'' MODESTY BLAİSE '' - comic strip - ( Peter O'Donnell )

Başlatan ferzan, 08 Mart, 2015, 16:14:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

İngiliz yazar Peter O'Donnell'in ( d.1920 - ö.2010 ) senaryolarını kaleme aldığı ve çizer kadrosunda Jim Holdaway ( d.1927 - ö.1970), Enric Badia Romero ( d.1930 ), John Burns, Patrick Wright ve Neville Colvin'in yer aldığı bir başka İngiliz günlük gazete bant serisi de Modesty Blaise...13 Mayıs 1963'te İngiliz '' Evening Standart '' gazetesinde yayın hayatına başlayan ve merkezinde karışık bir geçmiş hikayesi olan ve türlü maceralardan sonra emekliye ayrılmış genç bir kadın-casus olan Modesty Blaise'in hikayesidir...

Ülkemizde '' Dişi Bond '' olarak da yayınlanan ( nerede yayınlandığını anımsayamıyorum ama sayfa görseli dün gibi hatırımda ), 1966 yılında sinemaya da uyarlanmış bu seri toplamda 10.183 günlük banttan oluşmaktadır...Serinin ilk çizeri Jim Holdaway'in 1970 yılında, 43 yaşında beklenmedik ölümü ile kaldığı yerden Enric Badia Romero ( bir önceki tanıtımda sözünü ettiğimiz Axa'nın grafik yaratıcısı ) devralmış ve aralıklarla seriye Burns, Wright ve Colvin gibi isimler eşlik etmiştir...

Jim Holdaway, zamansız ölümüne kadar Modesty Blaise'in ilk 18 macerasını toplamda 2099 günlük bant halinde çizmiş, 18. maceraya kaldığı yerden Romero devam etmiş ve 2584 banttan oluşan 22 macerayı tamamladıktan sonra yerini alan John Burns ve Patrick Wright ise 234'er bantlık ayrı ayrı 2'şer macera çizdikten sonra Neville Colvin bayrağı devralmış...Colvin de 1902 banttan oluşan 16 adet macerayı resimledikten sonra Romero seriye geri dönmüş, 4413 bantlık 36 adet Romero imzalı maceradan sonra günlük yayın sona ermiştir...Gazete bant yayını 95 macera ve toplamda 10.183 banttan ibarettir ve tümünün senaristi Peter O'Donnel'dir...Bant yayını devam ederken aralarda Dan Spiegle & Dick Giordano'nun çizdiği 141 dikey sayfadan oluşan ayrı bir Modesty Blaise albümü ile bant yayınının hemen sonrasında Romero tarafından yine dikey sayfa formatında çizilmiş 46 sayfalık ayrı bir öyküsü de bulunmaktadır...Bu iki albümün hikayeleri de O'Donnell'e ait sanıyorum...Bu kabarık çetelede kısa hikayeler, başlangıç hikayesi ve birkaç ekstra anlatım da mevcuttur...

İngiliz piyasası haricinde Amerika'da DC comics de dahil olmak üzere türlü yayınevlerinden toplama albümleri çıkmıştır...Bantlar, tıpkı Axa'da olduğu gibi 4 adedinden 1 tam sayfa oluşacak biçimde alt alta sıralanıp sayfa formatı haline getirilerek kitaplaştırılmıştır...

Sıra geldi görsellere...Kapak görselleri, özgün bant biçimindeki görselleri ve banttan tam sayfaya ve yarım sayfaya uyarlanan görsellerini karışık biçimde paylaşıyorum...

2001 yılında yayınlanan, Romero imzalı 10.183 numaralı son Modesty Blais bandı...40 yıla yakın bir süre sonunda okurlarına veda ettiği son sahnesi...

Romero'nun fırçasından Modesty Blaise ve Axa...

Modesty Blaise, kuşkusuz İngiliz gazetelerinde yayınlanmış en uzun soluklu bant çizgi romanı olsa gerek...
İngiliz gazete bant ekolünün iki bilinen eserini de böylece listemden silmiş bulunuyorum...
Darısı '' Garth '' ve '' James Bond '' ve '' Kahraman Şerif '' tanıtımlarının başına...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Film 1966 yılında çekilmiş, karakteri Monica Vitti canlandırmış.

http://www.imdb.com/title/tt0060708/?ref_=nv_sr_2

2004 yapımı bir film daha var, Tarantino presents diye çıkmış.

http://www.imdb.com/title/tt0347591/?ref_=nm_flmg_msc_1

kedidiro

Sevgili dorukhan ve diğer axa - modesty blaise severlere hatırlatma: her iki bantta ege'nin ve izmir'in en bilindik yerel gazetesi yeni asır'da uzun süre yayınlandı. Gerçi dorukhan'ın bunu hatırlamaya tevellüt yeterli olmayabilir...

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.

Hayal Kahvem

Binlerce kasırga aşkına ve de sülalemin bütün bıyıklıları adına ve karamba karambita!

İş için yoldayım. İlk fırsatta hepsini okuyacağım :)

Hayal Kahvem

Ben ise Tarantino sevdam sebebiyle tanışmıştım Modesty Blaise ile... Bulabilecek miyim? Du bakalım... Aramadım henüz. İyi bilgilenmiş oldum. Teşekkür ederim.