Captain Marvel

Başlatan dean, 09 Şubat, 2015, 13:59:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Captain Marvel ismi Mar-Vell, Monica Rambeau, Genis-Vell, Phyla-Vell, Khn'nr, Noh-Varr, Carol Danvers gibi birçok kahraman tarafından kullanılan bir isim. Ama yazının konusu Carol Danvers olduğu için ben onun üzerinden gideceğim.

Carol Danvers Roy Thomas ve Gene Colan yaratılmış bir karakterdir. İlk kez Marvel Super-Heroes serisinin 13. sayısında okuyucularının karşısına çıkar. Danvers American hava kuvvetlerinde başarılı bir pilottur. Dönemin Captain Marvel'ı olan Kree ırkından Mar-vell ile tanışır. Mar-vell'in düşmanı Yon-Rogg tarafından kaçırılır. Bir kree tenkolojisine maruz kalır. Bu ona insan-kree genleri verir. Carol Danvers artık bir süper kahramandır.

-  Carol Danvers, Ms. Marvel kimliği ile ilk kez 1977 yılında kendi ongoing serisinde görünür. Bu serisi 23 sayı sürüyor.

- Danvers'ın bir diğer kimliklerinden olan Binary ise ilk kez 1982 yılında Uncanny X-Men'in 164. sayısında görünür.

- Ms. Marvel olarak devam eden Danvers ikinci solo çıkışı için 2006 yılını bekler. Civil War zamanına yakın başlayan bu seri 50 sayı olarak yayınlanır.

- 2012 yılında ise Carol Danvers Captain Marvel kimliğini alır ve yeni ongoing serisi başlar. Bu seri 17 sayı sürer.

- All-New Marvel now kapsamında birinci sayıdan alan yeni ongoing serisi ise şu anda yayınlamaktadır. Bu seri 11. sayısına gelmiştir.

- Solo maceralarının yanı sıra Avengers'ın en önemli üyelerinden biridir. Çoğu Avengers oluşunda başrolde yer almıştır.

Carol Danvers, Marvel'ın en önemli kadın karakterlerinin başında gelir. Uzun süre Ms. Marvel adını kullansada şu anda Captain Marvel'dır. 2018 yılında ilk filmi çıkacağına göre baya bi' süre Captain Marvel olarak kalacaktır.

rumar80

Carol Danvers Mar-vell adlı Krem ajaninin gizlice yerleştiği üssün güvenlik sefidir. ilk olarak karşımıza çıkar.

Avengers annual 10. Sayıda güçleri Rogue tarafından ele geçirilir. uzun süre güçleri olmadan yaşar.  daha sonra binary adını alır.

pizagor

Dean benden önce davranmış. Bende karışıklık yaratan Miss Marvel'larla ilgili bir yazı yazmak vardı aklımda bir süredir. Hatta içine bir de Bilka Örümcek Adamlarından hatırladığımız Monica Rambeau'yu katacaktım. Artık gerek kalmadı, dean tamamlar bu seriyi :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ümitkr

Bir öyküde aynı anda iki Ms.Marvel olursa karışıklık nasıl önlenir?  ???

1998 Avengers dizisinde Ms.Marvel (Carol) Warbird adını almıştı. Monica ise Photon.  Bu değişiklikten dolayı Wreaking Crew ekibi yanlış Ms. Marvel'ı kaçırmıştı bir öyküde.

Alttaki kareye bayıldım

Yalnız bir şey soracağım, Carol nasıl Binary olmuştu bilen var mı? Onun o olduğunu yıllar sonra anladım ama nasıl o hale geldiğini hiç araştıramadım, okuyamadım daha.

dean

Alıntı yapılan: ümitkr - 10 Şubat, 2015, 20:56:44

Yalnız bir şey soracağım, Carol nasıl Binary olmuştu bilen var mı? Onun o olduğunu yıllar sonra anladım ama nasıl o hale geldiğini hiç araştıramadım, okuyamadım daha.

Carol uzaylılar tarafından kaçırılıyor. Kazara kree/insan genleri full potansiyaline çıkıyor. O şekilde aşırı derecede güçlenip Binary adını alıyor.

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Şubat, 2015, 23:05:18
Dean benden önce davranmış. Bende karışıklık yaratan Miss Marvel'larla ilgili bir yazı yazmak vardı aklımda bir süredir. Hatta içine bir de Bilka Örümcek Adamlarından hatırladığımız Monica Rambeau'yu katacaktım. Artık gerek kalmadı, dean tamamlar bu seriyi :)

Yaz bence ne güzel çeşitlilik olur. Monica Rambeau'yu ya da diğer kimlikleri yazmadım ben. Yazı ile ilgili plan yapmışsındır. Araştırmışsındır. İptal etme bence, yaz :)

ümitkr

Alıntı yapılan: dean - 10 Şubat, 2015, 21:20:41
  Yaz bence ne güzel çeşitlilik olur. Monica Rambeau'yu ya da diğer kimlikleri yazmadım ben. Yazı ile ilgili plan yapmışsındır. Araştırmışsındır. İptal etme bence, yaz :)

Sonuna kadar katılıyorum :)

dean

Captain Marvel yakın geçmişte önemini artırmaya başlamıştı. Şu anda bu tırmanış sürmekte ve önümüzdeki günlerde Captain Marvel daha da önem kazanacak gibi görünüyor. Modern dönemde Captain Marvel için iki başlangıç noktası olduğunu söylemek mümkün. Biri 2006 yılında başlayan, Ms. Marvel adını taşıyan ve 50 sayı süren seri. Diğeri ise Now döneminde başlayan ve 17 sayı süren seri. Bu seri All-New döneminde tekrar başladı ve Secret Wars'a kadar 15 sayı yayınlandı.

Marvel, Now dönemi karakterizasyonunun üzerinden devam edeceği ve sinemada da Now dönemi konseptini uyarlayacağı için Captain Marvel'a başlamak isteyen kişilere Now döneminde başlayan seri tavsiye edilebilir.

2006'da başlayan Ms. Marvel dönemi;

Vol. 1: Best of the Best (Issues #1-5, Giant-Size Ms. Marvel #1)
Vol. 2: Civil War (#6-10, Ms. Marvel Special #1)
Vol. 3: Operation Lightning Storm (#11-17)
Vol. 4: Monster Smash (#18-24)
Vol. 5: Secret Invasion (#25-30)
Vol. 6: Ascension (#31-34, Annual #1, Ms. Marvel Special: Storyteller #1)
Vol. 7: Dark Reign (#35-41)
Vol. 8: War of the Marvels (#42-46)
Vol. 9: Best You Can Be (#47-50)

Now dönemi;

Vol. 1: In Pursuit of Flight (#1-6)
Vol. 2: Down (#7-11)
Avengers: The Enemy Within (#13-14, #17)

All-New, Marvel Now;

Vol. 1: Higher, Further, Faster, More (#1-6)
Vol. 2: Stay Fly (#7-11)
Vol. 3: Captain Marvel: Alis Volat Propriis (#12-15)