1970 Öncesi Teks Mecmualarının Listeleri.

Başlatan caretta, 20 Şubat, 2015, 20:31:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Arka kapaklardaki eski çizgi roman reklamları ve Samim Utkun üstadın enfes kapakları ile görsel şölene hazır olun...

seri  yayın_aralığı  sayı  ek_bilgi
1956Teks mecmuası ilk kez Recep Ekicigil tarafından yayınlanan Güneş dergisinde dolgu olarak yayınlandı
1.seriAra.1959
Tem.1960
46
77
Şubat 1959 da yayınlanmaya başlayan Kinova'da, 14.12.1959 da çıkan 46. sayıdan itibaren Tex dolgu olarak yer aldı
2.seriAğu.1960
Nis.1961
1
36
"Kinova-Tex"başlığı ile Kinova'sız olarak 2.8.1960-25.4.1961 tarihleri arasında yayınlandı
3.seriMay.1961
Ağu.1964
1
135
bu seri 4.5.1961-3.8.1964  arası yayınlandı. İlk sayılar Kinova olmadan Tex başlığı ile yayınlanmasına karşın, sonraları Kinova ibaresi eklendi
4.seriHaz.1965
Eyl.1965
1
17
8.6.1965-28.9.1965 arası yayınlanan renkli seri. Renkli derken, ilk ve son sayfa renkli olarak basılmış, bir müddet sonra siyah beyaza dönüş yapılmıştır
5.seriŞub.1966
Nis.1967
1
63
pijamalı seri. 2.2.1966-11.4.1967 tarihleri arasında yayınlanan küçük boy seri. Arka kapaktaki sarı-beyaz-mavi geniş şeritlerden ötürü koleksiyonerler tarafından "pijamalı" olarak adlandırılır
6.seriŞub.1969
Haz.1969
1
17
ilk sayısı Ceylan Dergisi tarafından promosyon olarak verilmişti. Daha büyük boy ve kare bir yapıda idi
7.seriTem.19691-4Temmuz 1969 sonlarında 4 fasikül yayınlandı. Sonra 20 kadar lake kapaklı ciltlerde toplanan bu seride, 3.serinin ilk 95 sayısı yer aldı. 20-22 ciltlerde ise 4.serinin ilk 15 sayısı yayınlandı.

Seriler yeniden yayınlanırken genellikle 1. orijinal sayı ile başladı. Tüm seriler ancak Oğlak Altın Seri'nin  51. sayısına kadar gelebildi. Arada atlanan, hiç yayınlanmayan veya kırpılarak yayınlanan orijinal sayılar vardır. Kapakların hepsini Samim Utkun çizmiştir. Samim Utkun macera karelerinden esinlenerek pek güzel kapaklar çizmiştir.

77'lik 1.serinin; 46. sayısından örnek sayfalar:

68. sayısından örnek sayfalar:

36'lık 2.Serinin; 14. sayısından örnek sayfalar :

24. sayısından örnek sayfalar :

135'lik 3.Serinin; 89. sayısından örnek sayfalar :

99. sayısından örnek sayfalar :

Renkli, 4. serinin; 1.sayısından örnek sayfalar :

5. seri (pijamalı); 5. sayısından örnek sayfalar :

caretta

Evet bütün kapakları ve yazıyı Afu Bey'in mailine gönderdim. Artık top onda. Bildiğimiz titizliği ile düzenleyip paylaşacak.

Kendisi de şu anda çevrimiçi görünüyor. Kimbilir bu kadar Teks gördükten sonra Afu Bey de Teks okumaya başlar!

afu

teşekkürler sevgili caretta  :)
mailleri aldım ve planlamaya başladım.
tex tabii ki alıyor ve okuyorum. ama texleri evde ilk okuyan annem ve kendisi 75 yaşında  ;D

caretta

Armut dibine düşmüş demek ki Ali Fuat Bey. Annenize de maşallah. Allah uzun ömür versin de Teks okumaya devam etsin.

Kendinizi Teksseverler Derneği 27.üye olarak kaydedebilirsiniz...

haziran00

Sabırsızlıkla bekliyorum bu değerli çalışmanızı :) Allah uzun ömürler versin :)

mandrake66

"Takdire şayan bir çalışma" dediklerinden olacak...

Bekliyorum..

kalidor

Her türlü çizgiroman listelemelerini takdirle ve heyecanla karşılıyoruz. Emeğinize sağlık Attila Abi ve Afu Abi.
Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

They drew first blood...

afu

1970 öncesi Tex ne zaman, nasıl bir görüntüde ve baskıda çıkmış?
Tüm cevaplar için sayfa başına gitmeniz ya da linki tıklamanız yeterli  ;)
(70 sonrasını da merak etmiyor değilim aslında  :) )

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8959.msg128257.html#msg128257

caretta

Ali  Fuat Bey'e bu özenli çalışması için teşekkür ederim.Arkadaşlar Teks'i çok seven ve emek veren birisi olarak şunu vurgulamak istiyorum.Böyle bir
liste hiçbir forumda yoktur.Ne yazık ki elimde son iki seriden (1969)hiçbir örnek yok.1970 öncesi Tommiks,Teksas,Kinova,Kit Taylor başka yayınevleri
tarafından da yayınlandı.Ceylan Yayınları 1959'dan 1970'e kadar Teks'i kimselere bırakmadı.1970'de bir başka prestijli yayınevi Çetin Karakoç Teks'i 1977'e kadar kesintisiz 385 fasikül yayınladı.1970 sonrası listeler yanılmıyorsam forumumuzda var.Diyeceğim o ki Türk okuru hiçbir zaman (Çizgi
roman çıkmayan 1996-2000 yılları hariç)Tekssiz kalmadı.Türk okuru westernlerin kralı olan Teks'i çok sevdi.Şimdilerde Çizgi Düşler doludizgin Teks
yayınlıyor.Köstebek Bey'in defalarca bahsettiği gibi üzerinde Teks yazan her şeyi yayınlamaya kararlıyız düsturu devam ediyor.
         99.fasikülün arka kapağında bir Tommiks reklamı var.Samim Utkun çizimi bu çalışmada Konyakçı, gözünden akan bir damla yaş ile resmediliyor.
Konyakçı'nın gözyaşı döktüğü bu macearayı hatırlayan var mı?

caretta

Sorduğum soruya yanıt gelmedi. Cevabı ben vereyim.

Bir macerada "Güleç Jack" daha eski Ceylan sayılarında "Mütebessim Jack"isimli bir katil Tom tarafından vurularak öldürülür.
Jack'ın kızı aynı Tommiks'e benzemektedir. Tom'un kılığına girerek soygun yapar cinayet işler ve Tom'un hapse düşmesine sebep olur.
Bir kervanda sahte Tom kumar oynar ve bir göçmeni vurur. Tesadüfen Konyakçı da oradadır. Sahte Tom Konyakçı'ya ateş ederek
onu kovar. Çok kırılan Konyakçı kalede eşyalarını toplar ve kaleden ayrılmak üzere atına biner. Bu sırada hapisteki Tom ona seslenir. "Nereye gidiyorsun?"diye sorar. Konyakçı bir an duraklar ve gözünden o bir damla yaş gelir. "Bana ateş etti. Onu affedemiyorum" der ve gider. Tommiks maceralarının en duygusal sahnelerinden birisi üstad Samim Utkun'a esin kaynağı olmuş.

s.b

Atila abimizin bahsettiği Konyakçının gözyaşlarına hakim olamadığı sayfa.
Paylaşmamız için bana yolladığı resim

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN