Wednesday Comics

Başlatan ferzan, 26 Şubat, 2015, 21:24:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Huyumdur, çizgi romana, çizgi romandaki alternatif tatlara ve dolayısıyla şahsi beğenime yönelik abuk subuk şeyler aratırım hep Google üzerinden...Olur da değişik birşeye rastlarım, olur da bambaşka bir mecra bulurum umuduyla...Wednesday Comics de bu yolla varlığından haberdar olduğum, yerleşik ana akım Amerikan ekolü bünyesinde olmasına ve bu ekolün klasiklerine yer vermesine rağmen sunumuyla oldukça sıradışı bulduğum bir limited seri...

Temmuz 2009'da yayın hayatına başlamış ve tam 12 hafta sürmüş, DC Comics bünyesinde yayınlanan bir nevi haftalık çizgi roman gazetesi...Çarşambadan çarşambaya çıkmış ve her sayfasında başka bir karakterin maceralarına yer vermiş...Bu bakımdan bizim haftalık mizah dergilerinde '' devamı haftaya '' ibaresiyle süren büyük boy, bol kareli, bol yazılı ve ucuz kağıda basılı üretimlerimizi anımsatıyor...

Editörlüğünü ve sorumluluğunu, DC'de hatırı sayılır bir yeri olan ressam, çizgi romancı, sanat yönetmeni Mark Chiarello'nun üstlendiği bu 12 sayılık haftalık yayında kimler yok kimler...Batman var, Süperman var, Flash var, Hawkman var, Jack Kirby'nin yadigarı Kamandi var, Sgt. Rock var, Super Girl var, Teen Titans var, var oğlu var...Yayın, neredeyse bir gazete büyüklüğüne yakın olduğu için, her üretici o hafta için bir tam sayfa üretmiş ama normal comics sayfaları ile karşılaştırıldığında 4 ila 6 sayfa arasına tekabül eden koca bir tam sayfa emeği söz konusu...100 Kurşun'la Türkçe'de tanıştığımız Eduardo Risso ile Brian Azzarello ikilisinin yazıp çizdiği, frankofonları ya da bizim haftalık formattaki 4 bantlık Oky, Kenan Yarar, ya da Suat Gönülay sayfalarını andırır şekilde sık panellemelerle kurgulanmış tertemiz ve albenili bir Batman sayfasıyla her sayının açılışı yapılıyor...Ortalarda yer alan Süperman sayfasında yine tanıdık bir isim : Lee Bermejo...Yine '' Batman, Noel '' albümünde birlikte çalıştığı renkçisiyle beraber göz dolduruyor...Watchmen'den hatırlayacağınız çizer Dave Gibbons, bu kez senaristliğe soyunmuş ve Jack Kirby'nin Kamandisi'ni bu haftalık seriye uyarlamış, varlığından bu seri ile haberdar olduğum Ryan Sook ise Kamandi'nin çizimlerini üstlenmiş...Sgt. Rock'ı ise oğul Adam Kubert yazmış, baba Joe Kubert çizmiş...Neil Gaiman, John Arcudi, Kurt Busiek ve Jimmy Palmiotti gibi diğer tanıdık isimler de tek sayfalık '' devamı haftaya '' ların diğer senaristleri arasında...Ve adını anmadığım daha niceleri...Daha ayrıntılı bilgi ve yazar - çizer çetelesi için Wikipedia, benden daha iyi açıklayabilir bu güzelim limitli seriyi...

Nasıl edinilir, ne yapılır bilemiyorum ama ben bir örneğini elimde barındırmayı ve dolayısıyla korsan yollara başvurmamayı çok isterdim ama doğru düzgün korsanı dahi yok diyebilirim...O bakımdan Google'ın elverdiğince nefis körelteceğiz artık...

Format aşağı yukarı bir gazeteye tekabül ediyor, ucuzun bir tık üzeri kaliteli gazete kağıdına basıldığından, devasa boyutu dolayısıyla da tıpkı bir gazete gibi kıvrılıp bükülmeye ve rulo halinde taşınmaya müsait hale gelebiliyor...

Şanslı bir okur, haftalık WC'sini ilgiyle okurken...

Küçültülmüş HC baskı...

Sözün özü, ben bu devasa boyuttaki kaliteli gazete kağıdına basılı haftalık yayını ve frankofonvari çok kareli 4 bant sayfa sistemini çok sevdim, çok değişik buldum ve elimin uzanabileceği uzaklıkta olmasını yahut daha önceden haberdar olabilmeyi çok isterdim...Varlığından haberdar olmadığımız nice eserin, nice formatın şerefine olsun bu yarım yamalak tanıtım da...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Bu güzel tanıtım için çok teşekkürler.

Sence bu formatta bir yayın Türkiye'de tutar mı ?

ferzan

Denemeden bilinmez elbet ama tutmayacağına adım gibi eminim abi. Normal çizgi-roman okunmaz iken, deneysele formata yer mi kalır?.. Ama zararına benzer birşey deneyecek, sokağa para atacak biri varsa, söz konusu yayının tutup tutmamasinin bir önemi kalmaz... Kimbilir, öyle bir hayalperest, yaygın tabirle " keriz " vardır belki de, uzun vadede plânlar yapıp sokağa atmak üzere para biriktirmeye çalışıyordur...  ;)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hennessy

HC versiyonunu büyülü dükkan inceledim güzel bir kitap
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları