Dylan Dog - Lal Kitap

Başlatan V, 27 Şubat, 2015, 21:47:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Olabilir; bana her şeyi çok ince geldi...

pardus88

dylanın ilk sayısını okudum macera güzeldi tabi kağıt ince nisan sayısı 100.cü sayı renkli çıkıcakmış.

kalidor

Aylar sonra kabuslar dedektifimize 4. hatta dev albümler ve Martin Mystere ile olan crossoverı da sayarsak 5. farklı yayınevi çatısı altında da olsa yeniden kavuştuk. Rodeo ve Hoz'dan farklı olarak Lal Kitap, Dylan Dog'u benim daha çok sevdiğim tek fasikül formatında yayınlamaya başladı. Tabii bazı bürokratik engellerden ötürü tekrar sıfırlanması can sıkıcı da olsa memleketin pamuk ipliğine bağlı çizgiroman satışları içerisinde bulup okuduğumuza şükrediyoruz.

Dylan Dog İtalya'da Ekim 1986'da yayınlanmaya başladı ve yaklaşık 30 yıldır da aralıksız yayınına devam ediyor. Politik duruşu, hayvanseverliği ve eşcinselliğe karşı pozitif duruşu gibi özellikleriyle İtalya'da bir fenomen haline geldi ve ayda 350.000 kopya satan bir çizgiroman ve  billboardlarda mesaj veren bir halk kahramanına dönüştü.   Türkiye'de de okuyucularla AD yayıncılıkla ile buluşan Dylan Dog yaklaşık 20 yıldır ülkemizde bilinse de periyodik bir şekilde yayınlanamaması  ve yayınevleri değişiklikleri sebebiyle İtalya'nın yaklaşık 20 sene geride olmamız (99. albüm İtalya Aralık 1994'te yayınlandı) da ayrı bir garabet oluşturmaktadır ne yazıkki.  Çünkü 2007'de yayınlanmaya başlanan colorfestlerde internet ve cep telefonlarını sıklıkla görürken ana seride daha internetin bile esamesinin okunmaması bu 20 senenin aslında ne kadar uzun bir dönem olduğunu göstermektedir. 

Kısaca yeni albüme değinecek olursam; Dylan Dog: Sayı 1: Ölümcül Senfoni adını taşıyan orjinal 99. sayıda  Dylan Dog albümlerinde şimdiye kadar pek aşina olmadığımız bir yazar ve çizerin imzası var. Yazar Michelangelo La Neve, Çizer ise Ugolino Cossu. Sanırım bu ikili Dylan Dog'ta ilk defa bu albümle çalışmaya başladılar. Kapak ise geleneksel olarak yine Angelo Stano'ya ait.

Öykünün giriş ve gelişme bölümlerini çok beğendim. Hatta okurken Lal'in yavan bir öyküyle başlaması yerine bu öyküye denk gelmesinin güzel bir tesadüf olduğunu düşündüm. Fakat herhalde 98 sayfa sınırlandırması sebebiyle sonu basit ve biraz da anlamsız geldi. Çizimler ise tek kelimeyle büyüleyici. Bir Dylan Dog albümünde gördüğüm en iyi çizimlerden birinin bu öyküde toplanmış olduğunu açıkça söyleyebilirim. Aşağıda birkaç sayfa görselinde  Cossu'nun başka Dylan albümlerdeki işlerinden birkaç tanesini görebilirsiniz:

Önümüzdeki sayı Dylan Dog'un 100. albümü ve renkli olarak yayınlanacak. Dylan Dog'un Öyküsü adını taşıyan bu albümde kabuslar dedektifimizin geçmişine dönük bazı gizemler de açığa çıkacak. 
Crom! Ölüleri Say...

NIC

Ugolino Cossu'nun ilk Dylan hikayesi orjinal 56. sayı olan Gölgeler sonrada Dylan Dev 1. sayıda da çizimleri mevcut.

ferzan

Bu sayının çizimleri gerçekten fena dikkat çekiyor...Aylık fasikül olarak Dylan'ı özlemiş olmak şöyle dursun, ısmarlamış gibi bir de böyle çizgilerle ölüyü bile sıfırdan Dylan'a başlatır...Nicedir Montanari-Grassani imzasından gına gelmişti, bir Roi ile avunuyordum aralarda...Ne var ki Tex'te başıma gelen şimdi Dylan'da başıma geldi...Tüm Dylan külliyatını yapıp da daha Hoz dönemi başındayım, AD fasiküllerden okumadığım 5 adet var hala ve Maxi'lere hiç bulaşmadım, aldım ama okumadım...Dev Albümler de ilki hariç okunmayı bekliyor...Tüm bunları Dylan bir daha çıkmayacak diye yaptım, okuma konusunda acele edemedim ama şimdi Lal 99. sayıyı basınca vaktiyle okumadığıma pişman oldum...Ben bu sayıya gelesiye kafadan bir yıl geçer...Nathan'da da aynı durum söz konusu, Dampyr'de de...Julia da okumadığım 5 cilt falan kaldı, kıyamıyorum...Tex konusunda ise kuduruyorum...Aylıkları almama rağmen Oğlak dönemi bitmeden Çizgi Düşler'e geçemiyorum...Yaktım kendimi...Alıp okumadan rafa koyuyorum hepsini...Bari Dylan'ı aradan çıkaraydım...Renkli sayıyı okuyacağım ama gelecek ay... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Animvader

İnce ve küçük gelenlere Lal'den DEV hizmet  :D

kalidor

Vay vay vay güzel haber! Acaba renk cümbüşüne de el atacaklar mı? Maxiler bir müddet bekleyebilir.
Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

Önce Tex Almanak sonra da bu, Lal şaşırtıyor beni.

Ataleti atmaya başladılar hafiften, hadi hayırlısı...
They drew first blood...

s.b

Renk Cümbüşü'de yakında yayınlanır herhalde.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

altay1944

Aldım ama henüz elime geçmedi.Benim için sürpriz olmadı Lal kendisinden bekleneni yaptı.Bakalım daha başka sürprizler var mı?Umarım kaliteyi bozmamıştır.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

xmenac

Klasik Maceralar bittikten sonra yeni yayınlara başlamalarını bekliyordum, Dylan Dog'a ağırlık vermeleri epey güzel oldu. Zaten Bonelli yayınları arasında fazla da seçenek kalmadı piyasada. ;D

aaciltan

Çizgi düşler ne güzel yapmıştı.
Tex dev albüm'e oğlak yayıncılığın bıraktığı yerden devam ettiklerinde sıra numarasını takip edip 25.ci ciltten devam ettiler.
Fakat Lal kitap, bildiğiniz gibi Dylan Dog dev albüme 11.ciltten devam edeceğine yine 1.ciltten başladılar.
Kitaplıkta kötü gözüküyor...

Draka

Kitaplıkta sıralanırken tekrar 1'e dönmesi kötü ama kitaplık genişlesinde gerisi çok önemli değil :)

Ralph

Meraklısının gözü aydın diyelim.

Kerimoğlu

Ana seriyi 1'den başlatmayı anlarım da giganteleri 11'den devam etmeleri daha şık ve doğru olurdu. 11 zaten orjinal seri numarası... "Neyse çıksın da nasıl çıkarsa çıksın" modundayız ama doğruyu, estetiği de tartışmalı ve yayınevine yol göstermeliyiz...