PAZAR SEYİRLİĞİ 1 : '' ALFONSO FONT ''

Başlatan ferzan, 08 Mart, 2015, 12:28:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Bugün günlerden pazar...Pazar demek western demek bir anlamda...Western tutkunları ya ayaklarını uzatıp çizgi romanını alır eline, ya da denk geldiği herhangi bir western filminin başına kilitlenir TV karşısında...Bu bahaneyle önceki günlerde sıkça adını zikrettiğimiz Latin Ekolü'nün değerli sanatçılarından ve en standart İtalyan westerni olan Tex Willer'in çizer kadrosunda yer alan 1946 doğumlu İspanyol sanatçı Alfonso Font ile Pazar Seyirliği'nin ilk başlığını beğeninize sunuyorum...

Bu başlıkta ve her hafta devam edecek olan diğer başlıklarda kapsamlı tanıtımdan ziyade, bolca görsel içeren bir seyirlik sunmayı amaçladığımdan, neden bu kadar az bilgi var diye yadırgamanızı istemem...Font, zaten hayatta olan ve üretmeye devam eden, Tex tutkunlarının da yabancı olmadığı bir isim...Latin Ekolü bünyesinde yaptığı çalışmalar bizde geçmişte hangi dergilerde yayınlandı ya da yayınlanmadı bilmiyorum...Bilgisi olan dostlar da başlık altında hatırlatmalar yaparsa çok memnun olurum...

Alfonso Font, 1946 Barselona doğumlu ve 60'lı yıllardan beri üretmekte, gerek Cimoc dergilerinden, gerekse Norma Editorial bünyesinden pek çok öykü ve albüme imza atmış bir sanatçı, üstelik oldukça dinamik ve çekici bir üsluba sahip...Rahmetli Sergio Bonelli'nin Tex Dev Albümler serisindeki çizer avı maceralarını ve gerek çizgi romanı bırakıp resme dönmüş, gerekse dünyanın apayrı köşelerinden bambaşka şeyler üreten yetkin sanatçıları Tex çizmeye davet etme çabalarını bilen bilir...Zaten dev albümlerin girişinde detaylıca yer alır bu kişisel maceralar...Font, Tex Dev Albüm 12 ile Tex bünyesine giriş yapıp sonrasında aylık seriye geçmiş ve halen Tex çizmekte olan bir sanatçı...

Ben, çizgileriyle ilk kez Maceraperest Çizgiler Tex Süper Cilt 40'taki ilk kısım olan '' Kit Willer'i Öldürün '' adlı macera ile tanışmıştım ve bu vesileyle seneler sonra Tex biriktirmeye başlamış ve en nihayetinde koca külliyatı tamamlamaya vakıf olmuştum...Söz konusu macera fasikül serisinde 157. sayıya tekabül ediyor ama bu sayının öncesi ve sonrası da var...Devam eden bir macera ve ben ortasından dalıp öyle tanışmıştım Font'un inci gibi ve yerinde taramalarla bezeli akıcı çizgisi ile...Bazı sayılarda basımdan ötürü bir parça kaba görünür, bazı sayılarda ise bir parça daha yavan gelir ama bahsettiğim macera hem basım hem de Font'un çizgi kalitesinin en doğru yansıması bakımından benim gönlümde en iyi Font üretimlerinden biridir...Tex okurları aylık seriden kendisini aralıklarla takibe devam edebilir...

Aşağıda karmakarışık bir biçimde paylaşacağım görseller, ağırlıklı olarak Font'un 70'li, 80'li ve 90'lı yıllardaki üretimlerine tekabül ediyor, Birkaç Tex sayfası harici çoğu Latin Ekolü bünyesinde yaptığı çalışmalar...

Görsel ağırlıklı ve rahatlamalık Pazar Seyirliği, Alfonso Font ile başlıyor...

Kişisel web sitesi ve daha fazlası için :
    http://www.alfonsofont.com/eng_home.html
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

afu

çizim tarzı olarak, tam da hoşuma gider bir çizer.
bu tarz çizgiye sahip tüm çizgi romanları her zaman düşünmeden alırım.
alsonso'nun bilgileri için ayrıca teşekkür ederim.
bu tarz çizen diğer sanatçılar hakkında da ileride bilgi verirsen mutlu olurum.

hanac

Mükemmel bir çizer.

Tanıtım için çok teşekkürler.

altay1944

Tanıtım için teşekkürler.Font .albümleri ile pek te ülkemizde şans bulan çizerlerden değil.ne zaman bonelli için çizmeye başladı sanki değeri anlaşıldı.oysa serbest olarak çizdiği zamanlar çok daha başarılı işler yapıyordu.cimoc dergilerindeki çizgilerini daha seviimli bulurum.En azından bir kaç sayı ile şans verilse alırdım...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.