Rogue One: A Star Wars Story

Başlatan dean, 12 Mart, 2015, 19:32:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Ben de baya beğendim; eli yüzü düzgün bir film olmuş.
They drew first blood...

dean

Rogue One: A Star Wars Story

Spoiler

Bir Star Wars fanı olarak en düşük beklentiler ile gittiğim Star Wars filmi Rogue One oldu. Bunun en büyük sebebi Disney'in yeni Star Wars atılımının The Force Awakens ile benim penceremden başarısız bir başlangıç yapması. The Force Awakens, orijinal üçlemenin ruhunu yakalayacağını iddaa eden bir filmdi. Ama A New Hope'un aynısı olmaktan ileriye gidemedi. Rogue One ise adeta The Force Awakens'e ders vermek için çekilmiş bir film. Hem orijinal üçlemenin ruhunu taşıyor hem de modernleşmeyi başarıyor.

Benim Star Wars filmlerinden en büyük beklentim farklılık. Zira Star Wars evreni sonsuz ihtimallerin olduğu devasa bir evren. Rogue One'ın bu açıdan en büyük başarısı diğer filmlere oranla çok daha küçük bir hareket alanı olmasına rağmen evrene yeni şeyler katabilmesi. Örneğin rebellion'ın teröristliğe kayan aşırı kanadı, İmparatorluğun etkisinin neredeyse sokaktaki adamı nasıl etkilediğinin gösterilmesi, farklı gezegenler ve farklı coğrafyalar filmin hep olumlu özellikleriydi.

Filmin tek bir film olması ve devamının gelme zorunluluğunun olmaması filme büyük bir özgürlük kazandırmış. Filmi izlerken bunu çok rahat bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Star Wars ile alakalı yılların en büyük tartışma konusunun yani Death Star'ın tek atışta patlaması olayınında mantıklı bir zemine bağlanması çok hoşuma gitti.

En son Godzilla filmiyle tanıdığımız yönetmen Gareth Edwards'ın da iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Üstelik filmin ciddi bir kısmının yeniden çekildiğini de düşünürsek böyle bir karmaşadan sağ çıkmak herkesin yapabildiği bir iş değil.

Karakterleri ortalama beğendim. Zaten çok karakter odaklı bir film olduğunu söyleyemeyiz. Daha çok hikayesi ile ön plana çıktı benim açımdan. Elbetteki diğerlerinden Jyn Erso dört, beş adım öne atıyor. Lakin benim için bir Rey bile olmadı. Aslında buna çokta gerek olduğunu düşünüyorum. Üzerine üçleme kurulacak bir karakterin tek filmlik bir karakterden daha fazla seyirci ile empati kurabilmesi daha önemli. Karakterler demişken Darth Vader'ın göründüğü sahnelerin çok başarılı olduğunu belirtmek lazım. Filmin son 10-15 dakikası ise gerçekten muazzam.

Yavaş tempolu ilk 20-25 dakikanın ardından kendini bulan bir film Rogue One. İlk dakikalarda biraz soru işaretleri oluştursada sonrasında açılan başarılı bir film bence. Star Wars'ın gelecek yeni filmlerine umutla bakmamı sağladı.

8/10

Ekşi sözlükteki yazımdan alıntıdır.

Ras Al Ghul

Filmi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Filmde göndermeler güzel ve yerinde yerleştirilmişti.Film bize aynı zamanda genişletilmiş evrende karşılaştığımız ancak filmlerde gözükmeyen İmparatorluk kontrolünde halkın hayatını da anlatıyor.Filmin sonunu bilmemize rağmen ve karakter gelişimi çok bulunmamasına rağmen adam akıllı bir hikaye oluşturulmuş ve Force Awakens'ın başaramadığı filmlerde olmayan yenilikleri katıp eski tadı muhafaza edebilmeyi çok güzel bir biçimde başarmış. Efektler çok kaliteli olmasına rağmen müzikler konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Müzikler kötü değildi ama Star Wars filminde insan daha kalitelisini bekliyor :)
8.6/10

dean

Rogue One: A Star Wars Story'nin ardından yeni Star Wars sıralamam bu şekilde oldu.

1 - Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
2 - Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
3 - Rogue One: A Star Wars Story
4 - Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
5 - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
6 - Star Wars: Episode IV - A New Hope
7 - Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
8 - Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

Nightrain

Carrie Fisher ölmüş. Geçen kalp krozi geçirmişti. Kurtaramamislar.  :'(
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Peyami

Meşhur saç modeliyle bir dönem herkesin hafızasına kazınmış bir karakterdi Prenses Leia. Bipolar bozukluktan çektiğini anlatıyordu bir belgeselde Stephen Fry'a. Allah rahmet eylesin. 

Mrtekin

Ben de baya üzüldüm. Çok önemli bir simgeydi.

Huzur içinde uyusun.
They drew first blood...

hennessy

Filmi seyrettim maalesef beğenmedim. Fİlmin özeti güç benimle güç sizinle 6/10

Artık Disney'den hiç umudum kalmadı
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları