Don Kişot - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 11 Nisan, 2015, 12:36:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

16,5cm x 24cm, 136 Sayfa, Siyah-Beyaz, 18TL
Çeviri: Ayhan Bahat

Çizgi romanlar tehlikelidir ! Çünkü gerçekle hiçbir alakaları yoktur.
Bu yüzden tüm okurlar ve aydın insanlar adına sizden şunu talep ediyorum: Artık buna bir son veriniz !!!

Zamanında fark edilen düşman neredeyse yenilmiştir !

"Bu şövalye çizgi romanı nihayetinde [...] Flix'i Almanya'nın sunabildiği en iyi grafik hikayecilerinden biri kılmaktadır."
Frank Schirmmacher (Märkischer Volksfreund)

kedidiro

Hasbelkader kendimce okumaya, yazmaya bulaştığımdan beri yaptığım her iyi okuma beni yazmaktan biraz daha uzaklaştırıyor. Bundan şikayetim var mı? Asla... Zira yıllar önce bir okur buluşmasında Ataol Behramoğlu'ndan duyduğum söz aklımdan çıkmıyor. Her iyi şaire, yönetmene, çizere vs.  sorulduğu gibi ona da sorulmuştu : " Genç  şairlere, yazarlara tavsiyeniz nedir ? " diye. Şöyle cevaplamıştı : " Ya yeni bir şey söyleyin, ya da eskiden söylenmiş bir şeyi söyleyecekseniz bunu bambaşka bir biçimde söyleyin"  Ben bunu beceremesem de becermiş insanlara büyük saygı duyuyor ve önlerinde önümü ilikliyorum. Zaten bu yazı da bu amaçla yazılıyor. Marmara Çizgi'den sessiz sedasız çıkıveren Alman Çizer Flix'in " Don Kişot" isimli harikasını tüm saygı ve çoşkumla selamlıyorum...
         Hikaye bir yanıyla çağdaş romanı başlatan büyük ' Don Kişot'un hikayesine uygun anlar içeriyor : Handaki kadınlar, yaraları iyileştiren kutsal su, final kapışması vs...  Diğer yandan yepyeni, günümüze uygun bir hikaye anlatıyor. Okur için küçük sürprizleri var : Klasik Sanço'nun daha kitabın başında sahneden çekilivermesi veya orijinal kitaptaki zararlı şövalye romanlarının yerini bu kitapta çizgi romanların alması gibi.
        Hikayeyi spoiler vermeden kısaca anlatayım: Alonso Quijana yalnız yaşayan, bunama belirtileri gösteren, huysuz bir ihtiyardır. Günlerini kimsenin ciddiye almadığı şikayet mektupları yazarak ve neredeyse boşalmış kasabası Tobosow'u kendince koruma çalışmaları yürüterek geçirmektedir. Olaylar onu aralarında pek bir bağ kalmamış olan kızının evinde birkaç gün geçirmek zorunda bırakır. Burada kendini çizgi romanların dünyasında kaybetmiş sekiz yaşındaki torunu Robin ile karşılaşır. Bu iki  hayalperestin buluşmasıyla olaylar gelişir.
        Peki bu yeni Don Kişot Macerasını benim için bu kadar özel kılan ne? Öncelikle romanın da sevdiğim na varsa burada da yerli yerinde duruyor. Güçlü bir mizah, alttan akan hüzün ve kuvvetli bir dostluğun dokunaklı hikayesi. Flix bu büyük öyküyü nesillerce devam edecek bir umutla finale bağlarken bunu pırıltılı bir zeka örneği sunarak beceriyor. İnanın dostlar günümüz sanatında zeka pek sık karşılaşabileceğimiz bir şey değil.
       Başta bahsettiğim mesele de tam olarak bu işte. Flix çok zor bir işe soyunmuş. Neredeyse tüm romanların heybesinden çıktığı bir ilk romanı alıp onu zedelemeden, tıpkı onun gibi tüm zamanlara mal edilebilecek evrensel bir öykü kurmuş. Var olsun ve çizmeye devam etsin. Marmara Çiizgi'ye teşekkürler. Bu tür gizli hazineleri bulmaya devam etsin. Edebiyatı da seven çizgi roman severe uyarı : Marmara Çizgi'den muhteşem bir iş çıktı. Alın ki yenilerinin de yolu açılsın... Bana gelince öncelikle Don Kişot'u bir kez daha okuyacağım. Birkaç dosta ve öğrencime itkide bulunacağım. Ardından mütevazı kitaplığımda Maus ile Uçma Sanatı'nın arasında ona bir yer açacağım.

