'' SPACEGIRL '' - Travis Charest ( tek panel webcomic no : 2 )

Başlatan ferzan, 05 Mart, 2015, 21:53:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Gelelim Spacegirl meselesine...Scatterlands ile farklı bir formatı tecrübe etmişken, ondan kısa bir süre sonra keşfettiğim Spacegirl büsbütün kıblemi şaşırttı bana...Bu sayede Kanadalı sanatçı Travis Charest'in işleriyle de tanışmış oldum ki kendisi Star Wars'tan Metabarons'a, geniş bir yelpazede üretiyor ve son derece kuvvetli bir görsel anlatımı var...

Ne yalan söyleyeyim, Spacegirl'ü görünce Scatterlands'in yüzüne bakmadım bir daha...Tek panel / kare mantığında, sinematik kadraja yakın, dikey panellemenin olmadığı bant benzeri bu format bana nedense çok çekici geldi ( bir storyboard çizeri olarak yatay sinematik kadraja mahkum olduğumdan olsa gerek )...Bir o kadar da sayfa formatındaki dikey panellemeyi özletti...Yine de bir yıl kadar bu formatla yatıp kalktım, bu tarzda başka eserler arayıp durdum ama Yıldıray Çınar'ın 2 panel / kare süren '' Güvercin Kafalı Adam '' denemesi haricinde başka emsaline rastlamadım ( meraklısı Çınar'ın Facebook sayfasındaki yüzlerce fotonun içinden Güvercin Kafalı Adam'ı arayıp bulabilir  ;D Nükleer felaket sonrası mutasyona uğramış bir türün örneği, kafa güvercin vücut insan olan, eski nükleer santral yakınlarında bir darı parçası bulan adamın 2 karelik ve yarım kalmış öyküsüdür post-apokaliptik türde  :) )...

Anlatım tek panel / kare geçişlerine endeksli olduğundan, ona göre bir duraklama söz konusu...Benzer duraklamayı İngiliz gazete bant çizgi romanlarında görmek mümkün...Yine de az sonra paylaşacağım örneklerde bu tekli yatay panellerin sayfalara uyarlanmış ya da olduğu gibi hardcover olarak basılmış versiyonlarını da sunacağım...

Travis Charest tarafından, çizgi roman, kapak, illustrasyon ve konsept çalışmalarından arta kalan vakitlerinde, tamamen geleneksel olarak elde hazırladığı, elde boyadığı, her panelin üst başlığını yeniden yazdığı ve kendi özgün kaligrafisiyle balonladığı, kişisel sitesinde diğer işleriyle birlikte sergileyip yeni bölümlerini paylaştığı bir üretim Spacegirl...Yalnız bir yıl içerisinde maksimum 5 adet Spacegirl paneli hazırlaması da ayrı bir konu...Kafasına göre alelade periyotta çizip paylaşıyor...6 ayda bir iki kare...Anca ben takip ediyorum onu da... :)

Spacegirl, iki bölümden oluşuyor...İlki 56 kare ve tamamı siyah beyaz ve gri tonlamalı iken, sonu sıfırlı sayfaları renkli yapıyor...10, 20, 30, 40 vs hep renkli olarak gidiyor...Bu sonu sıfırlı sayfalar haricinde 4 karelik epilog kısmı da renkli...Onun haricinde komple siyah-beyaz-gri...İkinci bölüm ise ittire kaktıra devam etmekte ve 24 paneli anca bulmakta...İki bölüm toplamda 80 panelden oluşuyor ve bu ilerleyen zamanlarda 81, 82, 83 diye devam edecek...İş olsun diye, kafa dağıtmalık olarak keyfekeder hazırlanan bu serideki disiplin ve kalite bile, Travis Charest'in bileği hakkında sizi fikir sahibi kılabilir...

Ve sıra geldi birbirinden nefis panellere...

Panelleri / bantları alt alta getirerek oluşan sayfa halleri :

Bir sayfa denemesi daha...

Kapak kızı...

Comics fasikül versiyonunda alt alta sıralanmış 4 panelden oluşan sayfa sistemi :

Ve hardcover baskısı...Sayfa kasılmadan, olduğu gibi basılmış hali :

Travis Charest'in sitesi ve işleri için :
    http://travischarestart.com/

Spacegirl 1. Bölüm'ü okumak için :
    http://travischarestart.com/spacegirl-vol-1/

Spacegirl 2. Bölümü okumak ve eş zamanlı takibe kalkışıp yılda iki ya da üç kare okumak adına çile çekmek için :
    http://travischarestart.com/spacegirl-vol-2/

Değişiklik, yorum, farklı ele alışlar her zaman için iyidir...Benzer üretimlerle karşılaşırsam, paylaşmaya devam edeceğim...'' Tek Panel Webcomic '' serisi şimdilik bu kadar...Benzer örneklerden haberdar olan, bunun gibi başka örneklere rastlayan dostlar da zaman içerisinde yeni keşiflerini benimle paylaşırsa çok kafam açılır, çok memnun olurum...Arayışlarım devam edecek...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Harun Ça

Tek panel olayı benim de çok hoşum gitti, vakit bulduğumda araştırmayı düşünüyorum. Bizde de bu tarz farkı çizgi romanların basılması dileğiyle.

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.