızda.Bu metefor aslında ilginç geliyor.Superman'i biz tanrı yerine koyarken genel olarak yazarlar ne kadar güçlü de olsa onu peygamber gibi betimlemeye çalışıyorlar.Genel olarak psiklolojik yıkılıması,dışlanması umudunu yitirmesi tanrısal güçlerine karşın üstlendiği misyonla peygamber mertebesine çıkarılıyor.

Bu yayını okurken nedense bunu hissettim.Zaten Mark Waid bunu açık açık ilk sayfan bize açıkça söylemiş.Melekle geleceğe giden ve olayları izleyen bir adam var karşımızda.Zaten bu yayında bence Ross dan daha önemli adam Waid.Nedense bu yazar pek gölgede kalıyor.bibliografisine bakıldığı zaman oldukça ödüllü ve büyük bir yazar.

Yazarın diğer kitaplarını okumadım ama bu kitap özelinde konuşacak olursam çok iyi bir hristiyan olduğu kesin.Sanki kitaptan ziyade bir nevi misyoner el kitabı gibi.Yaptığı göndermeler,superman'i isa peygamberleştirmesi.İncilde İsa peygamberin yolculuğunda yaşadıkları ve hsstikleriyle benzer duygulara sahip bir kahraman.Buna karşın onları koyunlar kendini de çobana benzetmesi.

Bilmiyorum belkide şizofrence düşünüyorum.Ama okurken bir şeyler beni rahatsız etti.Sadece bir çr olarak okumakta zorlandım.Herkesin konuştuğu gibi çizimlere de odaklanabilirdim onu da yapamadım.Marvels ve bunun çizimlerine bakarken beni mutlu etmediğini de hissettim.

Neden derseniz gayet açık ben çizgi roman okumak istiyorum.Okuduğum şeyin bana çizildiği hissini vermesi çok önemli.Nasıl çok kötü çizim beni rahatsız ederse bu da beni rahatsız etti.Sanki fotoroman okur gibi veya fotoğraf kareleri renklendirilmiş gibi hissettim.Evet adam çok iyi bir çizer olabilir ama çizgi roman çizeri olduğunu düşünmüyorum.Bir buscema tadı vermiyor veya beğenilmeyen Jack Kirby'nin bile Roos dan iyi bir çizgi roman çizeri olduğunu düşünüyorum.

Son olarak şunu demek de boynumun borcu Ertan abi ve ekibi iyi iş çıkardılar.Hatalar ve aksilikler elbette olmuş ama böyle bir yayın bu fiyata çıkarmak zaten büyük iş.JBC ve ekibinin ellerine sağlık.

cmkrbn

Bugun okudum. Okurken çok keyif aldım. Hikaye çok güzeldi bazı yerlerde tüyleri diken diken ediyordu. Çizimler ise tam bir şaheser. Görsellik açısından bir çok sahnede içindeymişsin hissi veriyordu :) Alex Ross imzalı başka DC eseri gelir mi acaba ileride ? :) 

rumar80

Ilk aklıma gelenler war adlı batman ve justice adlı JL maceralaridir.  Ama hatırladığım kadari ile standart comics boyutundan büyüktü.

hennessy

Maalesef o kadar hevesle aldığım bu çizgi romanı yarıda bıraktım sıkıldım. Ha basılması gereken bir çizgi romandı ama bana uymadı hitap etmedi....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

Bence cok güzel yahu.

SPOILER

Bruce Wayne resmen ters köşe yapti. Bi an ciddi ciddi Lex Luthor ile birlikte hareket edeceğini sandım.

SPOILER
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Jedmau

Alıntı yapılan: hennessy - 31 Ekim, 2015, 19:21:53
Maalesef o kadar hevesle aldığım bu çizgi romanı yarıda bıraktım sıkıldım. Ha basılması gereken bir çizgi romandı ama bana uymadı hitap etmedi....

Devam et beğeneceksin :)

The_DarknesS

Daha önceden okuduğum bir çizgi romandı buna karşılık çıktığında hemen alıp tekrar okudum.
Böyle bir çizgi romanı tekrar okumanın bana çok faydası oldu. Hikayenin derinliğinin bir kez daha farkına vardım.
İlk seferinden gözümden kaçan, arka plandaki şeyleri bu kez görmüş oldum.

Sayın tommikser'in yorumu çok doğru. Kitap İncil'den referans alıyor. Bunun yanında da bir çok süper kahramanı yaşlı halleriyle bünyesinde barındırıyor.
Lakin ben Ross severim. Marvels'ı da sevmiştim, Kingdom'ı da sevdim. Bir çok çizerden çok farklı bir tekniği var. Ama nasılsa yazarların önüne geçebilmiş.
Marvels yazarı Kurt Busiek ve Kingdom Come yazarı Mark Waid çok başarılı yazarlar. Yazarlar olmadan bu seriler ortaya çıkmazdı.
Ben her zaman önceliği yazara veririm. Eğer Roy Thomas olmasaydı John Buscema Conan mı çizerdi?

Kitap her yönüyle başarılı. JBC yayıncığı tebrik ederim. Cilt kalitesi, çeviri ve balonlama olarak piyasanın en iyisi JBC.
Diğer yayınlarını da takip ediyorum, umarım yakın zamanda Kingdom gibi efsanevi başka çizgi romanlarıda basarsınız.
Hatta Ross imzalı Earth-X ve Justice çizgi romanlarını basmanızı isterim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.