Assassin's Creed

Başlatan dean, 13 Şubat, 2015, 23:05:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maeglin

Acaba birden fazla suikastçi mi olacak?

dean

dean

Gelen eleştirilen hiç içi açıcı değil. Oyun uyarlamalarına bir kötü halka daha eklenmiş gibi duruyor. 2016 yılında oyun uyarlamalarının makus talihini kağıt üzerinde değiştirebilecek bir yıldı. Warcraft ve Assassin's Creed gibi iki büyük marka uyarlandı. Ama iki de beklentileri karşılayamamış görünüyor.

Bilgisayar oyunlarının ve sinema filmlerinin hikaye anlatım dinamizmi birbirinden çok farklı. Yıllardan beri bu oyun uyarlamaları denense de kalite açısından benim gözümde hiç iyi bir oyun uyarlaması çıkmadı. Bu farklılık yüzünden çıkacağına da hiç bir zaman inanmadım.

dean

Assassin's Creed

Oyunlar Hollywood için büyük bir kaynak aslında. Her zamanda film stüdyoları oyunları uyarlamaya çok ciddi şekilde eğilim gösteriyorlar. Lakin şu ana kadar gerçek anlamda tatmin eden bir oyun uyarlaması çıkmadı. Ekonomik anlamda başarılı olan filmler ve seriler oldu ama kalite maalesef talep edilen seviyeye hiç yükselmedi. Geçtiğimiz sene belki de bunu değiştirebilecek bir yıldı. Warcraft ve Assassins's Creed çok önemli iki marka. Warcraft zaten sınıfta kaldı. Assassin's Creed'in de ondan pek bir farkı yok.

Assassin's Creed oyunu özellikle muhteşem hikayesiyle ön plana çıkan bir oyun. Film ise inanılmaz bir kararla oyundaki hikayeyi kullanmıyor. Yeni bir hikaye ve karakterler yaratıyor. Zaten bu noktadan kaybediyor. Zamanın da Harry Potter filmleri çekilirken ilk iki filmin yönetmeni Chris Columbus kendisine yöneltilen "neden kitaptan filmlere uyarlarken hiç değiştirmiyorsunuz, kitaptaki her şeyi olduğun gibi bırakıyorsunuz" sorusuna "hikaye en mükemmel şekilde anlatılmış. Bunun değiştirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum" diye cevaplamıştı. Colombus'un mantığı biraz Assassin's Creed'e de uyuyor. Oyunlar hikayeyi en tepe noktasında anlatmayı başarıyor. Neden bu değiştirilmek için uğraşılıyor.

Yönetmen Justin Kurzel'ın oyunları sevmeyi bırakın, bir kere bile oynadığını bile düşünmüyorum. Oyunlar ve oyunların hikayesi ile bağ kuran bir insanın Assassin's Creed konseptini bu kadar yanlış anlaması mümkün değil. Genelin aksine teknik açıdan yönetimini de başarılı bulmadım. Her sahnede ekranın dörtte üçüne duman bastırmak bence başarılı bir atmosfer yaratımı değil. Film boyu sahneleri görmek için elimle dumanı dağıtasım geldi. Üstelik aksiyon sahneleri dijital ortamda rahatsız edecek derecede hızlandırılmış. Filmin hikayesi zaten başarılı değilken bu hızlandırma tamamen gerçekliğin yitirilmesine sebep olmuş. 1492'de geçen sahnelerin hikayeyi ileri götürememesi gibi bir sorunda var. Bu sahneler sadece cgi ve aksiyona yaramış o kadar.

Oyun uyarlaması olarak başarısızlığının yanında. Tek başına bir sinema filmi olarak baktığımızda ise filmin ilk yarısının fena olmadığını söyleyebilirim. Yalnız bu başarı da maalesef günümüz Londra sahnelerinde kaybolup gidiyor. Filmin geneline oranla son derece sönük ve temposuz final filmi vasat altına çekiyor.

Sözün özü Assassin's Creed'in başarılı bir film olduğunu söylemek son derece zor. Harika bir hikayeden uyarlanabilecek en zayıf film bu. Yer yer heyecanlandırıp acaba mı ? dedirtsede sinema severleri tatmin etmekten çok uzak uyarama Assassin's Creed.

4/10

Animvader

Bu filmle ilgili en anlamsız bulduğum nokta, geçmişteki sahnelerde assassin bir hareket yaparken animus odasına döndürüp aynı hareketi günümüzdeki karakterin yaptıklarını göstermeleri oldu.Bunun filme ne katmasını ummuşlar acaba? Az da olsa izleyiciyi heycanlandıran geçmişteki sahnelerden de tamamen kopmamızı sağlamış.