Mrtekin

Tanıtım için çok teşekkürler, ikircikli idim, şu an itkilenip sepete attım.

They drew first blood...

alan ford

Az önce bitirdim ben de. Tek kelimeyle muhteşem. Kitaplıktaki yeri de kedidiro ile aynı  :D

John Holloway'in devrimciler kadrosuna kattığı , beton bloklar arasındaki küçük balkonunda çiçek yetiştirmeye çalışan ihtiyarlar gibi Alonso. Aksi , inatçı ama müthiş sevimli. Dede torun çok şahane bir ikili olmuş. Bana da tekrar Don Kişot'u okumak göründü yolda .

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de okudum ama yukarıdaki yorumlara katılamayacağım. Bu çizgi roman resmen rahatsız etti beni. Çizimler harika, balonlama süper ama o kadar itici bir ana karakter var ki bir an önce bitsin dedim.

Kendini batman sana velet çok tatlı aslında. Yazar dedeyi de böyle sevimli bir deli olarak tasvir etmeye çalışmış ama sınırı fazla aşmış. Karakter itici olmuş. Herkese saldırıyor falan. En son torununa saldırıyor yahu ne sevimliliği. Korkunç bir ana karakter. 5/10 benim puanım. İyi yönleri var ama ana karakter hepsini nötrlüyor bu çizgi romanda.

tommikser

Genel yorumumu sonradan yazacağım ama Paşanın yorumuna kesinlikle katılmadığımı söyleyeyim.Sanırım Don Quixote okumuş olsaydınız deliliğinin nereden geldiğini ve çocuğa saldırma olayının Sancho Panza'ya saldıracak kadar kendinden geçen Don Quixote'ye önemli bir gönderme olduğunu bilirdiniz.Kitabı okuduğunuzu ve unuttuğunuzu düşünüyorum.Tekrar okursanız çizgi romanındaki göndermeleri de anlayabilirsiniz.Okuduğunuzda da fikriniz değişmezse o zaman o fikirleriniz üzerinden tartışabiliriz.

kedidiro

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 24 Nisan, 2015, 20:34:41
Ben de okudum ama yukarıdaki yorumlara katılamayacağım. Bu çizgi roman resmen rahatsız etti beni. Çizimler harika, balonlama süper ama o kadar itici bir ana karakter var ki bir an önce bitsin dedim.

Kendini batman sana velet çok tatlı aslında. Yazar dedeyi de böyle sevimli bir deli olarak tasvir etmeye çalışmış ama sınırı fazla aşmış. Karakter itici olmuş. Herkese saldırıyor falan. En son torununa saldırıyor yahu ne sevimliliği. Korkunç bir ana karakter. 5/10 benim puanım. İyi yönleri var ama ana karakter hepsini nötrlüyor bu çizgi romanda.
Yorumumda bahsettiğim alttan alta akan hüzünle kastettiğim tam olarak bu işte. Don kişot komik ve komik olduğu kadar trajik bir kitaptır. Ana karakteri kaybetmeye mahkum bir delidir. Koyuna da yeldeğirmenine de aynı inanmışlıkla saldırır. Hep yenilir ve tekrar tekrar aynı hataları yapmaktan bıkmaz. Çizgi romandaki ana karakter romanın karakterine bire bir uyumlu bence. Hatta kitaptaki nice başarılı göndermeden birinde küçük çocuğun düşman ordusu sandığı kalabalığı koyuna benzetir ve saldırmaktan vazgeçer. Bir kez daha öncelikle orjinal romanı tekrar okuduktan sonra okursanız hem göndermelerden hem karakterden hem hikayeden daha büyük keyif alacağınıza eminim

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: tommikser - 24 Nisan, 2015, 21:42:23
Genel yorumumu sonradan yazacağım ama Paşanın yorumuna kesinlikle katılmadığımı söyleyeyim.Sanırım Don Quixote okumuş olsaydınız deliliğinin nereden geldiğini ve çocuğa saldırma olayının Sancho Panza'ya saldıracak kadar kendinden geçen Don Quixote'ye önemli bir gönderme olduğunu bilirdiniz.Kitabı okuduğunuzu ve unuttuğunuzu düşünüyorum.Tekrar okursanız çizgi romanındaki göndermeleri de anlayabilirsiniz.Okuduğunuzda da fikriniz değişmezse o zaman o fikirleriniz üzerinden tartışabiliriz.

Kitabı okuyalı çoook uzun zaman oldu. Ama burda saldırılan, şiddet gören varlık 8 yaşındaki bir çocuk. Belki çok şey anlatıyorum çizgi romanla ilgili kusura bakmasın diğer arkadaşlar ama torunun ağzına zorla kedi maması tıkmaya çalışıyor bir panelde. Yapmayın lütfen. Böyle bir sahne gönderme adı altında savunulamaz. Oldukça rahatsız edici.

hennessy

Kitabı okudum harika bir macera. Dede ve torunu arasındaki oyun olarak başlayan sonunda oyun olarak biten :) Batman ile Don Kişot'u aynı sahnede buluşturan. Bazen hayallerde bazen ise günlük yaşamda yaşananlar ile birleştiren ve bunu çok ince espiri ve çizimler ile anlatan nefis ve mükemmel bir çizgi roman okumayanın tez kellesini kesin........
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

sulkesen

çizimlerinden dolayı isteksizce başladığım fakat okudukça çok sevdiğim bir kitap oldu mutlaka alınmalı

Nightrain

Nefis tek kelimeyle... Dede torunun farklı hayalleri ve o hayallerin ahenk içinde dans edişi...

Edisyon süper. Marmara muhteşem bir baskı yapmış. Herşeyi Türkçeye çevirmişler. Tek şikayetim sertkapak şeklinde basılmaması. Tam arşivlik bir çalışma. Tez zamanda diğer Flix çizgi romanlarıda basılsın da hemen alalım, bağrımıza basalım, hatta sarılıp uyuyalım. ^^
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ercoktay

En son okuduğum çizgi roman bu oldu. Beni çok fazla sarmadı açıkçası. Yazar çizerin hayal gücü çok geniş belli ama o tadı alamadım ben.

nicholaihel

Beni de sarmadı. Başladım bitiremedim. Nadasa bıraktım. İnternette "review" okuyayım diye aradım ama öyle bilindik bir eser değil anlaşılan. Yani kim bilir ne çizgi romanlar vardır "kült" ve tek cilt basılacak. Bence öyle ilk tercih olmamalıymış bu.

pearl jam

Beni de once pek sarmadi sonra don kisotu okumadigimi ve hikayede yer alan gondermeleri ,uyarlamalari tam anlayamadigimi fark ettim  ;D ve kitabini degil ama ntv nin yayimladigi cizgi roman uyarlamasini okudum ondan sonra buna gectim ve bir solukta okudum   :) ntv nin uyarlamasini da tavsiye ederim bu arada.

nicholaihel

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 03 Ağustos, 2015, 17:41:14
Beni de once pek sarmadi sonra don kisotu okumadigimi ve hikayede yer alan gondermeleri ,uyarlamalari tam anlayamadigimi fark ettim  ;D ve kitabini degil ama ntv nin yayimladigi cizgi roman uyarlamasini okudum ondan sonra buna gectim ve bir solukta okudum   :) ntv nin uyarlamasini da tavsiye ederim bu arada.

Bu NTV'nin yayınladığı çizgi romanlara çok önyargılıyım. İlk çıkmaya başladığında bir iki tane denedim (biri Macbeth mesela) beğenmedim. Çizgiler, uyarlama bana özensiz geliyor. "Önemli eserleri haydi çiziverin" denmiş gibi. Hatta bunu diğer biyografi ve kitap uyarlamaları için de genelleyebilirim. Neredeyse üzülüyorum NTV enerjisini bunlara harcıyor, başka güzel hakiki seriler yerine diye.