Notes for a War Story

Başlatan emre ozdamarlar, 01 Nisan, 2015, 14:32:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Italyan cizer Gipi'nin 128 sayfalik kisa ama guclu cizgi romani. Ingilizce versiyonu First Second Books'dan cikmis.

Konu savas sonrasi bir ulkede geciyor. Ulkenin neresi oldugu belli olmasa da 90'li yillarin Bosna ve Sirbistan'ina benziyor. Hikayemiz öksuz kalmis 3 cocuk ile basliyor, savas sonrasi, yoklugun icinde hayatta kalmaya calisiyorlar. Ugradiklari bir sehirde mafya ile tanisip onlar icin kucuk isler yaparak suc dunyasina adim atiyorlar. Bundan sonra ne anlatirsak da spoiler olacak ama kitabin hafif surreal finali hayatimda okudugum en guclu savas karsiti mesajlardan birine sahip. Ve bunu fazla lafi dolastirmadan, cok guclu bir sembolik/görsel yolla yapiyor.

Hikaye guzel, cizimlere ise bakmaya doyamadim, Gipi'nin basit, ama asiri canli, harika suluboya tonlandirmalarina sahip bir stili var.

Kitap 2006'da Angouleme'de en buyuk ödulu kapiyor. Kitabin italyanca versiyonunda italyan kasaba isimleri kullanilmis, fransizcasinda ise fransiz isimleri. Bunun sebebi olarak, Gipi okuyucunun "Savas benden uzakta, baska insanlarin basina gelen birsey" fikrine kapilmamasi icin yapildigini söyluyor.

ferzan

Ne zamandır aklımdaydı şu başlık altına birşey yazmak da anca fırsat bulabildim...

Gipi'yi, esas adıyla Gianni Pacinotti'yi neredeyse 5 yıl önce tesadüfen keşfedip markaja aldığım ama zaman içerisinde unuttuğum, aklımdan çıkmış olan ana akım harici muhteşem sanatçılardan biri...Suluboyayı, serbest deseni ve özgün yaklaşımı ağlatan, sıradışı ve sıcacık bir bir bilek...Gönül bu tarz adamları da Türkçe okumak istiyor ama işte...

İşte Gipi'nin muazzam naiflikteki ve bir o kadar da kuvvetteki görsel dünyası...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

emre ozdamarlar

Cok guzel sayfalar paylasmissin Dorukhan, ellerine saglik abi.

panthei

gunes

Gecenlerde barcelona da norma comic de inceleme firsati buldum kizginlikla, maalesef ingilizce edisyonlari bulmak imkansiz ispanya da sadece manga var  olarak   amerikan klasikleri dahi ispanyolcaya cevirerek yayinlamislar. Ispanyol ca bilirseniz butun frankofon kulliyati ve baba amerikan lari dahi okuma sansiniz var.

alan ford

Tek kelimeyle muhteşem çizimler. Emre ve Dorukhan çok teşekkürler tanıtım için.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mrtekin

Ada'mın tarzını İlban Ertem'e benzettim.
They drew first blood...

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.

Nightrain

KaraKarga bunu da basar inşallah.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"