'' HOMBRE '' Segura - Ortiz

Başlatan ferzan, 05 Mart, 2015, 18:23:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Latin Ekolü'nden devam ediyoruz madem, bu ekolün en önemli iki üreticisine değinmeden etmeyelim...Yazar Antonio Segura ve çizer Jose Ortiz...Ve karşınızda, HOMBRE!..

Bilen biliyordur zaten ama, bilmeyen için kapsamlı bir Hombre tanıtımı yapmak istedim...Öncelikle belirtmeliyim ki, birkaç sene önce bizde basılan siyah beyaz Hombre ile isim benzerliği dışında ortak yanı yok ( o da çizgisine bayılıp hikayesinde derin hayal kırıklığına uğradığım ender eserlerdendir )...

1981 - 1992 arası, yaklaşık 12 yıllık bir süreçte aralıklarla üretilip albümleri çıkmış ve okuruyla önce İspanyolca, sonraları da Fransızca ve İngilizce olarak kendini okutmuş son derece kaliteli bir seri...Birlikte yığınla kısa hikayeler yapan, bazıları da bizim 90'lı yıllardaki Joker dergilerinde basılan, ama bilhassa Tex aylık seri ve Tex Maxi'lerden aşina olduğumuz ikili Segura ve Ortiz'in en kaliteli çalışmalarından biridir Hombre...Ortiz'i Büyülü Rüzgar okurları da hatırlayacaktır, ilk sayı Ortiz çizimleriyle başlar ve aralıklarla katkıda bulunmaya devam etmiştir Büyülü Rüzgar'a...Segura 2012'de, Ortiz ise Aralık 2013'de aramızdan ayrılmıştır...

Hombre, herşeyden önce '' post-apokaliptik '' denilen, kıyamet sonrası çağa ait bir arka plana sahiptir...Dünya ve uygarlık, bir sebepten ötürü hapı yutmuş, elde kalan bilgi ve malzeme ile eskinin barbarlığı birleşmiş, umutsuz bir gelecekte yaman bir hayatta kalma mücadelesi başlamıştır ve bu mücadelede kimsenin kimseye töleransı yoktur...Hombre, çıkış noktasına bu konuyu alır ve birbirinden güzel maceralar birbirini izler...Segura'nın çarpıcı metinleri, Ortiz'in karanlık atmosferi yansıtmada usta çizgilerine dahiyane renk bilgisi de eşlik edince, ortaya görsel olarak müthiş bir eser çıkmış...

Alışılageldik çizgi roman baş karakterlerinden farklı olarak Hombre'de baş karakter yaşlı, seyrek saçlı ve çirkindir...O günü yaşar, zaten yarını düşünecek bir çağ değildir yaşadığı...Yerine göre sert kararlar almak zorunda kalır ama kolay kolay arkada birini bırakmaz, kokuşmuş bir dünyada pırlanta gibi bir birey olmasa da fena sayılmayacak bir ahlak anlayışına ve cömertliğe sahiptir...Hombre okurken, içine girdiğiniz dünyanın bir Tex ya da Mister No naifliğinde ( kaldı ki hastasıyım her ikisine de ) olmadığını ilk anda farkedersiniz...Seri, sizi resmen sıkı bir tokatla karşılar ve vazgeçilmeziniz olma potansiyeli oldukça yüksektir...Serttir, erotizm laf olsun diye değil, sertliği ve kokuşmuşluğu yansıtacak ölçüde, bir parça 80'ler popülerizmiyle - ama yine de farklı olarak - sunulur ve şiddet ile cinsellik, bu sağlam kurguda olmazsa olmaz gibi birşeydir...Mazlumun, iyinin kollanmadığı ; güçlünün ve zalimin kazandığı ve en rahat da vurdumduymaz olanların, vicdanen nötr olanların hayatta kalabildiği karamsar ama bir o kadar lezzetli öyküler silsilesidir Homre...

İspanyol yayıncı Norma Editorial tarafından albümleri basılmış, Cimoc dergilerinde aralıklarla boy göstermiş, yine çoğunlukla 8 ila 12 ya da 16 sayfa arası tamamlanan, yine kendi içinde seriyal bir bütünlülüğe sahip hikayelerden oluşan ama bazen de uzun soluklu serüvenlerden de geri kalmayan limitli bir seri...Türkçe'de bu zamana kadar kimsenin dikkatini çekip çekmedi mi bilmem ama çektiyse de muhtemel bir telif ya da ücret problemi olabileceğinden ya da en kötü Frankofonvari formatından mütevellit göz korkutabileceğinden ötürü bilinse de basmaya cesaret edilemediğini sanıyorum...Tabi bu hiçbirşey bilmeden, rastgele yapılmış bir öngörü...Yine de basılsa fena olmaz...Ben 5 albüm ve 3 özel albümünü bir şekilde okumuştum ama bundan daha fazlası olduğunu sanıyorum...Merak eden ve İspanyolca kasmayı göe alan dostlar, wikipedia'dan yardım alabilirler... :)

İşte birbirinden nefis Hombre görselleri...

Not : Latin ve Frankofon üretimlerinde yazarın değil, çizerin adı başa yazılıyor bazen...

Not 2 : Ortiz ve kuşağı, gençliğinde o kadar kötü koşullarda çizgi roman yapmışlar, sayfa başına o kadar düşük ücretler almışlar ki, çok iş az para durumundan bir parça karın doyurabilmek adına Ortiz, gençlik dönemi sayfalarında bazen hiç kurşunkalem taslak çizmeden, hata yapma ihtimaline rağmen bodoslama mürekkep, tarama ucu ve fırça ile sayfalara girişir, günde en az birkaç sayfanın hakkını teslim edermiş...Bir röportajında okumuştum, paylaşmak istedim...Bir gün de çizgi roman aleminin ceremesini çekmiş, çok düşük ücretlerle muhteşem işlere imza atmış ve hakları yenmiş ya da dönem şartlarına kurban gidip kaliteden ödün verme ya da piyasadan çekilme gibi sonuçlara maruz kalmış yazar - çizerler ile ilgili bir başlık hazırlayacağım...Ama şimdilik ona çok var... :)

Not 3 : Bakınız, Hombre'nin bazı sayfaları da üç bant ama fumetti gibi durmuyor... ;D Spaghetti Brothers başlığında kastettiğim şey bu idi...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Çok iştah açıcı mükemmel bir tanıtım olmuş.

Emeğine sağlık.

pizagor

Serpieri'yi (ve Druuna'yı) bu adı konmamış latin ekolüne mi dahil etmek lazım?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Hugo Pratt, bir İtalyan olarak ne derece Frankofon ise bence Serpieri de bir İtalyan olarak o derece Latin Ekolü'ne yaraşır bir bilek, hatta doğrudan Latin Ekolü'nden bir bilek diyebiliriz sanırım Özgür Abi...Benim gönlümden de öyle geçiyor... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

HacıGeraltEmmi

Bu kitabı basarsa Presstij bassın, diğerlerinin elinde heba olmasın.
Segura-Ortiz ikilisinin bütün işlerini gözü kapalı alırım.

Eski mesajlarımdan birinden alıntıyla katkı yapayım:

Alıntı yapılan: designer73 - 20 Kasım, 2012, 23:23:18
Mesut'un bahsettiği Hombre şu aşağıdaki örnek çizimlerde gördüğümüz arkadaş, gerçek bir post-apokaliptik kahramanıdır. Erotizmden kasıt kadın göğsü ise (yok artık diyorum) evet erotizm var ;D Ama şiddet dozu iyicenedir. ;)

Segura - Ortiz ikilisinin işlerini gözü kapalı okurum, belirtmiş olayım. Ortak hazırladıkları Teks maceraları da mevcuttur.

[IMG]http://imageshack.us/a/img29/3765/30957374.jpg[/img]
......
[IMG]http://imageshack.us/a/img826/9594/hombrepage.jpg[/img]

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: designer73 - 03 Haziran, 2011, 20:57:05
Valla ben Ortiz'in tarzına hastayım.
Yeri gelmişken Antonio Segura ile birlikte hazırladıkları Hombre'yi biryerlerden bulup okumanızı tavsiye ederim. Post-apokaliptik bir dünyada geçen serüvenlerde çizimler özellikle şahanedir. Birkaç tane resimle itkileyeyim sizi belki okursunuz  :) veya bir yayıncı yayınlamayı düşünür  ;D

resimler uçmuşmuş meğer :D

Her fırsatta yazmışım meğer ;D

hanac

Bu başlık çok iyi oldu.

Farklı yerlerde kaybolan yazılar burada toplandı.

Bu Hombre'ye bayıldım ben, post-apokaliptik hikaye ve mükemmel çizimler.

Biraz da erotizm, daha ne olsun  :)

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

hombre benim de çok ilgimi çekti

çizgili köstebek telifi kimdeymiş bulabildi mi acaba ?  :)

darkwood

Güzel bir başlık olmuş, tebrikler Ferzan.
Hombre benimde yayınını beklediğim çizgiromanlardan, orijinal şekli ile basacak bir babayiğit olursa
hiçbir sayısını kaçırmam.
Darkwood Sakinleri..

köstebek

Orijinal (!) şekliyle basacak babayiğidin biz olmayacağımız kesin görünüyor...

Mrtekin

Abi, selam,

Siz bunu basın biz Grand Duc formatına da razıyız.
They drew first blood...

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.

nicholaihel

Sanırım bu flickr'laşma süreci, hanac :) Elinize sağlık. Darısı diğer görsellerin başına.