Uzak Şehir - Levent Cantek/Berat Pekmezci - İletişim

Başlatan ferzan, 28 Şubat, 2015, 18:47:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Levent Cantek'in, yine Facebook sayfasında, geçen Temmuz ayında ilk görselini paylaşıp '' Ankara üçlemesinin son kitabı... '' dediği bir diğer grafik roman...Emanet Şehir'in çizeri Berat Pekmezci çiziyormuş...Üçleme de sanıyorum '' Emanet Şehir '' ile başlıyor, '' 1951 '' ile devam ediyor ve '' Uzak Şehir '' ile bitiyor...2015'te çıkması planlanıyormuş...Herhangi bir aksilik çıkmazsa bu yıl içerisinde hem 1951, hem de Uzak Şehir basılmış olacak...Daha nice eserlere, nice üretimlere...Bu yıl taze üretim yepyeni Türk çizgi romanlarına doyacağız ( Puslu Kıtalar Atlası, Şehzade Yangını, Seyfettin Efendi OM ve EH 3. sayılar, detaylı bilgi gelirse Zendeka, yetişirse Fırat Yaşa'nın yeni albümü, 1951 ve Uzak Şehir )...Daha ne olsun... :)

'' Ankara üçlemesinin son kitabıyla ilgili ilk eskiz, yeni grafik romanımız 2015'te... Berat Pekmezci çiziyor, ben yazıyorum. '' demiş Cantek 14 Temmuz'da

'' Ankara üçlemesinin son bölümü, yeni grafik romanımız bu sayfayla başlıyor. Ben yazıyorum, Berat Pekmezci çiziyor. Yol uzun, 2015'te karşınızdayız. '' demiş 13 Ağustos'ta da...

'' Bu üçüncü kitaptan bir sayfa...Bu albümün adı Uzak Şehir olacak. Berat Pekmezci çiziyor yine. '' demiş, 11 Ekim'de bir yorumda...

İlgiyle beklemedeyim...Yeni görseller paylaşırsa ben de sizlerle paylaşırım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Bugün yeni bir görsel paylaşmış Levent Cantek...

Bloğu üzerinden de yeni haberler vermiş...Uzak Şehir'in yayın tarihi ile 1951'in ( onunda kendi başlığı burada mevcut ) olası yayın tarihini öngörmüş, bir de halihazırda yeni başladıkları 2 yeni çizgi romanın daha haberini vermiş...Link :

http://derinhakikatler.blogspot.com.tr/2015/04/kucuk-haberler.html
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

Levent Cantek bir sayfa daha paylaşmış ve Facebook sayfasında şöyle demiş ;

'' Uzak Şehir'in senaryosu bitti, geçen hafta defterde bitirmiştim, worde aktarılması tashihdi, revizyondu, bugün vedalaştık kendisiyle...Aralıklarla yazdığım için baktım, ilk sayfaları geçen yıl, Temmuz'un başında bitirmişim. 13 ayda bitti diyebilirim. Berat çizmeye aynı ay başladı, ilk üç sayfayı 10 Ağustos'ta göndermiş...Eylül sonu gibi bitiririz diye düşünüyorduk, büyük bir terslik olmazsa o tarihe yetiştireceğiz...Böylece Dumankara (2013), Emanet Şehir (2014) ve son olarak Uzak Şehir ile Ankara üçlemesini tamamlanmış olacak..Uzak Şehir, albüm olarak Ekim'de çıkar... ''

Blog'unun linkini de verelim...
    http://derinhakikatler.blogspot.com.tr/2015/08/uzak-sehir.html

Merakla beklemedeyim...Gelecek sonbahar üzerinde konuşacağımız bir yerli albümümüz daha tamamlanmış olacak...

