SAYI 24 Küba Asileri

Başlatan hennessy, 09 Şubat, 2015, 20:54:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Ben geçen hafta İdefix ten aldım hatta kayınpeder okumak için aldı bile :D

s.b

YAZAN: MOURO BOSELLİ                      ÇİZEN:ORESTES SUAREZ

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aa

Çizimler bana göre gerçekten çok kötü. Bazı çizimleri görünce TEX okumak istiyorum ama böyle çizimleri görünce iyi ki başlamamışım demekten kendimi alamıyorum.
Esse Gesse Hayranı...

haysal

Aylık seride gerçekten çok güzel çizimler var; frankafon benzeri yarım veya tam sayfa planlar, özenli arka planlar...
Başlamak için bir fırsat olabilir.

Mrtekin

Bence de çizgiler çok güzel.
They drew first blood...

ferzan

Bu pazarın Teks 'i de bizde orijinal ebatta yayınlanan son dev albüm olan bu macera oldu...

Geçen hafta 23. albümü okuduktan sonra adetim olduğu üzere sonraki haftanın, yani bugün okuyacağım albümün çizimlerine göz atarken canım hiç okumak istememişti...Çizeri sevmediğimden değil de, yorumuna kapalı olabileceğim ihtimali yüzünden ''hayırlısı'' deyip bugünü beklemiştim...

Öncelikle söylemeliyim ki, çizer Orestes Suarez 'in hayranı oldum...Yukarıdaki örnek sayfalar maceranın başlarından ve pek de fark yaratacak sayfalar gibi görünmeyebilir ama elinize alıp da o kocaman sayfaları ilerlettiğinizde görüyorsunuz ki Teks 'i tam anlamıyla bir grafik roman titizliğiyle resimlemiş bu Kübalı dehşet sanatçı...Kadrajlar, hareketlerin dinamik doygunluğu, açılar, panellerin siyah beyaz dengeleri ve Latin bileğine has o muhteşem taramalar falan mest etti beni...Bir Teks grafik romanı okumuşum hissine kapıldım...

Maceranın başında yer alan, Bonelli 'nin çizer seçiminin sebebinden bahsettiği yazıda ilginç detaylar vardı...1994 senesinde, Latin Amerikalı çizerler toplaşmasına batılı profesyonellerden sadece Sergio Bonelli ve Hugo Pratt 'ın ciddiye aldığı, toplaşmanın düzenlendiği duvarları fotokopi çizgi roman sayfalarıyla dolu gayet mütevazi bir salonda gerçekleşen bu buluşmada Bonelli 'nin Suarez 'in olgun sayfalarıyla tanışması ve akabinde hemen Mister No serisine transferiyle olaylar başlamış...Suarez 'in Teks Dev Albüm çizmesi de bir 15 sene sonraya nasip olmuş...Ayrıca yazıda bir dönem politik sebepler ve ambargolar yüzünden Kübalı çizerlerin ne kadar zorluk çektiğine, dışarıdan malzeme ve kaynak getirtme konusunda ki sıkıntılarından da bahsedilmiş...

Hikaye olarak ortalamanın üzeri olsa da geçen hafta okuduğum ''Patagonya'' nın yanından geçemezdi diyebilirim...Nizzi yazsa belki daha sıradan ve ezber olabilirdi ama Mauro Boselli farkıyla okunabilir ve beğenilebilir bir macera olmuş...Yine de başka bir çizerin elinden çıksa aynı hissi verir miydi bilmiyorum...Neticede Küba 'nın tarihinden bir kesiti Kübalı çok başarılı bir sanatçıya emanet etmişler ve sonuç beklendiği gibi muazzam olmuş...

2010 sonrası aylık Teks 'lerde Suarez yer aldı mı bilmiyorum ama yer almadıysa aylık seri için büyük bir kayıp diye düşünüyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Yönetici arkadaşlar acaba Dev Albümler Serisi başlığı ile Teks Özel Seri başlığı birleştirilse daha iyi olmaz mı? Her ikisi de bilindiği gibi ''Albo Speciale'' Özel Albüm serisi aslında. Böyle daha derli toplu olur diye düşünüyorum.  Bilgi almak isteyen geniş kapsamlı bilgi alır. Hem de zamanla albüm çıktıkça tek tek ele alır değerlendiririz.
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10547.135.html

hanac

Alıntı yapılan: KenParker - 30 Nisan, 2020, 23:37:49
Yönetici arkadaşlar acaba Dev Albümler Serisi başlığı ile Teks Özel Seri başlığı birleştirilse daha iyi olmaz mı? Her ikisi de bilindiği gibi ''Albo Speciale'' Özel Albüm serisi aslında. Böyle daha derli toplu olur diye düşünüyorum.  Bilgi almak isteyen geniş kapsamlı bilgi alır. Hem de zamanla albüm çıktıkça tek tek ele alır değerlendiririz.
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10547.135.html

Haklısın, uyarı için teşekkürler.

Birazdan birleştiririm.