V

"Yoksula dünyayı sormuşlar eşitmişiz demiş. Babam söylerdi bunu, ezberletmek ister gibi durup durup söylerdi. Eşit olacağız, insandan yana olacağız. İnsan ne için yaşarsa o olur. İnsan, insan için yaşarsa iyi olur. Başkalarına yardım et. Kimse, kimseden üstün değildir. Ve bir sürü palavra... Babam on yıl önce öldü. Dürüst bir insandı ama... Yoksullarla paylaştığımız eşitlikten başka bir şey bırakmadı bana." Şimdiki zaman karanlığı... Bir yanda temiz şehir ve hayat ezberleri, diğer yanda büyük bir kör delik, Ankara'nın kenar mahalleleri. Didişmeler, kıvrana kıvrana ölen umutlar, kostaklanarak konuşan ölüler, parçalayan eksiklikler... Vakti gelince ortaya çıkan muktedirler ve vakit dolarken kapanan defterler... Hırsızlar, katiller, kadınlar ve erkek arkadaşlar... Sağcılar, kazananlar ve dumanlı havalar... Diplerde, derinlerde yaşayan bir kara Ankara... "Kurumuş bir kan kokusu ağzında..." Uzak Şehir, Ankara üçlemesinin son grafik romanı. 2013'te Dumankara, Hayat Bir Yangındı ile başlayan, Emanet Şehir ile süren üçleme, günümüzde geçen bir kara hikâye ile sonlanıyor. Levent Cantek'in karanlık Ankara'sı, Berat Pekmezci'nin maharetli çizgileriyle koyulaşıyor. Uzak Şehir, katran ve para kokulu, ölü ve tedirgin edici...
(Tanıtım Bülteninden)
"İstemem,eksik olsun.."

nikopol

Mrtekin

Şimdi bitti, açıkçası son sözü okuduktan sonra anlatılan hikayeleri biraz toparlayabildim.

Bence çok başarılı olmuş. Berat Pekmezci'nin çizimleri de çok başarılı. Serinin diğer kitaplarını da bir an önce almayı kafaya koydum.
They drew first blood...

ferzan

Sanırım şu ana kadar Levent Cantek ve kadrosunun kah kollektif albümlerle, kah süreli yayınlarla ortaya çıkardığı, Levent Cantek metinlerinin resmedildiği üretimler arasında benim en hoşuma giden eser Uzak Şehir oldu...

Deli Gücük serisi olsun, Dumankara olsun, Emanet Şehir olsun, Kafa Dergisi'ndeki İrem'i Beklerken isimli aylık seri olsun (Sefa Sofuoğlu ile birlikte), 221B dergisinde yayınlanan Bozkır serisi olsun (Murat Başol ile birlikte), Fitbol dergisindeki Payidar isimli yeni başlayan öykü serisi olsun (Berat Pekmezci ile birlikte), Levent Cantek'in metinlerini çizgi roman için oldum olası fazla kararsız bulurum...Güncel ya da yakın geçmişe yönelik, nostaljik ya da havalı pek çok güzel detayı işliyor uzun ya da kısa her senaryosunda ama nedense ben bir türlü almak istediğim doyurucu tadı alamıyorum...Kendisini Türk çizgi romancılığı için sadece değerli bir araştırmacı değil, değerli bir senarist olarak da görüyorum ama ne hikmetse bir türlü işlediği hikayelerde mevcut görünmez bir kozayı yırtamadığını düşünüyordum...Uzak Şehir albümünü okumamla beraber o his büyük ölçüde kayboldu bende...

Berat Pekmezci, Emanet Şehir'den beri radarımdaydı zaten...Çizimlerini, anlatımını gayet başarılı buluyordum ama Uzak Şehir ile hem Pekmezci, hem de Cantek gerçekten doygun bir iş çıkarmışlar...

Hani, yerli üretimler için genel bir tavrımız vardır ya...Hoşumuza çok gitmese de emeğe saygı duyarız sonsuz bir hoşgörü ile, ne olursa olsun sonuçta yerli üretim der, kötü de olsa bağrımıza basar, sonsuz kredi açarız, eser amatörce de olsa laf söylemeye dilimiz varmaz ya...Uzak Şehir tüm bu hassasiyetleri göstermeye gerek olmayan, gayet iyi bir çizgi roman olmuş...Kütür kütür, profesyonel, dünya standartlarında ve okunası bir eser olmuş...Metinlerinden çizgisine, anlatımından kapağına kadar herşeyiyle benim gibi dengesiz, ukala, çokbilmiş ve hastalıklı bir okuru memnun etmeyi becerdi... :)

Hayal Kahvem

Ben kaybettiğime ağlayayım sen kaybettiğine ağla.

Dize- Birhan Keskin / Y'ol
Çizgi Roman- Levent Cantek&Berat Pekmezci / Uzak Şehir